Author Topic: Ο Ντίνος Χριστιανόπουλος στη ΝΕΤ («Στα άκρα») / Παρασκευή, 1 Απριλίου 2011  (Read 11376 times)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • 116102296922009513407
    • hellenicwings
    • Ποίηση, ποιητές, ποιήματα, Θεσσαλονίκη
Η Φλέσσα φέρνει "Στα άκρα" τον ποιητή Ντίνο Χριστιανόπουλο

Η οικοδέσποινα Βίκυ Φλέσσα συνεχίζει να φιλοξενεί  πρόσωπα του δημόσιου βίου, που σχολιάζουν την επικαιρότητα, αυτοβιογραφούνται και ενίοτε εξομολογούνται. Μετά επτά χρόνια μεταμεσονύκτιων προβολών η εκπομπή μετακομίζει δίνοντας πλέον ραντεβού με τους τηλεθεατές κάθε Παρασκευή στις 10 το βράδυ.

Στην πρεμιέρα της εκπομπής ο ποιητής, δοκιμιογράφος, φιλόλογος Ντίνος Χριστιανόπουλος, κατά κόσμον Κωνσταντίνος Δημητριάδης, σε μία από τις σπάνιες τηλεοπτικές εμφανίσεις του αυτοβιογραφείται σε δύο μέρη, επιστρέφοντας νοερά στο παρελθόν και σχολιάζοντας το παρόν.

Ποιητής ολιγογράφος ο Ντίνος Χριστιανόπουλος, το έργο του οποίου συναγωνίζεται στη μικρή παραγωγή τον Αλεξανδρινό Κωνσταντίνο Καβάφη, εξηγεί στο πρώτο μέρος της συνέντευξής του πώς και γιατί η άσκηση της γραφής για τον ίδιο κράτησε μια ολόκληρη ζωή.  Έχοντας στο ενεργητικό του ευρύ έργο από δοκίμια, μελέτες και μεταφράσεις, ο αταξίδευτος λογοτέχνης, πιστός εραστής της Θεσσαλονίκης, θυμάται μεταξύ άλλων τα παιδικά χρόνια της Κατοχής, τον παρ’ ολίγον θάνατο από την πείνα, τις διώξεις και τον κατατρεγμό που υπέστη ως παιδί του κατηχητικού, όταν «φούσκωσαν τα ρυάκια της ποίησης» μέσα του με ακραίο και προκλητικό τρόπο, διαβάζει ποιήματα και διηγείται ιστορίες ανθρωπιάς από τους «ρεμπέτες του ντουνιά».

Η εκπομπή διανθίζεται με ποιήματά του, εν είδει ανθολογίας, ώστε να καταδειχθεί η αυθεντική φλέβα του Χριστιανόπουλου, η ακραία ευαισθησία και το βαθύ ερωτικό αίσθημα που διατρέχει οδυνηρά την ποίησή του.

Πηγή: makthes.gr

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • 102094522373850556729
    • lavagraph
    • Greek translator CV

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • 116102296922009513407
    • hellenicwings
Όχι, Σπύρο μου. Καινούρια εκπομπή είναι και μάλιστα, νομίζω, σε δύο δόσεις. :-)

mavrodon

• Hero Member
Θα την δούμε τη συνέντευξη με μεγάλο ενδιαφέρον. Αυτόν τον καιρό διαβάζω τα πολλά  πεζογραφήματα του άσπονδου φίλου του Γιώργου Ιωάννου, στα οποία αναφέρεται πολλάκις ο Ντίνος Χριστιανόπουλος, με λίαν αρνητικά σχόλια.
« Last Edit: 31 Mar, 2011, 21:04:36 by mavrodon »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • 116102296922009513407
    • hellenicwings
Στην ενότητα αυτή θα προτιμούσα να περιοριστούμε στην ανάγνωση του έργου των λογοτεχνών μας χωρίς να κάνουμε μνεία των προσωπικών τους αντιπαραθέσεων, οι οποίες άλλωστε ουδόλως επηρεάζουν το έργο τους. Τόσο ο Χριστιανόπουλος όσο και ο Ιωάννου ανήκουν στους λογοτέχνες που ανθολογώ ως προς το ποιητικό τους έργο ενώ δείγμα των πεζογραφημάτων τους παρουσιάζω στην ενότητα Fiction of Thessaloniki. Παρακαλώ, λοιπόν, να μείνουμε στην προσωπική μας κριτική για το έργο τους και να μην περάσουμε σε συζητήσεις με βάση όσα ακούμε να λένε χωρίς να έχουμε ιδίαν πείρα και γνώση όπως ο Χριστιανόπουλος. Ο Ιωάννου δυστυχώς δεν ζει πια για ν' ακούσουμε και τη δική του άποψη.

mavrodon

• Hero Member
Τα πεζογραφήματα του Ιωάννου, είναι βιωματικά, κυρίως από τη ζωή του στη γενέτηρά μας. Σε αυτά παραθέτει αριστουργηματικά τις δικές του απόψεις για πρόσωπα και καταστάσεις.
Αύριο θα παραλάβω σε φωτοτυπία την ποιητική συλλογή του Λαλάτση την οποία θα σου στείλω, μαζί με ένα σύντομο βιογραφικό,  για ανθολόγηση όταν μου στείλεις τη διεύθυνσή σου στην Αθήνα.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • 116102296922009513407
    • hellenicwings
Τα ξέρω τα πεζογραφήματα του Ιωάννου, Θωμά. Είναι ο αγαπημένος μου πεζογράφος και έχω όλο το έργο του.

Θα σου στείλω τη διεύθυνσή μου με μήνυμα, εντάξει;

mavrodon

• Hero Member
Τις τελευταίες ημέρες διάβασα 5-6 από αυτά (τώρα τελειώνω το "Το Δικό μας Αίμα". Διερωτώμαι αν έχεις και ένα μικρό τεύχος (24 σελ.)  εκτός εμπορίου με τίτλο "Λαϊκές Αφηγήσεις για την Προσφυγιά", ειδική προσφορά στους αναγνώστες του όγδοου τεύχους του "Παρατηρητή". Αν δεν το έχεις θα το φωτοτυπήσω και θα στο στείλω με τη συλλογή του Λαλάτση>

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • 116102296922009513407
    • hellenicwings
Το έχω. Όπως σου είπα έχω σχεδόν καθετί που αφορά τον Ιωάννου και το σύνολο του έργου του.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • 116102296922009513407
    • hellenicwings

Τα χρόνια της πείνας στη διάρκεια της γερμανικής κατοχής
« Last Edit: 18 Apr, 2011, 17:42:27 by wings »

iliaktis

• Newbie
  • *
καλημέρα, Χριστός Ανέστη!

Είδα το Α' μέρος, αλλά έχασα το Β'. Υπάρχει περίπτωση να το ανεβάσετε αργότερα και αυτό;

Και πάλι συγχαρητήρια για τα ωραία που δημοσιεύετε!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • 116102296922009513407
    • hellenicwings
Καλημέρα, κι ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Δεν το ανέβασα εγώ το φιλμάκι στο youtube. Ας ελπίσουμε ότι θα ανεβάσουν το δεύτερο μέρος κάποια στιγμή οι υπεύθυνοι της εκπομπής ή κάποιος άλλος.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
    • vicky.papaprodromou
    • @hellenic_wings
    • 116102296922009513407
    • hellenicwings

Ο Ντίνος Χριστιανόπουλος στη ΝΕΤ («Στα άκρα») [1η εκπομπή]

Ο Ντίνος Χριστιανόπουλος στη ΝΕΤ («Στα άκρα») [2η εκπομπή]

mavrodon

• Hero Member
Ευχαριστώ, Βίκυ, για την εξειδίκευση.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
    • spiros.doikas
    • greektranslator
    • doikas
    • 102094522373850556729
    • lavagraph
    • Greek translator CV
Να πω το παράπονό μου, καλή η Φλέσσα δε λέω, και μορφωμένη. Ωστόσο, με εκνευρίζει αφάνταστα πολλές φορές. Εξηγούμαι: ενώ έχει άκρως ενδιαφέροντες καλεσμένους, εκεί που ο εκάστοτε καλεσμένος αρχίζει να αναπτύσσει κάτι ιδιαίτερα ενδιαφέρον, τον κόβει και αρχίζει τα δικά της! Και αυτό δεν γίνεται μια και δύο, αλλά συστηματικά, τόσο, που θαυμάζω την υπομονή που έχουν πολλοί μαζί της. Λες και η εκπομπή είναι για να λάμψει εκείνη, αντί για του καλεσμένου.
« Last Edit: 28 Jan, 2012, 19:38:18 by spiros »