μπλιαχ -> yuck, yeuch, yech, eww, euw, ieuw, ehw, ew, gag me, gag me with a spoon

F_idάνι

• Hero Member
Μιλάτε τόση ώρα για αθώα λαχανικά και μυρωδικά και κανένας δεν ανέφερε τα εξής μισητά και βδελυρα:

1. Μυαλά. Τα έκανε μια θεία μου πανέ όταν ήμουν μικρή και με ανάγκαζε με το ζόρι να τα φάω. Εφιάλτης σκέτος. Και μόνο που το σκέφτομαι θέλω να ξεράσω.
2. Αμελέτητα. Δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω.
3. Κεφαλές και κεφαλάκια, γενικώς. Μα είναι δυνατόν; Τι είμαστε; Μάο Μάο;
4. Σαλιγκάρια. Παρόλο που είμαι από την Κρήτη, οι χοχλιοί δε μου άρεσαν ποτέ. Και επαναλαμβάνω: Μα είναι δυνατόν; Αυτά τα πράγματα βγάζουν πράσινα σάλια!!
5. Βατραχοπόδαρα. Ας μιλήσουν για τα θρεπτικά τους συστατικά όσοι τα έχουν δοκιμάσει. Εγώ αρνούμαι.
6. Πιτσουνάκια, ορτύκια και τα λοιπά. Και μόνο να φανταστώ το πτώμα του πτηνού στο πιάτο μου αρκεί για να μη θέλω ούτε να το αντικρύσω.

Πες τα, Χρυσόστομη! Συμφωνώ απόλυτα!

Προσθέτω:
Ό,τι υπάρχει στο κεφάλι ζώου (τις γλώσσες ξέχασες :-)
Εντόσθια.
Βραστά κρέατα (μου μυρίζουν πτωμαϊλα).
Κάτι τεράστια στρείδια που τα καταπίνεις και δεν τα μασάς.
Αρνί.
Κάτι αλλαντικά που έχουν μέσα δύο τόνους σιχαμερό λίπος και λίγδα.

Katerina_A

• Full Member
  • A story without love is not worth telling
(τις γλώσσες ξέχασες :-)
Εντόσθια.
Βραστά κρέατα (μου μυρίζουν πτωμαϊλα).
Κάτι τεράστια στρείδια που τα καταπίνεις και δεν τα μασάς.
Αρνί.
Κάτι αλλαντικά που έχουν μέσα δύο τόνους σιχαμερό λίπος και λίγδα.

Πω πω, ναι! Ξέχασα τις γλώσσες! Ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι! Ο πατέρας μου τις τρώει ακόμα βραστές με μπόλικο λεμόνι! Ο Χριστός και η Παναγία! Όσο για τα βραστά κρέατα, μπορώ να τα φάω σε περιορισμένες ποσόστητες, εφόσον δεν έχουν παγώσει και δεν έχουν φτιάξει αυτή την απαίσια και εμετική άσπρη κρούστα λίπους από πάνω.
Αρνί = το βρωμερότερο βρώσιμο κρέας που γνωρίζω. Ούτε να το μυρίσω, ούτε να το φάω μπορώ. Και κάτι κατσίκια και κάτι γκιόσες βραστές, το χειρότερό μου!
Ας μην πιάσω τα αλλαντικά γιατί θα γράψω σεντόνι.
NISUS WETTUS: Next. Crucifixion?
PRISONER #1: Yes.
NISUS: Good. Out of the door. Line on the left. One cross each. Next. Crucifixion?

auditor

• Hero Member
Εγώ με τα παραπάνω δεν έχω πρόβλημα (αμελέτητα στη σχάρα, μιαμ!), αλλά μου θυμήσατε την πηχτή. Μπλιαχ, μπλιαχ, μπλιαχ!
Nick Roussos

ChristinaVS

• Jr. Member
  • **
Πω πω, ναι! Ξέχασα τις γλώσσες! Ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι! Ο πατέρας μου τις τρώει ακόμα βραστές με μπόλικο λεμόνι! Ο Χριστός και η Παναγία! Όσο για τα βραστά κρέατα, μπορώ να τα φάω σε περιορισμένες ποσόστητες, εφόσον δεν έχουν παγώσει και δεν έχουν φτιάξει αυτή την απαίσια και εμετική άσπρη κρούστα λίπους από πάνω.
Αρνί = το βρωμερότερο βρώσιμο κρέας που γνωρίζω. Ούτε να το μυρίσω, ούτε να το φάω μπορώ. Και κάτι κατσίκια και κάτι γκιόσες βραστές, το χειρότερό μου!
Ας μην πιάσω τα αλλαντικά γιατί θα γράψω σεντόνι.

Επιτέλους υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι επί γης (μη χορτοφάγοι) που δεν τρώνε αρνί και κατσίκι!!! Βρωμάει! Το Πάσχα αισθάνομαι σαν alien που τρώω μόνο μαρούλι και πατάτες. Επίσης δεν μπορώ όλα τα εντόσθια και περίεργα πράγματα (κεφαλάκια γλώσσες κτλ) ούτε τις μπριζόλες! Στη Λυών είχα βρεθεί μια φορά σε ένα bouchon πολύ συμπαθητικό κατά τα άλλα όπου σέρβιραν όμως μόνο τέτοια! Μα είναι δυνατόν; Πάλι πατάτες κατέληξα να τρώω.. Παρεπιμπτόντως: πατάτες... Γιάμ! Ακόμη και νεροβραστες είναι τέλειες!

Α! Επίσης μήπως υπάρχουν κι άλλοι που θεωρούν πως η ωμή πράσινη πιπεριά έχει γεύση φαρμάκου; Μπλιαχ!! (ρόκα, κόλιανδρος, μάραθος, μπάμιες και τα τοιαύτα όμως μ' αρέσουν).
Enjoy life's tiny pleasures!

Porkcastle

• Full Member
Τώρα που διάβασα για τα εδέσματα της Λυών, θυμήθηκα μία από τις εφιαλτικότερες γευστικές εμπειρίες που είχα μέχρι τώρα:

Grill restaurant στη νότια Γαλλία, όπου όλα φάνταζαν -και μύριζαν- εξαίσια... είπα λοιπόν να δοκιμάσω τη "σπεσιαλιτέ" του μαγαζιού, η οποία αναγραφόταν στο μενού ως "χοιρινό λουκάνικο από τη Λυών στα κάρβουνα". Το όνομα του εγκληματικού πιάτου, andouillette.

Όταν μου σέρβιραν λοιπόν ένα βρωμερό λουκάνικο που ο πατσάς μπροστά του μοιάζει με ρόδο μυρωμένο, τότε συνειδητοποίησα πως στην περιγραφή του πιάτου ξέχασαν να συμπληρώσουν πως το λουκάνικο αυτό είναι παραγεμισμένο με εντόσθια... Κι επειδή ντρεπόμουν να τους πω να πάρουν πίσω την αηδία που εξαιτίας της είχε βρωμίσει όλο το μαγαζί, κατέληξα να καμουφλάρω την andouillette με ό,τι γαρνιτούρα υπήρχε στο πιάτο μου και να πνίξω τον πόνο και την πείνα μου στο -ομολογουμένως υπέροχο- κρασί τους.

Μπλιαχ.

Και κάποιες περισσότερο λεπτομερείς περιγραφές:
https://en.wikipedia.org/wiki/Andouillette
http://mcmuffin.co.uk/mr_and_mrs_mcmuffin/2005/10/andouillette.html

user10

• Hero Member
Τη θυμάμαι αυτή τη βρωμοandouillette. Μύριζε σαν άπλυτη κάλτσα ποδοσφαιριστή. Και τώρα που είπα κάλτσα: φρέσκο μπρι. Μπλιαχ, μπλιαχ, μπλιαχ! Καλτσοτύρι!

auditor

• Hero Member
Το μπρι, αν συνδυάζεται με κόκκινο κρασί, είναι ένα όνειρο. Ειδάλλως, δεν μου λέει τίποτα.
Nick Roussos

user10

• Hero Member
Α, πα, πα! Προτιμάω τα αλμυρά: γραβιέρες και τέτοια. Αυτά τα κατσικότυρα μου βρωμάνε πάρα πολύ!

zephyrous

• Hero Member
Κρέας και αβοκάντο! Και από ποτά (άσχετο)... κόκκινο κρασί. Δεν παλεύεται! Δεν θέλω να φανταστώ τραπέζι με αυτά τα τρία!

auditor

• Hero Member
Κρέας και αβοκάντο! Και από ποτά (άσχετο)... κόκκινο κρασί. Δεν παλεύεται! Δεν θέλω να φανταστώ τραπέζι με αυτά τα τρία!

Και γω σου περιέγραφα τους κεφτέδες με κρεμμύδι τόσην ώρα και δεν έλεγες τίποτα;
Nick Roussos

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Βρομότυρα. Αυτά τα ποδαριλέ που λέει η Παλάβρα. Σαν να ρουφάς σάπια κάλτσα Τσετσένου αντάρτη. Γλυκόριζα και όλα τα προϊόντα της. Επίσης, πηχτή είτε από ψάρι είτε από κρέας. Τέλος, παραβρασμένο λάχανο ή κουνουπίδι. Κυρίως η μπόχα.
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

kat of cicero

• Full Member
Βρομότυρα. Σαν να ρουφάς σάπια κάλτσα Τσετσένου αντάρτη.

Τα σέβη μου. Χαχα.

Εσύ είσαι για να παίξεις στο ριμέηκ Ο Αιχμάλωτος Του Καυκάσου...
In and Above (Don't try this at home!)

kat of cicero

• Full Member
Το μπρι, αν συνδυάζεται με κόκκινο κρασί, είναι ένα όνειρο. Ειδάλλως, δεν μου λέει τίποτα.

Τρού.
In and Above (Don't try this at home!)

spaceoddity

• Hero Member
Τι φανταστικό, υπέροχο νήμα!!!
Συμφωνώ απόλυτα με την τροπή που πήρε μετά την αναφορά των εντόσθιων (μπλιααααχ σε όλα! Άντε, το πολύ να φάω το μισό συκώτι στο μπολ της μαγειρίτσας το Πάσχα... κατά τα άλλα όμως, η μαγειρίτσα είναι γιαμ!)
Το ξέρετε ότι υπάρχουν άνθρωποι που ρουφάνε τα μάτια των ψαριών;;;; είναι δυνατόν;;;;
Για τον πατσά, νιώθω αφάνταστα ξενέρωτη που δεν μπορώ να το φάω... έχω προσπαθήσει honest to God, αλλά δεν κατεβαίνει με τίποτα... ευτυχώς υπάρχει και η κρεατόσουπα...
Θυμάστε αρχές καλοκαιριού που έγραφα ότι θα πάω στην Κρήτη και πώς θα φάω χοχλιούς; Τη γλίτωσα για φέτος την extreme εμπειρία λόγω εγκυμοσύνης:-)

BTW, κανείς δεν πρόσεξε ότι σας αποκάλυψα πως το μωρό είναι κορίτσι; κοριτσομάνα είμαι ως φαίνεται...:-)

Και τώρα που είπα εγκυμοσύνη... με την πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν θυμάμαι να είχα καμία παράξενη επιθυμία ή γεύση, αλλά δεν ανεχόμουν με τίποτα τις μυρωδιές...
Αυτή τη φορά: Δεν με ενοχλούν στο παραμικρό οι μυρωδιές, αλλά από γεύσεις... 1 μέρα πριν την καθυστέρηση, είμαι σε εστιατόριο με φίλη μου και πέφτει το μάτι μου σε μακαρονάδα με σολωμό (γιαμ) και χαβιάρι (μπλιαχ!!!) και λέω μμμμ τι ωραίο αυτό... η φιλενάδα μου κατάλαβε αμέσως ότι ήμουν έγκυος:-)
Και σαν να μην έφτανε αυτό, το επόμενο Σαβ/κο έτρωγα σε παραθαλάσσια ταβέρνα μαύρη μακαρονάδα (μαύρο = μελάνι σουπιάς... υπό Κ.Σ., μπλιαχ...)
Στη συνέχεια όμως έστρωσα και είχα επιθυμία μόνο για σαλάτες (και υπό Κ.Σ. γιαμ)... ρόκα;;; ΝΑΙ!!!! μάραθος;;; δεν με χαλάει... το ξαδέρφι του ο άνηθος, τέλειος... κόλιανδρο έχω φάει μόνο σε σπόρους, μια χαρά είναι... γάλα εβαπορέ, μπλιααααχ είτε ζεστό είτε κρύο, δεν πίνεται με τίποτα... αλλά ούτε το φρέσκο πίνεται ζεστό... και κρύο, μόνο αν είναι Δωδώνη, το καλύτερο γάλα στην Ελλάδα by far:-))))))))))))

Και θα προσθέσω στη λίστα: ΑΚΑΝΕΔΕΣ, το τοπικό γλύκισμα του Πόντιου-Σερραίου συντρόφου. Μπλιαχ, μπλιαχ, και πάλι μπλιαχ, βρωμοκοπάει κατσικίσιο βούτυρο... (κατσικάκι τρώω μόνο ψητό στα κάρβουνα, και πλένω τα χέρια μου 3 μέρες συνέχεια μέχρι να φύγει η μπόχα... απορώ πως ένα από τα delicacies του νησιού μου είναι η γίδα βραστή... disgusting...)

ChristinaVS

• Jr. Member
  • **
Έχετε μυρίσει muenster (το αλσατικό όμως, όχι το αμερικάνικο); Όταν ήμουν στο Στρασβούργο είπα να πάρω κανένα ντόπιο τυράκι για τον μπαμπά μου που του αρέσουν τα διάφορα περίεργα και μου πρότειναν αυτό. Το είχα δοκιμάσει και λιωμένο πάνω σε tarte flambee και ήταν καλό. Ωμό όμως μύριζε όχι σαν κάλτσα (αυτό το αντέχω) αλλά τρισχειρότερα, μόνο με σάπιο κρέας μπορώ να το παρομοιάσω! Κάτι από σαπίλα.. κάτι πολύ νοσηρό. Προσπαθήσαμε να το τυλίξουμε σε πλαστικές σακούλες - τουλάχιστον 5-6 - αλλά τίποτα! Φυσικά και δεν το κουβάλησα Ελλάδα διότι θα έπεφταν όλοι ξεροί στο αεροπλάνο και μετά καθαρίσαμε καλά-καλά και το ψυγείο.. Πάντως, το chevre (κυρίως), brie, camembert, fromage frais, cantal, comte, st nectaire και άλλα γαλλικά τυριά που δοκίμασα ήταν μούρλια!
Enjoy life's tiny pleasures!

Search Tools