Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου

marsia09

• Semi-Newbie
  • *
Καλημέρα!

Έχω υποβάλει το ίδιο μήνυμα πριν από καιρό, αλλά δεν έχω λάβει καμία απάντηση και με καίει το θέμα.

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

Τον Μάιο του 2009 διορίστηκα ως μεταφράστρια σε δημόσια υπηρεσία. Συνέχισα όμως να συνεργάζομαι με δύο εταιρείες του εξωτερικού. Με τη φορολογική δήλωση του 2009 δεν είχα πρόβλημα με την Εφορία γιατί δήλωσα το συνολικό ποσό του έτους στο Ε3. Δεν φάνηκε δηλαδή ποιες μεταφράσεις έγιναν όσο ήμουν ελεύθερη επαγγελματίας και ποιες μετά τον διορισμό μου.

Για τη δήλωση του 2010 όμως δεν ξέρω πώς θα δηλώσω τα συγκεκριμένα εισοδήματα που έλαβα από εταιρείες του εξωτερικού. Η λογίστριά μου δεν μπορεί να με συμβουλεύσει με ασφάλεια και δεν ξέρω τι να κάνω.

Θα με ενδιέφερε να λάβω άδεια άσκησης έργου με απόδειξη δαπάνης. Απ' ό,τι μαθαίνω όμως δεν χρειάζεται άδεια υπηρεσιακού συμβουλίου γι' αυτό. Ισχύει η πληροφορία;

Επίσης προτιμώ να συνεργάζομαι με εταιρείες του εξωτερικού.

Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία; Μπορείτε να με ενημερώσετε για τα διαδικαστικά της άδειας άσκησης ιδιωτικού έργου (αίτηση, διατύπωση, κλπ.); Η Εφορία ζητά την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου από τους δημοσίους υπαλλήλους σε περίπτωση που καταθέτουν αποδείξεις δαπάνης; Σε περίπτωση που ανοίξω και πάλι βιβλία, θα πρέπει να πληρώνω εισφορές ΟΑΕΕ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση
« Last Edit: 24 Mar, 2011, 11:11:02 by spiros »
ΓΓΒ

Search Tools