Πότε με το καλό κι εδώ;

banned8 · 128 · 16718

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Το αστείο είναι ότι άνοιξα το νήμα με αφορμή τα σχόλια που έκανε (στο Βημαγκαζίνο) ένας μη καπνιστής, μάλλον σε βάρος του νόμου (κυρίως λόγω της υποκρισίας του κράτους).

Από την άλλη, εγώ ο καπνιστής δεν έχω αποφασίσει αν είμαι υπέρ του νόμου (μάλλον δεν είμαι) αλλά οπωσδήποτε είμαι αντικαπνιστής. Νομίζω ότι οι καπνιστές θα έπρεπε να είναι οι πρώτοι και καλύτεροι αντικαπνιστές.

(Αυτά τα βιαστικά και καλημέρα σας.)

Επειδή θαρρώ πως έχετε λαλήσει από τους απανωτούς καύσωνες, κάποιος πρέπει να επαναφέρει την τάξη εδώ μέσα.

Δηλώνω καπνίστρια, δεν προτίθεμαι ούτε καν έχω σκεφτεί ποτέ να το κόψω, υπογράφω ότι αν αποφασίσω ή χρειαστεί (ο μη γένοιτο) ποτέ να το κόψω, θα το κάνω άνευ ενδοιασμών την επόμενη ώρα ή μέρα, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να δηλώσω αντικαπνίστρια και να κάνω τη ζωή των καπνιστών δύσκολη γιατί εγώ θα το 'χω καημό.

Στην Ελλάδα οι δεινότεροι αντικαπνιστές είναι αίφνης όλοι όσοι στο παρελθόν κάπνιζαν ως τσιμινιέρες. Δεν είδα ποτέ κάποιον να πεθαίνει αποδεδειγμένα γιατί κάπνιζε και μόνο, έχω δει συγγενείς να πεθαίνουν στα 90 τους ενώ κάπνιζαν μια ζωή, μεγάλωσα σε ένα σπίτι μη καπνιστών αλλά ποτέ κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε γιατί του έκοβα τον πολύτιμο καθαρό του αέρα,  δεν καπνίζω ποτέ μπροστά σε μικρά παιδιά, δεν καπνίζω ποτέ μπροστά σε υπερήλικες αν δεν το κάνουν εκείνοι (ούτε καν ζητώ την άδεια να το κάνω) και δεν αντέχω την υστερία όσων δεν έχουν πρόβλημα υγείας αλλά μόνο εμμονές κατά του καπνίσματος και μου το απαγορεύουν ακόμα και σε ανοιχτούς χώρους όταν είμαι μαζί τους.

Θεωρώ γελοίο το διαχωρισμό σημείων ενός μαγαζιού σε χώρο καπνιστών και μη, όταν χωρίς διαχωριστικό τοίχο εγώ καπνίζω και το διπλανό τραπέζι είναι για μη καπνιστές (βλέπε ελληνικά αεροδρόμια, καφετέριες, εστιατόρια κ.λπ.). Δεν έχω πρόβλημα να κάτσω σπίτι μου αν μου επιβάλλουν να μην καπνίσω σε κάποιο σπίτι γιατί αφεντικά είναι κι ό,τι θέλουν κάνουν και δεν θα έχω αύριο πρόβλημα «κοινωνικής ζωής» αν μου το απαγορεύσουν έξω από το σπίτι μου. Θα κάνω το σπίτι μου τεκέ για τους φίλους που θα θέλουν να βρεθούμε και να καπνίσουμε και για όσους μη καπνιστές μπορούν να μας ανεχτούν γιατί γουστάρουν να είναι μαζί μας.

Εδώ και χρόνια προσπαθώ πρωτίστως να κόψω τις κακές συναναστροφές που είναι η σοβαρότερη κακή μου συνήθεια και μέχρι να τα καταφέρω δεν μπορώ να αποχωριστώ τα τσιγάρα μου γιατί αυτές οι υποθέσεις σηκώνουν τσιγάρο.

Αν κάποτε με δείτε να έχω κόψει το κάπνισμα, θα καταλάβετε όλοι ότι τελείωσε το κεφάλαιο κακών συναναστροφών.

(Αυτά τα καθόλου βιαστικά και καλημέρα σας.)
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

stathis

• Hero Member
Βίκη, νομίζω ότι μπορώ να καταλάβω γιατί γράφεις όσα γράφεις και με τι διάθεση τα γράφεις, αλλά κάποια πράγματα είναι facts, πώς να το κάνουμε.

Δεν είδα ποτέ κάποιον να πεθαίνει αποδεδειγμένα γιατί κάπνιζε και μόνο
Κι ούτε πρόκειται να δεις: αφού δεν έχεις πειστεί ως τώρα για τις συνέπειες του καπνίσματος, μάλλον δεν θα πειστείς ποτέ.

Ένας καπνιστής που δεν προτίθεται να το κόψει άμεσα και δεν κάνει κήρυγμα κατά του τσιγάρου, αλλά υπέρ της λογικής.

Porkcastle

• Full Member
Κοίτα να δεις, διάβαζα σχετικά για το θέμα μόλις χθες βράδυ...

Το βλέπετε να μας έρχεται γρήγορα κι εδώ;
Πόσο πιθανό είναι να αναστήσουμε τις σπιτικές συγκεντρώσεις;
Ποια θετικά και αρνητικά μπορεί να δούμε στον τρόπο ζωής και διασκέδασης;[/b]

1. Όχι, τουλάχιστον όχι όπως το εφάρμοσαν σε άλλες χώρες. Είμαστε άλλωστε συνηθισμένοι (ως κράτος) να τρώμε πρόστιμα για πάσης φύσεως παραβιάσεις --και δεν είμαστε οι μόνοι. Η Γερμανία πληρώνει ακόμα πρόστιμα επειδή δεν εφαρμόζει την απαγόρευση στη διαφήμιση προϊόντων καπνού. Επίσης, στην Ισπανία, μπορεί μεν ο νόμος ν' απαγορεύει το κάπνισμα, αλλά υπάρχουν και παραθυράκια, τα οποία οι ιδιοκτήτες εστιατορίων/μπαρ, κλπ. εκμεταλλεύονται δεόντως (για παράδειγμα, εάν ο χώρος είναι μικρότερος από 100 τ.μ., ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να επιλέξει εάν το μαγαζί του θα είναι "άκαπνο" ή όχι). 

Αυτό που βλέπω είναι να ενισχύεται και να εφαρμόζεται επιτέλους η απαγόρευση σε ορισμένους χώρους (π.χ. νοσοκομεία, ίσως και δημόσιες υπηρεσίες) αλλά, όσο για την απαγόρευση σ' εστιατόρια και -κυρίως- σε μπαρ... [insert laughs] περισσότερο πιθανό έχω το ν' ανοίξουν ένα-δύο smoke free clubs και ν' αντιμετωπίζονται ως εξωτική ατραξιόν.

2. Οι σπιτικές συγκεντρώσεις είναι από τις αγαπημένες μου: Φαΐ, καθαρά ποτά κι επιτραπέζια... :)

3. Αυτό που θα έπρεπε να επιβληθεί και να εφαρμοστεί επιτέλους δια νόμου στους χώρους διασκέδασης δεν είναι, για μένα, η απαγόρευση του καπνίσματος. Ο σωστός εξαερισμός, τα καθαρά ποτά και η στοιχειώδης υγιεινή (στις τουαλέτες κυρίως) είναι πολύ σημαντικότερα και το εσκεμμένο γράψιμο των νόμων εκεί που δεν πιάνει μελάνι εγκληματικό σχεδόν... Βλέπουμε το δέντρο, μου φαίνεται, και χάνουμε το δάσος.

Πέρα από αυτά, συμφωνώ με ορισμένα από αυτά που γράφει η wings.
« Last Edit: 04 Jul, 2007, 14:26:31 by Porkcastle »

banned8

• Jr. Member
  • **
Πάντα βιαστικά:

δεν πρόκειται ποτέ να δηλώσω αντικαπνίστρια και να κάνω τη ζωή των καπνιστών δύσκολη
Αντικαπνιστής μπορεί να σημαίνει ότι το θεωρείς μια άθλια συνήθεια και, αν μη τι άλλο, θα ήθελες να μην το ξεκινήσουν και τα παιδιά (σου ή των άλλων).

Δεν είδα ποτέ κάποιον να πεθαίνει αποδεδειγμένα γιατί κάπνιζε και μόνο
Ε, μην παίζεις τώρα το παιχνίδι των βιομηχανιών του καπνού. Την επιβάρυνση της υγείας από το κάπνισμα δεν χρειάζεται μελέτες για να την καταλάβει ο καπνιστής.

δεν αντέχω την υστερία όσων δεν έχουν πρόβλημα υγείας αλλά μόνο εμμονές κατά του καπνίσματος
Ένα πρώτο βήμα συνεννόησης και κατανόησης θα γίνει όταν θα καταλάβεις ότι στον μη καπνιστή η μυρωδιά του καπνού είναι σαν να σε βάζουν εσένα να κάτσεις σ' ένα βόθρο. Ας πούμε. Δεν είναι ψυχολογική εμμονή.

Θεωρώ γελοίο το διαχωρισμό σημείων ενός μαγαζιού σε χώρο καπνιστών και μη
Μερικές φορές είναι γελοίο και άλλες λειτουργικό.

Θα κάνω το σπίτι μου τεκέ για τους φίλους που θα θέλουν να βρεθούμε και να καπνίσουμε και για όσους μη καπνιστές μπορούν να μας ανεχτούν γιατί γουστάρουν να είναι μαζί μας.
Μπορεί να λειτουργήσει και αντίστροφα το επιχείρημα. Δηλ. ποιος ζητάει θυσία από ποιον.

αυτές οι υποθέσεις σηκώνουν τσιγάρο
Πολλές υποθέσεις σηκώνουν τσιγάρο. Δυστυχώς. (Αλλά ας μην το πούμε στους άκαπνους.)

« Last Edit: 04 Jul, 2007, 14:19:31 by nickel »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Βίκη, νομίζω ότι μπορώ να καταλάβω γιατί γράφεις όσα γράφεις και με τι διάθεση τα γράφεις, αλλά κάποια πράγματα είναι facts, πώς να το κάνουμε.
Κι ούτε πρόκειται να δεις: αφού δεν έχεις πειστεί ως τώρα για τις συνέπειες του καπνίσματος, μάλλον δεν θα πειστείς ποτέ.

Ένας καπνιστής που δεν προτίθεται να το κόψει άμεσα και δεν κάνει κήρυγμα κατά του τσιγάρου, αλλά υπέρ της λογικής.

Στάθη μου, αντιθέτως δεν είπα ποτέ ότι κάνει καλό το κάπνισμα ούτε έπλεξα το εγκώμιό του. Αλλά θα υπεραμύνομαι πάντα των δικαιωμάτων για τις ελεύθερες επιλογές μου ακόμα και στο κακό. Εξάλλου κανείς δεν είναι τέλειος. Ωστόσο, αν κάποιος μου πει ότι δεν με κάνει παρέα γιατί καπνίζω, θα το θεωρήσω επιεικώς γελοίο.

Μεταξύ τόσο πολλών πραγμάτων που κάνουμε καθημερινά και μας βλάπτουν, έχω αφήσει αυτό το κακό ως το τελευταίο πρόβλημα που θα μπορούσα να λύσω και έδωσα προτεραιότητα σε άλλα πολύ σοβαρότερα (πάντα κατά τη δική μου εκτίμηση). Και δεν πήρα ποτέ με τις πέτρες όσους κάνουν πολύ χειρότερα πράγματα από το να καπνίζουν καθότι υπερισχύει μέσα μου η φωνή της λογικής.

Νίκο, άλλο επιβαρύνεται η υγεία από το κάπνισμα κι άλλο πεθαίνω από το κάπνισμα - έχει μεγάλη διαφορά. Επιβαρύνεται και από το ποτό κι από τον λίγο ύπνο κι από το πολύ ή το κακής ποιότητας φαγητό και κυρίως από το άγχος η υγεία μας αλλά δεν βλέπω να τα αναγάγουμε σε μείζονα θέματα.
« Last Edit: 04 Jul, 2007, 14:24:56 by wings »

lpap

• Full Member
Δεν είδα ποτέ κάποιον να πεθαίνει αποδεδειγμένα γιατί κάπνιζε και μόνο ...

Επισκεφθήτε μιά πνευμονολογική κλινική, ή ενα ακτινολογικό τμήμα όπου ακτινοβολούν το στήθος τους οι καπνιστές ασθενείς από καρκίνο πνευμόνων.

Όσο για την υπόσχεση σας ότι θα κόψετε το κάπνισμα "ανευ ενδοιασμών", έχω εμπιστοσύνη στις προθέσεις σας, αλλά επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα τους, γιατί ο σωματικός εθισμός στην νικοτίνη είναι από τις ισχυρότερες σωματικές έξεις.
« Last Edit: 04 Jul, 2007, 14:19:24 by lpap »
ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Επισκεφθήτε μιά πνευμονολογική κλινική, ή ενα ακτινολογικό τμήμα όπου ακτινοβολούν το στήθος τους οι καπνιστές ασθενείς από καρκίνο πνευμόνων.

Όσο για την υπόσχεση σας ότι θα κόψετε το κάπνισμα "ανευ ενδοιασμών", έχω εμπιστοσύνη στις προθέσεις σας, αλλά επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα τους, γιατί ο σωματικός εθισμός στην νικοτίνη είναι από τις ισχυρότερες σωματικές έξεις.

Ωστόσο, αγαπητέ μου lpap, θα πρέπει να μου επιτραπεί να επιλέξω ως πιθανή αιτία θανάτου μου τον καρκίνο των πνευμόνων. Παιδιά και σκυλιά δεν έχω, οπότε δεν θα επιβαρύνω και κανέναν. Κυνικό; Ίσως. Ωστόσο, είναι δικαίωμα αυτοδιάθεσης. Ξεκαθάρισα ότι προσπαθώ να μην ενοχλώ τους τρίτους και μη καπνιστές ώστε να μην έχω τύψεις για κείνους.

Όσο για τις προθέσεις μου αν αποφασίσω να κόψω το κάπνισμα, έχω αποπειραθεί ως τώρα στη ζωή μου να κάνω πολύ σοβαρότερα και δυσκολότερα πράγματα και τα κατάφερα. Γιατί η δύναμη της θέλησης είναι ισχυρότερη από κάθε σωματικό ή άλλου είδους εθισμό.

banned8

• Jr. Member
  • **
Νίκο, άλλο επιβαρύνεται η υγεία από το κάπνισμα κι άλλο πεθαίνω από το κάπνισμα - έχει μεγάλη διαφορά. Επιβαρύνεται και από το ποτό κι από το λίγο ύπνο και κυρίως από το άγχος η υγεία μας αλλά δεν βλέπω να τα ανάγουμε σε μείζονα θέματα.

Για τους θανάτους θα πρέπει να διαβάσεις κάποιες σχετικές μελέτες. Σε άλλα επίπεδα είναι οι ζημιές (ατομικές, κοινωνικές) από το αλκοόλ, το άγχος ή την έλλειψη άσκησης, ας πούμε. Αλλά όλα είναι μείζονα. Απλώς προσεγγίζονται διαφορετικά. Δεν μπορεί να γίνει νόμος να μην αγχώνεσαι και να μην αγχώνεις τους άλλους (ή, τέλος πάντων, μην τους δίνουμε ιδέες).

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Για τους θανάτους θα πρέπει να διαβάσεις κάποιες σχετικές μελέτες. Σε άλλα επίπεδα είναι οι ζημιές (ατομικές, κοινωνικές) από το αλκοόλ, το άγχος ή την έλλειψη άσκησης, ας πούμε. Αλλά όλα είναι μείζονα. Απλώς προσεγγίζονται διαφορετικά. Δεν μπορεί να γίνει νόμος να μην αγχώνεσαι και να μην αγχώνεις τους άλλους (ή, τέλος πάντων, μην τους δίνουμε ιδέες).

Μα τι μου λες τώρα; Ο αλκοολικός που δεν το παραδέχεται σχεδόν ποτέ ότι είναι αλκοολικός και πάει σπίτι και σαπίζει στο ξύλο τη γυναίκα και τα παιδιά του ή ασκεί επάνω τους ψυχολογική βία και πεθαίνει και γρήγορα από κίρρωση του ήπατος είναι θέμα διαφορετικής προσέγγισης; Για κάνε μια βόλτα στην ελληνική επαρχία να δεις για τι ποσοστά μιλάμε, για να μη σου πω να ρίξεις μια ματιά και στους γείτονές σου. Άντε καλά, να μη σου δίνω ιδέες.

Υ.Γ.: Δυστυχώς τα περιστατικά αυτά δεν καταγράφονται στις στατιστικές αν δεν καταγγελθούν - κι, όπως καλά γνωρίζουμε, η οικογενειακή βία σπανίως έως ποτέ αποτελεί αντικείμενο καταγγελιών - εκτός αν φτάσει ο κόσμος στο χτένι. Ωστόσο, δεν άκουσα ποτέ κανένα καπνιστή να γίνεται βίαιος γιατί καπνίζει.
« Last Edit: 04 Jul, 2007, 14:33:07 by wings »

banned8

• Jr. Member
  • **
Μα, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν αυστηρότατοι νόμοι και για όσους οδηγούν μεθυσμένοι και για όσους δέρνουν τις γυναίκες τους (είτε πιωμένοι είτε νηφάλιοι). Η απαγόρευση του καπνίσματος δεν γίνεται για να προστατεύσει εσένα, αλλά αυτούς που δεν καπνίζουν και τους νέους, που καλό θα είναι να μην αρχίσουν να καπνίζουν.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν αυστηρότατοι νόμοι και για όσους οδηγούν μεθυσμένοι και για όσους δέρνουν τις γυναίκες τους (είτε πιωμένοι είτε νηφάλιοι). Η απαγόρευση του καπνίσματος δεν γίνεται για να προστατεύσει εσένα, αλλά αυτούς που δεν καπνίζουν και τους νέους, που καλό θα είναι να μην αρχίσουν να καπνίζουν.

Μα με την απαγόρευση θα μάθουμε στους νέους να μην καπνίζουν; Αυτό σημαίνει ότι όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα έχουν αποτύχει οικτρά και δεν περιποιεί τιμή για καμιά χώρα και κανένα σύστημα.

banned8

• Jr. Member
  • **
Πιάσαμε πάλι, πάντως, άγονη (και γνωστή) συζήτηση. Εγώ ήθελα να το δω το θέμα λίγο πιο σουρεαλιστικά. Μια ελληνική κυβέρνηση (με αυτοκαταστροφικές τάσεις) να εφαρμόζει αυστηρά έναν νέο νόμο απαγόρευσης, διότι έχει αντιληφθεί ότι εκεί βρίσκεται το χρήμα. Να μας ταράξει στα πρόστιμα. Ψίχουλα αυτά που μαζεύουν οι τροχονόμοι από τις ζώνες και τις άλλες παραβάσεις του ΚΟΚ. Εδώ τα καλά λεφτά. Να φτιάξει ειδικά σώματα νεαρών αντικαπνιστών αστυφυλάκων, οι οποίοι μάλιστα θα συλλαμβάνουν και μερικούς καπνιστές και θα τους βάζουν, προς παραδειγματισμό, να αλληλοχαστουκίζονται. Κι εμείς να φτιάχνουμε τεκέδες και γιάφκες παράνομες, με ειδικά φουγάρα που θα αποπροσανατολίζουν τα καπνογωνιόμετρα της αστυνομίας. Θα πάψουν να καπνίζουν τα δάση και θα καπνίζουν τα παράνομα μαγαζιά. Στα γήπεδα τα σαββατοκύριακα δεν θα χωρίζονται στις κερκίδες σε πράσινους και κόκκινους, αλλά σε καπνιστές και μη, και θα ανταλλάσσουν ύβρεις εμπνευσμένες από το υγρό στοιχείο (Ρε γαύροι! Ρε γόπες!). Και άλλα πολλά τέτοια ωραία...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μέσα και μαζί σου, βρε nickelάκο. Αλλά, γμτ πάλι θα κάθομαι στην ίδια κερκίδα μ' εσένα και με πλείστες άλλες κακές μου συναναστροφές. Εκτός αν αποφάσισες να κόψεις το κάπνισμα, οπότε ένας λιγότερος. :-)))
« Last Edit: 04 Jul, 2007, 14:54:10 by wings »

F_idάνι

• Hero Member
Λέτε το κάπνισμα να έχει κάποια σχέση με τη μέση θερμοκρασία του πλανήτη και το φαινόμενο του θερμοκηπίου;

ΝΤΟΙΝΓΚ

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Λέτε το κάπνισμα να έχει κάποια σχέση με τη μέση θερμοκρασία του πλανήτη και το φαινόμενο του θερμοκηπίου;

ΝΤΟΙΝΓΚ

Μεγάλη. Και με τη βαρυστομαχιά και με τις κακές μεταφράσεις έχει σχέση, αλλά το κρύβουμε επιμελώς.

Search Tools