be on the rag -> έχω τα ρούχα μου, έχω περίοδο, έχουν έρθει οι Ρώσοι, έχω τις ανάποδές μου, είμαι σε κακή μέρα

paraskevi · 38 · 17503

paraskevi

• Sr. Member
Όταν μια γυναίκα is on the rag, έχει περίοδο. Στο βιβλίο μου, όταν ο νεαρός ρωτάει την κοπέλα του if she's on the rag, εκείνη εύχεται να ανοίξει η γη να την καταπιεί. Το θεωρεί πολύ προσβλητικό και δεν του απαντάει. Οι μόνες εκφράσεις που ξέρω εγώ είναι οι κλασικές. Ξέρετε, ή έχετε ακούσει, καμία πιο βαριά έκφραση; Λίγο πιο slang, δηλαδή;
« Last Edit: 25 Apr, 2012, 16:04:25 by crystal »
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.

banned13

• Hero Member
"Τα ρούχα σου έχεις;"
Αρκετά προσβλητική, νομίζω. Υποθέτω ότι είναι από τις κλασικές που λες ότι ξέρεις.
« Last Edit: 03 Dec, 2007, 08:49:09 by alexandra_k »

user10

• Hero Member
Όταν μια γυναίκα is on the rag, έχει περίοδο. Στο βιβλίο μου, όταν ο νεαρός ρωτάει την κοπέλα του if she's on the rag, εκείνη εύχεται να ανοίξει η γη να την καταπιεί. Το θεωρεί πολύ προσβλητικό και δεν του απαντάει. Οι μόνες εκφράσεις που ξέρω εγώ είναι οι κλασικές. Ξέρετε, ή έχετε ακούσει, καμία πιο βαριά έκφραση; Λίγο πιο slang, δηλαδή;

Κατέβηκαν οι Ρώσοι (φρικαπαίσιο, slang και με αποτελέσματα όπως τα περιγράφεις ανωτέρω)

zephyrous

• Hero Member
+1 Μάτα
Αντίστοιχα, κατέβηκε/έφτασε/μπήκε (ή άλλο ρήμα, που δεν το θυμάμαι αυτή τη στιγμή) ο κόκκινος στρατός.

Έντιτ: Το θυμήθηκα! Ήρθε ο Κόκκινος Στρατός!
« Last Edit: 03 Dec, 2007, 10:15:07 by zephyrous »

paraskevi

• Sr. Member
Εγώ θυμάμαι από τα νιάτα μου (δηλαδή πριν από 20κάτι χρόνια) ότι λέγαμε "έχω τα ρούχα μου", ή "κατέβηκαν οι Ρώσοι με τις κόκκινες μπαντιέρες" ή "είμαι αδιάθετη", επειδή ντρεπόμαστε να το πούμε κυριολεκτικά. Αυτές είναι οι κλασικές εκφράσεις που ξέρω. Απ' όλες αυτές, η πιο βαριά φαίνεται να είναι "έχω τα ρούχα μου". Αναρωτιέμαι από πού έχει βγει, αν κι έχω μια υποψία...

Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.

user10

• Hero Member
Νομίζω ότι το «Έχω τα ρούχα μου» είναι πιο παλιό (το λέω επειδή το χρησιμοποιούσε κατά κόρον η γιαγιά μου). Έχω την εντύπωση ότι κάτι σε Κόκκινο Στρατό είναι χειρότερο (δηλαδή καλύτερο για το σκοπό που το θέλεις). Από την άλλη πάλι, εσύ ξέρεις το κείμενό σου, επομένως και το τι θα ταίριαζε καλύτερα.

banned13

• Hero Member
Στα δικά μου αφτιά το "έχεις τα ρούχα σου" ηχεί πολύ πιο χονδροειδές και χυδαίο από τον "Κόκκινο Στρατό" και τους "Ρώσους" που μάλλον ευφημισμό μού θυμίζουν.

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Εμένα το «έχω τα ρούχα μου» δεν μου ακούγεται καθόλου προσβλητικό, πιθανότατα επειδή το χρησιμοποιούσαν όλες οι γυναίκες της οικογένειάς μου σε πρώτο ενικό και με τον τρόπο που λέει η Παρασκευή (δηλαδή για να μην λένε «έχω περιόδο»). Κατά τα αλλά, θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι τη φράση ξεστομίζει αρσενικό. Και δεν ξέρω πολλά αρσενικά που να ξέρουν τόσο προχωρημένο jargon όπως είναι το «έχω τα ρούχα μου». Ίσως θα πρέπει να μάθουμε τι λένε οι άντρες για την περίοδο.
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

zephyrous

• Hero Member
Εγώ έχω ακούσει μόνο τους Ρώσους και τον Κόκκινο Στρατό (από Ελληνίδες, όχι από Ρωσίδες). Αυτό με τα ρούχα, πρώτη φορά το ακούω!
Φαντάζομαι ότι αν πει κάποια σε έναν άντρα "έχω τα ρούχα μου", θα της απαντήσει: Ε, τι λέμε τόση ώρα; Βγάλ'τα!
Τι να πω!
Απορία: στη Ρωσία, τι να λένε;

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Αυτό με τα ρούχα, πρώτη φορά το ακούω!
Φαντάζομαι ότι αν πει κάποια σε έναν άντρα "έχω τα ρούχα μου", θα της απαντήσει: Ε, τι λέμε τόση ώρα; Βγάλ'τα!
My point exactly. Κάτι τέτοια τους βγάζουν απ' τα ρούχα τους.
W4tt4n4b3

zephyrous

• Hero Member
Το "έχω τα ρούχα μου" (όπως και κάθε σχετική αόριστη φράση) αναπαράγει τη σεμνοτυφία μιας περασμένης εποχής. Αν η υπόθεση του βιβλίου εκτυλίσσεται 50 χρόνια πριν, θα έλεγα να το χρησιμοποιήσεις. Αν είναι το ίδιο βιβλίο με τον περιστρεφόμενο μηχανισμό, δεν θα το έλεγα! Εκτός και αν η ίδια κοπέλα (η she gave a twirl) διαθέτει και ζώνη αγνότητας με combination (κομπινεζόν;) lock!

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Εκτός και αν η ίδια κοπέλα (η she gave a twirl) διαθέτει και ζώνη αγνότητας με combination (κομπινεζόν;) lock!
Χαχαχαχαχαχα! Ζώνη αγνότητας with a twistrl!
W4tt4n4b3

paraskevi

• Sr. Member
Η υπόθεση του βιβλίου εκτυλίσσεται πριν από 15 χρόνια περίπου. Και, ναι, η she gave a twirl, προσβλήθηκε επειδή τη ρώτησε ο καλός της αν "έχει τα ρούχα της"! Πάντως, έχει δίκιο η Σουρπού, καλό θα ήταν να μας πουν κι άλλοι άνδρες τι έχουν ακούσει γι' αυτήν την περίπτωση.

banned13

• Hero Member
Εγώ έχω ακούσει μόνο τους Ρώσους και τον Κόκκινο Στρατό (από Ελληνίδες, όχι από Ρωσίδες). Αυτό με τα ρούχα, πρώτη φορά το ακούω!
Τι να πω!
Απορία: στη Ρωσία, τι να λένε;
Αν κάνεις ένα γκάλοπ μεταξύ γυναικών όλων των ηλικιών και ανδρών άνω των 25-30, μάλλον θα διαπιστώσεις ότι η έκφραση είναι πασίγνωστη.
Πάντως, επιμένω ότι στα δικά μου αφτιά ηχεί άσχημα. Ακόμα χειρότερα όταν τη χρησιμοποιεί άντρας.

F_idάνι

• Hero Member
Συμφωνώ με την Αλεξάνδρα.

Έχω ακούσει και κάτι για υδραυλικά, αλλά δεν το θυμάμαι ακριβώς.

Search Tools