τοπογραφικός χάρτης -> topographic map

user10 · 21 · 8976

user10

• Hero Member
Καλησπέρα σε όοοοολους!
Μία γνώμη: το έχω αποδώσει ως topographic chart, τι λέτε;
« Last Edit: 17 Jul, 2007, 17:07:58 by palavra »

mavrodon

• Hero Member
Αυτό λέμε: https://en.wikipedia.org/wiki/Topographic_map
Σε αναζήτηση στο google, φαίνεται με ισάριθμες περίπου αναφορές ότι και το topοgraphic charts είναι επίσης σωστό.

user10

• Hero Member
Βασικά, εγώ ρώτησα επειδή από αναζήτησή μου κατάλαβα ότι topographic map είναι κάτι γενικότερο από το chart, για το οποίο κατάλαβα ότι στην ουσία είναι το τοπογραφικό σχέδιο. Δεν έχω ιδέα αν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους, πάντως αν το map είναι γενικό (ολόκληρη περιοχή) και το chart ειδικό (ένα χωράφι), τότε μάλλον ψάχνω το δεύτερο γιατί μεταφράζω πληρεξούσιο για αποδοχή κληρονομιάς.

user4

• Sr. Member
  • think again!

Νομίζω τότε οτι είναι Topographic Survey ή Topographic plan.

Δες και εδώ

user10

• Hero Member
Μάλλον αυτό ταιριάζει περισσότερο στο κείμενό μου - βέβαια, συνεχίζω να μην καταλαβαίνω αν υπάρχει διαφορά μεταξύ χάρτη και σχεδίου (βοήθεια κανείς;)

[size=08pt]Το πεπονάκι στη φωτογραφία σας μούρλια φαίνεται, δεσποινίς, μου φαίνεται ότι θα κάνω μια επιδρομή στο ψυγείο μου για να βρω το ξαδερφάκι του πάραυτα![/size]

Philip

• Full Member
  • μεγαλώνουν, μεγαλώνουν ...
νομίζω ότι το map είναι εντάξει για την περίπτωση που αναφέρεις.  Για μένα τα charts, εκτός από γραφικές παραστάσεις, είναι κατ'εξοχήν για τη θάλασσα ή γενικά υδατινές εκτάσεις.  

Αν είναι για πολύ μικρή έκταση, τότε και plan ίσως σου κάνει.  ("plan of the property", π.χ.)
But how shall men meditate in that, which they cannot understand? How shall they understand that which is kept close in an unknown tongue?

THE TRANSLATORS TO THE READER
Preface to the King James Version 1611

user10

• Hero Member
και το survey είναι το ίδιο με το plan;

[size=08pt]Και το εγγονάκι μούρλια, να σας ζήσει!!!![/size]

mavrodon

• Hero Member
Νομίζω τότε οτι είναι Topographic Survey ή Topographic plan.

Δες και εδώ

Στο Google υπάρχουν αναφορές και σε topographic draft, topographic blueprint και topographic sketch. Διαλέγεις και παίρνεις!

user4

• Sr. Member
  • think again!
Κοίτα, αν σεν κάνω λάθος, στα πληρεξούσια επισυνάπτονται και αποσπάσματα από χάρτες (της Γεωγραφικής Υπηρεσίας Στρατού πχ), αλλά και σχέδια φτιαγμένα από τοπογράφους όπου αποτυπώνεται το οικόπεδο με διαστάσεις κλπ. Τα πρώτα είναι, κατά τη γνώμη μου, maps και τα δεύτερα plans ή Surveys. Ας μιλήσει και κανείς πιο ειδικός όμως.

(το συγκεκριμένο πεπονάκι ... να 'ταν κι άλλο...)

Philip

• Full Member
  • μεγαλώνουν, μεγαλώνουν ...
Και το εγγονάκι μούρλια, να σας ζήσει!!!!
 είναι και θεσσαλονικιά, παρακαλώ.

μπακ ον τόπικ

'survey' is more like the activity  φρ. 'carry out/conduct a survey'  

edit:  "extract from a topographical map"

Στη Μεγ. Βρετ.,  Ordnance Survey λέγεται (για ιστορικούς λόγους) το αντίστοιχο της Γεωγρ.  Υπηρ. Στρατου
But how shall men meditate in that, which they cannot understand? How shall they understand that which is kept close in an unknown tongue?

THE TRANSLATORS TO THE READER
Preface to the King James Version 1611

user10

• Hero Member

mavrodon

• Hero Member
Στα νομικά έγγραφα της χώρας μας χρησιμοποιείται ο όρος τοπογραφικό διάγραμμα. Βρήκα και αντιστοίχηση στο ακόλουθο έγγραφο:
http://www.inkarpathos.com/cgi-bin/Forum/forum_posts.asp?TID=3954. Βλ. Αποτελέσματα 1 - 10 από περίπου 709 για "topographic diagram στο Google.
Συνεπώς, συνιστώ τον όρο topographic diagram.
« Last Edit: 18 Jul, 2007, 01:28:05 by mavrodon »

spaceoddity

• Hero Member
Στην Εγνατία Οδό Α.Ε. τα λέγαμε και απλά topo map ή topo survey (ουδέποτε κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ των δυο)...

Search Tools