soft peaks

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Καλημέρα,

θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν είχα ιδέα που να βάλω την ερώτηση, οπότε την έβαλα εδώ και είστε ελεύθεροι οι μοδεράτορες να την πάτε όπου θέλετε.

Συνεχίζω, λοιπόν, με την απορία. Θα χρειαστώ περισσότερο τη συμβολή των γυναικών του φόρουμ, αν και έχουμε άντρες στο φόρουμ που γνωρίζουν από μαγειρική και ζαχαροπλαστική. Οπότε, τελικά ίσως μπορείτε όλοι να με βοηθήσετε.

Η πρόταση: "Peel and segment the fruit. Whip the double cream, adding the sugar until it starts to hold, and continue whisking until it forms soft peaks."

Η μετάφραση: "Ξεφλουδίστε και κόψτε τα φρούτα. Χτυπήστε την κρέμα, προσθέτοντας τη ζάχαρη μέχρι να σταθεί, και συνεχίζεται να χτυπάτε μέχρι να ...."σταθεί";;;;"

http://images.google.gr/images?hl=el&q=soft%20peaks&ie=UTF-8&oe=UTF-8&um=1&sa=N&tab=wi

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω δύο φορές την ίδια λέξη μέσα στην πρόταση. Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική;

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για την πολυλογία -είμαι μόνη στο γραφείο και δεν έχω άνθρωπο να μιλήσω-!
« Last Edit: 23 Aug, 2007, 12:55:18 by Pink Panther »
Κάθε που νιώθω μοναξιά, σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να 'ρθω εκεί κοντά, τίποτα να μην πάθεις

user10

• Hero Member
Η μετάφραση: "Ξεφλουδίστε και κόψτε τα φρούτα. Χτυπήστε την κρέμα, προσθέτοντας τη ζάχαρη μέχρι να σταθεί, και συνεχίστε με το ουίσκι μέχρι να ...."σταθεί";;;;"
Τι θα έλεγες για: "Ξεφλουδίστε και κόψτε τα φρούτα. Χτυπήστε την κρέμα, προσθέτοντας τη ζάχαρη μέχρι να αρχίσει να δένει, και συνεχίστε να χτυπάτε μέχρι να σταθεί";

Πάω να συμβουλευτώ και τον τσελεμεντέ γιατί κάπως το λέμε αυτό που στέκεται η σαντιγί, κάπως το λέμε...

Έντιτ: το διόρθωσα κι εγώ :)
« Last Edit: 23 Aug, 2007, 12:56:58 by palavra »

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Μάτα, ευχαριστώ.

Μα πώς μου ξέφυγε η λέξη "δένω"; Αν ήμουν σπίτι και είχα τα 200 εκατομμύρια βιβλία μαγειρικής μου κοντά θα το έβρισκα σίγουρα αλλά εδώ κόλλησα. Χαίρομαι που υπάρχετε για να με ξεκολλάτε.

Αν βρεις κάτι άλλο...αλλά μην μπεις στον κόπο νομίζω ότι αυτό αρκεί.

Λες αυτά τα πραγματάκια που σχηματίζονται από τη σαντιγύ όταν βγάζουμε το εξάρτημα του μίξερ να έχουν ειδική ονομασία και στα ελληνικά; Μπορεί! Κάτι τέτοιες στιγμές πρέπει να γνωρίζεις τον Παρλιάρο.

Υ.Γ.: Νομίζεις ότι σωστά έβαλα την απορία σε αυτό το νήμα, γιατί έχω και κάτι άλλα να ρωτήσω...άσχετα με μαγειρική αλλά στο ίδιο κείμενο.

Αυτά!

user10

• Hero Member
Ντε ριάν, φίλτατη Χριστίνα, ντε ριάν! :)

Κι εγώ εδώ θα την έβαζα αυτήν την απορία πάντως, δεν είδα να πηγαίνει κάπου αλλού... Λες να εξειδικευτούμε τόσο πολύ που να προστεθεί υποενότητα culinary;; Όπου όποιο μέλος ρωτάει και του απαντάμε να πρέπει μετά να μαγειρεύει αυτό που ρώτησε για όλους όσοι έσπευσαν να τον βοηθήσουν;;; Χε, χε!

Τι μεταφράζεις; Και πού έχουν πάει όλες και σε έχουν αφήσει μοναχούλα;

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Χωρίς πλάκα νομίζω ότι θα έπρεπε να ανοίξει μία τέτοια ενότητα. Βέβαια αν για κάθε κείμενο που μετέφραζε ο καθένας -πέραν τον ενοτήτων που υπάρχουν- υπήρχε και ξεχωριστή κατηγορία θα γινόταν λαβύρινθος εδώ μέσα. Θα μπορούσαμε όμως να έχουμε μία κατηγορία General, όπου θα ρωτάμε ότι δεν ταιριάζει στις ήδη υπάρχουσες ενότητες. Θα εισηγηθούμε στους μοδεράτορες, Μάτα, για να μεριμνήσουν.

Όλοι λείπουν με άδεια. Κατάλαβες; Με εγκατέλειψαν! Ύστερα σου λέει "συναδελφική αλληλεγγύη"! Τς τς τς!

Πάντως, αυτά που μεταφράζω δεν έχουν ενδιαφέρον να τα φτιάξουμε. Μεταφράζω για κάτι ουίσκι (μπλιαχ!!!) και έχουν διάφορες μικρές, εύκολες κλασικές συνταγές (αγγλικές) στις οποίες κάποιες παραλλαγές είναι με λίγο ουίσκι...κάτι haggis, κάτι Bread and Butter Puddings, κάτι κρέμες με πληγούρι (μπλιαχ!) και κάτι άλλες ξενέρωτες αγγλικές συνταγές γλυκών και φαγητών.

user10

• Hero Member
Είπα κι εγώ, τόση ησυχία, έτσι εξηγείται, λείπει η Κατερίνα!!!!
Αν θες και κάτι άλλο πες το πάντως, γιατί είμαι σπίτι και έχω τα βιβλία πρόχειρα (αν και δε θα κάνει και τόσο καλό στην ψυχική μου υγεία να ανοίξω το βιβλίο του Παρλιάρου για τη σοκολάτα μεσημεριάτικα....!)

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Καλημέρα, Χριστίνα. Νομίζω ότι έχεις κάνει μια μικρή παρανόηση στο κείμενο. Εδώ το whisking πρέπει να είναι συνώνυμο του whip. 
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Καλημέρα, Χριστίνα. Νομίζω ότι έχεις κάνει μια μικρή παρανόηση στο κείμενο. Εδώ το whisking πρέπει να είναι συνώνυμο του whip. 

Κώστα μου, έχεις απόλυτο δίκιο. Στο κείμενό μου το έχω βάλει σωστά αλλά λίγο που μεταφράζω για τα ουίσκι, λίγο η μοναξιά, πολύ θέλει ο άνθρωπος. Σε ευχαριστώ για την επισήμανση θα το διορθώσω.

F_idάνι

• Hero Member
Η πρόταση της Παλάβρα μ' αρέσει πολύ. Τα soft peaks κι εγώ νομίζω ότι είναι αυτό που λέει η Χριστίνα. Εγώ το έχω δει σε συνταγή για μαρέγκα. Ίσα ίσα ν' αρχίσει να ''στέκεται'', χωρίς να είναι firm.
« Last Edit: 23 Aug, 2007, 12:58:30 by F_idάνι »

F_idάνι

• Hero Member
Θα μπορούσαμε όμως να έχουμε μία κατηγορία General, όπου θα ρωτάμε ότι δεν ταιριάζει στις ήδη υπάρχουσες ενότητες. Θα εισηγηθούμε στους μοδεράτορες, Μάτα, για να μεριμνήσουν.

Μα, αυτή είναι η κατηγορία General. Δεν έχει το όνομα, αλλά έχει τη χάρη :-)

Pink Panther

• Hero Member
  • Τσα!
Μα, αυτή είναι η κατηγορία General. Δεν έχει το όνομα, αλλά έχει τη χάρη :-)

Ε, μα τότε Έφη μου, κάποιος με κούνησε γιατί εγώ βλακωδώς το είχα βάλει στο English-Greek translation notes. ;-))))))

Search Tools