Προβλήματα στην εκκίνηση ορισμένων λεξικών; Διαβάστε τη λύση.

diceman · 11 · 7679

Offline diceman

• Hero Member
  • Talk less, say more.
    • meta|φραση School of Translation Studies
Το πρόβλημα έχει παρουσιαστεί σε αρκετούς μεταφραστές που έχουν λειτουργικό Win2K ή WinXP. Από τη μία μέρα στην άλλη, κάποια λεξικά όπως το G-Word ή το Collins αποφασίζουν ότι δεν θέλουν πια να τρέχουν και βγάζουν ένα μήνυμα λάθους του τύπου:

The system file is not suitable for running MS-DOS and Microsoft Windows applications. Choose 'Close' to terminate the application.

Τώρα πια υπάρχει λύση. Διαβάστε τη εδώ.

Συνήθως τα 5 πρώτα βήματα της διαδικασίας που περιγράφεται στη σελίδα του support site της Microsoft επαρκούν για την επίλυση του προβλήματος.
Βασίλης Μπαμπούρης
meta|φραση School of Translation Studies

Offline spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • lavagraph
    • Greek translator CV
Βλέπε και σχετικό μήνυμα στο οποίο αναφέρεται και αυτοματοποιημένη διαδικασία διόρθωσης.

Offline psifio

• Sr. Member
Εμένα το Collins με το που το ανοίγω μου βγάζει μήνυμα σφάλματος που λέει ότι "You must have a default printer capable of handling True Type fonts." παρότι έχω εκτυπωτή συνδεδεμένο, ένα hp deskjet 5000. Γιατρέ μου, είναι σοβαρό;

Offline diceman

• Hero Member
  • Talk less, say more.
Σπύρο,

Δεν θυμόμουν το post σου, αλλά τελικά το πρόβλημα αφορά κι άλλα λεξικά και όχι μόνο αυτό της MAGENTA (και, προφανώς, πολλά άλλα προγράμματα σχετικά παλιότερης αρχιτεκτονικής).

Psifio,

Είναι πιθανόν κάποια εφαρμογή να σου έχει αλλάξει τον default printer. Πήγαινε στον Πίνακα Ελέγχου κι από εκεί στους Εκτυπωτές και όρισε εκ νέου ως default τον HP σου.
Βασίλης Μπαμπούρης

Offline psifio

• Sr. Member
Αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που κοίταξα, αλλά όχι, αυτός είναι προεπιλεγμένος (δεν υπάρχει κι άλλος).

Offline diceman

• Hero Member
  • Talk less, say more.
Δοκίμασες να ξηλώσεις το λεξικό και να το ξαναστήσεις;
Βασίλης Μπαμπούρης

Offline psifio

• Sr. Member
Ναι. Μετά ξήλωσα όλο το λογισμικό και το πέρασα από την αρχή, αλλά ούτε αυτό έπιασε (κι ούτε το πρόβλημα της Ελληνομάθειας έλυσε - ναι, είναι απενεργοποιημένα τα updates). Δεν ξέρω τι στο καλό το έχει πιάσει: ξύπνησε μια μέρα κι αποφάσισε να κάνει απεργία! Δεν παίζω!!

Offline spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • lavagraph
    • Greek translator CV

Offline Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Καλημέρα,
επανέρχομαι στο θέμα γιατί δοκίμασα τα πάντα και δεν μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα!!!
Το μήνυμα που μου βγάζει το Collins όταν πάω να το ανοίξω είναι: "An error has occured in your application. If you choose Ignore, you should save your work in a new file. If you choose Close, your application will terminate". Βέβαια ότι και να επιλέξεις το λεξικό κλείνει αλλά πριν κλείσει σου πετάει και άλλο ένα μήνυμα σε περίπτωση που δεν κατάλαβες ότι δεν θέλει να ανοίξει το οποίο λέει: "COEDWIN caused a General Protection Fault in module COEDWIN.EXE at 0001:4F8D. Choose Close COEDWIN will close".

Ολοι στη δουλειά έχουμε τα ίδια windows και σε όλους τρέχει εκτός από εμένα.

Εάν υπάρχει λύση καλοδεχούμενη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις

Offline spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • lavagraph
    • Greek translator CV
Δοκίμασες να επικοινωνήσεις με τον κατασκευαστή; Και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα με το Collins: δεν μου "έπαιζε" με τίποτα σε Windows XP ενώ σε παλαιότερα δεν είχε πρόβλημα.

Offline zephyrous

• Hero Member
Εκείνο που έκανα εγώ, χωρίς να καταφύγω στη λύση του RUN, ήταν να συλλέξω γύρω στα 15 λεξικά (Gword, Websters etc.), να τα γράψω σε ένα cd και μετά να κάνω Image με το Alcohol 120% (και το 52% κάνει μια χαρά). Από εκεί και πέρα, συνδέεις την εικόνα με τον εικονικό δίσκο που έχει αυτομάτως δημιουργηθεί, και το πρόβλημα έχει λυθεί.

Search Tools