Μια επέτειος - μια ταινία: Loose change

user4 · 18 · 4321

user4

• Sr. Member
  • think again!
Με αφορμή την επέτειο της 11/9 και τις θεωρίες συνωμοσίας, μια ταινία τρομακτικά πειστική στα επιχειρήματά της, τουλάχιστον για μένα.
Μπορείτε να την δείτε ή να την κατεβάσετε από το Google.
Αναφορές για την ταινία :
Imdb,
official site,
και στην ελληνική "πύλη της φυσικής".

Συγγνώμη για όσους το είδαν -για λίγο- ποσταρισμένο εις τριπλούν, μου έβγαζε "Please try again. If you come back to this error screen, report the error to an administrator" και νόμιζα οτι δεν έμπαινε...

« Last Edit: 11 Sep, 2007, 16:57:56 by nickel »

banned8

• Jr. Member
  • **
Για καλύτερη ποιότητα: http://www.lightningsharez.com/showthread.php?p=2684 (Προσοχή, υπάρχει και πάσο.)

Για να το συζητήσουμε, αν θέλετε...

banned8

• Jr. Member
  • **
μια ταινία τρομακτικά πειστική στα επιχειρήματά της, τουλάχιστον για μένα.

...και στην ελληνική "πύλη της φυσικής".

Αλλά με μπερδεύουν οι συμπαραθέσεις. Τα επιχειρήματα της ταινίας τα βρήκες πειστικά. Της «πύλης της φυσικής» δεν είναι;

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Εκτός από την πύλη της φυσικής, υπάρχει κι ένα ντοκιμαντέρ του BBC που κάνει κομφετί τα επιχειρήματα της τανίας, κυρίως την πτώση των δίδυμων πύργων από ελεγχόμενη έκρηξη και τη μη πρόσκρουση του αεροπλάνου στο πεντάγωνο. Περισσότερα εδώ.
« Last Edit: 11 Sep, 2007, 17:50:52 by σα(ρε)μαλι »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

user4

• Sr. Member
  • think again!

Η αλήθεια είναι πως η δύναμη της εικόνας είναι μεγάλη, προσπαθώ όμως να είμαι αντικειμενική, όσο γίνεται ανάλογα με τις πληροφορίες που βρίσκω, γιαυτό παρέθεσα και την "πύλη". Το ντοκιμαντέρ του BBC δεν το έχω δει ακόμα...

mariapar

• Hero Member
Δεν έχω δει τη συγκεκριμένη ταινία (αν και μου κινείται η περιέργεια να το κάνω μόλις βρω λίγο χρόνο), ούτε γνωρίζω το σχετικό αντίλογο. Ωστόσο, μια και από τα posts σας αντιλαμβάνομαι περίπου περί τίνος πρόκειται, θα ήθελα να μου επιτρέψετε μια σύντομη γενικολογία, που μπορεί να είναι και off topic στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά πάντως ισχύει για γενικότερο προβληματισμό:

Είμαι βέβαιη ότι υπάρχουν πάρα πολλές συνωμοσίες, σε παγκόσμιο επίπεδο, που εξυφαίνονται βασίζοντας την επιτυχία τους στο γεγονός ότι η "συνωμοσιολογία" αντιμετωπίζεται εκ προοιμίου απαξιωτικά και σχεδόν πάντα αποδίδεται σε γραφικούς τύπους...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
H φωτογραφία βγαλμένη από ταινία...
Τρομερό θέαμα...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

banned8

• Jr. Member
  • **
Είμαι βέβαιη ότι υπάρχουν πάρα πολλές συνωμοσίες, σε παγκόσμιο επίπεδο, που εξυφαίνονται βασίζοντας την επιτυχία τους στο γεγονός ότι η "συνωμοσιολογία" αντιμετωπίζεται εκ προοιμίου απαξιωτικά και σχεδόν πάντα αποδίδεται σε γραφικούς τύπους...
Δεν έχω υπόψη μου τέτοιο σενάριο. Δεν ξέρω καν τι εννοείς. Ωστόσο, επειδή το σχόλιό σου είναι σχετικό με τους πολέμιους της συνωμοσιολογίας και ανήκω σ' αυτούς, απαντώ:

Οποιαδήποτε θεωρία κατατίθεται, είτε της φυσικής είτε της βιολογίας είτε της πολιτικής είτε για τις πυρκαγιές, εξετάζεται με τις βασάνους που εφαρμόζονται σε κάθε θεωρία. Κάποιες θεωρίες αποδεικνύονται και γίνονται «νόμοι» ή «γεγονότα», άλλες απορρίπτονται γρήγορα και μετά πολλών επαίνων.

Μια θεωρία δεν είναι εκ προοιμίου «συνωμοσιολογία». Η συνωμοσιολογία ωστόσο είναι το κουτί όπου ρίχνουμε όσες θεωρίες (για την πολιτική, την ιστορία, την επικαιρότητα κ.λπ.) βασίζονται κατεξοχήν στη φαντασία εκείνων που τις επινόησαν. Άρα η συνωμοσιολογία μπορεί να καταδικαστεί, οι θεωρίες δεν καταδικάζονται παρά μόνο αφού αποδειχτούν ευφάνταστες.

mariapar

• Hero Member
Nickel, με ενδιαφέρει να απαντήσω στην τοποθέτησή σου εξηγώντας την άποψή μου (που είναι μόνο μια άποψη και πάντα μπορεί να είναι και λάθος). Ωστόσο, αν μια τέτοιου είδους συζήτηση ενδιαφέρει, θα περιμένω τη σχετική άδεια, ή την παραπομπή σε άλλο topic, γιατί νομίζω ότι έχω ήδη εκτρέψει τη συζήτηση και δεν θέλω να το παρακάνω...

banned8

• Jr. Member
  • **
Μην ανησυχείς. Όρεξη να 'χεις. Στη χειρότερη περίπτωση, αλλάζουμε τον τίτλο του νήματος, έτσι που στο τέλος να αντικατοπτρίζει το περιεχόμενο του νήματος.

mariapar

• Hero Member
Ωραία :-) Σ' ευχαριστώ, φίλε nickel!

Κατ' αρχήν για τη συγκεκριμένη περίπτωση (που είχα δηλώσει εξαρχής ότι την αγνοώ) να ομολογήσω σφάλμα μέγα, δεδομένου ότι απ' ότι είδα τουλάχιστον στην πύλη της φυσικής, η ταινία θέτει θέματα που σχετίζονται με νόμους της φυσικής, και τα οποία καταρρίπτονται.

Γενικότερα όμως, πιστεύω ότι με την εξαίρεση θεμάτων που έχουν να κάνουν με νόμους των θετικών επιστημών (που εξάλλου γι' αυτό ονομάζονται θετικές), σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, δεν είναι εφικτό να αποδειχθεί ότι κάτι είναι ψευδές, όσο ευφάνταστο κι αν φαίνεται, εκτός κι αν αποδειχθεί πέραν πάσης αμφιβολίας ότι είναι αληθές κάτι άλλο.

Αν πάρουμε για παράδειγμα τις πυρκαγιές που ανέφερες, από τη στιγμή που δεν έχουν συλληφθεί συγκεκριμένοι δράστες (πέραν μερικών ταλαίπωρων) και δεν έχει στοιχειοθετηθεί με τρόπο που να μην επιδέχεται αμφισβήτηση το πώς ξεκίνησαν τόσες φωτιές σε τόσα διαφορετικά μέρη ταυτόχρονα, οτιδήποτε μπορεί να είναι αληθές, εκτός κι αν αποδειχθεί πρακτικά αδύνατο (οι θετικές επιστήμες που λέγαμε) ή αν αποδειχθεί ότι συνέβη αλλιώς. Για να το θέσω πιο "χοντρά" - και προς θεού, δεν εισάγω θεωρίες, ακροβατώ με ανύπαρκτα παραδείγματα! - θα πω ότι τις φωτιές τις έβαλαν πράκτορες των ΗΠΑ. Μπορεί αυτό να αποδειχθεί πέραν πάσης αμφιβολίας ότι δεν είναι αλήθεια;

Βεβαίως και μπορώ να επικαλεσθώ την αδυναμία απόδειξης του εσφαλμένου της θεωρίας μου για να πω ό,τι νάναι, και λέγε-λέγε, κάτι θα μείνει, που έλεγε κι ο Γκέμπελς. Ωστόσο, μπορεί κανείς να βάλει το χέρι του στη φωτιά ότι πρόκειται για φαντασιώσεις αφελούς ατόμου ή ψέματα; Δεν μπορεί... αλλά εγώ θα θεωρηθώ ένα άτομο γεμάτο φαντασία, για να το διατυπώσω ευγενικά, και κανείς δεν θα ασχοληθεί με το να αναζητήσει αν αυτό το τόσο απίθανο σενάριο υπάρχει περίπτωση να είναι αληθινό. Αυτή είναι η πραγματικότητα, πάνω στην οποία βασίζονται σε πολλές περιπτώσεις οι παρασκηνιακά κινούμενοι... "Και να το μάθει κανείς και να το πει, ποιος θα τον πιστέψει;"

user4

• Sr. Member
  • think again!
θα περιμένω τη σχετική άδεια, ή την παραπομπή σε άλλο topic, γιατί νομίζω ότι έχω ήδη εκτρέψει τη συζήτηση και δεν θέλω να το παρακάνω...

Μην ανησυχείς, Μαρία, έτσι κι αλλιώς από την αρχή ήταν σε λάθος θέση, γιατί δεν πρόκειται ασφαλώς για favourite movie, αλλά για μια ταινία που είδα πρόσφατα και ήθελα να σχολιάσουμε εδώ με αφορμή την επέτειο.
Όσο για το αν καταρρίπτονται οι θεωρίες με βάση φυσικούς νόμους, αυτό μόνον ένας φυσικός (με γνώσεις στατικής και αντοχής υλικών) μπορεί να το καταλάβει φοβάμαι, και δεν αρκεί η κοινή λογική γιατί η τεχνολογία των υλικών έχει προχωρήσει τόσο, που γίνονται πράγματα που παλιότερα θα λέγαμε αδύνατα.

Να θυμίσω ότι στην ταινία "Θεωρίες συνωμοσίας" ο ημιπαράφρων ήρωας (αχ! Μελ),
τελικά είχε δίκιο;
« Last Edit: 11 Sep, 2007, 21:54:57 by nickel »

banned8

• Jr. Member
  • **
@mariapar:
Βεβαίως, αναφέρεσαι στις διάφορες θεωρίες και δοξασίες που δεν μπορούν να αποδειχτούν εσφαλμένες – από την πίστη στην ύπαρξη Θεού ή στο ότι υπάρχουν πράσινα ανθρωπάκια στον Άρη μέχρι την ασύμμετρη απειλή του Πολύδωρα (συγγνώμη που τα έβαλα όλα στο ίδιο καλάθι). Δεν έχω αντίρρηση στο να διατυπώνονται και να κατατίθενται θεωρίες. Η αντίρρησή μου στην περίπτωση των πυρκαγιών (από την πρώτη δήλωση Γιακουμάτου μέχρι και τις πιο πρόσφατες του Πολύδωρα) δεν είχε να κάνει τόσο με το αστήρικτο των δηλώσεων όσο με τη ζημιά που μπορούν να κάνουν (στο πολιτικό σκηνικό, στην κοινωνική συνοχή, στην εικόνα της χώρας κ.λπ.) και, σε σχέση με το σημερινό σενάριο που διάβασα, στο αξιόποινό του – καταλαβαινόμαστε, νομίζω.

Αποκεί και πέρα, αν υπάρχουν μυστήρια που δεν εξιχνιάστηκαν παρότι κατατέθηκαν θεωρίες που τα εξηγούσαν αλλά απορρίφτηκαν ως απίθανες, πάλι κι αυτό αποτελεί μια θεωρία που δεν μπορεί να αποδειχτεί εσφαλμένη.

@elsaR:
Ρέπει ο Μελ προς τον κινηματογράφο του φανταστικού. Βλέπε και το Passion of the Christ.

σα(ρε)μαλι

• Hero Member
  • Σταβανγκεριανό μου έαρ
Σημείο αφετηρίας πολλών θεωριών συνωμοσίας είναι η ασυμμετρία, δυσαρμονία, δυσαναλογία κλπ μεταξύ αιτίου και αποτελέσματος. Πώς μπορεί μια πριγκίπισσα να πεθαίνει σε αυτοκινητικό, πώς μπορεί ένας πρόεδρος των ΗΠΑ να δολοφονείται από έναν μανιακό τυχάρπαστο, πώς μπορεί το πιο εξελιγμένο οπλικό σύστημα να πιάνεται με κατεβασμένα τα σώβρακα από 19 μουσουλμάνους, πώς γίνεται να έχουμε 290 εστίες φωτιάς χωρίς οργανωμένο σχέδιο κλπ. Στόχος λοιπόν αυτών των θεωριών είναι να βρουν ένα ισχυρό αντίβαρο για να αποκατασταθεί η ισορροπία. Τα υπόλοιπα είναι εύκολο να επινοηθούν.   
« Last Edit: 11 Sep, 2007, 22:27:34 by nickel »
I can live everywhere in the world, but it must be near an airport -and a pharmacy, I would add.

Δεν είναι ο ύπνος της λογικής που γεννάει τέρατα, αλλά ο άγρυπνος ορθολογισμός που πάσχει από αϋπνίες.

user4

• Sr. Member
  • think again!
Το "πώς γίνεται" είναι η αφετηρία, το "ποιος επωφελείται" είναι απόδειξη;

« Last Edit: 11 Sep, 2007, 22:33:04 by nickel »

Search Tools