Απόδειξη δαπάνης ή έναρξη επαγγέλματος;

anodien

• Newbie
  • *
Καλησπέρα!
Έκανα μια μικρή έρευνα από εδώ και από εκεί αλλά, επειδή δεν το έχω και πολύ με τα λογιστικά, αποφάσισα να ρωτήσω!

Έχω σταματήσει να δουλεύω σε φροντιστήρια κλπ εδώ και 2-3 χρόνια και εργαζόμουν αποκλειστικά με ιδιαίτερα και freelance μεταφράσεις. Από το Μάιο και μετά ξεκίνησε η συνεργασία μου με μια εταιρεία που χρειαζόταν εξειδικευμένες μεταφράσεις (όχι μεταφραστική εταιρεία). Μέχρι σήμερα μου έκοβαν αποδείξεις δαπάνης αλλά μίλησα σήμερα με τη λογίστριά τους και μου είπε ότι δεν μπορεί να κόψει άλλες στο ίδιο πρόσωπο (moi) γιατί θα υπάρξει πρόβλημα και ότι χρειάζονται να τους κόβω εγώ κάποια απόδειξη.

Κι έρχομαι, εδώ, να σας ρωτήσω, τί μπορώ να κάνω; Είμαι ανασφάλιστη και η αλήθεια είναι ότι η συνεργασία μου μαζί τους είναι πολύ καλή αλλά τα λεφτά δεν είναι τόσα ώστε να πω ότι θα ανοίξω βιβλία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
« Last Edit: 19 Sep, 2013, 12:19:10 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μάλλον θα πρέπει να συμβουλευτείς λογιστή που ξέρει τις εξελίξεις στα φορολογικά. Διάβασε κι ένα άρθρο που βρήκα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει: Αποδοχές έως 10.000 ευρώ με απόδειξη δαπάνης | δημοκρατία

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Αυξάνεται στα 10.000 ευρώ φέτος (από 5.000 ευρώ πέρυσι) το ετήσιο όριο των αποδοχών το οποίο οι εργαζόμενοι ή επαγγελματίες μπορούν να λαμβάνουν από εργοδότες με απόδειξης δαπάνης, δηλαδή με μια απόδειξη την οποία εκδίδει η επιχείρηση χωρίς να απαιτείται καμιά φορολογική ή άλλη γραφειοκρατική διαδικασία από τον αμειβόμενο.

Σύμφωνα με όσα προβλέπονται στον νέο Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων που τίθεται φέτος σε ισχύ, εργαζόμενοι και επαγγελματίες μπορούν να εισπράττουν αμοιβές έως 10.000 ευρώ τον χρόνο (δηλαδή έως και 840 ευρώ τον μήνα) με τη λεγόμενη απόδειξη δαπάνης. Δηλαδή κάποιος (που δεν είναι μισθωτός) μπορεί να εισπράττει χρήματα χωρίς να έχει λογιστικά βιβλία επαγγελματία.

12.01.2013

anodien

• Newbie
  • *
Ευχαριστώ, παιδιά!

Δεν ισχύει αυτό! Το έχω κοιτάξει με το λογιστή! Πήγανε να το περάσουνε το Γενάρη αλλά το αποσύρανε και παρέμεινε στις 5.000 το ποσό!

Search Tools