Δραστικά μέτωπα -> the principal fronts

Mayamayah

• Newbie
  • *
Εγώ είμαι, με το πολυπαθές κείμενο!

Παραθέτω αποσπασματάκι γιατί το βρίσκω συχνά αυτό και δεν ξέρω τι σημαίνει ούτε καν στα Ελληνικά!

Πρόκειται για ένα ορθογωνικό οχυρό στο οποίο διακρίνεται ένα δραστικό μέτωπο προς την πλευρά των διαβάσεων (εικ.5) και των οικισμών Β –ΒΔ, και ένα δευτερεύον μέτωπο προστατευμένο μόνον από τον απόκρημνο χαρακτήρα του εδάφους (σχ. 12).

Το μέτωπο εδώ πρέπει να έχει την έννοια του τείχους που προβάλλει (δηλ. front) αλλά με το δραστικό τι να μεταφράσω η καψερή;

« Last Edit: 09 Sep, 2007, 19:34:39 by Mayamayah »
carpe diem!

banned8

• Jr. Member
  • **
façade = The face or front of a building towards a street or other open place, esp. the principal front. (OED) ARCHITECTURE visible surface: the face of a building, especially the principal or front face showing its most prominent architectural features (Encarta)

Δεν ξέρω αν λένε active οι αρχιτέκτονες, αλλά αφού έχεις και «δευτερεύον» παρακάτω, νομίζω ότι το principal ταιριάζει.

Mayamayah

• Newbie
  • *
façade = The face or front of a building towards a street or other open place, esp. the principal front. (OED) ARCHITECTURE visible surface: the face of a building, especially the principal or front face showing its most prominent architectural features (Encarta)

Δεν ξέρω αν λένε active οι αρχιτέκτονες, αλλά αφού έχεις και «δευτερεύον» παρακάτω, νομίζω ότι το principal ταιριάζει.

Οπότε γράφω "principal front" και "secondary front" και είμαι Ok, σε ευχαριστώ, να'σαι καλα!
carpe diem!

Search Tools