Συζητήσεις για την ποίηση, τη Θεσσαλονίκη, την ποίηση της Θεσσαλονίκης... και άλλα πολλά

banned · 317 · 41194

banned

• Sr. Member
Οφείλω να αναφέρω για την ιστορία, ότι χθες, 7 Απριλίου 2008, αμέσως μετά την επιστροφή του από τον πύργο του στη Μάνη, το ξωτικό Κατερίνα ταξίδεψε στο Κιλκίς για να παρουσιάσει την ανθολογία του, Το θηλυκό πρόσωπο της ποίησης στη Θεσσαλονίκη, στην «Τέχνη», Μακεδονική Καλλιτεχνική Εταιρία Κιλκίς.

Το ξωτικό Κατερίνα δεν είναι μόνο θαυμάσια ποιήτρια, πεζογράφος και ανθολόγος, είναι και εξίσου καλή οδηγός και ομιλήτρια. Μαζί της στο αυτοκίνητο, εκτός από εμένα τον κοινό θνητό, ήταν και τα ξωτικά Αλεξάνδρα, Ζωή και Εύα, ενώ με άλλο αυτοκίνητο έφτασαν στο Κιλκίς και τα ξωτικά Μελίτα και Άννυ.

Οι άνθρωποι της «Τέχνης» είναι ικανοί, δραστήριοι, συμπαθητικοί, οι εκδηλώσεις τους θαυμάσια οργανωμένες και ιδιαίτερα επιτυχημένες. Είχαν ήδη τυπώσει μια ωραία αφίσα και ένα πρόγραμμα για την εκδήλωση, ενώ οι ομιλίες τους ήταν σύντομες, εύστοχες, ενδιαφέρουσες. Μπροστά, λοιπόν, σε ένα κοινό 60 περίπου ατόμων στο μικρό αμφιθέατρο της Εταιρίας  και με συντονίστρια την ομότιμη καθηγήτρια του ΑΠΘ και ποιήτρια, Ζωή Σαμαρά, τέσσερα μέλη της Θεατρικής  Σκηνής της «Τέχνης» διάβασαν ποιήματα των ποιητριών που απουσίαζαν. Τα διάβασαν με άψογο τρόπο, χωρίς ίχνος στόμφου και πόζας.  Στη συνέχεια, διάβασαν από τρία ποιήματά τους τα παρόντα έξι ξωτικά και η εκδήλωση έκλεισε με φωτογραφίες και εκφράσεις αμοιβαίας εκτίμησης.   

Ο απολογισμός ήταν λοιπόν θετικός από κάθε άποψη και όλα τα ξωτικά ικανοποιημένα. Έτσι, οι μαγικές δυνάμεις τους χρησιμοποιήθηκαν μόνο για το καλό και απώλειες δεν αναφέρθηκαν. Μας έλειψε βέβαια τρομερά το ξωτικό Βίκυ. Το αισθανόμασταν όμως να φτερουγίζει κάπου εκεί τριγύρω.   
« Last Edit: 29 Aug, 2008, 00:21:28 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Το ξωτικό Βίκυ έφυγε χτες το απόγεμα από την οδό Αρχαιολογικού Μουσείου για να πάει στο νέο αρχαιολογικό μουσείο της πόλης μας και ν' ακούσει την πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία του Ντίνου Χριστιανόπουλου για το έργο του Σολωμού και του Καβάφη.

Εκεί ήταν και τα τρία ξωτικά Μαρίες (Αγαθοπούλου, Καρδάτου, Κουγιουμτζή) και εκατοντάδες άλλων ξωτικών και μη που κατέκλυσαν την αίθουσα διαλέξεων του μουσείου προς μεγάλη χαρά του καθηγητή Τσολάκη που είδε αυτή την εκδήλωση του «Φιλολόγου» να στέφεται από απόλυτη επιτυχία.

Ήταν κρίμα που οι δύο αυτές εκδηλώσεις συνέπεσαν χρονικά.
« Last Edit: 29 Aug, 2008, 00:22:41 by wings »

banned

• Sr. Member
Μπράβο σας, λοιπόν, κι όλους εσάς. Σου υπενθυμίζω όμως ότι το ξωτικό Βίκυ είναι δισυπόστατο και το «κρίμα» δεν ισχύει γι' αυτό. Εγώ είμαι βέβαιος ότι το διέκρινα κάπου μέσα στη φυλλώματα των δέντρων έξω από την «Τέχνη». 
« Last Edit: 29 Aug, 2008, 00:22:20 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μήπως ήταν ο κλωνοποιημένος μη καπνιστής εαυτός μου; Γιατί τα φυλλώματα εμείς οι καπνιστές πρέπει να τα προσέχουμε, μην πάρουν και καμιά φωτιά.
« Last Edit: 29 Aug, 2008, 00:23:08 by wings »

banned

• Sr. Member
Τα φυλλώματα των δέντρων έξω από την «Τέχνη» είναι καπνόφιλα και πυρίμαχα για να προσελκύουν τα ξωτικά, είτε είναι ευτυχισμένα και φλογοβόλα, είτε είναι θυμωμένα και καπνογόνα. Η ιδανική δηλαδή φωλιά για όλες τις ψυχικές καταστάσεις σου. Γιατί όπως είπε και η πρόεδρος του σωματείου, «ποιητική εκδήλωση χωρίς ξωτικό στα φυλλώματα είναι φόρουμ χωρίς καυγά στη συζήτηση».

Και ... μην αυταπατάσαι. Είσαι μοναδικό και ανεξήγητο φαινόμενο στην εξέλιξη των ειδών και η επιστήμη αδυνατεί να σε κλωνοποιήσει.
« Last Edit: 29 Aug, 2008, 00:23:32 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εκδήλωση προς τιμήν του Νίκου-Αλέξη Ασλάνογλου έχει προγραμματίσει ο Δήμος Θεσσαλονίκης:

Με τίναξε η φωνή σου εντός μου

Εκδήλωση μνήμης του Νίκου - Αλέξη Ασλάνογλου

την Παρασκευή 9 Μαΐου 2008 στις 8.00 το βράδυ

στην Αίθουσα Διαλέξεων της Κεντρικής Δημοτικής Βιβλιοθήκης

Η Δημοτική Βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης τιμώντας την προσφορά του Νίκου Αλέξη Ασλάνογλου στην διαμόρφωση του ποιητικού προσώπου της πόλης, του διοργανώνει φιλολογικό μνημόσυνο, δώδεκα χρόνια μετά το θάνατό του, με ομιλητή τον πεζογράφο και κριτικό Περικλή Σφυρίδη, ο οποίος θα αναλύσει το έργο του απαγγέλλοντας ταυτόχρονα ορισμένα από τα σημαντικότερα ποιήματά του.

Πηγή: http://www.thessalonikicity.gr/politistika/library/library-ekthil-kentriki.htm#kyrillos-methothios
« Last Edit: 29 Aug, 2008, 01:54:31 by wings »

banned

• Sr. Member
Άξιος ο Ασλάνογλου. Αν όμως ήξεραν και λίγα ελληνικά οι υπεύθυνοι του Δήμου, θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Τι θα πει «του διοργανώνει;». Και τι θα πει «απαγγέλλοντας ταυτόχρονα;» Θα αναλύει και θα απαγγέλλει την ίδια στιγμή ο Σφυρίδης; Για να μην σχολιάσω τo ρήμα «απαγγέλλω», που πιθανώς θα έκανε τον Ασλάνογλου να ανατριχιάσει. Η ποίηση διαβάζεται, δεν απαγγέλλεται.
« Last Edit: 29 Aug, 2008, 01:54:45 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

banned

• Sr. Member
Έχεις δίκιο. Θα έπρεπε να είναι «εκδήλωση στη μνήμη ...» Κι αν μπούμε και στις λεπτομέρειες, θα έπρεπε να είναι «στη(ν) διαμόρφωση ...»

« Last Edit: 29 Aug, 2008, 01:55:10 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

user3

• Sr. Member

Συγνώμη που γράφω ξεκάρφωτα εδώ, αλλά επειδή είμαι σε μοδερέσιο δεν μπορώ να ανοίξω τόπικ ούτε άλλωστε να στείλω προσωπικό μήνυμα, οπότε...

Λοιπόν, βλέπω με χαρά πως χάρη στη δουλειά της Βίκης το τρανζλάτουμ καταξιώνεται σαν φιλολογικό φόρουμ. Από το σάιτ poiein.gr εξέφρασαν την ευαρέσκειά τους και έδωσαν συγχαρητήρια στη Βίκη, μαζί με μια παράκληση που δεν την κατάλαβα καλά, κάτι για ένα ποίημα που λείπει:
http://www.poiein.gr/archives/2648/index.html#comments

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο, σ' ευχαριστώ πολύ τόσο για τα καλά σου λόγια όσο για την επισήμανση του σχολίου στο «Ποιείν». :-)

user3

• Sr. Member

Σευχαριστώ, Βίκη, αλλά βλέπω τώρα ότι κάνατε κάτι μάλλον άβολο (για μένα), ότι μάλλον χωρίσατε την παλιά σελίδα "ποιητών της Θεσσαλονίκης" σε δύο, με αποτέλεσμα, π.χ., ο Στέργιος Βαλιούλης να μην υπάρχει πια εκεί που ήταν και άρα ο από εμένα σύνδεσμος να στέλνει σε λάθος σελίδα. Και βέβαια μού είναι αδύνατον να κάνω ξανά αυτή τη δουλειά (ούτε εγώ την είχα κάνει αρχικά -την είχε προτείνει και εκτελέσει ένας φίλος).

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Νίκο μου, το ξέρω και σε σκέφτηκα αμέσως μόλις άρχισα να κάνω αλλαγές.

Δώσε μου μια μικρή πίστωση χρόνου. Οι σύνδεσμοι προς τα επιμέρους νήματα των ποιητών δεν άλλαξαν. Μόλις ολοκληρώσω τις αλλαγές, θα κοιτάξω και τις δικές σου εγγραφές και θα σου δώσω εγώ τις διορθώσεις για να τις περάσεις όλες μαζί. Σύμφωνοι;

Search Tools