Συζητήσεις για την ποίηση, τη Θεσσαλονίκη, την ποίηση της Θεσσαλονίκης... και άλλα πολλά

banned · 317 · 41905

banned

• Sr. Member
Nαι, είναι ένα από τα αγαπημένα μου. Ένα από εκείνα τα ποιήματα που γράφει κανείς με θαμπωμένα μάτια σαν να υπακούει σε αόρατο υποβολέα ή σε μια ανεξέλεγκτη εσωτερική του παρόρμηση. Είναι ένα ποίημα της ψυχής.  

« Last Edit: 19 Sep, 2009, 17:41:18 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Με θαμπωμένα μάτια... μάλιστα. Έτσι ακριβώς ένιωσα από την πρώτη στιγμή μ' αυτό το ποίημα. Με γαληνεύουν οι εικόνες του. Πρέπει να σου πω ότι το διαβάζω συχνά σε δύσκολες (κυρίως νυχτερινές) ώρες. Είναι κι αυτά τα μαγικά κόκκινα φτερά που ταιριάζουν τόσο πολύ με τα όνειρά μου...

Άκου τι νιώθω τελικά με τα ποιήματά σου, Τόλη. Πάνε πολλά χρόνια από τότε που πρωτοδιάβασα γραπτό σου. Πάνω από είκοσι. Ούτε πια θυμάμαι πού, πότε και ποιο. Θυμάμαι μόνο ότι τότε και τώρα «αποκρίνομαι» στους στίχους σου με τον ίδιο κι απαράλλαχτο τρόπο. Νιώθω να ξέρω καλά τα «κατατόπια» τους. Άμα δεν ξέρω τις λέξεις, ξέρω τις ζωγραφιές τους. Κι άμα δεν ξέρω τις ζωγραφιές, ξέρω τη μουσική τους. Περίεργο, ε;
« Last Edit: 19 Sep, 2009, 17:41:30 by wings »
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

banned

• Sr. Member
Καθόλου περίεργο. Αυτή είναι η άμεση και γνήσια επικοινωνία. Και ακριβώς ο λόγος που προτιμώ το ποίημα να είναι μόνο του και να μην συνδυάζεται με πίνακες ζωγραφικής ή και με μουσική. Να «προφέρεται στη μοναξιά και στη σιγή, στις παρυφές του ονείρου .....».  

Το ποίημα έχει τη δική του μουσική, τις δικές του εικόνες, και το δικό του άρωμα. Οτιδήποτε πρόσθετο, οτιδήποτε αλλότριο, όσο ωραίο και να είναι, νοθεύει την πρωταρχική ουσία του. Το ποίημα παύει να είναι μοναδικό και κυρίαρχο και γίνεται ένα απλό μέρος μιας ευρύτερης σύνθεσης, δηλαδή κάτι άλλο.
« Last Edit: 19 Sep, 2009, 17:41:43 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα, ναι. Ουδέποτε είχα κατά νου κάτι άλλο έξω από τις ζωγραφιές, τις λέξεις και τη μουσική του ίδιου του ποιήματος. Περίεργο βρίσκω το γεγονός ότι όλα αυτά στα δικά σου ποιήματα νιώθω να τα ξέρω από παλιά, σαν να τα 'χω ξαναδεί, σαν να τα 'χω ξανακούσει, κάπου, κάποτε... δεν ξέρω πώς και γιατί, όμως.
« Last Edit: 14 Aug, 2008, 17:03:13 by wings »

banned

• Sr. Member
Είναι πολύ απλό. Σε κάποιαν άλλη εποχή πρέπει να ζήσαμε μαζί, σε κάποια χώρα μακρινή σε ξέρω. ξέρω όταν χαμογελάς κάθε ρυτίδα σου κι όταν σωπαίνεις ξέρω το σκοτεινό βελούδο των ματιών σου.
« Last Edit: 19 Sep, 2009, 17:41:55 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=8472.msg92310#msg92310

Ίσως είναι αυτή η απάντηση. Έχεις δίκιο τελικά. Ήταν, όντως, τόσο απλό... :-)
« Last Edit: 19 Sep, 2009, 17:42:54 by wings »

banned

• Sr. Member
Γούρικη η ανθολογία και, κατά κάποιο τρόπο, προφητικό το ξωτικό. Λιγότερο από ένα μήνα αφότου φιλοξένησε εδώ τη Μαρία Κουγιουμτζή, μαθαίνω ότι στον Καστανιώτη άρεσαν πολύ τα διηγήματά της και πρόκειται να τα εκδώσει.  

Συγχαρητήρια, Μαρία, και κάθε επιτυχία!
« Last Edit: 19 Sep, 2009, 17:42:15 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Συγχαρητήρια, λοιπόν, Μαρία! Και σ' ανώτερα!

Ναι, τελικά μας βγήκε προφητικό αυτό που σου είχα πει προ καιρού. Στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού Πανδώρα είχα διαβάσει ένα διήγημά της και μου άρεσε πολύ. Και σε ρωτούσα, θυμάμαι, αν η Μαρία ασχολείται περισσότερο με την πεζογραφία.
« Last Edit: 19 Sep, 2009, 17:42:32 by wings »

banned

• Sr. Member
Αυτή η τυφλή λογοκρισία που ασκούν οι hackers είναι ανυπόφορη. Ξαφνικά εξαφανίζονται όλα, ποιήματα και σχόλια, και πρέπει η ανθολόγος να τα ξαναδημοσιεύσει κι εγώ να θυμηθώ τι είχα γράψει πριν μερικές μέρες.

Έλεγα, λοιπόν, ότι μου αρέσει ο Αλισάνογλου. Έλεγα για τα Α της γενιάς του '90 (Αλισάνογλου, Αμανατίδης) που ήδη είναι ορατή και πιστεύω ότι σύντομα θα λάμψει. Και έλεγα ακόμη ότι θα πρέπει να ανακαλύψουμε και να προβάλουμε και άλλους αξιόλογους νεότερους ποιητές. Το ξωτικό είναι εδώ και κανένας δεν μπορεί να του ξεφύγει.

Είχα πει και κάτι άλλο. Ότι μπορεί ο Αλισάνογλου να γεννήθηκε στην Καβάλα (όπως ο Βασιλικός, ο Αξιώτης, ο Στογιαννίδης και ο Μάρκογλου), μπορεί το βιβλιοπωλείο του να θυμίζει Αγγλία, είναι όμως πλέον Θεσσαλονικιός και δεν μπορεί παρά να έχει μια σχέση αγάπης και μίσους με την «ακάνθινη πόλη». Όπως και πολλοί από εκείνους που προηγήθηκαν. Μπορώ να κάνω και μια πρόβλεψη. Ότι στο τέλος θα υπερισχύσει η αγάπη.
« Last Edit: 26 Aug, 2008, 02:34:51 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Χα... [όπως χάκερ] - σ' έπιασα στον ύπνο και αδιάβαστο, βοηθέ! :-)

Σε πρόλαβα και μίλησα για τα Α στο νήμα του Βασίλη Αμανατίδη αφενός κι αφετέρου δεν έχεις διαβάσει ολόκληρη αυτή τη συλλογή του Γιώργου Αλισάνογλου.

Σχέση αγάπης έχει με τις ακάνθινες πόλεις. Βαθιάς νοσταλγίας για τις εικόνες και τους στίχους που χάθηκαν σαν πέθαναν οι παλαιότεροι ποιητές και λαχτάρας για το φως τους που συνεχίζει να πλημμυρίζει τις γειτονιές τους και τις καρδιές μας.

Κι αν νομίζετε ότι υπερβάλλω κι ότι επηρεάστηκα από τους ποιητές μας και σας μιλώ ρομαντικά κι αλλόκοτα, θα 'ρθουν τα επόμενα ποιήματα τού, μέχρι στιγμής, νεότερου ποιητή της ανθολογίας μας και θα καταλάβετε τι εννοώ. Stay tuned!
« Last Edit: 26 Aug, 2008, 02:35:19 by wings »

banned

• Sr. Member
Χα ... (όπως συντομογραφία του χα, χα, χα) - δεν είναι μικρό πράγμα να είσαι βοηθός ξωτικού. Πρώτη φορά αναφέρεται στη μυθολογία τέτοιο αξίωμα. Σε λίγο θα μου διδάξει το αερικό και πώς να υπερίπταμαι της ακάνθινης πόλης. Ελπίζω όπως στους πίνακες του Μαρκ Σαγκάλ απ' το Παρίσι.

Νοσταλγία, φως, λαχτάρα .... δεν μου λες, μήπως έχω κάποια βαθύτερη συγγένεια με τον Γιώργο Αλισάνογλου; Θα το διαπιστώσω συντόμως. 

Φεύγω τώρα για Αμανατίδη κι εσύ συνέχισε να μιλάς ρομαντικά κι αλλόκοτα. Σου πάει.

« Last Edit: 26 Aug, 2008, 02:35:37 by wings »

banned

• Sr. Member
Μπορούμε να προσβλέπουμε σε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εκδήλωση. Την παρουσίαση των ποιητριών της Θεσσαλονίκης από την Κατερίνα Καριζώνη και τη Βίκυ στη βιβλιοθήκη της Άνω Τούμπας, μετά από πρόσκληση της φίλης μου εξαιρετικά δραστήριας βιβλιοθηκονόμου και συντονίστριας της Λέσχης Ανάγνωσης, Λένας Παπαθανασίου. Η Κατερίνα ενθουσιάστηκε όταν της είπα για τη συνεργασία με τη Βίκη απόψε στην Κατερίνη, όπου βρισκόμασταν για την παρουσίαση του Στέλιου Λουκά. Δύο ανθολογίες, Το θηλυκό πρόσωπο της ποίησης στη Θεσσαλονίκη, και η δική μας ανθολογία, και δύο εισηγήτριες, με τις ποιήτριες να διαβάζουν τα ποιήματά τους. Ό,τι καλύτερο.
« Last Edit: 26 Aug, 2008, 03:00:07 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Η Κατερίνα, εγώ και... οι ανθολογίες μας :-) θα είμαστε στη λέσχη ανάγνωσης της Άνω Τούμπας την Παρασκευή, 14 Μαρτίου 2008. Η εκδήλωση θα έχει θέμα: Το θηλυκό πρόσωπο της ποίησης στη Θεσσαλονίκη.

Ήδη κάναμε και τη σχετική ανακοίνωση στις σελίδες:

https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=15168.0
http://lesxianagnosis.blogspot.com/2008/02/blog-post_5847.html
http://karizoni.blogspot.com/2008/02/blog-post_28.html
http://greek-translation-wings.blogspot.com/2008/02/blog-post_2804.html
« Last Edit: 27 Aug, 2008, 18:16:04 by wings »

banned

• Sr. Member
Όχι δα. Απίστευτο. Λοιπόν, δεν θα το πιστέψεις αλλά, κατά σατανική σύμπτωση, θα είμαι κι εγώ εκεί. Στο ίδιο μέρος, την ίδια ώρα και, πιθανότατα, καθισμένος ανάμεσά σας. Ως ζιζάνιο μέσα στα άνθη. 
« Last Edit: 27 Aug, 2008, 18:16:16 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ή ως άνθος ανάμεσα στα θηλυκά ζιζάνια. :-)
« Last Edit: 27 Aug, 2008, 18:16:28 by wings »

Search Tools