Φεύγει η Βουλή από το Σύνταγμα;

stathis · 36 · 4906

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
(μέχρι να μετακομίσουν στο σπίτι σου).
Καλά για αυτό δεν παίρνω όρκο...εγώ πάντως έστρωσα τα χαλιά και ετοίμασα το σερβίτσιο...αν αυτοί τώρα δεν έρθουν...
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

lpap

• Full Member
Μένοντας λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη, επιτρέψτε μου να υπενθυμίσω ότι το κτίριο της Βουλής αρχικά κατασκευάστηκε το 1836 για να χρησιμοποιηθεί από τον τότε Βασιλιά της Ελλάδας σαν κατοικία της βασιλικής οικογένειας. Ο Όθωνας έζησε σε αυτό το Ανάκτορο για 20 χρόνια. Μετά την αποπομπή του Όθωνα και την έλευση της νέας δυναστείας των Γλύξμπουργκ, το κτίριο συνέχισε να χρησιμοποιείται ως Ανάκτορο της βασιλικής οικογένειας, μέχρι το 1909, οπότε μετά από φωτιά καταστράφηκε μεγάλο τμήμα του και η βασιλική οικογένεια μετακόμισε σε κατοικία στο Τατόϊ και ο βασιλιάς χρησιμοποιούσε ως γραφείο του το κτίριο που χρησιμοποιείται σήμερα ως Προεδρικό Μέγαρο (νέα ανάκτορα επί της Ηρώδου του Αττικού).

Το 1922 στο μισοκατεστραμμένο Ανάκτορο, έμειναν χιλιάδες πρόσφυγες.

Το 1929 αποφασίσθηκε η μεταφορά της Βουλής στο κτίριο των Ανακτόρων και από τότε μέχρι σήμερα έχει αυτή τη χρήση. Τελικά, σύμφωνα με το ελληνικό   σύστημα αργοπορίας, η μετακόμιση της Βουλής έγινε το 1935.

Το 1932 έγινε το μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη.

http://www.parliament.gr/ktirio/default.asp

« Last Edit: 14 Oct, 2007, 01:11:38 by lpap »
ΖΩΗ είναι να ζείς τη ζωή των άλλων.

Αλ.

• Hero Member
Καταπληκτική η ζωγραφιά-γκραβούρα...

mariapar

• Hero Member
Καλά για αυτό δεν παίρνω όρκο...εγώ πάντως έστρωσα τα χαλιά και ετοίμασα το σερβίτσιο...αν αυτοί τώρα δεν έρθουν...

Αν δεν έρθουν, ας έρθουν από δω, για μερικούς σερβίρεται και κοκτέιλ.
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

Αλ.

• Hero Member
Αν δεν έρθουν, ας έρθουν από δω, για μερικούς σερβίρεται και κοκτέιλ.
Κοκτέιλ μολότοφ;
Αν ναι, θα φάνε καλά...

Porkcastle

• Full Member
Μου θύμισες μια γελοιογραφία που μου είχαν περιγράψει κάποτε. Είναι μερικοί δημόσιοι υπάλληλοι γύρω από ένα τραπέζι και ρίχνουν πασιέντζα. Ένας από αυτούς λέει:
"Το κέρατό μου, σήμερα που έχει κοπεί το ρεύμα θα τα κάνουμε όλα με το χέρι!"

Εσείς που βρίσκετε όλα τα τρίκουλα στα γιουτιούμπια και στα γκούγκλια, μήπως μπορείτε να βρείτε κι αυτό;

Στη Γερμανία κυκλοφορεί το εξής:

Ένας δημόσιος υπάλληλος συναντά έναν συνάδελφό του που κόβει βόλτες πέρα-δώθε στους διαδρόμους της υπηρεσίας τους.
"Α", του λέει, "ούτε εσύ μπορείς να κοιμηθείς;".

Προσωπικά, είμαι υπέρ του να φύγει η Βουλή από το Σύνταγμα. Να τους πάνε (/εξοστρακίσουν) αλλού, να κάνουν το μουσείο που λένε και, ει δυνατόν, να πεζοδρομηθεί το κέντρο.
Θα μου άρεσε πολύ να δω το Σύνταγμα να μεταμορφώνεται πλήρως σε πολιτισμική κι εμπορική καρδιά της Αθήνας.
Λίγο ουτοπικό βέβαια, αλλά ποιος ξέρει...

Search Tools