Apostille... για κλάματα

spaceoddity

• Hero Member
Προκειμένου να κάνω μια εξυπηρέτηση για ξάδελφό μου στη Florida, έστειλα το έγγραφο που ζητούσε για Apostille στην Περιφέρεια. Πρώτη φορά έπεσε στα χέρια μου η "επίσημη" σφραγίδα Apostille που προφανώς μπαίνει σε κάθε έγγραφο που φεύγει από την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων (και φαντάζομαι όχι μόνο... αποκλείεται η δική μας Περιφέρεια να έχει την "πατέντα" αυτής της ανεκδιήγητης σφραγίδας).

ΔΕΝ είμαι γαλλομαθής (φανταστείτε να ήμουν...) αλλά στοιχειώδη πράγματα τα καταλαβαίνω. Η απορία μου είναι η εξής:
Πώς δεν τους έχει βγάλει τα μάτια η παρακάτω φράση;;;;;

Αντιγράφω:
CONVENTION DE LA HAGE 5 OCTOMBRE 1961

με έμφαση βεβαίως στο εξώφθαλμο Μ...

Τώρα φταίω εγώ που ντρέπομαι να στείλω το έγγραφο;;;;;

Δεν είμαι σε θέση να κρίνω το υπόλοιπο κείμενο της σφραγίδας λόγω ανεπάρκειας στη γαλλική, μπορώ μόνο να φανταστώ...
« Last Edit: 27 Feb, 2008, 13:12:19 by spiros »

selenia

• Full Member

ΔΕΝ είμαι γαλλομαθής (φανταστείτε να ήμουν...) αλλά στοιχειώδη πράγματα τα καταλαβαίνω. Η απορία μου είναι η εξής:
Πώς δεν τους έχει βγάλει τα μάτια η παρακάτω φράση;;;;;

Αντιγράφω:
CONVENTION DE LA HAGE 5 OCTOMBRE 1961

με έμφαση βεβαίως στο εξώφθαλμο Μ...

Το Octombre το χρησιμοποιούν οι καναδοί
Τώρα για το La Hage δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά οπότε...ψάχνω και άμα βρω κάτι θα ξανάρθω
Si les points de suspension pouvaient parler, ils pourraient en dire des choses et des choses !
Pierre Dac

selenia

• Full Member
Sombres,

Sombre Octombre,

Tu m'encombres.

Ton ombre

Est le Nombre

Du concombre.

Francis Ponge .....
Si les points de suspension pouvaient parler, ils pourraient en dire des choses et des choses !
Pierre Dac

spaceoddity

• Hero Member
Ώστε έχουμε μια Περιφερειακή προτίμηση στον Καναδά... pas mal, εκεί γεννήθηκα άλλωστε:-)))

Δεν νομίζω πάντως από κει να εμπνεύστηκαν... μου μυρίζει Οκτώμβρης...

Πριν γράψω το post έκανα αναζήτηση στο google:

Convention de la Hage 5 Octombre 1961: ούτε ένα αποτέλεσμα!!! Άρα, κάτι δεν πάει καλά... για να δούμε...

"Convention de la Hage" 5 Octobre 1961: 2 αποτελέσματα, ένα από Ρωσία και ένα από .vg (;;;)

Άλλη μια προσπάθεια:

"Convention de la Haye" 5 Octobre 1961: τώρα μάλιστα, 29.500 αποτελέσματα, με πρώτα τα επίσημα.

Συμπέρασμα: δεν ντρέπομαι πια να στείλω το χαρτί, είναι τόσο ευφυής η Περιφέρεια, που κατάλαβε πως έχω Καναδέζικη υπηκοότητα και το έγραψαν στη διάλεκτο του Κεμπέκ... όσο για το Hage, έ έχω και Αμερικανική, Hague ήθελαν να γράψουν και τους ξέφυγε το "u"...;-))))))

selenia

• Full Member

Δεν νομίζω πάντως από κει να εμπνεύστηκαν... μου μυρίζει Οκτώμβρης...

Πριν γράψω το post έκανα αναζήτηση στο google:

Convention de la Hage 5 Octombre 1961: ούτε ένα αποτέλεσμα!!! Άρα, κάτι δεν πάει καλά... για να δούμε...

"Convention de la Hage" 5 Octobre 1961: 2 αποτελέσματα, ένα από Ρωσία και ένα από .vg (;;;)

Άλλη μια προσπάθεια:

"Convention de la Haye" 5 Octobre 1961: τώρα μάλιστα, 29.500 αποτελέσματα, με πρώτα τα επίσημα.

Συμπέρασμα: δεν ντρέπομαι πια να στείλω το χαρτί, είναι τόσο ευφυής η Περιφέρεια, που κατάλαβε πως έχω Καναδέζικη υπηκοότητα και το έγραψαν στη διάλεκτο του Κεμπέκ... όσο για το Hage, έ έχω και Αμερικανική, Hague ήθελαν να γράψουν και τους ξέφυγε το "u"...;-))))))

Μα είναι Οκτώμβρης !! ψάχνω τεκμήρια δεν είναι εύκολο (ήδη κατέχω ένα ποιήμα δεν είναι και λίγο !! υπομονή :)
'Οσο για την αναζήτηση του google είχα κάνει το ίδιο και νομίζω ότι δεν χωράει αμφιβολία για το λάθος.

Αυτά για σήμερα.... 9 Οκτωμβρίου του 2007

Pierre Dac

banned13

• Hero Member
ήδη κατέχω ένα ποιήμα
Ποίημα εννοείς ή είναι στην ίδια γειτονιά με τον Οκτώμβρη;

selenia

• Full Member
:D 
στο επόμενο τετράγωνο δεξιά...στο αδιέξοδο ευθεία
Pierre Dac

selenia

• Full Member
Επιστρέφω μετά από τόσες ώρες αναζήτησης ..με την ουρά στα σκέλια.

Το μόνο που βρήκα είναι ετυμολογικά ότι προέρχεται από τα λατινικά (octembre) ....
μετά κάτι μεσαιωνικές ψιλοαναφορές :
Incipit:   A trés excellent, redoubtee et puissant princesse, Ma Dame Ysabel, royne de France. Trés haulte, puissant et trés redoubtee Dame, vostre excellent dignité ne veuille avoir en desdaing ne despris la voix plourable de moy...
Explicit:   ...pour lequel bien accomplir et mains autres, Dieu par sa grace vous vueille conceder et ottroier bonne vie et longue, et a la fin, gloire pardurable. Escript le Ve jour d'octombre, l'an de grace mil IIIIC et cinq. Votre trés humble obeissant creature, Christine de Pizan.

Κοινός, αδιέξοδο, τίποτα δεν με ικανοποιεί.
Pierre Dac

GinGin

• Full Member
Καλημέρα!

"Convention de La Haye du 5 octobre 1961"

spaceoddity

• Hero Member
Σφραγίδας συνέχεια: χτες που επικυρώναμε τη μετάφραση του apostille με τη δικηγόρο, πρόσεξα κι άλλο ωραίο: ημερονηνία.

Zazula

• Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Σφραγίδας συνέχεια: χτες που επικυρώναμε τη μετάφραση του apostille με τη δικηγόρο, πρόσεξα κι άλλο ωραίο: ημερονηνία.
Α, εντάξει - τα ημερονηνία εγώ δεν τα σκιάζομαι... Από τα νυχτο-νινία (=μωρά της νύχτας) κοιτάω να φυλάγομαι... :-ΡΡΡ
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.

user10

• Hero Member

Νονίζω ότι αυτό ξεπερνάει νέχρι και τον Ανθόνιο!

[size=07pt]Νου 'φερε θεονηνία η δικιά σου η γνωρινία...[/size]

banned8

• Jr. Member
  • **
Α, εντάξει - τα ημερονηνία εγώ δεν τα σκιάζομαι... Από τα νυχτο-νινία (=μωρά της νύχτας) κοιτάω να φυλάγομαι... :-ΡΡΡ
Δεν εκμεταλλεύτηκες το γεγονός ότι το ΛΝΕΓ (Μπαμπινιώτης) τα νινιά τα θέλει νηνιά, από το μεσαιωνικό νηνίον. Ξέρουμε τώρα ακριβώς τι είναι τα ημερονηνία.

Zazula

• Λεξιλάγνος λογοπαίκτης
  • Hero Member
  • Αθεράπευτος πομφολυγτόπιξ
Να 'σαι καλά, nickel, που μου εξάχνωσες και τις τελευταίες μου (ορθογραφικές) αναστολές, προτού ριχτώ με τα μούτρα στα ημερονηνία. :-)))
Zazula: γλυφός και τσαγανός σαν κουτσουκέλα

WRITING STYLE GUIDELINES
1. Be more or less specific.
2. It's not O.K. to use ampersands & abbreviations.
3. Exaggeration is a million times worse than understatement.
4. Parenthetical remarks (however relevant) are to be avoided.

Search Tools