Σάι Τουόμπλι ή Βρε με τι ασχολείται ο κόσμος…

banned8 · 76 · 15211

banned8

• Jr. Member
  • **
μου έχουν πεί ότι θυμίζει το "rear window" του Ηitchcock.

Όσο ο Τουόμπλι θυμίζει τον Βελάσκεθ.

F_idάνι

• Hero Member
Υπάρχουν άπειρα λευκά βαμβακερά μπλουζάκια με διάσημες υπογραφές, τα οποία πωλούνται- ας πούμε- 100 ευρώ το καθένα, και ένας λευκός καμβάς με μία διάσημη υπογραφή, ο οποίος πωλείται κάτι εκατομμύρια.
Πού είναι το πρόβλημα, τελικά;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Πού είναι το πρόβλημα, τελικά;

Στην απίστευτη λευκότητα.

Φαντάσου πόσο θα έπρεπε να στοιχίζει το Ariel, δηλαδή...
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

lpap

• Full Member
Δε νομίζω ότι με τα δύο εκατομμύρια ο καλλιτέχνης αποσκοπεί στο να θεωρηθεί ο λευκός καμβάς αριστούργημα και ο ίδιος ιδιοφυιία. Οι δυνάμεις της αγοράς και η δημοσιότητα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Κατανοώ με το πνεύμα των απόψεων σας, αλλά παραμένει μέσα μου ένα αναπάντητο ερώτημα: όταν μιά ιδιοφυία όπως ο Σαλβατόρ Νταλί έφτιαχνε χάρτινα καραβάκια πουλώντας τα σε εκστασιασμένους νεόπλουτους αμερικάνους για πολλές εκατοντάδες δολλάρια, γνωρίζοντας ότι δεν παράγει τέχνη και απλά κοροϊδεύει τους ανίδεους, βασιζόμενος στη δημοσιότητα του American "star system", ποιά άραγε ιδέα είχε ο ίδιος για τον ευατό του ;

Επιτρέψτε μου να θυμίσω με την ευκαιρία: ο Θεσσαλονικιός ποιητής Ντίνος Χριστιανόπουλος έχει εκφράσει την άποψη ότι "το ήθος του δημιουργού δεν μπορεί να αποκοπεί από τη δημιουργία του. Για παράδειγμα, μερικοί Οθωμανοί σουλτάνοι αφού έγραφαν ωδές εκατοντάδων στίχων σχετικά με τον έρωτα με απίστευτη ευαισθησία και λυρικότητα, ταυτόχρονα αποφάσιζαν και διέταζαν την σφαγή χιλιάδων αμάχων στην επικράτεια τους". Σύμφωνα με τον Χριστιανόπουλο, "δεν μπορούν οι στίχοι εκείνων των σουλτάνων να ταξινομούνται ως 'ποίηση', ούτε οι ίδιοι να αποκαλούνται 'ποιητές΄".

Σύμφωνα με την ίδια λογική, λέει ο Χριατιανόπουλος σε συνέντευξη του :
«Και να σκεφτείς ότι ο άνθρωπος αυτός (ο Καρούζος) είναι ο μόνος ποιητής που τον κατέκρινα στην ουσία, όπως και τον Ελύτη, για έναν και μόνο λόγο: γιατί δε δούλευαν και ήταν τεμπέληδες. Και ο μεν Ελύτης είχε και μία βιομηχανία από πίσω του. Ο Καρούζος είχε το φούρνο του μπαμπά του. Αφού τα έφαγε όλα και ανάγκασε τον μπαμπά να πουλήσει το φούρνο, όταν δεν είχε πια λεφτά να του στέλνει, το έριξε στις γκόμενες. Από κάθε γκόμενα τρυγούσε το καθημερινό σιτηρέσιο. Και του πήγαιναν οι γκόμενες κάθε μέρα φαϊ. Ε, το θεωρώ από κάθε άποψη ανάξιο για έναν ποιητή να τον ταϊζει η γκόμενα. Μέχρι τέλους ο ευλογημένος πεινούσε, αλλά δε δέχτηκε να δουλέψει. Είναι αυτά σοβαρά πράγματα; ........ Ως το τέλος καθότανε με την γκόμενα, έκανε ό,τι έκανε, έτρωγε και το τάπερ, αυτή ήταν η ζωή του. Αν είναι δυνατόν αυτό να λέγεται ποιητής. Ντροπή. Ντροπή. Εγώ αυτούς τους δύο γνώρισα, δεν ξέρω. Και με τον Ελύτη είχα μεγάλη φιλία. Τον εκτιμούσα, τον αγαπούσα, δεν δίστασα να πω ότι ο Ελύτης είναι σπουδαίος ποιητής, αλλά πρέπει να πω ότι έχω μια επιφύλαξη. Δε δούλεψε ποτέ. Και αυτό, για μένα, είναι απαράδεκτο. Δεν είναι δυνατόν να αγνοείς την πείρα και τα βιώματα ενός ανθρώπου που υποφέρει για το μεροκάματο. Να τα έχει όλα εξασφαλισμένα και να κλαίγεται γιατί τον τάιζε η μαμά του; Λέγονται αυτά; Ευτυχώς, γρήγορα πρόλαβε και πήρε το Νόμπελ, για να τον ταϊζει το Νόμπελ. Με το σπαθί του, με τα όλα του πήρε το Νόμπελ. Μετά το Νόμπελ, άρχισε σιγά-σιγά να πέφτει. Έχει πέσει πάρα πολύ ο Ελύτης. Και διεθνώς δεν αναγράφονται οι Νομπελιστές, είχα μάθει ότι και ο Σεφέρης και ο Ελύτης έχουν διαγραφεί. Τι νόημα έχει το Νόμπελ; Σε παρακαλώ. Τι νόημα έχει; Ντροπή!».

ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.

banned8

• Jr. Member
  • **

Αυτό το νήμα προσλαμβάνει πλέον πάμπολλες καλλιτεχνικές και κοινωνικές διαστάσεις. Τώρα που φτάσαμε στο Άριελ, μπορούμε να συζητήσουμε και Σέξπιρ. Ή τη Μικρή γοργόνα του Ντίσνεϊ.

F_idάνι

• Hero Member
Στην απίστευτη λευκότητα.

Ή το μπουκάλι μιας κόκα κόλας (για τους σινεφίλ).

(Το γράφω αυτό μη έχοντας διαβάσει ακόμη την απάντηση lpap.)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αυτό το νήμα προσλαμβάνει πλέον πάμπολλες καλλιτεχνικές και κοινωνικές διαστάσεις. Τώρα που φτάσαμε στο Άριελ, μπορούμε να συζητήσουμε και Σέξπιρ. Ή τη Μικρή γοργόνα του Ντίσνεϊ.

Προτείνω να μείνουμε στην κοινωνική διάσταση του θέματος και να κάνουμε και καμιά δουλειά σήμερα γιατί αλλιώς θα πεινάσουμε μπροστά στο απέραντο λευκό του πίνακα...

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Λυπάμαι που το φόρουμ δεν παρέχει την τεχνική δυνατότητα να αναρτάτε τους ατομικούς σας λευκούς καμβάδες όπου θα μπορούμε όλοι οι συμφορουμίτες να κάνουμε τις δικές μας καλλιτεχνικές και μη παρεμβάσεις. Είναι ωστόσο μια σκέψη, ένα καλό αύριο για τα διαδραστικά φόρουμ...
Νομίζω την παρέχει και μερικοί από εδώ μέσα τους έχουν αναρτήσει ήδη...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

F_idάνι

• Hero Member
Κατανοώ με το πνεύμα των απόψεων σας, αλλά παραμένει μέσα μου ένα αναπάντητο ερώτημα: όταν μιά ιδιοφυία όπως ο Σαλβατόρ Νταλί έφτιαχνε χάρτινα καραβάκια πουλώντας τα σε εκστασιασμένους νεόπλουτους αμερικάνους για πολλές εκατοντάδες δολλάρια, γνωρίζοντας ότι δεν παράγει τέχνη και απλά κοροϊδεύει τους ανίδεους, βασιζόμενος στη δημοσιότητα του American "star system", ποιά άραγε ιδέα είχε ο ίδιος για τον ευατό του ;

Επιτρέψτε μου να θυμίσω με την ευκαιρία: ο Θεσσαλονικιός ποιητής Ντίνος Χριστιανόπουλος έχει εκφράσει την άποψη ότι "το ήθος του δημιουργού δεν μπορεί να αποκοπεί από τη δημιουργία του. Για παράδειγμα, μερικοί Οθωμανοί σουλτάνοι αφού έγραφαν ωδές εκατοντάδων στίχων σχετικά με τον έρωτα με απίστευτη ευαισθησία και λυρικότητα, ταυτόχρονα αποφάσιζαν και διέταζαν την σφαγή χιλιάδων αμάχων στην επικράτεια τους". Σύμφωνα με τον Χριστιανόπουλο, "δεν μπορούν οι στίχοι εκείνων των σουλτάνων να ταξινομούνται ως 'ποίηση', ούτε οι ίδιοι να αποκαλούνται 'ποιητές΄".

Βασικά, η μόνη μου άποψη είναι ότι όσο δεν υπάρχει σαφής ορισμός της τέχνης και όσο η τέχνη θεωρείται εμπορεύσιμο προϊόν, πάντα θα υπάρχουν λευκά μπλουζάκια και λευκοί καμβάδες  και αγοραστικό κοινό και για τα δύο.

Όσο για την άποψη του Χριστιανόπουλου, εύκολο να πει κανείς ότι συμφωνεί, αν πρόκειται για ακραίες περιπτώσεις όπως των Σουλτάνων. Το ήθος, όμως, είναι μέγεθος μη μετρήσιμο και στις περισσότερες περιπτώσεις τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα. Ή, ίσως, πιο απλά.

mavrodon

• Hero Member
Εξαιρετική η τοποθέτηση του Oblitron, ιδίως σε σχέση με τα γκράφιτι. Προτιμώ τη μονοτονία των γκρίζων τοίχων από το σημερινό χάλι του δομημένου περιβάλλοντος των πόλεων — και όχι μόνο — της δύσμοιρης χώρας μας. Δε θέλω να αντικρίζω αυτή τη μιζέρια που αποπνέει η ελληνική πραγματικότητα. Σχετικά με αυτή την κατάσταση έχω καταθέσει σε άλλο νήμα τις απόψεις μου. Οι καλλιτέχνες, και γενικότερα οι δημιουργοί, είναι ελεύθεροι να δημιουργούν εντός ορισμένων κανόνων που θέτει η κοινωνία με γραπτούς ή άγραφους νόμους.

mavrodon

• Hero Member
Σχετικά με τις απόψεις του Χριστιανόπουλου, εντελώς συνοπτικά: Ο καθένας έχει το δικαίωμα την τεμπελιά ή στις ιδιαιτερότητές του. Σύμφωνα με τις απόψεις του, θα έπρεπε να απορριφθεί το έργο του Ezra Pound και του Ρίτσου, λόγω των συμπαθειών τους για κάποια ολοκληρωτικά καθεστώτα.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Θωμά μου, ο Χριστιανόπουλος δεν λέει ότι το έργο τους είναι ανύπαρκτο, αλλά ότι θα ήταν πολύ σπουδαιότερο αν είχαν μπει στον κόπο να δουλέψουν, δηλαδή να ζυμωθούν με τον απλό κόσμο μέρα-νύχτα και να νιώσουν τον καημό του μεροκαματιάρη, γιατί δύσκολα γεννιέται μεγάλο έργο (εκτός αν είσαι εξαιρετικά ταλαντούχος όπως ο Ελύτης), αν δεν έχεις κακοπεράσει έστω και για ένα μικρό διάστημα στη ζωή σου - άμα δεν ζήσεις τον πόνο, πώς διάολο θα τον διατυπώσεις μέσα από τα γραφτά σου και πώς θα προσεγγίσεις τον αναγνώστη που τον ταλανίζουν χίλιες έγνοιες και άλλα τόσα δεινά;

Κι αυτό, να με σχωρνάς, δεν το λέει μόνο ο Χριστιανόπουλος, το έχουν πει πολλοί και ενδεχομένως πολύ σπουδαιότεροι καλλιτέχνες και κριτικοί από κείνον.
« Last Edit: 14 Aug, 2007, 20:04:03 by wings »

banned8

• Jr. Member
  • **
Ε, δεν το λέει τόσο διπλωματικά. Τεμπέληδες τους ανεβάζει και μόνο χαραμοφάηδες δεν τους κατεβάζει, και στην «ντροπή» τούς περιλούζει.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο μου, αν ο Χριστιανόπουλος λεγόταν Βίκυ να το λέει τόσο διπλωματικά, θα είχε αυτοκτονήσει. :-)

Κι εξάλλου κι εγώ τους λέω τεμπέληδες, αλλά δεν έχω τα κότσια να το βροντοφωνάξω σαν τον Χριστιανόπουλο. Μαγκιά του που δεν είναι διπλωμάτης με τους ομότεχνούς τους και παραέξω από κείνους.

banned8

• Jr. Member
  • **
Νίκο μου, αν ο Χριστιανόπουλος λεγόταν Βίκυ να το λέει τόσο διπλωματικά, θα είχε αυτοκτονήσει. :-)
Τι γίνεται, ρε παιδιά; Εκτός από το να είσαι τεμπέλης, είναι ντροπή και να σε λένε Βίκυ;

Search Tools