στύλοι του Ολυμπίου Διός -> columns of the Temple of Olympian Zeus

mary · 27 · 18836

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Και το ωραίο είναι ότι μόλις άκουγα στο ραδιόφωνο το τραγούδι "Τα νέα της Αλεξάνδρας". Αλεξάνδρααααααααααααα, πού είσαι επιτέλους;

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Γιατί, νομίζεις έτσι όπως το βλέπεις εσύ θα αλλάξει; ):

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα τι απαισιοδοξία!!!!!!!!!!!

Δεν είστε παιδιά εσείς - τρελά πουλερικά θα καταντήσετε.:-)

mary

• Newbie
  • *
Αν όντως το κάναμε, δεν θα άλλαζε????????????Έστω και κάτι??????

banned8

• Jr. Member
  • **
Εγώ με τον Μπρους θέλω να τα βάλω. Βλέπω τη φωτογραφία του και μου βγαίνει μια επιθυμία να βαρέσω. Συμφωνώ με τη wings, να αλλάξεις φωτογραφία, mary...

Όσο για το ελληνικό κράτος, συμφωνώ με τον Σπύρο. Εγώ, που είμαι και λίγο, ελάχιστα, πιο μεγάλος, έχω απελπιστεί ότι μπορείς να κάνεις σοβαρές αλλαγές σ' αυτή τη χώρα (και δεν θ' άρχιζα από τις ταμπέλες, ούτε καλά-καλά από τις τεμπέλες...). Εσείς οι νέοι, οι νεότεροι δηλαδή, ας βαστάτε τις ελπίδες σας σφιχτά, γιατί εκείνοι θέλουν να σας τις πάρουν.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Nαι αλλά πάνω απ' το πτώμα μας θα περάσουν για να μας τις πάρουν, απαντώ εγώ η γηραιότερη νεότερη.

Ωστόσο, δεν μας πειράζει καθόλου να ξεκινήσει η δήμαρχός σας από τις ταμπέλες, ειδικά αν βάλει τις τεμπέλες να αλλάξουν τις ταμπέλες. Και είστε κι η πολιτιστική μας βιτρίνα...

mary

• Newbie
  • *
Ευχαριστημένοι?????
Όσο για τη συζήτηση γύρω από τον Ολύμπιο μερικές ώρες απομακρύνθηκα και οργιάσατε.
1. Όσον αφορά σε αυτά που είπε ο ελάχιστα πιο μεγάλος έχω να κάνω την εξής παρατήρηση: Δεν νομίζεις ότι δεν πρέπει εσείς οι ελάχιστα πιο μεγάλοι να βγάζετε την ουρά σας απέξω? Στο κάτω-κάτω εσείς ψηφίζατε τόσα χρόνια αυτούς που τα έχουν κάνει μπάχαλο. Μήπως να βάζατε και εσείς ένα χεράκι για να μας βοηθήσετε?
2. Τώρα σε όλα αυτά που είπε η Θεσσαλονικιά, συμφωνώ μεν δεν νομίζω όμως ότι στην υπόλοιπη Ελλάδα τα πράγματα είναι καλύτερα.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Χαίρομαι που τα μισά απ' όσα είπα ως Θεσσαλονικιά εισακούστηκαν και ξε-μπρο(υ)σ-τιάστηκες.

Άμα λέω πως Ελλάδα δεν είναι μόνον η Αθήνα με κυνηγάτε, οπότε είπα να προτείνω να αρχίσουμε από την πρωτεύουσα μπας και δούμε άσπρη μέρα.

mary

• Newbie
  • *
Όχι τα μισά, γιατί? Όλα! (Μπορεί να σου πάει και κανείς κόντρα?Ας τολμήσει)
Και στο οτι Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα συμφωνώ και επαυξάνω, καθώς, παρ' όλο που μένω(προσωρινά) στην Αθήνα, είμαι βέρα Κρητικιά. Αλλά δυστυχώς όλη η χώρα είναι ....... όχι?

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Eννοώ, μάτια μου, πως τα υπόλοιπα δεν αρκεί να τα λέω εγώ - πρέπει να δουλέψουμε μαζί 10 εκατομμύρια έλληνες και χλωμό το βλέπω.

Από ποιο μέρος της Κρήτης είσαι;

mary

• Newbie
  • *
Ηράκλειο, Καταγωγή από ένα χωριό έξω απ' το Ηράκλειο, Δαφνές. Τέλειο κρασί!!

Asdings

• Hero Member
  • unte þeina ist þiudangardi jah mahts
Κοίτα, οι αγγλικές ταμπέλες του Δημοσίου βρίθουν από σφάλματα.
Πάρε για παράδειγμα το National Road (το οποίο στα Αγγλικά δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, θα μπορούσαν π.χ. να πουν Athens-Lamia Motorway), το Pireefs για τον Πειραιά, το οποίο ένας ξένος διαβάζει ως Πιρίφς... και πραγματικά άπειρα άλλα τέτοια σφάλματα!

Ποιος ξένος, εξαρτάται. Ευτυχώς δεν είναι όλοι οι ξένοι... Αγγλοσάξονες! Ευτυχώς οι περισσότεροι λαοί διαβάζουν φυσιολογικά τα γράμματα (φυσιολογικά = περίπου με βάση την αξία που είχαν στο αλφάβητο που πλάστηκαν, τ.έ. φοινικικό, ελληνικό, λατινικό). Αλλά το "Pireefs" είναι άθλιο γιατί ο Πειραιάς δεν λέγεται έτσι ούτε στα Ελληνικά. Το σωστό είναι να τον γράψουμε "Pireas".
In dubio pro reo

Search Tools