Πότε με το καλό κι εδώ;

banned8 · 128 · 16719

kapa18

• Sr. Member

Και για το προπατορικό αμάρτημα. Έκανε, σου λέει, τσιγάρο ο Αδάμ "μετά", τα πήρε η άλλη, λέει "τέτοιος που είσαι θα δεις", χραπ, δαγκάνει το μήλο, άιντε καημένη Κάπα κάτσε να ξεχεριάζεσαι στα πληκτρολόγια αντί να ξαπλαρώνεις με την πίνα κολάδα κάτω από τις μηλιές της Παράδεισος!

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Μα, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν αυστηρότατοι νόμοι και για όσους οδηγούν μεθυσμένοι και για όσους δέρνουν τις γυναίκες τους (είτε πιωμένοι είτε νηφάλιοι). Η απαγόρευση του καπνίσματος δεν γίνεται για να προστατεύσει εσένα, αλλά αυτούς που δεν καπνίζουν και τους νέους, που καλό θα είναι να μην αρχίσουν να καπνίζουν.

...επειδή δεν έχουν όλοι την ευαισθησία να σέβονται υπερήλικες ή μωρά και άτομα με βεβαρημένη υγεία, πράγμα που και η Βίκη και ο Νίκος και οι Νάντια και πολλοί άλλοι που είτε γνωρίζω και δεν τους αναφέρω χάριν συντομίας είτε δε γνωρίζω, κάνουν, έτσι κι αλλιώς. Είναι δηλαδή άνθρωποι που σέβονται πρώτα τον εαυτό τους και μετά ολους τους άλλους και τι να τους απαγορέψεις!

Πρέπει να είναι πια σαφές σε όλους, ότι η όποιας μορφής αστυνόμευση, απαγόρευση κ.λπ., κ.λπ., δεν έχει το παραμικρό αποτέλεσμα. Εκείνο που μετράει, είναι η συμπεριφορά του καθενός από μας. Κι άμα δεν τόχεις, δεν το αποκτάς, μακάρι να πέσουν επάνω σου... ένας τόνος τούβλα!
Λίνα Παπαδοπούλου

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Λινουλίξ, για ένα τέτοιο χορό όπως στην αβατάρα σου, υπόσχομαι να μην καπνίσω για μια ώρα. :-))))

Κατερίνα, δεν είναι για το «μετά» του Αδάμ. Είναι που βιαζόταν στην αρχή ο χαντούμης και δεν άφησε την Εύα να χαλαρώσει κάνοντας ένα «πριν». Αλήθεια, μήπως ήταν Ταύρος ο Αδάμ; Το έχει ψάξει κανείς; :-)))
« Last Edit: 04 Jul, 2007, 15:06:30 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

lpap

• Full Member
Ωστόσο, αγαπητέ μου lpap, θα πρέπει να μου επιτραπεί να επιλέξω ως πιθανή αιτία θανάτου μου τον καρκίνο των πνευμόνων. Παιδιά και σκυλιά δεν έχω, οπότε δεν θα επιβαρύνω και κανέναν. Κυνικό; Ίσως. Ωστόσο, είναι δικαίωμα αυτοδιάθεσης. Ξεκαθάρισα ότι προσπαθώ να μην ενοχλώ τους τρίτους και μη καπνιστές ώστε να μην έχω τύψεις για κείνους.

Το κάπνισμα ως εθισμός είναι κυρίως κοινωνικό ζήτημα, αλλά οι περισσότεροι καπνιστές/καπνίστριες το βιώνουν ως προσωπικό ζήτημα (το ίδιο συμβαίνει με όλους τους εθισμούς, όπως αλκοόλ, ναρκωτικά κλπ). Η συνηθισμένη απάντηση είναι: "το σώμα μου είναι δικό μου και το διαχειρίζομαι όπως θέλω".

Σε ότι αφορά στο ρητορικό σας ερώτημα, δεν σας επιτρέπω να επιλέξετε ως πιθανή αιτία θανάτου σας τον καρκίνο των πνευμόνων.
ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Το κάπνισμα ως εθισμός είναι κυρίως κοινωνικό ζήτημα, αλλά οι περισσότεροι καπνιστές/καπνίστριες το βιώνουν ως προσωπικό ζήτημα (το ίδιο συμβαίνει με όλους τους εθισμούς, όπως αλκοόλ, ναρκωτικά κλπ). Η συνηθισμένη απάντηση είναι: "το σώμα μου είναι δικό μου και το διαχειρίζομαι όπως θέλω".

Σε ότι αφορά στο ρητορικό σας ερώτημα, δεν σας επιτρέπω να επιλέξετε ως πιθανή αιτία θανάτου σας τον καρκίνο των πνευμόνων.

...good luck...
Λίνα Παπαδοπούλου

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Λινουλίξ, για ένα τέτοιο χορό όπως στην αβατάρα σου, υπόσχομαι να μην καπνίσω για μια ώρα. :-))))

Δηλαδή... [κάνει υπολογισμούς νοερά... ζαρώνει φρύδια] αν χορεύω για... [ξανασκέφτεται... ουφ, δεν τα καταφέρνει...] τελοσπάντων, αν χορεύω συνέχεια, θα κόψει η Βίκη το κάπνισμα;

Μπααα, μάλλον όχι. Εγώ μπορεί να γίνω συλφίς, αλλά η Βίκη...

Και μετά ξύπνησα!  :-))
Λίνα Παπαδοπούλου

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δηλαδή... [κάνει υπολογισμούς νοερά... ζαρώνει φρύδια] αν χορεύω για... [ξανασκέφτεται... ουφ, δεν τα καταφέρνει...] τελοσπάντων, αν χορεύω συνέχεια, θα κόψει η Βίκη το κάπνισμα;

Μπααα, μάλλον όχι. Εγώ μπορεί να γίνω συλφίς, αλλά η Βίκη...

Και μετά ξύπνησα!  :-))

Αμ, γιατί, μπορείς εσύ να χορεύεις συνέχεια;

Βαρύ ύπνο κάνεις τώρα τελευταία. :ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

auditor

• Hero Member
Δεν καπνίζω. Με ενοχλεί απίστευτα το τσιγάρο στα μέσα μεταφοράς (κάθε είδους). Απαγορεύω αυστηρά το κάπνισμα στο αυτοκίνητο όταν είμαι οδηγός (και γκρινιάζω ασταμάτητα όταν δεν είμαι). Δεν απαγορεύω το κάπνισμα στο σπίτι μου εφόσον τα παιδιά μου δεν είναι μπροστά. Δεν με ενοχλεί το κάπνισμα σε κανέναν ανοικτό χώρο. Μου φαίνεται εφιαλτική η προοπτική της ύπαρξης κέντρων διασκέδασης όπου θα απαγορεύεται το κάπνισμα.

Προτείνω, όχι απλώς να μην  εφαρμόσουμε νόμους κατά του καπνίσματος (με εξαίρεση νοσοκομεία, μέσα μεταφοράς, και άλλα παρόμοια), αλλά αντιθέτως, να διατηρήσουμε την ιδιότητα της Ελλάδας ως παραδείσου του καπνιστή και να τη διαφημίσουμε ανά τον κόσμο προσβλέποντας στην άνοδο του τουρισμού. Π.χ. "Ελάτε στην Ελλάδα τη χώρα του ελεύθερου καπνίσματος"!
Nick Roussos

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Αμ, γιατί, μπορείς εσύ να χορεύεις συνέχεια;

Βαρύ ύπνο κάνεις τώρα τελευταία. :ΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ

Μάλλον πρόκειται για wishful thinking, μια και ο ύπνος είναι περιορισμένος, λόγω φόρτου εργασίας!!!

Σιγά μη μπορώ να χορεύω συνέχεια...
Λίνα Παπαδοπούλου

banned8

• Jr. Member
  • **
Το άσχημο είναι ότι μπήκαμε σ' αυτόν το βρομοοργανισμό που λέγεται ΕΕ, αλλιώς αυτή την ιδέα του Auditor την είχα επεξεργαστεί εδώ και καιρό για άλλες ιδιομορφίες του χώρου μας: «Ελάτε στην Ελλάδα, τον φορολογικό παράδεισο της Ευρώπης», «να πάρετε πτυχίο όποτε σας καπνίσει» (αυτό εξυπηρετεί διπλό στόχο), «να κάψετε κι εσείς ένα δασάκι», «να σπάσετε ανενόχλητοι τζαμαρίες» και άλλα παρεμφερή και ωραία.

auditor

• Hero Member
Κοίτα, ζούμε που ζούμε στον απόπατο της Ευρώπης, ας βγάλουμε τουλάχιστον κάνα φράγκο απ' αυτό.
Nick Roussos

F_idάνι

• Hero Member
Προτείνω, όχι απλώς να μην  εφαρμόσουμε νόμους κατά του καπνίσματος (με εξαίρεση νοσοκομεία, μέσα μεταφοράς, και άλλα παρόμοια), αλλά αντιθέτως, να διατηρήσουμε την ιδιότητα της Ελλάδας ως παραδείσου του καπνιστή και να τη διαφημίσουμε ανά τον κόσμο προσβλέποντας στην άνοδο του τουρισμού. Π.χ. "Ελάτε στην Ελλάδα τη χώρα του ελεύθερου καπνίσματος"!

Ωραία ιδέα! Να διαφημίσουμε κάθε νησί για μία κατάχρηση, να περιμένουμε να μαζευτούν όλοι οι εξαρτημένοι του πλανήτη εκεί, και μετά να κάνουμε απεργία ΜΜΜ και να τους μαντρώσουμε όλους ! Μα, πώς δεν το σκέφτηκε κανείς μέχρι τώρα ;-)

auditor

• Hero Member
και μετά να κάνουμε απεργία ΜΜΜ και να τους μαντρώσουμε όλους !

Δεν το πιασα! Σπάστα και ξαναρίχτα, πληζ!
Nick Roussos

Calliope

• Jr. Member
  • **
Είμαι κι εγώ ένα από τα θύματα της "καπναπαγορευσης" (βλ. καταπιεσμένη καπνίστρια). Θα ήμουν απολύτως σύμφωνη με το νομο, εάν, όπως είχε προταθεί αρχικά, επέτρεπαν στους ιδιοκτητες των pub, bar κλπ να δηλώνουν το μαγαζί τους αποκλειστικά καπνιστών η μη καπνιστών.

Συμφωνώ ότι ότι διαχωρισμός σε smoking/non smoking μέσα στην ίδια αίθουσα είναι γελοίος και παντελώς ασκόπως. Οποτε, το να έχουμε κάποια μαγαζιά αποκλειστικά άκαπνα και κάποια που να επιτρέπεται παντού το κάπνισμα θα ήταν, νομίζω, η πιο δικαια λύση κι εγώ τουλάχιστον θα ήμουν μαζί τους. Αλλα μπα. Αυτή η πρόταση απορρίφθηκε, όπως και η άλλη, που έλεγε να επιτραπεί τουλάχιστον να ανοίξουν "club" καπνιστών. Όχι σου λέει. Πουθενά και καθόλου.

Και λέω εγώ η χαζή τώρα: γιατί έτσι, αν όχι για να μας σώσουν από τον εαυτό μας; Αν τα φουγάρα είχαμε τους "καπνοχωρους" μας, δεν θα ενοχλούσαμε κανέναν μη καπνιστή (όπως και δεν θα έπρεπε να ενοχλούμε κανέναν). Μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον Toto πρόσκοπο, που πέρναγε ηλικιωμένους απέναντι στο δρόμο με το ζόρι για να κάνει "καλές πράξεις".

Το θέμα είναι, δεν θέλω κανέναν να με σώζει από τον εαυτό μου, να αποφασίζει για εμενα και να με κηδεμονεύει ενώ είμαι ενήλικη. Το κράτος πρέπει να φροντίζει να μην ενοχλώ άλλους (και μεταξύ μας μεταξά, δεν το κάνει σε κάθε περίπτωση, όπως οφείλει). Οποτε θεωρώ αυτόν το νομο γελοίο, γιατί δεν στοχεύει στο να προστατεύσει τους μη καπνιστές (κάτι που θα ήταν φυσικά καλο και σκόπιμο), αλλα στο να προστατεύσει τους καπνιστές από τον εαυτό τους. Και αυτό το βρίσκω τραγικά γελοίο και εξοργιστικό.

Ζητω συγγνώμη για τα οποια ορθογραφικά κλπ, γράφω από net cafe που έχει μονο λατινικούς χαρακτήρες εγκατεστημένους, και ο greeklish converter που χρησιμοποιώ has a mind of its own μερικές φορες...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

mavrodon

• Hero Member
Καλησπέρα

Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση, με τους διαξιφισμούς των μελών του φόρουμ, ιδίως μεταξύ των δύο πυλώνων του φόρουμ. Νομίζω ότι ο Stathis, παρότι μανιώδης καπνιστής, το έθεσε σωστά. Βεβαίως και βλάπτει το κάπνισμα αγαπητή Βίκυ και καλά έκανε και σου έβαλε πάγο ο Νίκος λέγοντας ότι παίζεις το παιχνίδι των βιομηχανιών του θανάτου και της αρρώστιας, δηλαδή των καπνοβιομηχανιών. Δεν είναι σοβαρό επιχείρημα ότι κάποιος έφθασε τα 100 καπνίζοντας σαν φουγάρο ενώ άλλος, που δεν έχει καπνίσει ποτέ, πεθαίνει στα 50. Το θέμα είναι οι μεγάλοι αριθμοί, δηλαδή στους 1.000 καπνιστές και μη καπνιστές ποιοι είναι υγιέστεροι, ή λιγότερο ασθενείς. Αυτά είναι πλέον πασίδηλα και δεν πρέπει να βαυκαλίζονται οι καπνιστές. Οι βλάβες για μακροχρόνιους καπνιστές είναι μη αναστρέψιμες. Ακόμη και αν κάποιος μανιώδης καπνιστής φτάνει σε μεγάλη ηλικία, είναι ποιότητα ζωής ένα διαρκές γκουχου-γκούχου και φτύσε ροχάλες κίτρινες; Και έρχομαι στο επιχείρημα: Μα τόσα πράγματα είναι βλαβερά, λ.χ. το junk-food, το σεξ χωρίς προφύλαξη κλπ. Αυτές όμως οι βλαβερές συνήθειες δε βλάπτουν συνήθως άμεσα τους άλλους. Επίσης το φαγητό και το σεξ είναι βασικά ένστικτα φωλιασμένα στο DNA. Το κάπνισμα είναι μια κακή κοινωνική συνήθεια, εισαχθείσα εξ Αμερικής. Στο κάτω κάτω στις κοσμοβριθείς πόλεις που εγκαταβιούμε με τους μύριους όσους ρύπους που δεν μπορούμε δυστυχώς να αποφύγουμε αποτελεσματικά, γιατί να εισάγουμε οικιοθελώς τη ρύπανση στον οργανισμό μας. Εγώ το βρίσκω βλακώδες (έπεται συνέχεια)
« Last Edit: 04 Jul, 2007, 18:46:36 by mavrodon »

Search Tools