Author Topic: desirability -> επιθυμητότητα, σκοπιμότητα, αναγκαιότητα, το κατά πόσο είναι κάτι επιθυμητό  (Read 4175 times)

Natassa

• Sr. Member
Από login σε login μου κόπηκε κάποιο quote...

Ώστε το δεζιραμπίλιτι είναι οκ εδώ. Μάλιστα! Κι εμένα που μου φαινόταν παντελώς άσχετο. Το έψαξα  και δε το βρήκα μέσα σε προτάσεις με την ίδια έννοια.
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ

F_idάνι

• Hero Member

Αλήθεια, να κάτι που σκέφτηκα τώρα:
το "να" πρέπει να μπει στην πρώτη πρόταση (Ως δύτης αναγνωρίζω ότι πρέπει να: 1. ..., 2...)
ή σε κάθε μία από τις επόμενες (Ως δύτης αναγνωρίζω ότι πρέπει: 1. Να ..., 2. ...).

Εγώ έχω κάνει το πρώτο.

Ως αναγνώστης, απαντάω ότι για μένα είναι το ίδιο. Το πρώτο ακούγεται πιο... ''νομικό'', κατά τη γνώμη μου.

(Ήρθε η ώρα να αλλάξω αβατάρα...)

(Νομίζω πως φέρω κι εγώ ευθύνη γι' αυτό...)

Ναι! Επ' αυτού... Γκουχ γκουχ... 

Μπα... Φάση είναι, θα περάσει :-)

Natassa

• Sr. Member
Οκ!
Είναι θέμα γούστου λοιπόν τα ΝΑ! Η άλλη εκδοχή, όμως, δεν είναι λάθος, σωστά;-)

Ναι, με τα παραδείγματα που έδωσες, πείστηκα. Κι εγώ που τους κακοχαρακτήρισα! Κοίτα όμως κατάσταση Μέρφι, μέσα στη ντύφλα μου να πέσω πάνω μόνο σε προτάσεις με την άλλη έννοια.
Και σε όποια ηλεκτρονικά λεξικά το έψαξα, δε βρήκα αυτή την έννοια.

(Δε φταίω εγώ ούτε για αρμυρά σκυλιά, ούτε για αρμυρά φιστίκια! Ζήλεψες τα γυαλιά μου!)
Οπωσδήποτε παράθυρο

Natassa

• Sr. Member
Έφη, πρόλαβες κι απάντησες πριν να απαντήσω.
Αφού γίνατε δύο που συμφωνείτε για τη δομή των ΝΑ, θα σας ακούσω και θα τα αλλάξω.

Παιδιά, βοήθεια! Τι κακό έχω κάνει για να κάνω τόσα login μέσα σε μία ημέρα; Δεν το έχετε αντιμετωπίσει ποτέ ξανά αυτό το πρόβλημα; Σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ;
Οπωσδήποτε παράθυρο

F_idάνι

• Hero Member
Παιδιά, βοήθεια! Τι κακό έχω κάνει για να κάνω τόσα login μέσα σε μία ημέρα; Δεν το έχετε αντιμετωπίσει ποτέ ξανά αυτό το πρόβλημα; Σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ;

Στον Σπύρο!!!

(Welcome to the club, μόλις πήγε διακοπές ο άνθρωπος, τα μικρο-προβλήματα ξεφυτρώνουν σα μανιτάρια! Όπου νά 'ναι έρχεται, όμως, ας μην τον ξενερώσουμε- πολύ- συγγνώμη, Σπύρο, σ' αγαπάω, το ξέρεις :-)

Natassa

• Sr. Member
Στον Σπύρο, λοιπόν!

Μόλις επιστρέψει, θα του την πέσω! Πέρα από τα χέρια έχω σηκώσει και τα πόδια ψηλά με αυτή την κατάσταση...

Ευχαριστώ Έφη!
Οπωσδήποτε παράθυρο

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Λοιπόν, ως αυτοδύτρια με πατέντα, σας ενημερώνω ότι το "desirability" εδώ έχει την έννοια του "καλό θα ήταν" (σκοπιμότητα;) να υπάρχει εναλλακτική πηγή αέρα. Ωστόσο, οι περισσότεροι recreational αυτοδύτες δεν το εφαρμόζουν αν και εδώ και κάποια χρόνια έχουν κυκλοφορήσει κάτι μικρές φιάλες αέρα ακριβώς γι' αυτές τις περιπτώσεις που ασφαλίζουν στο γιλέκο πλευστότητας (buoyancy jacket) σε περίπτωση βλάβης της κανονικής φιάλης ή/και αν τελειώσει ο αέρας επειδή ξεπερνάει ο αυτοδύτης τους χρόνους κατάδυσης.

Δεν ξέρω αν βοηθάω, αλλά αυτό εννοεί.

Καλημέρα και καλή συνέχεια :-)
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

Natassa

• Sr. Member
Καλημέρα Νάντια.

Όλα βοηθούν! Σ΄ευχαριστώ κι εσένα. Τώρα που κατάλαβα περί τίνος πρόκειται, βρίσκομαι μεταξύ αναγκαιότητας και σκοπιμότητας. Και τα δύο είναι σωστά και ταιριάζουν.

Καλή συνέχεια.
Οπωσδήποτε παράθυρο

Vasilis

• Hero Member
Σε έντυπο που αφορά την αξιολόγηση πελάτη από τράπεζα αναφέρεται:

Analysis of client value
client desirability: high/medium//low
competitive position: weak/medium/strong

Τι να σημαίνει το desirability εδώ;
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • 116102296922009513407
    • hellenicwings
    • Ποίηση, ποιητές, ποιήματα, Θεσσαλονίκη

Vasilis

• Hero Member
Πλούσιος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που αξίζει πολλά και όχι ο άνθρωπος που έχει πολλά. (Κ. Μαρξ)