recruitment -> πρόσληψη, πρόσληψης, στρατολόγηση, στρατολόγησης, επιστράτευση, στρατολογία, εύρεσης εργασίας, στρατολογικός

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Όρος σε νευρολογικό context. Είναι κάποιο είδος αντίδρασης σε ηλεκτροφλοιογραφήματα και βλέπω ότι πρόκειται για τη σταδιακή αύξηση στο μέγιστο ενός αντανακλαστικού, όταν παρατείνεται η παρουσία ενός ερεθίσματος αναλλοίωτης έντασης (επί λέξει).

Γνωρίζετε μήπως (Έλενα :)) τον αντίστοιχο ελληνικό όρο;
« Last Edit: 09 Aug, 2018, 11:21:18 by spiros »
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

lpap

• Full Member
Ίσως το παρακάτω βοηθήσει:

Από το άρθρο http://www.specialeducation.gr/docs/article3.pdf: η παραπομπή 15 της βιβλιογραφίας "recruitment" αποδίδεται στο κείμενο με την λέξη "απόκτηση" (σελ 7, σελ 15)
ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Όρος σε νευρολογικό context. Είναι κάποιο είδος αντίδρασης σε ηλεκτροφλοιογραφήματα και βλέπω ότι πρόκειται για τη σταδιακή αύξηση στο μέγιστο ενός αντανακλαστικού, όταν παρατείνεται η παρουσία ενός ερεθίσματος αναλλοίωτης έντασης (επί λέξει).

Γνωρίζετε μήπως (Έλενα :)) τον αντίστοιχο ελληνικό όρο;

Παράξενη η σύμπτωση γιατί το συζητάμε. Το έχω προς μετάφραση, αλλά για το Σεπτέμβριο.
:) Αν το κείμενό σου έχει να κάνει με ανομία, μ'ενδιαφέρει (τρελά).
Δεν ξέρω πόσο βιάζεσαι, αλλά για το «derecruitment» έχει χρησιμοποιηθεί το «αποστράτευση» (http://www.anesthesia.gr/e-journal/2_petrou.pdf παρά το ότι γίνεται αναφορά στα τριχοειδή κ.λπ. η έννοια είναι η ίδια), και τα «δραστηριοποίηση»/«απόκτηση», που σου έδωσε και ο Λέανδρος, αλλά στο κείμενο που σου έδωσε, παρά το ότι στο σημείο που αναφέρεται το άρθρο (Newman -15) έχουμε το απόκτηση, αν διαβάσουμε (κάποιοι από μας αναγκαστικά) προσεκτικά το κείμενο, βλέπουμε ότι στη σελίδα 18 λέει:

Έτσι η επιστράτευση του δεξιού ημισφαιρίου κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας νοηματικής γλωσσας δεν σχετίζεται γενικά με την αντίληψη της πληροφορίας που εμπεριέχεται στη χειρομορφή αλλά αφορά αποκλειστικά στη γλώσσα.

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Παράξενη η σύμπτωση γιατί το συζητάμε. Το έχω προς μετάφραση, αλλά για το Σεπτέμβριο.
:) Αν το κείμενό σου έχει να κάνει με ανομία, μ'ενδιαφέρει (τρελά).
Δεν ξέρω πόσο βιάζεσαι, αλλά για το «derecruitment» έχει χρησιμοποιηθεί το «αποστράτευση» (http://www.anesthesia.gr/e-journal/2_petrou.pdf παρά το ότι γίνεται αναφορά στα τριχοειδή κ.λπ. η έννοια είναι η ίδια), και τα «δραστηριοποίηση»/«απόκτηση», που σου έδωσε και ο Λέανδρος, αλλά στο κείμενο που σου έδωσε, παρά το ότι στο σημείο που αναφέρεται το άρθρο (Newman -15) έχουμε το απόκτηση, αν διαβάσουμε (κάποιοι από μας αναγκαστικά) προσεκτικά το κείμενο, βλέπουμε ότι στη σελίδα 18 λέει:

Έτσι η επιστράτευση του δεξιού ημισφαιρίου κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας νοηματικής γλωσσας δεν σχετίζεται γενικά με την αντίληψη της πληροφορίας που εμπεριέχεται στη χειρομορφή αλλά αφορά αποκλειστικά στη γλώσσα.

Βασικά, όχι, δεν έχει να κάνει με ανομία και δυστυχώς νομίζω ότι οι πρότάσεις σας δεν ταιριάζουν στην περίπτωσή μου... :(
Εδώ το recruitment είναι κάποιο είδος αντίδρασης (στα γαλλικά reponse recrutante, αν σας βοηθάει) που καταγράφεται στο ηλεκτροφλοιογράφημα (και στο ηλεκτροεγκεφαλογράφημα)
W4tt4n4b3

elena petelos

• Hero Member
Βασικά, όχι, δεν έχει να κάνει με ανομία και δυστυχώς νομίζω ότι οι πρότάσεις σας δεν ταιριάζουν στην περίπτωσή μου... :(
Εδώ το recruitment είναι κάποιο είδος αντίδρασης (στα γαλλικά reponse recrutante, αν σας βοηθάει) που καταγράφεται στο ηλεκτροφλοιογράφημα (και στο ηλεκτροεγκεφαλογράφημα)

Βαλεντίνη μου, γιατί δε δίνεις τα συμφραζόμενα;

Όλα τα
http://www.google.co.uk/search?hl=el&rlz=1T4GGLJ_enGR210GR210&q=%22recruitment+response%22+cortex+recorded
στο ίδιο πράγμα αναφέρονται. Ακόμα και στου Gilbert Rouget το «Music and Trance».
http://www.press.uchicago.edu/cgi-bin/hfs.cgi/00/2066.ctl

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Βαλεντίνη μου, γιατί δε δίνεις τα συμφραζόμενα;

Γιατί δεν υπάρχουν συμφραζόμενα. :)
Πρόκειται για λεξικό. Ο όρος είναι reponse recrutante/recruitment και ο ορισμός, σύμφωνα με το λεξικό, είναι εν συντομία αυτός που δίνω στο πρώτο μου ποστ. Plus: σε ένα ηλεκτροεγκεφαλογράφημα, αυτή η αντίδραση δείχνει  τον συγχρονισμό της δραστηριότητας των εγκεφαλικών κυττάρων και έχει τη μορφή αρνητικών κυμάτων με αρχικά αύξουσα κι έπειτα φθίνουσα έκταση, η οποία σχηματίζει fuseaux visibles (προς διερεύνηση), κυρίως κατά τη διάρκεια του ύπνου. Αν κατάλαβα καλά, that is. :)
W4tt4n4b3

elena petelos

• Hero Member
;-)

The evolution of the phenomenon of spindle-shaped change in the amplitude of electric responses of the cortex to rhythmic light and sound stimuli during early ontogenesis of rabbits is described. Results are reported which permit one to consider the amplification and recruitment type responses, as well as the sleepy spindles, as being due to activation of their ontogenetically primary autorhythmic mechanisms in the cortex and thalamus.

http://www.springerlink.com/content/k8l0012x40182538/

Αν προτιμάς...
http://www.springerlink.com/content/5xejadwlx82mjfbm/ (Άλλο.)

Όποιο και να πιάσεις, για το ίδιο πράγμα μιλάμε.
Δεν έχω πολύ χρόνο, αλλά αντίγράφω από Churchill's:
I. In electroencephalography, ANY rhythmic response to repeated sensory stimulation. The most typical example is following the alpha rhythm
during photic stimulation. In those individuals in whom this phenomenon can be recorded from the frontopolar regions, it is due to
ocular movements (Gastaut's oculoclonic recruitment response).
II. Δεν στο δίνω, έχουμε να κάνουμε με επιδημιολογία.
και
III. The incorporation of additional neurons into a stimulatory response as the result of temporal or spatial summation or through an
increase in the stimulus intensity.

(We've got it in Cytogenetics (e.g. chromatin, etc.), as well. ;-))
Αλλά δεν είναι θέμα. Ι και ΙΙΙ, πάλι ίδια η απόδοση αν το καλοσκεφτείς.

btw: ετυμολογία από το γαλλικό «recroître»
Στα γαλλικά:
recrutement, βεβαίως.

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
;-)

The evolution of the phenomenon of spindle-shaped change in the amplitude of electric responses of the cortex to rhythmic light and sound stimuli during early ontogenesis of rabbits is described. Results are reported which permit one to consider the amplification and recruitment type responses, as well as the sleepy spindles, as being due to activation of their ontogenetically primary autorhythmic mechanisms in the cortex and thalamus.

http://www.springerlink.com/content/k8l0012x40182538/

Αν προτιμάς...
http://www.springerlink.com/content/5xejadwlx82mjfbm/ (Άλλο.)

Όποιο και να πιάσεις, για το ίδιο πράγμα μιλάμε.
Δεν έχω πολύ χρόνο, αλλά αντίγράφω από Churchill's:
I. In electroencephalography, ANY rhythmic response to repeated sensory stimulation. The most typical example is following the alpha rhythm
during photic stimulation. In those individuals in whom this phenomenon can be recorded from the frontopolar regions, it is due to
ocular movements (Gastaut's oculoclonic recruitment response).
II. Δεν στο δίνω, έχουμε να κάνουμε με επιδημιολογία.
και
III. The incorporation of additional neurons into a stimulatory response as the result of temporal or spatial summation or through an
increase in the stimulus intensity.

(We've got it in Cytogenetics (e.g. chromatin, etc.), as well. ;-))
Ώραια, μετά από το ταχύρρυθμο μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το έχω κατανοήσει πλήρως. Ευχαριστώωω... :)

Αλλά δεν είναι θέμα. Ι και ΙΙΙ, πάλι ίδια η απόδοση αν το καλοσκεφτείς.
Δηλαδή "επιστράτευση", ε;

btw: ετυμολογία από το γαλλικό «recroître»
Στα γαλλικά:
recrutement, βεβαίως.
Βεβαίως, συμφωνώ, αλλά έλα που το λεξικό είναι γαλλικό και προτιμά την απόδοση "reponse recrutante" την οποία εγώ καλούμαι να ματα-αποδώσω...!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου (και την επιστράτευσή σου), η συμβολή σου ήταν διαφωτιστική!
W4tt4n4b3

elena petelos

• Hero Member
:)) Δεν προτιμά καμιά «απόδοση» το λεξικό. Δεν ξέρω και τι λεξικό είναι, αλλά... γαλλικοί είναι και οι δύο όροι.

;-) Καλό κουράγιο+καλό ΣΚ!

elena petelos

• Hero Member
Όντας άσχετος με τα ιατρικά διερωτώμαι αν αντί επιστράτευση μπορούμε να βάλουμε "ενεργοποίηση" ή "εμπλοκή".

To «ενεργοποίηση» και το «δραστηριοποίηση» έχουν όντως χρησιμοποιηθεί -ανάλογα πάντα με τα συμφραζόμενα.
Δεν θα το πρότεινα για ορισμό. Μπλέκουμε.
Το «εμπλοκή» το προτείνετε, φαντάζομαι, με την έννοια της ουδού ή του «block». Αντιλαμβάνομαι, αλλά διαφωνώ.

Μη βαράτε όμως, μια σκέψη έκανα!
:)) φφφφ

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Όντας άσχετος με τα ιατρικά διερωτώμαι αν αντί επιστράτευση μπορούμε να βάλουμε "ενεργοποίηση" ή "εμπλοκή". Μη βαράτε όμως, μια σκέψη έκανα!
Την "εμπλοκή" (αρνητικό connotation) ασ' την καλύτερα, θα βγάλεις την Έλενα απ' τα ρούχα της... :)
Κι εμένα η "ενεργοποιησή" μου φαίνεται κούκλα και κιουρία (κι αν έφτιαχνα τον κόσμο απ' την αρχή έτσι θα το 'λεγα), αλλά δεν είμαι λιγότερο άσχετη με τα ιατρικά κι έτσι σε θέματα ορολογίας δεν ανακατεύομαι. :|
W4tt4n4b3

elena petelos

• Hero Member
Πάλι μη βαράτε. [...] Υπάρχει και το λεξικό του University Studio Press
LEXICON - Τετράγλωσσο Λεξικό Επιστημονικών και Τεχνικών Όρων.

Δύσκολο το κάνετε (πλέον). :)))

Μήπως δραστηριοποίηση ή εννεύρωση.

To είπαμε. Το «εννεύρωση» πού κολλάει στο κείμενό της;

Με παιδεύετε ν'αντιγράφω...

recruitment:
1. βαθμιαία ενίσχυση, μέχρι μέγιστο ενός αντανακλαστικού
(Βαλεντίνη, είναι μετριότατο-και περιγραφικό μόνο, αλλά θα ξεμπερδέψεις) όταν παρατείνεται ένα ερέθισμα σταθερής εντάσεως.
2. στην ακοολογία, ακουστική εξίσωση [...] δεν μας ενδιαφέρει.. :)

φφφ (πάλι) :))
« Last Edit: 30 Jun, 2007, 00:58:16 by elena petelos »

Search Tools