Απάντηση σε ηλ-μηνύματα

Poll

Απαντάτε άμεσα στα εισερχόμενα μηνύματά σας;

Ναι
4 (66.7%)
Όχι
2 (33.3%)

Total Members Voted: 6

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Απαντάτε άμεσα στα εισερχόμενα μηνύματά σας;
« Last Edit: 23 Feb, 2011, 07:26:44 by Frederique »
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Frederique

• Hero Member
Επαγγελματικά, φιλικά, δημοσίων σχέσεων, κτλ
Εκτός από τα ενοχλητικά [σπαμ] βέβαια. Ίσως δεν διατύπωσα σωστά την ερώτησή μου. Θα το δω αύριο με καθαρό μυαλό.
Καλό ξημέρωμα και σε ευχαριστώ.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Εξαρτάται. Αν το φιλικό έχει ένα ανέκδοτο, γιατί ν' απαντήσω;

Frederique

• Hero Member
Εξαρτάται. Αν το φιλικό έχει ένα ανέκδοτο, γιατί ν' απαντήσω;

Καλημέρα, Βίκυ.

1)   Για να βεβαιώσεις ότι το έλαβες, να πεις ότι σου άρεσε, να πεις ότι δεν σου άρεσε, να πεις ότι το βρήκες άνοστο, κτλ. Για να πεις ότι ήταν τόσο πετυχημένο και θα το προωθήσεις και εσύ στους φίλους και γνωστούς σου..
2)   Ίσως η σκέψη μου να συνδέεται με το νήμα: «αποδεικτικό ανάγνωσης»

Σκοπός της έρευνας είναι να διαπιστώσω αν όντως ο περισσότερος κόσμος απαντά άμεσα μόνο όταν δεν συμφωνεί σε κάτι, όταν έχει θυμώσει, ή απλά για να μεταφέρει και να ανταποκριθεί σε ένα δυσάρεστο μήνυμα. Στα ευχάριστα [ή ακόμα τα αδιάφορα] ποτέ δεν ανταποκρίνεται άμεσα. Η λύπη, ο θυμός, η διαφωνία μεταφέρονται αστραπιαία. Bad news travels fast. Η χαρά όμως; το γέλιο.. γιατί να καθυστερούν;

Θα τροποποιήσω τον τίτλο σε : «Απαντάτε άμεσα στα εισερχόμενα μηνύματά σας»; Κι αν πάλι δεν περνάει το μήνυμα που θέλω να εκφράσω, τότε αφήνω την επεξεργασία στα χέρια σας.
« Last Edit: 23 Feb, 2011, 07:33:24 by Frederique »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να σου πω. Για θέματα απλά έως ανούσια όπως ένα ανέκδοτο ή ένα φιλμάκι που μπορεί και να με άφησε αδιάφορη νιώθω ότι χασομερώ απαντώντας. Απαντώ σε ό,τι είναι απαραίτητο γιατί για μένα ο υπολογιστής δεν είναι μέσο ατέλειωτης και άσκοπης φλυαρίας, αλλά εργαλείο δουλειάς. Και, μάλιστα, μάλλον εκνευρίζομαι με τα δεκάδες άσκοπα μηνύματα που μπερδεύονται μέσα στα μηνύματα για δουλειά και μου διασπούν την προσοχή, άσε που κατά λάθος αντί να σβήσω τα περιττά φοβάμαι ότι θα σβήσω και τα σοβαρά μηνύματα.

Frederique

• Hero Member
Σίγουρα ο υπολογιστής είναι εργαλείο εργασίας.

Είναι επίσης γεγονός ότι τα μηνύματα είναι ένα γρήγορο μέσο επικοινωνίας και φέρνουν τους ανθρώπους πιο κοντά, ειδικά όταν βρίσκονται μακριά ο ένας από τον άλλο, σε άλλη περιοχή, σε άλλη χώρα και δεν προλαβαίνουν να βρεθούν λόγω φόρτου εργασίας, απόστασης και υποχρεώσεων.

Ion

• Hero Member
  • 1. Διατήρηση ψυχραιμίας 2. Αξιολόγηση βλάβης
Frederique, κι εγώ συμπεριφέρομαι στα εισερχόμενα μηνύματα όπως και η Βίκυ. Δηλ. αν κάποιο απαιτεί από εμένα κάποια ενέργεια θ' απαντήσω αμέσως. Τα περισσότερα όμως είναι τα γνωστά, στα οποία συνήθως δεν απαντώ. Αν όμως κάτι είναι πραγματικά ενδιαφέρον, τότε θα στείλω ένα μικρό σχόλιο.
There is no prosthetic for an amputated spirit
Lt Col Frank Slade (Al Pacino, Scent of a woman)

Frederique

• Hero Member
Ο μπαμπάς μού έλεγε: «το τηλέφωνο δεν είναι σαλόνι». Σοφός, ε;. Σήμερα θα έλεγε το ίδιο και για το email...

Search Tools