πουμπελιΐτης -> pumpellyite

Offline spaceoddity

• Hero Member
Ζητώ συγγνώμη για το sic, αλλά υποψιάζομαι ότι έχει γίνει ορθογραφικό λάθος από το συντάκτη... (συνέβη και σε άλλο σημείο του κειμένου, είναι αυτό που εντόπισε η Αλεξάνδρα και διορθώθηκε πάραυτα).

Αδυνατώ να βρω έστω και ένα αποτέλεσμα για τον "πουμπελλιϊτη", όσο κι αν έψαξα.

Υπάρχει όμως ο ρουμπελλίτης , που στα αγγλικά αποδίδεται ως rubellite. Αν δεν προκύψει κάτι για τον πουμπελλίτη, νομίζω ότι φρόνιμο θα είναι να υποθέσω ότι έγινε μπέρδεμα στο πρωτότυπο. Αν υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος στην ορυκτολογία ανάμεσά μας, ας δώσει τα φώτα του:-)
« Last Edit: 15 Nov, 2007, 11:17:13 by wings »

Offline banned13

• Hero Member
Σύμφωνα με τις πηγές μου:

Pumpellyite: ένυδρο, Ca-Mg-Fe-Al πυριτικό ορυκτό της γνωστής και μη εξαιρετέας μεταμορφικής φάσης πρενίτη – πουμπελιΐτη.
"The transitional prehnite-pumpellyite facies was a hot topic among metamorphic petrologists in the late 70s. Now is dead as the nearly the rest of the field."

« Last Edit: 15 Nov, 2007, 12:10:35 by alexandra_k »

Offline spaceoddity

• Hero Member
Σύμφωνα με τις πηγές μου:

Pumpellyite: ένυδρο, Ca-Mg-Fe-Al πυριτικό ορυκτό της γνωστής και μη εξαιρετέας μεταμορφικής φάσης πρενίτη – πουμπελιΐτη. "The transitional prehnite-pumpellyite facies was a hot topic among metamorphic petrologists in the late 70s. Now is dead as the nearly the rest of the field"

Ότι και να πω λίγο... ευχαριστώ και πάλι:-)))))
« Last Edit: 15 Nov, 2007, 11:17:32 by wings »

Search Tools