Εκλογικός νόμος και λευκά ψηφοδέλτια...

Αλ. · 40 · 18018

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Σίγουρα δεν ισχύει αυτό που λέει ο όμπλιτρον, γιατί υπερβαίνει οποιαδήποτε νομιμότητα. Κινείται στα όρια του πραξικοπήματος. Πώς είναι δυνατόν ψήφοι που δεν έχει λάβει το πρώτο κόμμα να προστίθενται στο ποσοστό του; Άλλο το να μην προσμετρώνται - άρα να πριμοδοτούνται όλα tα κόμματα εφόσον το ποσοστό που έλαβαν δεν υπολογίζεται επί τοις 100, αλλά επι τοις 100 μείον το ποσοστό των λευκών/άκυρων.
Σε αυτή την ιστοσελίδα βλέπουμε ότι σε όλες τις εκλογικές αναμετρήσεις από το 1974 και μετά τα λευκά συνυπολογίζονταν μαζί με τα άκυρα και αφαιρούνταν.

« Last Edit: 10 Sep, 2007, 21:07:46 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

Katerina_A

• Full Member
  • A story without love is not worth telling
Κι αυτά γνωστά, αλλά η δημοκρατία δεν προβλέπει άλλη διαδικασία. Η αποχή από τα κοινά οδηγεί ακριβώς στην περίπτωση να πλειοψηφούν τα κομματόσκυλα και στο τέλος να περνάμε σε ολιγαρχίες.

Και μόλις ήμουν έτοιμη να δώσω το δικό μου παράδειγμα σχετικά με την ύπαρξη ή όχι νόμου που να ακυρώνει το εκλογικό αποτέλεσμα εφόσον δεν υπάρχει ικανοποιητική συμμετοχή.
Αν οι Έλληνες σε νόμιμη ηλικία ψήφου είναι ας πούμε πέντε εκατομμύρια και στις ανά την επικράτεια κάλπες συγκεντρωθούν τρία εκατομμύρια φηφοδέλτια (έγκυρα, άκυρα, λευκά και λοιπά) εκ των οποίων έγκυρα είναι τα δυόμισι εκατομμύρια, κανείς δεν θα αναρρωτηθεί που πήγαν τα υπόλοιπα δυόμισι εκατομμύρια των Ελλήνων ψηφοφόρων. Απλώς το εκλογικό μέτρο θα διαμορφωθεί ανάλογα.
Αν αυτοί που αποφασίσουν τελικά να προσέλθουν στις κάλπες τύχει να υποστηρίζουν στη συντριπτική τους πλειοψηφία μόνο ένα μεγάλο κόμμα, τότε θα φτάσουμε σε εκλογικές νίκες-μαμούθ, όπως αυτές του Σαντάμ. Και, άσχετα από νόμους και κανόνες, δεν θα κουνήσει φύλλο. Γιατί κανείς δεν θα κάνει την ερώτηση: "Γιατί δεν πήγε ο κόσμος να ψηφίσει, ρε παιδιά; Τι συμβαίνει, γιατί τόση αποχή;"
Θα αρχίσουν οι απειλές της ποινής φυλάκισης (η χαρά του μπάτσου) από το κόμμα που έχασε τις εκλογές. Αλλά δεν θα γίνει και τίποτα γιατί το κόμμα που θα κυβερνά δεν θα θέλει να χάσει τα κεκτημένα. Στην τελική, τόση συσπείρωση, χαμένη να πάει;
NISUS WETTUS: Next. Crucifixion?
PRISONER #1: Yes.
NISUS: Good. Out of the door. Line on the left. One cross each. Next. Crucifixion?

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Στου κουφού την πόρτα όμως... είστε άκυρος, κύριε. Η δήλωσή σας, σα να μην έγινε. Και όσο για τη λευκή σας ψήφο - τί έγινε; Ήρθε κανείς; Ρίχτε την κατευθείαν εκεί δα στον κάδο με τα άκυρα...
Η όλη συζήτηση για τη λευκή ψήφο είναι θεωρητική πλέον, αφού με τη νέα ρύθμιση που παρέθεσα παραπάνω (ανεβείτε μερικά μηνύματα πιο πάνω, 7) εξομοιώνεται με την άκυρη...

Γιατί πολύ απλά θέλουν να σε αναγκάσουν να ψηφίσεις κάποιον από αυτούς...
Όσο διαφορετικά κι αν μυρίζουν τα σκατά, λιγότερο ή περισσότερο, σκατά θα παραμείνουν...(δεν μπορώ να βρω κομψότερο τρόπο να το εκφράσω και πρόκειται για την ηπιότερη μορφή αντίδρασης αυτή η λεκτική παρεκτροπή)
« Last Edit: 10 Sep, 2007, 21:05:18 by Member kn0wn as w4tt4n4b3 still waiting for pm's to be retrieved »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

F_idάνι

• Hero Member
Με το ''σκατά'' εννοείς ότι οποιοσδήποτε παίρνει μέρος στις διαδικασίες λήψης αποφάσεων είναι διεφθαρμένος;

Calliope

• Jr. Member
  • **
Η όλη συζήτηση για τη λευκή ψήφο είναι θεωρητική πλέον, αφού με τη νέα ρύθμιση που παρέθεσα παραπάνω (ανεβείτε μερικά μηνύματα πιο πάνω, 7) εξομοιώνεται με την άκυρη...
Μα ακριβώς αυτό εννοώ κι εγώ...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ

Γιατί πολύ απλά θέλουν να σε αναγκάσουν να ψηφίσεις κάποιον από αυτούς...
Όσο διαφορετικά κι αν μυρίζουν τα σκατά, λιγότερο ή περισσότερο, σκατά θα παραμείνουν...(δεν μπορώ να βρω κομψότερο τρόπο να το εκφράσω και πρόκειται για την ηπιότερη μορφή αντίδρασης αυτή η λεκτική παρεκτροπή)

ΠΒ, αν και συμφωνώ με όσα έχεις γράψει σ' αυτό το νήμα, αυτή η ισοπεδωτική λογική ότι όλα είναι ίδια είναι εντελώς απολιτίκ, σχεδόν επικίνδυνη. Όταν δηλαδή κυριαρχούσε η ιδεολογία, και δικτάτορες υποστηρίζονταν εκατέρωθεν με μοναδική συνιστώσα επιλογής το χρώμα, ήταν καλύτερα; Πλέον κυριαρχεί ο παρενδυτισμός (μπλερικός όρος) και η εξομάλυνση σ' ένα κοινό επίπεδο. Εφόσον, όμως, η πολιτική έχει περάσει στο επίπεδο διαχείρησης καλό είναι να δούμε ποιος την εκτελεί αποτελεσματικότερα - και μην μου πείτε ότι μιλάω σαν πασόκος, γιατί ούτε είμαι ούτε φαίνομαι. Αν θέλεις αλλαγή στη φύση της πολιτικής χρειάζεσαι και συστημική αλλαγή και τότε οι παράμετροι της κουβέντας αλλάζουν ριζικά. 
« Last Edit: 10 Sep, 2007, 21:34:24 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

Katerina_A

• Full Member
  • A story without love is not worth telling
Παρατηρήστε παρακαλώ ποιος μας παρακολουθεί από επάνω αριστερά ενόσω συζητάμε για τα λευκά ψηφοδέλτια. Είμαι σίγουρη ότι χαμογελάει χαιρέκακα.

NISUS WETTUS: Next. Crucifixion?
PRISONER #1: Yes.
NISUS: Good. Out of the door. Line on the left. One cross each. Next. Crucifixion?

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Παρατηρήστε παρακαλώ ποιος μας παρακολουθεί από επάνω αριστερά ενόσω συζητάμε για τα λευκά ψηφοδέλτια. Είμαι σίγουρη ότι χαμογελάει χαιρέκακα.

Παρατηρούμε και έχουμε να του πούμε τα εξής:
α. χάσαμε τα PM -όπως και τόσοι άλλοι
β. μήπως μπορεί να μικρύνει (pretty please) το μακρυνάρι;

Χαιρετισμούς από ένα άδειο (είμαι δίπλα στην ομιλία και είναι ζήτημα αν είναι γεμάτες οι δύο πλευρές από τις τέσσερις (Πλ. Ελευθερίας) ενώ παραδόξως στην τηλεόραση δείχνουν συνέχεια την ίδια πλευρά....) Ηράκλειο.
:)

user4

• Sr. Member
  • think again!

Αλ.

• Hero Member
Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλεψη για το ενδεχόμενο μεγάλου ποσοστού αποχής, γιατί το εκλέγειν είναι υποχρεωτικό για όσους έχουν το σχετικό δικαίωμα...
Αλλά θα ξαναδιαβάσω το νόμο μήπως υπάρχει κάποια πρόβλεψη.

banned8

• Jr. Member
  • **
Παρατηρούμε και έχουμε να του πούμε τα εξής:
α. χάσαμε τα PM -όπως και τόσοι άλλοι
β. μήπως μπορεί να μικρύνει (pretty please) το μακρινάρι;

Χαιρετισμούς από ένα άδειο (είμαι δίπλα στην ομιλία και είναι ζήτημα αν είναι γεμάτες οι δύο πλευρές από τις τέσσερις (Πλ. Ελευθερίας) ενώ παραδόξως στην τηλεόραση δείχνουν συνέχεια την ίδια πλευρά....) Ηράκλειο.
:)

1. Πάνω αριστερά (Κυριάκος) δεν είναι πάνω δεξιά.
2. Μήπως σε λάθος πλευρά κοίταζες και στο Ηράκλειο; Άλλα είδα μόλις στη ΝΕΤ (ή δείξανε τη συγκέντρωση του 2004;).

Αλ.

• Hero Member
Δεν έχει να κάνει με το διεφθαρμένος αλλά με το ότι και οι μεμονωμένες λαμπρές εξαιρέσεις πολιτικών, βουλευτών ή υπουργών, μπορούν να κάνουν μεμονωμένα και αποσπασματικά πράγματα. Είναι λίγοι και χάνονται μέσα στον κυκεώνα.

Επίσης όπως πολύ καλά γνωρίζετε, νομοθέτης είναι η Βουλή και όχι ο εκάστοτε υπουργός που καταθέτει το νομοσχέδιο. Σε ελάχιστες περιπτώσεις η κοινοβουλευτική πλειοψηφούσα παράταξη δεν ψήφισε  κυβερνητικό νομοσχέδιο, κα αν κυβερνητικός βουλευτής δε θέλει να ψηφίσει ποτέ δεν καταψηφίζει,
απλώς είτε δεν προσέρχεται ή απλώς δηλώνει παρών...
Νομοθετική και εκτελεστική εξουσία καταλήγει το ένα και το αυτό στο τέλος...

Και είναι επίσης γνωστό ότι το μεγαλύτερο ναρκωτικό είναι η εξουσία.
Ακόμα και τις τραγικές στιγμές της βιβλικής καταστροφής στην Πελοπόννησο και την Εύβοια αυτό που τους έκαιγε περισσότερο ήταν το πώς θα διαχειριστούν την κατάστασημε το λιγότερο πολιτικό κόστος...
Πάντα υπάρχουν οι καλοί και οι καλύτεροι το απότελεσμα όμως τόσες δεκαετίες δεν έχει αλλάξει...

tsioutsiou

• Full Member
Το θέμα που βάζει ο Member kn0wn as w4tt4n4b3 still waiting for pm's to be retrieved είναι βασικό για την κοινοβουλευτική πολιτική στην Ελλάδα. Η γνώμη μου είναι ότι θεωρητικά η ακύρωση της λευκής ψήφου είναι [πρακτικά] πολιτική αγυρτεία :) και ευνοεί με θεσμικό τρόπο την παρακμή και την απαξίωση της βουλής διότι:

1. Η άκυρη ψήφος σημαίνει ότι δεν πληροί τα τυπικά στοιχεία εγκυρότητας (χαρτί ψηφοδελτίου, σημειώσεις, αλλοιώσεις κλπ). Αν δεν προκύπτει από προσωπικό λάθος, αμέλεια, πονηρία του ψηφοφόρου που απέτυχε να ψηφοδοτήσει σωστά, πολιτικά σημαίνει άρνηση και αποδοκιμασία του κοινοβουλευτισμού και της εκλογικής διαδικασίας.
2. Η λευκή ψήφος είναι τεχνικά έγκυρη ψήφος (γι αυτό και προσφέρεται ως λευκό ψηφοδέλτιο στα εκλογικά τμήματα -ή τώρα δεν θα κάνουν ούτε αυτό;!) και εκφράζει με νόμιμο εκλογικά τρόπο την αποστασιοποίηση του ψηφοφόρου απέναντι στα υπόλοιπα ψηφοδέλτια-συνδυασμούς, αλλά και την κατάφαση στην κοινοβουλευτική και εκλογική λειτουργία.

Το προφανές είναι ότι το λευκό ψηφοδέλτιο (ακριβώς ως επίσημο και ισότιμο των άλλων ψηφοδελτίων) όφειλε να προσμετράται και να διαμορφώνει το εκλογικό μέτρο. Απλώς ήταν εξωφρενικό αν σιωπηρώς σε δημοτικές εκλογές το προσμετρούσαν στα άκυρα και μάλιστα με αποφάσεις εκλογοδικείου.
Το πραγματικό και πολιτικό θέμα ήταν/είναι, εφόσον εξασφαλίσει η λευκή το απαιτούμενο ανα εκλογική περιφέρεια μέτρο και μεταφραστεί σε αριθμό εδρών, ποιος θα τις καταλάβει: κενές -αυτή είναι η βούληση της λευκής- ή τα κόμματα που εξελέγησαν, όπως γινόταν πραξικοπηματικά;

Με μια κουβέντα, η λευκή ψήφος-κενά έδρανα είναι ο μόνος τρόπος να χτυπήσει απο τον λαό το καμπανάκι ότι αποδοκιμάζουν την παρούσα κατάσταση των κομμάτων, της πολιτικής και της λειτουργίας τους, αλλά επιβεβαιώνουν παράλληλα την προσήλωσή τους στο βουλευτικό σύστημα. Άλλος τρόπος εκλογικά για τον πολίτη-ψηφοφόρο στην εκλογική διαδικασία ΔΕΝ υπάρχει.

Τώρα ακυρώνουν και τυπικά τη λευκή ψήφο στις εθνικές εκλογές!
Καλά κρασιά!

ΥΓ Αν θυμάμαι, για την ιστορία :), η προσμέτρηση των λευκών επέτρεπε στα "μικρά" κόμματα να βγάλουν ευκολότερα έδρα από τη β' κατανομή.

@ep. Βολτάρεις αποπροσανατολισμένο; :)

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
2. Μήπως σε λάθος πλευρά κοίταζες και στο Ηράκλειο; Άλλα είδα μόλις στη ΝΕΤ (ή δείξανε τη συγκέντρωση του 2004;).
Μα τι λες τώρα; Αφού στα είπα και τηλ. Capsis (Astoria) είμαι και σχδόν πριν μια ώρα μπήκα μέσα, ενώ μίλαγε -τζίφος. Από το λιμάνι στα σκαλιά του κάστρου (πάνω από τα ΚΤΕΛ) και μετά την ανηφόρα. Άδειες οι τρεις πλευρές της πλατείας. Για να μην φαίνεται (ενδεχομένως;) είχαν κλείσει τη μία πλευρά της πλατείας με ένα γαλάζιο/μπλε πανί (πέρναγες ελεύθερα μέσα) κ.λπ. Τι να έκανα; Να έβγαινα μπροστά να βγάλω φωτογραφίες;! Ούτε δήμαρχος να μίλαγε σε χωριό, όχι πρωθυπουργός ή πρόεδρος κόμματος...

@R: Κολοκύθια βολτάρω. Εννέα ώρες δούλευα στη σχολή. Γάιδαρε...
« Last Edit: 11 Sep, 2007, 00:09:30 by elena petelos »

F_idάνι

• Hero Member
Εμένα η όλη ιστορία με το λευκό, μου θυμίζει τις μετρήσεις τηλεθέασης.
Κανένας δε σκάει αν την ώρα που έχεις αναμμένη την τηλεόραση παρακολουθείς ή όχι. Κανένας δε σκάει αν έχεις πεθάνει στο ζάπινγκ με το μυαλό να ταξιδεύει. Κανένας δε σκάει καν αν έχεις τηλεόραση, ή ακόμη, αν η τηλεόρασή σου είναι σβησμένη όταν γίνονται οι μετρήσεις.
Το μόνο που μετράει είναι οι αριθμοί τη δεδομένη στιγμή, και όχι το αν παρακολουθείς, αν τριγυρνάς ασκόπως στα κανάλια, ή αν ξέχασες αναμμένη τη συσκευή.
Με το να έχω αναμμένη την τηλεόραση, ψηφίζω την τηλεθέαση, αλλά με το να μην παρακολουθώ εκείνη την ώρα, ψηφίζω λευκό.

Οι διαφημιστές την ίδια πίτα θα μοιραστούν κι εγώ πάλι στο κουτσομπολίστικο θα πήξω.

My point: Η εκλογική διαδικασία, μοιάζει με μια διαδικασία ερωτήσεων κλειστού τύπου.
Το να προσδοκώ ότι μέσα από μία τέτοια διαδικασία οι αναλυτές θα μαντέψουν τι εννοώ με την επιλογή ''Ε) Κανένα από τα παραπάνω'', μου μοιάζει λίγο ουτοπικό.

Επίσης, το να περιμένω από ένα κόμμα ή υποψήφιο να με αντιπροσωπεύει πλήρως σε όλα τα ζητήματα, είναι σα να βρίσκομαι για ψώνια σε πολυκατάστημα και να ψάχνω να βρω μοναδικό χειροποίητο κομμάτι (εννοώ, ότι για μένα είναι αυτονόητο ότι θα ψηφίσω το μη χείρον- αφού τα εξετάσω όλα- αλλιώς θα το φτιάξω μόνη μου).

Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει.
(Όχι, τον πλούτο σκοπίμως τον άφησα απ' έξω.)

Search Tools