Author Topic: φυσιοθεραπεία και φυσιοθεραπευτής ή φυσικοθεραπεία και φυσικοθεραπευτής; -> φυσικοθεραπεία και φυσικοθεραπευτής  (Read 32247 times)

user3

• Sr. Member
Με ρώτησαν ποιο από τα δύο είναι το σωστό. Στο γκουγκλ βλέπω ελαφρά υπεροχή των φυσιΚοθεραπ-
Ο Τριανταφυλλίδης δίνει και τα δύο αλλά πρώτο το φυσιο-
Ο Μπαμπινιώτης (ακριβέστερα: το μικρότερο, για το σχολείο και το γραφείο) αντιθέτως θεωρεί "εσφαλμένο τύπο" το φυσιοθεραπεία, αφού η λέξη συντίθεται από το φυσικός και το θεραπεία. (Ισχύει όμως αυτό;)

Σε πλαίσιο που έχει ο (μεσαίος) Μπαμπινιώτης λέει ότι "φυσιοθεραπεία" θα σήμαινε 'θεραπεία της φύσεως' [που εμένα δεν με πείθει διότι τότε και "λουτροθεραπεία" πρέπει να σημαίνει  "θεραπεία των λουτρών"] και ότι ο τύπος "φυσιΟ" αποτελεί μεταφορά ξένων όρων (physiotherapie) που δεν σχηματίστηκαν ορθά εξαρχής, πράγμα που δεν το καταλαβαίνω. Δεν έχω πρόσβαση στον μεγάλο Μπαμπι μήπως εκεί έχει κάτι πιο διαφωτιστικό.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο τύπος φυσιοθεραπεία έχει το πλεονέκτημα της εναρμόνισης με την ξένη ορολογία, αλλά δεν έχω κατηγορηματική άποψη.

Τα φώτα σας, παρακαλώ!
« Last Edit: 26 Oct, 2008, 23:48:14 by spiros »

banned8

• Jr. Member
  • **
Re: Φυσι(κ)οθεραπευτής
« Reply #1 on: 02 Jul, 2007, 15:19:07 »
Ενδιαφέρουσα η σύμπτωση μιας και προχτές, σε μια βόλτα, κλήθηκα να απαντήσω στην ίδια απορία και πήρα τη θέση του Λεξικού της ΝΕΓ.
Δηλαδή, στα αγγλικά το physiο- σημαίνει «της φύσης». Στο OED:
physio- combining element, representing Gr. φυσιο-, from φύσις nature, as in φυσιογνώμων ‘judging of a man's nature’, φυσιολόγος discoursing upon nature, φυσιοσκοπείν to observe nature; used as a formative with the sense ‘nature’ or ‘natural’, as in physiocracy, physiognomy, physiography, physiology, etc...
Στα παραδείγματα που ακολουθούν δεν περιλαμβάνεται η physiotherapy.
Υπάρχει απαρχαιωμένο physicotherapy, που παραπέμπει στο physiotherapy, στο οποίο διαβάζω:
The treatment of disease, injury, or deformity by physical methods, such as massage, exercise, and the application of heat, light, fresh air, and other external influences.
Το παραπάνω στο πλαίσιο του ΛΝΕΓ είναι τα παραδείγματα που αναφέρει και το OED (φυσιολογία, φυσιογνωμία, φυσιολάτρης) και η εύστοχη αναφορά στο physical therapy.

stathis

• Hero Member
« Reply #2 on: 02 Jul, 2007, 15:21:49 »
Εγώ απλώς να πω ταπεινά ότι λέμε φυσιολογία και όχι φυσικολογία.

banned8

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: 02 Jul, 2007, 20:04:43 »
Χαρακτηριστικό παράδειγμα της σχιζοφρένειας είναι το κείμενο αυτής της σελίδας του Πανελληνίου Συλλόγου Φυσικοθεραπευτών, όπου φυσικοθεραπευτές μπερδεύονται με φυσιοθεραπευτές και φυσικοθεραπείες με φυσιοθεραπείες.

stathis

• Hero Member
Τελικά, Νίκο, δεν κατάλαβα. Τι προτιμάς;

banned8

• Jr. Member
  • **
« Reply #5 on: 03 Jul, 2007, 14:45:47 »
προχτές, σε μια βόλτα, κλήθηκα να απαντήσω στην ίδια απορία και πήρα τη θέση του Λεξικού της ΝΕΓ.

Τη «φυσικοθεραπεία» και τον «φυσικοθεραπευτή» (αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτε, διότι προτιμώ και τον «ορθοπεδικό»... – εκεί μ' αρέσει το λάθος).

stathis

• Hero Member
« Reply #6 on: 04 Jul, 2007, 13:14:20 »
Το παραπάνω στο πλαίσιο του ΛΝΕΓ είναι τα παραδείγματα που αναφέρει και το OED (φυσιολογία, φυσιογνωμία, φυσιολάτρης) και η εύστοχη αναφορά στο physical therapy.
Στο παραπάνω λήμμα της Wikipedia για το physical therapy, υπάρχει η εξής σημείωση:
The terms physical therapy and physiotherapy are synonymous and can be used interchangeably. The term physical therapy appears to be favored in the United States, while physiotherapy - or physio - appears to be favored in Canada, England, Australia, and many other countries.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • 102094522373850556729
    • lavagraph
    • Greek translator CV
Υπάρχει ο Πανελλήνιος Σύλλογος Φυσικοθεραπευτών. Από όσο ξέρω αυτός είναι και ο επίσημος όρος.

mariapar

• Hero Member
Υπάρχει ο Πανελλήνιος Σύλλογος Φυσικοθεραπευτών. Από όσο ξέρω αυτός είναι και ο επίσημος όρος.

Στη σελίδα για την ιστορία του όμως...

"Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Φυσικοθεραπευτών ιδρύθηκε το 1964 με την πρωτοβουλία των πρώτων Ελλήνων Φυσιοθεραπευτών που αποφοίτησαν από τη Σχολή Φυσικοθεραπευτών του Λαϊκού Νοσοκομείου Αθηνών (Βασιλεύς Παύλος)
Στα πρώτα χρόνια λειτουργίας του Π.Σ.Φ, με τους Φυσιοθεραπευτές να δουλεύουν κάτω από τη στενή καθοδήγηση και επίβλεψη των θερα­πόντων ιατρών διαφαίνονται οι πρώτες δυσκολίες του κλάδου.
"

Νομίζω ότι παλαιότερα η καθιερωμένη ονομασία ήταν «φυσιοθεραπευτής», και άλλαξε κάποια στιγμή στην πορεία, για λόγο που δεν γνωρίζω.

Πάντως, επειδή τυχαίνει να έχω συγγενή μεγαλύτερης ηλικίας (κοντά στη σύνταξη) που ασκεί το επάγγελμα ως απόφοιτος της παραπάνω σχολής, θυμάμαι ότι τότε, δηλαδή πριν από αρκετές δεκαετίες, όλοι (και η ίδια) έλεγαν ότι σπουδάζει φυσιοθεραπεία, μετά ότι εργάζεται ως φυσιοθεραπεύτρια κλπ., και ακόμη και κάποιες δημοσιεύσεις σε ευρείας κυκλοφορίας περιοδικά (δεν γνωρίζω για ιατρικά) αναφέρονταν σε φυσιοθεραπευτές... Αυτά θυμάμαι.
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • 102094522373850556729
    • lavagraph
    • Greek translator CV
Ο τίτλος είναι πιστεύω αρκετά σημαντικό στοιχείο και οι ασυνέπειες στη χρήση αναμενόμενες...

Όσο για την αιτία, ίσως βοηθήσει η συζήτηση που προηγήθηκε...
« Last Edit: 26 Oct, 2008, 23:49:21 by spiros »

Giorgis

• Newbie
  • *
Να πω και κάτι ... υπάρχει και όρος "Naturopath" στα αγγλικά στον οποίο μάλον πρέπει να ανήκει ο όρος
Φυσιοθεραπευτής. "Naturopath" είναι η μη-επιστιμονική έκδοση του γιατρού για τον οποίο δεν έχω και πολύ σεβασμό.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • 102094522373850556729
    • lavagraph
    • Greek translator CV
(Φυσικοπαθητικός - Naturopathic Physician doctor) Βοτανολόγος - Γεωπόνος ΑΠΘ ( Αριστοτέλειο Παν/μειο Θεσ/νικη) - Διατροφολόγος M.Sc. Μελέτη και έρευνα- ...
www.holisticharmony.com/greek/arthra-periodika/26bota.asp

Τι είναι η Φυσική Θεραπευτική. (Naturopathic Medicine) - Φυσικοπαθητική: ... Ο φυσικοπαθητικός επιδιώκει να αποκαταστήσει την ισορροπία του σώματος μέσω της ...
www.iama.gr/ethno/mytilini/chronop.html

mariapar

• Hero Member
Άρα άλλο ο φυσικοπαθητικός, άλλο ο φυσίατρος (physiatrist), έτσι δεν είναι;

(νομίζω ότι ξεχειλώνω το νήμα, αλλά το ένα έφερε το άλλο...)

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • 102094522373850556729
    • lavagraph
    • Greek translator CV
Η Φυσιοθεραπεία ή Φυσικοθεραπεία (ο σωστός όρος είναι φυσικοθεραπεία διότι αποτελεί τη θεραπεία με φυσικά μέσα) είναι το σύνολο των μεθόδων που χρησιμοποιούνται από τον πτυχιούχο φυσικοθεραπευτή, ο οποίος αποτελεί τον εξειδικευμένο επαγγελματία, με στόχο την θεραπεία και τον περιορισμό συμπτωμάτων ασθενειών και παθολογικών καταστάσεων που είναι συνδεδεμένες με προβλήματα κινητικά. Οι τομείς στους οποίους η φυσικοθεραπεία εφαρμόζεται είναι στην αποκατάσταση νευρολογικών παθήσεων, σε παθήσεις του μυοσκελετικού συστήματος, σε καρδιαγγειακές και αναπνευστικές νόσους. Η αναφορά στον όρο φυσικοθεραπεία δε σημαίνει ότι θεραπεύεται η πάθηση αλλά πιο σωστά επιχειρείται η προσπάθεια επανεκπαίδευσης των φυσιολογικών κινητικών προτύπων τα οποία έχουν χαθεί εξαιτίας κάποιας διαταραχής.
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1