σκιαγραφικό μέσο -> contrast medium (CM), contrast agent

Offline sinis_smooth

• Hero Member
"Χορηγήθηκε διάλυμα γαστρογραφίνης per os έγινε ιν έγχυση σκιαγραφικού μέσου"

Βρήκα κάπου το radio opaque contrast agent/medium. Γνωρίζετε αν ισχύει; Χρησιμοποείται για να εμποδίζει τις ακτίνες Χ να περνάνε σε ακτινολογική εξέταση οργάνων όπως το στομάχι, οι καρδιακές κοιλίες κλπ.
« Last Edit: 09 Sep, 2017, 16:47:37 by spiros »

Offline Vasilis

• Hero Member
έγχυση σκιαγραφικού μέσου = administration of contrast media (νομίζω)
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)

Offline Vasilis

• Hero Member
Σπύρο, νομίζω ότι χρησιμοποιείται στον πληθυντικό συχνά εάν όχι συνήθως (contrast media).
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)

Online spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • lavagraph
    • Greek translator CV
http://www.google.gr/search?rlz=1C1CHMC_elGR291GR304&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=%22contrast+agent%22&qscrl=1

A medical contrast medium (or contrast agent) is a substance used to enhance the contrast of structures or fluids within the body in medical imaging. It is commonly used to enhance the visibility of blood vessels and the gastrointestinal tract.
https://en.wikipedia.org/wiki/Contrast_medium

Offline sinis_smooth

• Hero Member
Ναι, όντως αφού υπήρχε ως νήμα! Ευχαριστώ!

Offline sinis_smooth

• Hero Member
Αν και το ρήμα θα είναι infuse, φαντάζομαι!

Offline Vasilis

• Hero Member
Ίσως, πάντως η χορήγηση φαρμάκων είναι administration εάν θυμάμαι καλά.
Δες εδώ για 'administration of contrast media':
« Last Edit: 16 Dec, 2010, 15:18:06 by spiros »

Offline Vasilis

• Hero Member
"administration of contrast medium" = 221 αποτελέσματα

"administration of contrast media" = 252 αποτελέσματα

Offline sinis_smooth

• Hero Member
Άρα εδώ να τα τα ενώσω τα δύο ρήματα, λέγοντας: "A gastrographin solution per os and a contrast agent/medium were administered"?

Offline Vasilis

• Hero Member
Άλλα μου βγαίνουν τώρα...
http://www.google.gr/search?rlz=1C1CHMC_elGR291GR304&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=%22administration+of+contrast+media%22&qscrl=1#sclient=psy&hl=el&rlz=1C1CHMC_elGR291GR304&qscrl=1&source=hp&q=%22%2Badministration+of+contrast+media%22&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&pbx=1&fp=d6c7bb04ef14415f
http://www.google.gr/search?rlz=1C1CHMC_elGR291GR304&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=%22administration+of+contrast+medium%22&qscrl=1#sclient=psy&hl=el&rlz=1C1CHMC_elGR291GR304&qscrl=1&source=hp&q=%22%2Badministration+of+contrast+medium%22&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&pbx=1&fp=d6c7bb04ef14415f

Σπύρο, πήγαινε στο τέλος των αποτελεσμάτων για το "+administration of contrast medium" (σελίδα 27) και μετά εδώ: Εάν θέλετε, μπορείτε  να επαναλάβετε την αναζήτηση συμπεριλαμβάνοντας τα αποτελέσματα που παραλείψαμε. Και πάλι στο τέλος.

= 221 αποτελέσματα

Νομίζω ότι έτσι έχουμε τα πραγματικά αποτελέσματα.

Offline Vasilis

• Hero Member
Δεν λέω πάντως ότι το contrast medium είναι λάθος. Απλώς, νομίζω ότι και το άλλο (contrast media) χρησιμμοποιείται εξίσου. Δεν ξέρω εάν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους.

Search Tools