Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών -> Athens International Airport

escut · 13 · 1181

escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
Έστειλα το παρακάτω ηλ-μήνυμα  προς την Διοίκηση του Ελ. Βενιζέλος

ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΞΙΟΤΙΜΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑ ΑΘΗΝΩΝ «ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ»

Αγαπητοί,

Με τις ευχές μου για καλή χρονιά θα ήθελα να επισημάνω ένα γραμματικό λάθος που φαντάζει σε εντοιχισμένη,  κομψότατη κατά τα άλλα, πινακίδα (βλέπε συνημμένη φωτογραφία) του χώρου των αφίξεων (10 μέτρα απο το κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ). Είναι κρίμα να υπάρχει γραμμένη στην πινακίδα αυτή η  έκφραση «.....του Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών..». Παρακαλώ διορθώστε το σε : « ....του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών..». Δεν θα είναι και μεγάλο το κόστος...Είναι κρίμα να υπάρχει αυτό το λάθος διότι η πινακίδα, στην περίοπτη αυτή θέση, δέχεται τα βλέμματα χιλιάδων ανθρώπων, όχι αναγκαστικά όλων μορφωμένων καθώς και μικρών ελληνόπουλων, που έτσι «πείθονται» ότι αυτή είναι η σωστή αναγραφή. Θα συμβάλετε, με την διόρθωση που θα κάνετε, στον σεβασμό της νεοελληνικής μας γλώσσας και στην καλλιέργεια σωστότερων ελληνικών.

Με εκτίμηση,

Η απάντησή τους:

Αγαπητέ επιβάτη/επισκέπτη του Διεθνούς Αερολιμένα Αθηνών

Σας ευχαριστούμε που μας γνωστοποιήσατε τα σχόλιά σας. Η άποψή σας είναι σημαντική στην προσπάθειά μας για συνεχή βελτίωση.

Παρακαλούμε σημειώστε ότι σε συνέχεια των παρατηρήσεών σας, δρομολογήθηκε η  διερεύνησή τους. Στην περίπτωση που υπάρχουν ουσιαστικά συμπεράσματα κατά την ολοκλήρωση της διαδικασίας, θα ακολουθήσει περαιτέρω γραπτή απάντηση.

Στην Εταιρεία Αεροδρομίου, δεσμευόμαστε για την περαιτέρω βελτίωση των παρερχομένων υπηρεσιών και σας βεβαιώνουμε ότι η γνώμη σας μετράει!

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ...
« Last Edit: 27 Jan, 2011, 02:21:12 by spiros »
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου

mavrodon

• Hero Member
Αυτά τα λάθη τα υφιστάμεθα συνεχώς από τη ραδιοτηλεόραση. Ελπίζω να μην έκανες copy-paste της απάντησης των ιθυνόντων και να αντιπαρέλθουμε το λάθος των παρερχομένων υπηρεσιών. Ίσως μπήκε γιατί οι επιβάτες και επισκέπτες έρχονται και παρέρχονται!
« Last Edit: 26 Jan, 2011, 22:14:31 by mavrodon »

escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
Δέν το είδα το παρερχομένων !!!!! Καλόοοο! Βέβαια και ήταν copy-paste της επιστολής τους αυτό που παρέθεσα.

mavrodon

• Hero Member
Το αστείο είναι ότι και με τις πινακίδες δεν τα πάνε και πολύ καλά. Αυτό το Ελ. Βενιζέλος θυμίζει Ελ Πάσο!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αυτό για τις πινακίδες νομίζω ότι είναι χιουμοριστική υπερβολή όλων μας. Εδώ και περίπου έναν αιώνα σ' όλες τις μεγάλες πόλεις μας υπάρχει οδός Ελ. Βενιζέλου, αλλά δεν κοροϊδέψαμε ποτέ.

Θεόφιλε, δεν κατάλαβα τι ακριβώς θα διερευνήσουν. :-)

mavrodon

• Hero Member
Εννούσα το El. Venizelos και οι ξένοι αγνοούν τι είναι το El.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Κι εγώ αυτό εννοούσα, αλλά έχει και μια τελίτσα μετά το El. Οι ξένοι δεν λένε π.χ. El. Paso. Και στις πινακίδες των δρόμων El. Venizelou βλέπουμε, αλλά δεν γελάμε ούτε είδα ποτέ κάναν ξένο να μπερδεύεται.

mavrodon

• Hero Member
Η συντομογραφία είναι πολύ σύντομη με δύο γράμματα. Καλύτερα με ένα, αλλά τότε θα μπερδευόταν με τον σύγχρονό μας Ευάγγελο!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
Αυτό για τις πινακίδες νομίζω ότι είναι χιουμοριστική υπερβολή όλων μας. Εδώ και περίπου έναν αιώνα σ' όλες τις μεγάλες πόλεις μας υπάρχει οδός Ελ. Βενιζέλου, αλλά δεν κοροϊδέψαμε ποτέ.

Θεόφιλε, δεν κατάλαβα τι ακριβώς θα διερευνήσουν. :-)

Θα διερευνήσουν άν πράγματι, καταρχάς, λέει έτσι η πινακίδα (χαχαχχαχαχα) και κατόπιν αν είναι λάθος ή όχι....!!!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Α, έχουμε πολλά καρβέλια να φάμε, δηλαδή, ωσότου ολοκληρώσουν τη διερεύνηση του θέματος. :-)

escut

• Hero Member
  • Theophilos Vamvakos
Ερευνάτε τας .... αναγραφάς !

Search Tools