Stolichnaya, 2007 - TV commercial

mavrodon

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 6582
    • Gender:Male
Διερωτώμαι αν πίσω από τη διαφήμιση υφέρπει η προσπάθεια της σύγχρονης Ρωσίας να ανακτήση το ρόλο της ως αντιπάλου δέους στην "μόνη" υπερδύναμη! Stolichnaya vs Jack Daniel's!
Επισημαίνω ότι παρά το ότι η συγκεκριμένη βότκα συνδέθηκε με το σοβιετικό καθεστώς, εν τούτοις, η παραγωγή της άρχισε κάποια χρόνια ενωρίτερα από την εγκαθίδρυση του εν λπόγω καθεστώτος (το 1901, βλ. https://en.wikipedia.org/wiki/Stolichnaya).
« Last Edit: 11 Jun, 2007, 23:14:33 by mavrodon »


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Να με συγχωρέσετε όλοι σας, αλλά εγώ βρίσκω το φιλμάκι κακόγουστο, φωνακλάδικο και ρηχό. Οι λεζάντες του μού φαίνονται της συμφοράς (ή της πυρκαγιάς για να συνάδουν με το κοκκινάκι). Σαν να κάνουν μια προσπάθεια προσέγγισης του μη Ρώσου καταναλωτή ερήμην των Ρώσων.

Εγώ θα συμφωνήσω - κατόπιν εορτής - με τη Βαλεντίνη και θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Η διαφήμηση, είτε σ' αρέσει, είτε όχι, σαν διαφήμηση είναι τέλεια. Πιστεύω πως θα ανεβάσει τις πωλήσεις, άρα θα πετύχει το σκοπό της. Όλα τα άλλα που λέτε, είναι φιλολογίες για να λέγεται κάτι. Το αποτέλεσμα μετράει και το προδιαγράφω εδώ και τώρα.
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Εγώ θα συμφωνήσω - κατόπιν εορτής - με τη Βαλεντίνη και θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Η διαφήμηση, είτε σ' αρέσει, είτε όχι, σαν διαφήμηση είναι τέλεια. Πιστεύω πως θα ανεβάσει τις πωλήσεις, άρα θα πετύχει το σκοπό της. Όλα τα άλλα που λέτε, είναι φιλολογίες για να λέγεται κάτι. Το αποτέλεσμα μετράει και το προδιαγράφω εδώ και τώρα.

Κι εγώ κατόπιν εορτής παράγγειλα ένα κιβώτιο Στολίσναγια γιατί η συγκεκριμένη διαφήμιση με «μεράκλωσε» και γιατί δεν θέλω να πέσεις έξω στις προβλέψεις σου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Κι εγώ κατόπιν εορτής παράγγειλα ένα κιβώτιο Στολίσναγια γιατί η συγκεκριμένη διαφήμιση με «μεράκλωσε» και γιατί δεν θέλω να πέσεις έξω στις προβλέψεις σου.
Βλέπεις πώς δουλεύει η διαφήμιση; Και γενικά, δεν πέφτω έξω στις προβλέψεις μου.
« Last Edit: 13 Jun, 2007, 08:10:42 by wings »
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.



wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Βλέπεις πώς δουλεύει η διαφήμιση; Και γενικά, δεν πέφτω έξω στις προβλέψεις μου.

Βλέπω πώς δουλεύει η διαφήμιση: για να νιώσω λίγο σαν Γκαγκάριν θα πιω τα μισά μπουκάλια. Τα υπόλοιπα θα τα κρατήσω για την παρέλαση του Οκτώβρη εδώ στην πόλη.

Και τώρα πάω να παίξω ΛΟΤΤΟ με βάση τις προβλέψεις σου.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Βλέπω πώς δουλεύει η διαφήμιση: για να νιώσω λίγο σαν Γκαγκάριν θα πιω τα μισά μπουκάλια. Τα υπόλοιπα θα τα κρατήσω για την παρέλαση του Οκτώβρη εδώ στην πόλη.

Και τώρα πάω να παίξω ΛΟΤΤΟ με βάση τις προβλέψεις σου.
Τέλειωσε πρώτα τη δουλειά σου και μετά μεταμορφώσου σε Γκαγκάριν. Με στολή, κράνος και καλαμάκι για τη βότκα.

Με ΛΟΤΤΟ δεν ασχολούμαι. Είναι τυχερό παιχνίδι και δεν κάνω προβλέψεις. Κάνω μόνο με δεδομένα στα χέρια μου.

By the way, δεν ήξερα πως στη Θεσσαλονίκη (που γράφεται με δυο (σ) και προφέρεται με δυο (λ)), γίνεται Octoberfest;
« Last Edit: 13 Jun, 2007, 08:26:52 by wings »
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
By the way, δεν ήξερα πως στη Θεσσαλονίκη (που γράφεται με δυο (σ) και προφέρεται με δυο (λ)), γίνεται Octoberfest;

Χαχαχαχαχα... εξαιρετική ατάκα αυτή για τη Θεσσαλονίκη. :-)))) Δικιά σου;

Πολλά δεν ξέρεις, αλλά ακόμα είσαι μικρός και προλαβαίνεις να τα μάθεις.

Ναι, έχουμε κι εμείς Οκτωβροσχόλη και είσαι από τώρα καλεσμένος μας. Συνήθως εκείνες οι μέρες είναι από τις πιο κρύες του χειμώνα, οπότε η βότκα (και όχι μόνο) ενδείκνυται.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός
Χαχαχαχαχα... εξαιρετική ατάκα αυτή για τη Θεσσαλονίκη. :-)))) Δικιά σου;

Όχι, του Νικελίου, ή μάλλον του δρόμου, αλλά την υιοθέτησα.

Quote
Πολλά δεν ξέρεις, αλλά ακόμα είσαι μικρός και προλαβαίνεις να τα μάθεις.

Ναι, το ξέρω και είμαι "ο πιο καλός ο μαθητής", για να θυμόμαστε και τον Ζαμπέτα, όχι μόνο τον Τσιτσάνη.

Quote
Ναι, έχουμε κι εμείς Οκτωβροσχόλη και είσαι από τώρα καλεσμένος μας. Συνήθως εκείνες οι μέρες είναι από τις πιο κρύες του χειμώνα, οπότε η βότκα (και όχι μόνο) ενδείκνυται.

Καλά. Εσύ, άρχισε να ντανιάζεις βότκες και αν ο αριθμός γίνει σεβαστός, θα περιμαζέψω τον απέναντι, θα κλείσουμε το Βασίλειο της Σπετροθάλασσας με ένα (λ) και δυο (σ) για λίγες μέρες και θ' ανηφορήσουμε.

We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Καλά. Εσύ, άρχισε να ντανιάζεις βότκες και αν ο αριθμός γίνει σεβαστός, θα περιμαζέψω τον απέναντι, θα κλείσουμε το Βασίλειο της Σπετροθάλασσας με ένα (λ) και δυο (σ) για λίγες μέρες και θ' ανηφορήσουμε.

Αυτό είναι που λέμε «Τα 'χαμε χύμα, μας ήρθαν και τσουβαλάτα». Ωχ, πάλι ξεχάστηκα. Δεν είμαι στο νήμα με τις παροιμίες.

Ευτυχώς η βότκα μου δεν είναι χύμα...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


λinaπ

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 997
    • Gender:Female
  • Love my dog, love me
Αυτό είναι που λέμε «Τα 'χαμε χύμα, μας ήρθαν και τσουβαλάτα». Ωχ, πάλι ξεχάστηκα. Δεν είμαι στο νήμα με τις παροιμίες.

Ευτυχώς η βότκα μου δεν είναι χύμα...

Από ποιο τσουβάλι την πήρες, Θεσσαλλονικιά καλλονή μου;

Καλημερούδια!
Λίνα Παπαδοπούλου


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Quote from: mousafiris


Πιστεύω πως θα ανεβάσει τις πωλήσεις, άρα θα πετύχει το σκοπό της. Όλα τα άλλα που λέτε, είναι φιλολογίες για να λέγεται κάτι. Το αποτέλεσμα μετράει και το προδιαγράφω εδώ και τώρα.




[...]


By the way, δεν ήξερα πως στη Θεσσαλονίκη (που γράφεται με δυο (σ) και προφέρεται με δυο (λ)), γίνεται Octoberfest;



Καρά... off topic: μετά από όλα αυτά τα υπέροχα και -άκρως- ορθά που γράφεις (σε διάφορα νήματα), πες μου τι προτιμάς να στείλω:
ρακί και σουμπέκι;
ουισκάκι και σουμπέκια;
ούζο (ξεροσφύρι;;);

Αν πάλι προτιμάς βοτκίτσα, δεν είναι θέμα. Αφήνουμε τα φορτισμένα/φορτωμένα εκ Ρωσίας και χρησιμοποιούμε γνωστούς και μη από Ελσίνκι κι απάνω...


@Βίκυ: μην πειράζεις το Γιώργο, είναι καλό. (Πείραζε άλλα -που δεν είναι. :))



mousafiris

  • Sr. Member
  • ****
    • Posts: 993
    • Gender:Male
  • Περικλής ο καλοκαιρινός


Καρά... off topic: μετά από όλα αυτά τα υπέροχα και -άκρως- ορθά που γράφεις (σε διάφορα νήματα), πες μου τι προτιμάς να στείλω:
ρακί και σουμπέκι;
ουισκάκι και σουμπέκια;
ούζο (ξεροσφύρι;;);

Αν πάλι προτιμάς βοτκίτσα, δεν είναι θέμα. Αφήνουμε τα φορτισμένα/φορτωμένα εκ Ρωσίας και χρησιμοποιούμε γνωστούς και μη από Ελσίνκι κι απάνω...


@Βίκυ: μην πειράζεις το Γιώργο, είναι καλό. (Πείραζε άλλα -που δεν είναι. :))

Τα ρακιά και άλλα παρεμφερή, νόμιζα πως είχαν εμένα για προορισμό. Πάλι, έξω έπεσα!!!


« Last Edit: 13 Jun, 2007, 12:20:19 by wings »
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.


elena petelos

  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 3180
    • Gender:Female
  • Qui ne dit mot consent.
Τα ρακιά και άλλα παρεμφερή, νόμιζα πως είχαν εμένα για προορισμό. Πάλι, έξω έπεσα!!!

Σαλάτα μου τα έκανες από πάνω. :)
Σαφώς και εσύ ο παραλήπτης. Διαλέγεις και παίρνεις -γρήγορα, γιατί τα σουμπέκια έχουν μειωθεί επικίνδυνα.


NadiaF

  • ناديا فامي
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 2138
    • Gender:Female
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
By the way, δεν ήξερα πως στη Θεσσαλονίκη (που γράφεται με δυο (σ) και προφέρεται με δυο (λ)), γίνεται Octoberfest;

Αυτό δεν το περίμενα από σένα, Γιώργο, να μπερδέψεις τη μπίρα με την βότκα :-ΡΡΡΡΡΡ
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi


wings

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
    • Posts: 73947
    • Gender:Female
  • Vicky Papaprodromou
Σαλάτα μου τα έκανες από πάνω. :)

Σημείωμα συντονιστή, αλλά εντελώς offtopic:
Καλά που υπάρχουν τα μέλη που κάνουν χαζομάρες στη διαδικασία των quote, για να έχουμε λόγο ύπαρξης κι εμείς οι συντονιστές. Οι βρούβες μπήκαν στη σωστή τους θέση. :-)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)


 

Search Tools