13ες Νύχτες Πρεμιέρας 19-30 Σεπτεμβρίου...

Αλ. · 54 · 7385

stathis

• Hero Member
Πήγε ένας γνωστός μου στο hedwig (όχι σινεφίλ, από περιέργεια πήγε λόγω του θεατρικού με την Παπούλια:) και μου είπε ότι -παραδόξως για τα γούστα του- του άρεσε.
Σολ, το έχω δει το Hedwig, και το βρήκα τρομερή ταινία. Απλώς ρώτησα τον Βατ για να δω αν ήταν κι εκείνος σ' εκείνη την προβολή.

ΥΓ Σας έχω πει ότι μου τη δίνει η μόδα των τελευταίων ετών να παίρνει ο κάθε πικραμύγδαλος μια ταινία και να την ανεβάζει στο θέατρο;

Soldier

• Sr. Member
  • Έχω θεϊκό σώμα. Του Βούδα.
Σολ, το έχω δει το Hedwig, και το βρήκα τρομερή ταινία. Απλώς ρώτησα τον Βατ για να δω αν ήταν κι εκείνος σ' εκείνη την προβολή.

ΥΓ Σας έχω πει ότι μου τη δίνει η μόδα των τελευταίων ετών να παίρνει ο κάθε πικραμύγδαλος μια ταινία και να την ανεβάζει στο θέατρο;

Σόρυ που πετάχθηκα ωσάν κουτσουλιά, νόμιζα ότι μάζευες απόψεις για την ταινία.
Πλιτς πλιτς πλιτς αν σου είναι εύκολο, ανέβασε τραγούδια των Love που μου αρέσουν τόσοοοο:) (ανιδιοτελής άνθρωπος, σου λέει μετά...)

Κι εγώ θα ανεβάσω Coverdale που τόσο σου αρέσει:)
Τι μπορείς να περιμένεις από μια μέρα που ξεκινάει με το πρωί της Δευτέρας;

stathis

• Hero Member
Κι εγώ θα ανεβάσω Coverdale που τόσο σου αρέσει:)
Over my dead mouse!

Κάτι θα κάνουμε με τους Love, δώσε μου λίγο χρόνο.

Soldier

• Sr. Member
Μιλ μερσί, Στάθιους:))

Πλάκα πλάκα, δεν έχω ανεβάσει κανένα Coverdeliκο...μόνο το όνομα μού έχει βγει (από ποιον άραγε;:PPP)

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Στις Νύχτες Πρεμιέρας οι περισσότερες ταινίες τελευταίας εσοδειάς θα βγουν στις αίθουσες...
Control, Paranoid Park, Sicko, I am not there, I am not here, I am not everywhere, I am not anywhere...
και επίσης οι sold out μάλλον θα βγουν και αυτές...
Στα Φεστιβαλ κυρίως αξίζουν τα αφιερώματα που φέρνουν σε επαφή το κοινό με ταινίες που δε θα δουν στη μεγάλη οθόνη...
Κατά τα άλλα οι Νύχτες Πρεμιέρας είναι αυτό που λέει και ο τίτλος του Φεστιβάλ...ελάτε να δειτε τί θα δείτε στις αίθουσες την ερχόμενη σεζόν...
Για αυτό το λόγο Max Ophuels...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

andy

• Full Member
Στις Νύχτες Πρεμιέρας οι περισσότερες ταινίες τελευταίας εσοδειάς θα βγουν στις αίθουσες...
Control, Paranoid Park, Sicko, I am not there, I am not here, I am not everywhere, I am not anywhere...
και επίσης οι sold out μάλλον θα βγουν και αυτές...
Στα Φεστιβαλ κυρίως αξίζουν τα αφιερώματα που φέρνουν σε επαφή το κοινό με ταινίες που δε θα δουν στη μεγάλη οθόνη...
Κατά τα άλλα οι Νύχτες Πρεμιέρας είναι αυτό που λέει και ο τίτλος του Φεστιβάλ...ελάτε να δειτε τί θα δείτε στις αίθουσες την ερχόμενη σεζόν...
Για αυτό το λόγο Max Ophuels...

Btw, φίλος που συμμετέχει εδώ και χρόνια ως εθελοντής στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, συμμετέχει και εδώ φέτος ως εθελοντής και έχει απογοητευτεί φοβερά με το αθηναϊκό κοινό. Αυτό που προσπάθησα να του εξηγήσω είναι ότι οι Νύχτες Πρεμιέρας ΔΕΝ είναι φεστιβάλ - έχουν σαφώς εμπορικό χαρακτήρα (πλην των αφιερωμάτων). Το αθηναϊκό κοινό (κατά τη γνώμη μου και ασφαλώς με εξαιρέσεις) πηγαίνει στο σινεμά για να δει καμιά ταινία, όπως θα πήγαινε να δει το Χάρι Πότερ, τρώει ποπ κορν και δεν χειροκροτεί πάντα. Επίσης αφήνει ανοιχτό το κινητό μες στο σινεμά, ακόμα και παρουσία των συντελεστών της ταινίας.
Και για να μη λέω μπαρούφες, το Νοέμβριο θα πάω κι εγώ με τη σειρά μου στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης για να διαπιστώσω τη διαφορά (αν και κατά πόσο υπάρχει) με τα μάτια μου.
Έλα να πάμε στο νησί, η μάνα σου, εγώ κι εσύ...

kapa18

• Sr. Member

@Andy: Δηλαδή στην Θεσσαλονίκη χειροκροτούν την ταινία; Μόνο στο Φεστιβάλ ή σε όλες τις προβολές, σε όλες τις αίθουσες γενικώς;
Και δεν τρώνε ποπ κορν στο σινεμά;

andy

• Full Member

@Andy: Δηλαδή στην Θεσσαλονίκη χειροκροτούν την ταινία; Μόνο στο Φεστιβάλ ή σε όλες τις προβολές, σε όλες τις αίθουσες γενικώς;
Και δεν τρώνε ποπ κορν στο σινεμά;

Κατά τα λεγόμενα του συγχισμένου Θεσσαλονικιού σινεφίλ φίλου, ναι και όχι αντιστοίχως.

Αλλά εγώ το έγραψα για να αναφερθώ στον λανθασμένο όρο φεστιβάλ που χρησιμοποιούμε για τις Νύχτες Πρεμιέρας, όχι για να αρχίσω να αναφέρομαι σε διαφορές Αθηναίων-Σαλονικιών ως προς τη συμπεριφορά τους στο σινεμά.

kapa18

• Sr. Member

@Andy: Εγώ πάλι το εκμεταλλεύτηκα για να μάθω αυτά τα κόλπα με τις διαφορές! :-)
Ευχαριστώ, με συγχωρείτε για τη διακοπή.

andy

• Full Member

@Andy: Εγώ πάλι το εκμεταλλεύτηκα για να μάθω αυτά τα κόλπα με τις διαφορές! :-)
Ευχαριστώ, με συγχωρείτε για τη διακοπή.

Και πού να σου πω για το σουβλάκι/καλαμάκι, το τυρί/κασέρι και τα υπόλοιπα...
:-)

Αλ.

• Hero Member
Στη Θεσσαλονίκη συνήθως χειροκροτούν μετά από την ταινία εκτός κι αν κριθεί μέτρια...και δε χειροκροτούν μόνο όσες είναι στο διαγωνιστικό
Αλλα ποιο το νόημα να χειροκροτήσεις στις προβολές που δεν είναι παρόντες οι συντελεστές της;
Είναι πολύ κατανοητό να χειροκροτήσεις, όταν βρίσκεται παρών κάποιος συντελεστής.
Βεβαια ορισμένες φορές υπάρχουν στο κοινό καποιοι από τους συντελεστές χωρίς να τους έχουν αναγγείλει.
Επίσης ίσως είναι και μια επιβράβευση προς τους συντελεστές του φεστιβάλ για την επιλογή της ταινίας.
Το κοινό στο Φεστιβάλ της Θεσσαλονίκης προέρχεται κυρίως από φοιτητές και οι φοιτητές δεν είναι όλοι
απο τη Θεσσαλονίκη, ουτε καν η πλειοψηφία.

Αλ.

• Hero Member
Σήμερα στο Soul (Ευριπίδου 65, Ψυρρή) μετά την προβολή της ταινίας Control θα ακολουθήσει πάρτι όπου μουσική θα βάζει ο Peter Hook, μέλος των Joy Division και των New Order μετέπειτα...
Πόσο αργότερα μετά την προβολή δεν ξέρω...
Για όσους δεν το πληροφορήθηκαν ήδη...

stathis

• Hero Member
Μια και πρόσφατα έγινε λόγος για την Jane Birkin, δεν μπορούμε παρά να χαμογελάσουμε με το τάιμινγκ.

Η σπουδαία καλλιτέχνης, μια από τις πιο ατμοσφαιρικές γυναίκες* της εποχής μας, επισκέπτεται το 13ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας για να παρουσιάσει τη νέα της ταινία, Boxes και να συμβάλει στην προσπάθεια του Ιδρύματος Δράσης Κατά του Καρκίνου του Μαστού.
Η Τζέιν Μπίρκιν, ηθοποιός (με έναρξη της καριέρας της στο «Blowup» του Αντονιόνι), τραγουδίστρια (με σφραγίδα τη λαγνεία του  Je t' aime... moi non plus που ψιθύρισε με τον τότε σύντροφό της Σερζ Γκενσμπούργκ), μουσικός με επιτυχίες που διανύουν σαράντα χρόνια, εκπρόσωπος της Διεθνούς Αμνηστίας, μια από τις πιο σέξι γυναίκες όλων των εποχών και ιέρεια δημιουργών από τον Γάλλο σκηνοθέτη Ζακ Ριβέτ, τον Μπράιαν Φέρι, μέχρι τους Portishead, τους Placebo, τους Franz Ferdinand και τον Rufus Wainwright, θα φιλοξενηθεί από τις Νύχτες Πρεμιέρας Conn-X για να παρουσιάσει την πρώτη μεγάλου μήκους ταινία που σκηνοθέτησε, με τίτλο «Boxes» («Κουτιά») και για να συζητήσει με το κοινό του Φεστιβάλ.
Τα έσοδα από την προβολή της ταινίας, τόσο από την πλευρά του Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας, όσο και από την πλευρά του κινηματογράφου Δαναός, θα διατεθούν στο Ιδρυμα Δράσης Κατά του Καρκίνου του Μαστού της Ασπασίας Λεβέντη.
Η ταινία «Boxes» παρακολουθεί μια ώριμη γυναίκα, την Αννα, καθώς περιπλανιέται στο άδειο σπίτι της κι ανοίγει ένα-ένα τα «Κουτιά» των αναμνήσεών της. Οι γονείς, οι ερωτικοί σύντροφοι, οι τρεις κόρες από τρεις διαφορετικούς άντρες, εναλλάσσονται σε ένα γλυκόπικρο, σουρεαλιστικό κονσέρτο τρυφερών συναντήσεων που μοιάζει με αυτοβιογραφική κατάθεση της ίδιας της Τζέιν Μπίρκιν. Η ταινία συμμετείχε στο επίσημο πρόγραμμα του φετινού Φεστιβάλ Κανών. Βλέποντας την ταινία, γίνεται αμέσως αντιληπτό ότι η Μπίρκιν, προσπερνώντας τις λεπτομέρειες, κινείται σε αυτοβιογραφικό κλίμα, περιγράφοντας τη ζωή μιας γυναίκας μεστής σε εμπειρίες και βιώματα.
Η ταινία «Boxes» (Κουτιά) θα προβληθεί στα πλαίσια του 13ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας Νύχτες Πρεμιέρας Conn-X, την Παρασκευή, 28 Σεπτεμβρίου 2007, στις 20.00, στον κινηματογράφο Δαναό 1.

Περισσότερα εδώ.

*Τι σημαίνει ακριβώς ατμοσφαιρική γυναίκα;

banned8

• Jr. Member
  • **
Μια και πρόσφατα έγινε λόγος για την Jane Birkin, δεν μπορούμε παρά να χαμογελάσουμε με το τάιμινγκ.
Δεν είναι καθόλου καλό το τάιμινγκ. Πριν από 20 χρόνια έπρεπε να έχει έρθει.

(Ατμοσφαιρική γυναίκα είναι αυτή που μας φτιάχνει την ατμόσφαιρα, έστω και με 20 χρόνια καθυστέρηση.)

Soldier

• Sr. Member
Μην είμαστε αχάριστοι. Και τώρα που ήρθε καλά είναι.

Αυτά τα λέω συνήθως όταν πηγαίνω σε συναυλίες συγκροτημάτων ξέρετε ποιας δεκαετίας...

Search Tools