Σάι Τουόμπλι ή Βρε με τι ασχολείται ο κόσμος…

banned8 · 76 · 15208

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Τι γίνεται, ρε παιδιά; Εκτός από το να είσαι τεμπέλης, είναι ντροπή και να σε λένε Βίκυ;

Sort of... ειδικά αν είσαι ο Χριστιανόπουλος.

Πάντως εγώ δεν ντρέπομαι για τ' όνομά μου, αλλά πάλι ίσως είμαι γνωστή ξεδιάντροπη. :-))))))))))))

Δράττομαι της ευκαιρίας για να σας θυμίσω ότι ουσία έχει να γνωρίσουμε τον Ντίνο Χριστιανόπουλο ως ποιητή (https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=1895.0), πεζογράφο (https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=9746.0) και ερευνητή (https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=5778.0, https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=3323.0) από τις σελίδες του φόρουμ μας κι όχι μόνο ως κάποιον αψύ τύπο με ιδιαιτερότητες που τα χώνει αδίκως και αδιακρίτως όπου προλάβει. 
« Last Edit: 14 Aug, 2007, 20:19:18 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

banned

• Sr. Member
Η Βίκυ μου έδωσε την ευκαιρία να πω κι εγώ την άποψή μου. Το τι κάνει ένας δημιουργός στη ζωή του δεν έχει και δεν μπορεί να έχει καμία σχέση με το πόσο σημαντική είναι η τέχνη του. Το αντίθετο προδίδει άγνοια της ιστορίας και μυρίζει μικροαστική ηθικολογία. Εγώ εργάστηκα 42 χρόνια και κάποιος άλλος τα βρήκε όλα έτοιμα από τον μπαμπά του και δεν έχυσε στάλα ιδρώτα για να βγάλει το ψωμί του. Και λοιπόν; Απ΄αυτό θα κριθεί ποιος είναι σημαντικός ποιητής και ποιος όχι;

Υπήρξαν πλείστα όσα άθλια υποκείμενα που ήταν σπουδαίοι καλλιτέχνες και άλλοι με υποδειγματική ζωή που ήταν μετριότητες (βλ. και το βιβλίο του Κυρ. Σιμόπουλου, Διανοούμενοι και καλλιτέχνες ευτελείς δούλοι της εξουσίας). Κλασικό παράδειγμα ο Ezra Pound που εκφωνούσε λόγους στο ραδιόφωνο υπέρ του Μουσολίνι ντυμένος τη φασιστική στολή και καταδικάστηκε σε θάνατο για εσχάτη προδοσία από τους συμπατριώτες του αμερικανούς (τελικά η ποινή δεν εκτελέστηκε). Μπορεί κανείς να αμφισβητήσει τη μεγάλη αξία του ως ποιητή;

Όσον αφορά το τι είναι τέχνη, να αναφέρω ένα πραγματικό περιστατικό. Όταν ζούσαμε στο Λονδίνο, πήγαμε φυσικά κι εμείς στην Tate Gallery. Εκεί είδαμε, μεταξύ των άλλων, έναν πίνακα λευκό με μια κάθετη ροζ γραμμή αριστερά. Αποτόλμησα τότε ως νέος να πω ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσα να το ζωγραφίσω κι εγώ ο παντελώς ατάλαντος στη ζωγραφική. Χρόνια αργότερα, διάβασα στην εφημερίδα ότι η Tate έκανε μια γενική ανασκόπηση των κατά καιρούς εκθεμάτων της που βρίσκονταν στις αποθήκες και πέταξε στα σκουπίδια 200 πίνακες.
Κάτι δεν λέει αυτό;

Calliope

• Jr. Member
  • **
Δηλαδή, αγοράζω λευκό καμβά στις σωστές διαστάσεις, και επιτόπου πουλάω πιστά αντίγραφα του συγκεκριμένου μεγάλου έργου. Ουάου. (Μεταφράσεις και αηδίες, εδώ είναι τα λεφτά...)

Κατά τα άλλα, περί τέχνης και αξίας του καλλιτέχνη, συμφωνώ με τον/την utopia. Η αξία κάποιου ως δημιουργού είναι πολλές φορές ανεξάρτητη από την αξία του ως ανθρώπου (κάτι που, ούτως ή άλλως, είναι υποκειμενικόκι έχει να κάνει με την προσωπική μας αντίληψη). Δηλαδή, θα θαυμάσω τα έργα (του Χ δημιουργού), αλλά ούτε θα τον υιοθετήσω, ούτε θα τον παντρευτώ.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

mavrodon

• Hero Member
Πολύ σωστές οι τοποθετήσεις του Τόλη. Τον Χριστιανόπουλο τον σέβομαι και τον θαυμάζω για το θάρρος της γνώμης του. Φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι κάθε τι που εκστομίζει και γράφει είναι θέσφατο. Θυμάμαι και ότι ο Ρένος Αποστολίδης είχε κριτικάρει αρνητικά σε μια εκπομπή τον Καζαντζάκη.
Ίσως για την πεζογραφία μπορεί να ισχύουν αυτά που διατείνεται η Βίκυ. Ο Χεμινγουέι δε θα έγραφε τα μυθιστορήματά του αν ζούσε όπως ζούμε εμείς οι κοινοί θνητοί. Υπάρχουν όμως και εξαιρέσεις όπως του Ιουλίου Βερν, που μας ταξίδεψε σε όλον τον κόσμο, μέχρι και το φεγγάρι, χωρίς να έχει ξεμυτίσει από τη Γαλλία.
Για τους ποιητές, όμως, δεν ισχύουν τα περί ιδρώτα. Ο Byron, ο Keats, o Shelley και τόσοι άλλοι ήταν αριστοκράτες, με ελάχιστες εμπειρίες από τα βιώματα της εργατιάς και της καθημερινότητας. Ανήκαν στην "αργόσχολη τάξη", ήταν μέλη της  Society of Dilettanti και με το Grand Tour εμπλούτιζαν τις γνώσεις τους σε θέματα ιστορίας και τέχνης. Δε χρειάζεται αυτό για να γράψεις την ωδή για μια ελληνική λήκυθο:

John Keats. 1795–1821
Ode on a Grecian Urn

THOU still unravish'd bride of quietness,  
  Thou foster-child of Silence and slow Time,  
Sylvan historian, who canst thus express  
  A flowery tale more sweetly than our rhyme:  
What leaf-fringed legend haunts about thy shape          5
  Of deities or mortals, or of both,  
    In Tempe or the dales of Arcady?  
  What men or gods are these? What maidens loth?  
What mad pursuit? What struggle to escape?  
    What pipes and timbrels? What wild ecstasy?   10

Heard melodies are sweet, but those unheard  
  Are sweeter; therefore, ye soft pipes, play on;  
Not to the sensual ear, but, more endear'd,  
  Pipe to the spirit ditties of no tone:  
Fair youth, beneath the trees, thou canst not leave   15
  Thy song, nor ever can those trees be bare;  
    Bold Lover, never, never canst thou kiss,  
Though winning near the goal—yet, do not grieve;  
    She cannot fade, though thou hast not thy bliss,  
  For ever wilt thou love, and she be fair!   20

Ah, happy, happy boughs! that cannot shed  
  Your leaves, nor ever bid the Spring adieu;  
And, happy melodist, unwearièd,  
  For ever piping songs for ever new;  
More happy love! more happy, happy love!   25
  For ever warm and still to be enjoy'd,  
    For ever panting, and for ever young;  
All breathing human passion far above,  
  That leaves a heart high-sorrowful and cloy'd,  
    A burning forehead, and a parching tongue.   30

Who are these coming to the sacrifice?  
  To what green altar, O mysterious priest,  
Lead'st thou that heifer lowing at the skies,  
  And all her silken flanks with garlands drest?  
What little town by river or sea-shore,   35
  Or mountain-built with peaceful citadel,  
    Is emptied of its folk, this pious morn?  
And, little town, thy streets for evermore  
  Will silent be; and not a soul, to tell  
    Why thou art desolate, can e'er return.   40

O Attic shape! fair attitude! with brede  
  Of marble men and maidens overwrought,  
With forest branches and the trodden weed;  
  Thou, silent form! dost tease us out of thought  
As doth eternity: Cold Pastoral!   45
  When old age shall this generation waste,  
    Thou shalt remain, in midst of other woe  
  Than ours, a friend to man, to whom thou say'st,  
'Beauty is truth, truth beauty,—that is all  
    Ye know on earth, and all ye need to know.'
« Last Edit: 15 Aug, 2007, 15:52:36 by mavrodon »

mariapar

• Hero Member
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, και χωρίς να διακονώ η ίδια την τέχνη σε καμία μορφή της, πιστεύω ότι ένας λευκός πίνακας με μια κάθετη ροζ γραμμή μπορεί να θέλει να πει κάτι. Μου έρχονται μάλιστα στο μυαλό διάφορες ερμηνείες, που μπορεί να ταυτίζονται ή να μην ταυτίζονται με αυτήν του δημιουργού (αυτή δεν είναι άλλωστε και η μαγεία της δημιουργίας; Να ξυπνάει ο καλλιτέχνης στον καθένα αυτό που έχει μέσα του...).
Αντίθετα, για τον ολόλευκο καμβά δεν έχω, ως θεατής, καμία ερμηνεία, πόσο μάλλον μία που να στοιχίζει δύο εκατομμύρια...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

Calliope

• Jr. Member
  • **
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, και χωρίς να διακονώ η ίδια την τέχνη σε καμία μορφή της, πιστεύω ότι ένας λευκός πίνακας με μια κάθετη ροζ γραμμή μπορεί να θέλει να πει κάτι. Μου έρχονται μάλιστα στο μυαλό διάφορες ερμηνείες, που μπορεί να ταυτίζονται ή να μην ταυτίζονται με αυτήν του δημιουργού (αυτή δεν είναι άλλωστε και η μαγεία της δημιουργίας; Να ξυπνάει ο καλλιτέχνης στον καθένα αυτό που έχει μέσα του...).
Θα συμφωνήσω, αρκεί να μην κοστίζει ούτε η ροζ γραμμή δύο εκατομμύρια. Και οι δικές μου ζωγραφιές/μουτζούρες μπορεί να θέλουν να πουν κάτι, αλλά κανείς δεν θα τις κρεμάσει στο σαλόνι του ούτε καν τζάμπα. Θέλω να ελπίζω ότι σε ένα έργο τέχνης, κανείς (θα έπρεπε να) θαυμάζει/πληρώνει το ταλέντο, και όχι την υπογραφή.

banned8

• Jr. Member
  • **
Τρίβω τα χέρια μου, σαν καλός προβοκάτορας.

Και, επειδή δεν έχω φτιάξει όνομα στις εικαστικές τέχνες για να το εκμεταλλευτώ, παρακαλώ από Σεπτέμβρη μήνα να ζητήσετε όλοι από τα βιβλιοπωλεία και να αγοράσετε, προς το αμελητέο ποσό των 40 ευρώ, το νέο μου 300σέλιδο λεξικό με τίτλο Ατιτλοφόρητο. Θα περιέχει 37 λέξεις και κάθε αντίτυπο θα φέρει ιδιόχειρη υπογραφή του συντάκτη. (Βίκη, μήπως δίνω πολλά;)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Και, επειδή δεν έχω φτιάξει όνομα στις εικαστικές τέχνες για να το εκμεταλλευτώ, παρακαλώ από Σεπτέμβρη μήνα να ζητήσετε όλοι από τα βιβλιοπωλεία και να αγοράσετε, προς το αμελητέο ποσό των 40 ευρώ, το νέο μου 300σέλιδο λεξικό με τίτλο Ατιτλοφόρητο. Θα περιέχει 37 λέξεις και κάθε αντίτυπο θα φέρει ιδιόχειρη υπογραφή του συντάκτη. (Βίκη, μήπως δίνω πολλά;)

Καλά είναι. Έκαστος εις το είδος του.

Κι αν η μία από τις 37 λέξεις είναι τ' όνομά μου, να μη σου πω ότι πρέπει να ανεβάσεις το κασέ.

mavrodon

• Hero Member
Αντίθετα, για τον ολόλευκο καμβά δεν έχω, ως θεατής, καμία ερμηνεία, πόσο μάλλον μία που να στοιχίζει δύο εκατομμύρια...
Νομίζω ότι έχουν δημοσιευτεί και βιβλία με λευκές σελίδες. Ίσως αυτό είναι προτιμότερο από το να δημοσιεύονται πραγματικά σκουπίδια. Όσο για τις γραμμές, σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Το θέμα είναι ποιός τραβάει τη γραμμή και υπογράφει από κάτω. Εξάλλου "ουκ εν τω πολλώ το εύ". Θυμάμαι κάτι που διάβασα για κάποιο φιλόλογο, ο οποίος έβαλε στην τάξη του θέμα έκθεσης με τίτλο "Γιατί;"· άριστα πήρε κάποιος μαθητής που έγραψε από κάτω το λιτό "Γιατί όχι;". Αυτά συμφωνούν και με τη διαγώνια σκέψη, που τόσο καλά μας έκανε γνωστη ο Edward de Bono.

Oblitron

• Full Member

banned

• Sr. Member
Όταν είμασταν οργισμένοι έφηβοι με τον φίλο μου τον Πολύβιο (μεγάλο ποιητικό ταλέντο που χάθηκε), λέγαμε ότι θα γράψουμε ένα βιβλίο που θα έχει μόνο μια ρέχα στη πρώτη σελίδα.

Κι όσο για τον λευκό πίνακα, θα μπορούσε να σημαίνει πάρα πολλά, πολύ περισσότερα από εκείνον με τη ροζ γραμμή. Π.χ. για τη μοναξιά του καλλιτέχνη, για το αδιέξοδο της καλλιτεχνικής δημουργίας, για το έρημο τοπίο της ψυχής του, για ένα λευκό παράθυρο που ανοίγει στον κόσμο, για τους παγωμένους πόλους, για τον απέραντο ορίζοντα, για την αρχή και το τέλος, κ.α. Κι εγώ άνετα θα μπορούσα να γράψω ένα διήγημα για το μυστήριο του λευκού πίνακα, λέγοντας και λέγοντας, και μη λέγοντας τίποτα στο τέλος.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Κι εγώ άνετα θα μπορούσα να γράψω ένα διήγημα για το μυστήριο του λευκού πίνακα, λέγοντας και λέγοντας, και μη λέγοντας τίποτα στο τέλος.

Και πόσα λεφτά θα ζητούσες για το διήγημα; Ή πόσα λεφτά φαντάζεσαι πως θα ήταν διατεθειμένος να πληρώσει ο αναγνώστης; Για να συνεχίσουμε την κουβέντα αποκεί που την άφησε ο Νίκος με το λεξικό των 300 σελίδων και των 37 λέξεων.

banned

• Sr. Member
Eδώ είναι η μεγάλη πλάκα. Θα το έκανα για την πλάκα μου. Μετά από τα 42 χρόνια που λέγαμε, όταν επιτέλους αποφυλακίστηκα, αρνήθηκα τις προτάσεις συνεργασίας και είπα, τέρμα η βιοποριστική εργασία και γαμώ τα λεφτά σας. Από τώρα κι ως το τέλος, θα κάνω μόνο εκείνο που ήθελα να κάνω απ' την αρχή. Έτσι κι αλλιώς δεν δημιούργησα ποτέ μεγάλες ανάγκες και τώρα αισθάνομαι σχεδόν σαν πλούσιος.

Χώρια που θα βρισκόμουν σε απόλυτη συμφωνία με τον αναγνώστη, που δεν θα ήταν διατεθειμένος να πληρώσει απολύτως τίποτα.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Χώρια που θα βρισκόμουν σε απόλυτη συμφωνία με τον αναγνώστη, που δεν θα ήταν διατεθειμένος να πληρώσει απολύτως τίποτα.

Μωρέ, εσύ καλά θα έκανες. Αλλά έλα που λέει η λαϊκή θυμοσοφία πως δεν εκτιμάμε ό,τι δεν πληρώνουμε για να το αποκτήσουμε.

Π.χ. αν ο ρουφιάνος ο Ιούδας που λέγαμε, εκείνος ντε που φιλούσε υπέροχα, πουλιόταν τζάμπα, μάλλον η κυρία που εκστασιάστηκε από το φιλί του δεν θα 'χε γίνει μπεστσελερατζού - λέω τώρα εγώ μια εκδοχή επιστημονικής φαντασίας.

Calliope

• Jr. Member
  • **
Πράγματι.
Άψογο. Βέβαια, η τιμή αυτού, 3 ευρώ και 14 λεπτά... όχι δύο εκατομμύρια. Και το μήνυμα που θέλει να περάσει, περνάει, χωρίς όμως τη φαμφάρα του "η υπογραφή μου αξίζει μύρια και το μήνυμα ψάξε βρες το".

Όσο για τον λευκό καμβά και τα λοιπά "βαθιά" νοήματα... χαίρομαι ιδιαίτερα όταν κάποιοι τεντώνουν το δάχτυλο και φωνάζουν "ο βασιλιάς είναι γυμνός".

Search Tools