streamlined dive -> στρωτή κατάδυση

Natassa · 24 · 5220

Natassa

• Sr. Member
Καλησπέρα!

Από το ίδιο κείμενο, σχετικά με τις καταδύσεις, βρίσκω το εξής:

"The AWARE Diver sets a good example by diving streamlined, neutrally buoyant (and not overweighted), staying well off the bottom."

Παρακάτω το βρίσκω ως εξής:

"7. To avoid entanglements and obstructions (check all that
apply):
a. swim with your body directly over the water intake.
b. streamline yourself and secure all equipment.
c. be cautious around heavy vegetation."

Σημαίνει ότι το σώμα πρέπει να έχει τη βέλτιστη θέση μέσα στο νερό ή κάτι άλλο;

Ευχαριστώ!
« Last Edit: 08 Jun, 2009, 15:59:14 by wings »
Οπωσδήποτε παράθυρο
Να βλέπω έξω, να χαμογελώ

banned8

• Jr. Member
  • **
Προτείνω αναζητήσεις στα «υδροδυναμικός», «υδροδυναμικότητα» (κατά το «αεροδυναμικός»).

Natassa

• Sr. Member
Ωραία! Σ'΄ευχαριστώ Νίκο!
Οπωσδήποτε παράθυρο

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Σημαίνει ότι ο αυτοδύτης θα πρέπει να γνωρίζει που βρίσκεται όλος ο εξοπλισμός τους και να τον ασφαλίσει σωστά.

Ιδιαίτερα επεξηγηματική αυτή η παράγραφος "If you think back to your first dive course, you’ll probably recollect your instructor telling you to locate and secure your alternate gas source (octopus) somewhere in the "triangle" formed by your chin and the sides of your rib cage. You may also recall vaguely something about clipping your gauges to your BCD. These two bits of information are the start of our quest to be a more streamlined diver."

Όλα όσα αναφέρεις έχουν σχέση με την βέλτιστη πλευστότητα του αυτοδύτη. Δηλαδή, να μην κουβαλάει άχρηστο εξοπλισμό που τον "βαραίνει", να έχει ρυθμίσες τα βαρίδιά του ώστε να έχει ουδέτερη πλευστότητα, να αποφεύγει τα εμπόδια στα οποία θα μπορούσε να μπλεχτεί. Γενικά, να εφαρμόζει βέλτιστες τεχνικές κατάδυσης.

Δεν ξέρω πώς αλλιώς να στο εξηγήσω. Η κατάδυση είναι και λίγο ένστικτο. Καλή η θεωρία, αλλά η πρακτική στη θάλασσα και όχι στην πισίνα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Θα μπορούσα να σου πω για τον πανικό που έπαθα και πως έμπλεξα σε πετονιές και κόντεψα να πνιγώ στο Λαύριο γιατί δεν ήμουν "streamlined" (δεν είχα σφίξει καλά το μαχαίρι στο πόδι μου και μπλέχτηκε σε πετονιές). Αυτό είναι ένα παράδειγμα του streamlined.

Προτείνω αναζητήσεις στα «υδροδυναμικός», «υδροδυναμικότητα» (κατά το «αεροδυναμικός»).

Τσου, ξάδερφε, καμία σχέση με υδροδυναμική κ.λπ. Έχει σχέση με την προετοιμασία και αυτή καθαυτή την κατάδυση και τον τρόπο συμπεριφοράς και εξοπλισμού του αυτοδύτη.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα περισσότερο. Για περισσότερες λεπτομέρειες, στείλε μου ε-μέιλ.

Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

Natassa

• Sr. Member
Ευχαριστώ Νάντια!
Ακόμη παρακάτω εξηγεί αυτό που λες. Στην αρχή σκέφτηκα τη "βέλτιστη τοποθέτηση εξοπλισμού" αλλά μετά μπερδεύτηκα...
Μια απόδοση θα μπορούσε να είναι και αυτή;
Οπωσδήποτε παράθυρο

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δε μου λες, ξαδέλφη; Αν πούμε «κατάδυση με πλήρη εξοπλισμό» είναι σωστό;

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
Δε μου λες, ξαδέλφη; Αν πούμε «κατάδυση με πλήρη εξοπλισμό» είναι σωστό;

Όχι, ξαδέρφη, αυτό είναι ένα από τα "χαρακτηριστικά" του "streamlined". Θα μπορούσαμε να πούμε "βέλτιστη προετοιμασία και κατάδυση". Η λέξη σημαίνει "προετοιμασία, έλεγχο και ασφάλιση του εξοπλισμού καθώς και σωστή τεχνική κολύμβησης και προσοχή κατά την κατάδυση". Είναι μία πολυσύνθετη διαδικασία που στα αγγλικά αποδίδεται με μία λέξη (την οποία ειρήσθω εν παρόδω χρησιμοποιούν ευρέως και οι εκπαιδευτές στην Ελλάδα).
Nadia-Anastasia Fahmi

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ναι, το κατάλαβα απ' όσα είπες νωρίτερα, αλλά σκέφτηκα μήπως μπορούμε να το μικρύνουμε λίγο.

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
Ναι, το κατάλαβα απ' όσα είπες νωρίτερα, αλλά σκέφτηκα μήπως μπορούμε να το μικρύνουμε λίγο.

To "βέλτιστη προετοιμασία και κατάδυση" είναι το πιο σύντομο που μπορώ να σκεφτώ ίσως με το streamlined σε παρένθεση.

Επειδή λατρεύω, αλλά και σέβομαι τρομερά τη θάλασσα από τις εμπειρίες μου στην κατάδυση και στα μπάρκα, αισθάνθηκα ότι όφειλα να το αναλύσω. Αν σας κούρασα, ζητώ συγνώμη, αλλά η εκπαίδευση στις αυτόνομες καταδύσεις είναι σαν το ποδήλατο... δεν την ξεχνάς ποτέ!
Nadia-Anastasia Fahmi

Natassa

• Sr. Member
Αχ, και να ήταν από αυτά που "πνίγονται"...! Μέσα σε τόση θάλασσα, κάπου θα έβρισκα να το πετάξω.
Δυστυχώς, για την ασφάλεια όλων αυτών που θα διαβάσουν το εγχειρίδιο πρέπει να διατηρήσω τους σιδηροδρόμους μας.
Οπωσδήποτε παράθυρο

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
Αχ, και να ήταν από αυτά που "πνίγονται"...! Μέσα σε τόση θάλασσα, κάπου θα έβρισκα να το πετάξω.
Δυστυχώς, για την ασφάλεια όλων αυτών που θα διαβάσουν το εγχειρίδιο πρέπει να διατηρήσω τους σιδηροδρόμους μας.

Ακριβώς, Νατάσσα. Δεν μου λες είναι για εκπαίδευση PADI ή CMAS (δηλ. αρχικά σε πισίνα ή απευθείας στη θάλασσα); Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό επειδή όσοι παρακολουθούν εκπαίδευση PADI έχουν τη δυνατότητα να διορθώσουν εύκολα τα λάθη τους πριν καταδυθούν στη θάλασσα, ενώ της CMAS .... τα βρίσκουν σκούρα αν δεν έχουν προετοιμαστεί σωστά ... ειδικά στην πρώτη κατάδυση.
Nadia-Anastasia Fahmi

Natassa

• Sr. Member
Για εκπαίδευση απευθείας στη θάλασσα.
Δεν ξέρω, μου φαίνεται λίγο παράτολμο το άθλημα. Τη φοβάμαι αρκετά τη θάλασσα για να το δοκιμάσω. Μέχρι snorkelling και that's it.
Χαρά στο κουράγιο σου!
Οπωσδήποτε παράθυρο

banned8

• Jr. Member
  • **
Ακόμα και η σελίδα της Νάντιας γράφει στη συνέχεια:
The Diver is more Streamlined
Back in our initial training, we all learnt that it is better to be streamlined and reduce drag, as you will be able to exert less energy during, reducing stress and also your breathing rate. A streamlined diver who knows where all equipment is by instinct can best respond to problems. A diver who is streamlined will be able to enjoy longer bottom times due to improved gas consumption that results from less drag in the water.

Το μέγεθος του εξοπλισμού και το πώς θα τον φοράς και θα τον χειρίζεσαι είναι στοιχεία που συντελούν στην υδροδυναμική του δύτη.

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member

Το μέγεθος του εξοπλισμού και το πώς θα τον φοράς και θα τον χειρίζεσαι είναι στοιχεία που συντελούν στην υδροδυναμική του δύτη.

Νίκο μου, λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω, αλλά δεν μιλάμε ποτέ για υδροδυναμική ή υδροδυναμικότητα του δύτη, μιλάμε μόνο για "πλεύση".
Nadia-Anastasia Fahmi

Natassa

• Sr. Member
Να τι λεει και το δικό μου (με αντίστοιχη φωτογραφία από δίπλα):

"Here’s what you look like when you’re streamlined:
1. You’re not overweighted (you’ve probably got this down by now). When you’re overweighted, you have to fill your BCD to compensate, which increases drag.
2. You swim horizontally. You don’t have excess weight pushing your legs down, and you distribute weight properly.
3. Every hose, gauge and accessory stays in place, stowed in pockets or
clipped close to your body, as appropriate for the item.
Nothing swings out (clipped or not) when you change position."

Δε μπορώ να σκεφτώ πως να τα συνδυάσω όλα. Υπάρχει μέσα στο κείμενο και ως ουσιαστικό και ως ρήμα.
Οπωσδήποτε παράθυρο

Search Tools