Μα, τελικά πετάει ο γάιδαρος εν γένει;

wings · 111 · 26087

Poll

Πετάει ο γάιδαρος ή όχι;

Ναι, και μάλιστα υπερηχητικά, άμα λάχει.
7 (15.2%)
Ναι, αλλά πάει σαν τη χελώνα.
2 (4.3%)
Γιατί να μην πετάξει; Ποιος θα τον εμποδίσει;
7 (15.2%)
Θέλει, αλλά δεν μπορεί.
3 (6.5%)
Μπορεί, αλλά δεν θέλει. Είναι προσγειωμένος τύπος.
10 (21.7%)
Ούτε μπορεί ούτε θέλει.
3 (6.5%)
Μα είναι σοβαρή ερώτηση για ψηφοφορία τώρα αυτή;
1 (2.2%)
Πού να ξέρω; Σάμπως υπήρξα ποτέ γάιδαρος; (sic έως sick)
6 (13%)
Ξέρω, αλλά δεν θέλω να ψηφίσω.
3 (6.5%)
Έχω διαφορετική άποψη για το θέμα και θα σας την εξηγήσω σε σχετικό μήνυμά μου στην πορεία της κουβέντας. :-)
4 (8.7%)

Total Members Voted: 26

auditor

• Hero Member
Μια φορά, περπατούσαν δυο φίλοι στην εξοχή. Εκεί που πήγαιναν, λοιπόν, ξαφνικά εμφανίζεται ένας γάιδαρος με φτερά, ο οποίος πετά με κατεύθυνση από ανατολή προς δύση. Χραπ, χραπ, χραπ, χραπ (ο ήχος από τις φτερούγες) περνά από πάνω τους και χάνεται στον ορίζοντα.
Οι δυο φίλοι κοιτιούνται, αλλά κανείς δεν σχολιάζει.
Πέντε λεπτά αργότερα, εμφανίζονται δύο γαϊδούρια με φτερά που, χραπ, χραπ, χραπ, χραπ, διασχίζουν το στερέωμα με κατεύθυνση από ανατολή προς δύση και χάνονται.
Και πάλι κουβέντα.
Δεν περνάνε άλλα δέκα λεπτά, και σκάει μύτη ολόκληρο σμήνος από γαϊδάρους με φτερά, οι οποίοι σε σχήμα V σαν τις αγριόπαπιες πετούν πάνω απ' τους δύο φίλους, με κατεύθυνση, φυσικά, από ανατολή προς δύση και εξαφανίζονται στον ορίζοντα.
Κοίταει ο ένας φίλος τον άλλο σοβαρά και του λέει:

"Πρέπει να έχουν φωλιά εδώ κοντά".
Nick Roussos

Katerina_A

• Full Member
  • A story without love is not worth telling
Μια φορά, περπατούσαν δυο φίλοι στην εξοχή. Εκεί που πήγαιναν, λοιπόν, ξαφνικά εμφανίζεται ένας γάιδαρος με φτερά, ο οποίος πετά με κατεύθυνση από ανατολή προς δύση. Χραπ, χραπ, χραπ, χραπ (ο ήχος από τις φτερούγες) περνά από πάνω τους και χάνεται στον ορίζοντα.
Οι δυο φίλοι κοιτιούνται, αλλά κανείς δεν σχολιάζει.
Πέντε λεπτά αργότερα, εμφανίζονται δύο γαϊδούρια με φτερά που, χραπ, χραπ, χραπ, χραπ, διασχίζουν το στερέωμα με κατεύθυνση από ανατολή προς δύση και χάνονται.
Και πάλι κουβέντα.
Δεν περνάνε άλλα δέκα λεπτά, και σκάει μύτη ολόκληρο σμήνος από γαϊδάρους με φτερά, οι οποίοι σε σχήμα V σαν τις αγριόπαπιες πετούν πάνω απ' τους δύο φίλους, με κατεύθυνση, φυσικά, από ανατολή προς δύση και εξαφανίζονται στον ορίζοντα.
Κοίταει ο ένας φίλος τον άλλο σοβαρά και του λέει:

"Πρέπει να έχουν φωλιά εδώ κοντά".

Είδατε που τελικά πετάει; Ολόκληρη μαρτυρία!!
NISUS WETTUS: Next. Crucifixion?
PRISONER #1: Yes.
NISUS: Good. Out of the door. Line on the left. One cross each. Next. Crucifixion?

auditor

• Hero Member
Εμείς μιλάμε με τεκμήρια, αγαπητή μου!
Nick Roussos

Katerina_A

• Full Member
  • A story without love is not worth telling
Εμείς μιλάμε με τεκμήρια, αγαπητή μου!

Μα ήμουν σίγουρη, αγαπητέ! Γι' αυτό το τόνισα κιόλας!
NISUS WETTUS: Next. Crucifixion?
PRISONER #1: Yes.
NISUS: Good. Out of the door. Line on the left. One cross each. Next. Crucifixion?

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σπύροοοοοοοοοοοοοοοοοοοο, τούτοι εδώ είναι απίστευτοι. Ψηφίζουν ως και για το γάιδαρο!

Μα, καλά, δύσκολα παιδικά χρόνια είχαν όλοι και τους έλειψε η διαδικασία και τώρα πέφτουν με τα μούτρα; Αυτό, nickelάκο, λέγεται ψηφομανία ή κάπως αλλιώς;

Κι άμα θέλετε να αλλάζετε ψευδώνυμα, να μη λέτε «κ. Νίκο», γιατί με μπερδεύετε. Σκέφτηκα ότι εννοείτε τον όντιτορ που εμπνέει και περισσό σεβασμό λόγω ιδιότητας.

banned8

• Jr. Member
  • **
Αυτό, nickelάκο, λέγεται ψηφομανία ή κάπως αλλιώς;

Ηρωτήθην και απαντώ: Ψηφομανία ή καλπομανία.

Περισσότερα από τον Ελληνοαυστραλό:
http://johnboy.typepad.com/anagrammatically/2006/02/psephomania_or_.html

Psephomania, or Ψηφομανία

At ..., you'll find a fellow Melburnian who would be able to duke it out with Antony Green as chief psephomaniac in Australia.

On the site, you'll find election results and electoral maps from 174 countries available for your perusal.

Think about that - he's gone to the trouble of collecting all of these electoral statistics just because that's what he enjoys doing, and for that, I award him the inaugural Otaku award in the field of psephology.

And for the record, psephos means pebble or ballot in Ancient Greek. The Ancient Greeks used to vote with pebbles and the word came to mean a ballot or vote. Now in Modern Greek, that same psephos (ψήφος) retains its meaning as a vote whilst having lost its former association with rocks.

And the ψ (Poseidon's trident) provides the cool ps sound in Greek, which for some reason is not pronounced at the start of English words even though it's clearly audible in the middle or end of words such as elapse or collapsing.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ευχαριστώ σας. Ας πάω να ψηφίσω τώρα. Εσύ ψήφισες;

banned8

• Jr. Member
  • **
Θα ήθελα, αλλά δεν το έχω καταφέρει ακόμα γιατί έχω παγιδευτεί σ' έναν βρόχο με την απάντηση που θέλω να δώσω «Ξέρω αλλά δεν θέλω να ψηφίσω».

Προσθήκη:
Επειδή η γνωστή φωτογραφία δεν πρέπει να λείπει από αυτό το νήμα...

« Last Edit: 06 Jul, 2007, 19:54:27 by nickel »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Soldier

• Sr. Member
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Εννοείται πως ο γάιδαρος πετάει! Γιατί αν δεν πετάει πώς εξηγούνται όλα τα παράδοξα κι αλλόκοτα της καθημερινότητας; (Άντε, με το καλό να τον κάνουμε και 60% τον γάιδαρο:PP)

Y.Γ. Το ότι με έδεναν στο καλοριφέρ, είναι δείγμα καταπιεσμένων παιδικών χρόνων;:PPP
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Y.Γ. Το ότι με έδεναν στο καλοριφέρ, είναι δείγμα καταπιεσμένων παιδικών χρόνων;:PPP

Κάτι φίλοι είχαν ένα πεκινουά, τον Πούπη, και τον έδεναν στο καλοριφέρ της κουζίνας. Κι εσύ πεκινουά ήσουνα μικρή; Κοίτα, βρε, πώς μεγάλωσες κι έγινες μια κοπελάρα ίσαμ' εκεί πάνω, σαν τα κρύα τα νερά!

Μα τι κόσμος κι αυτός - άλλοι μεγαλώνουν ως άνθρωποι και μεταμορφώνονται σε βατράχια κι άλλοι μεγαλώνουν ως πεκινουά και γίνονται φαντάρια... κι ύστερα ρωτάω κι εγώ ανοήτως αν πετάει ο γάιδαρος!!!

banned8

• Jr. Member
  • **
...κι ύστερα ρωτάω κι εγώ ανοήτως αν πετάει ο γάιδαρος!!!

Ωραία, τώρα μπορείς να βάλεις και το επόμενο ερώτημα: Η αυτογνωσία κάνει καλό στον άνθρωπο;

Soldier

• Sr. Member
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Πρέπει να 'μαι τελείως psycho, αν σκεφτείς πως απ' όλη την πρόταση μόνο το "φαντάρια" μου έκανε εντύπωση...:))
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Πρέπει να 'μαι τελείως psycho, αν σκεφτείς πως απ' όλη την πρόταση μόνο το "φαντάρια" μου έκανε εντύπωση...:))

Μόλις κέρδισες επάξια και τη δεύτερη Γκίνες την επόμενη βδομάδα. :-)))

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ωραία, τώρα μπορείς να βάλεις και το επόμενο ερώτημα: Η αυτογνωσία κάνει καλό στον άνθρωπο;

Καλά, μιλάμε για Ταύρο ολκής τώρα.

Search Tools