be on the rag -> έχω τα ρούχα μου, έχω περίοδο, έχουν έρθει οι Ρώσοι, έχω τις ανάποδές μου, είμαι σε κακή μέρα

paraskevi · 38 · 17502

Evmorfia

• My Website
  • Sr. Member
Συμφωνώ με την Αλεξάνδρα.

Έχω ακούσει και κάτι για υδραυλικά, αλλά δεν το θυμάμαι ακριβώς.

Και εγώ θα συμφωνήσω με την Αλεξάνδρα.

Όσο για τα υδραυλικά: έχω τα υδραυλικά μου!

zephyrous

• Hero Member

Σουρπουίτσα

• Dolce far niente...!
  • Sr. Member
  • Whatevah...
Ωραίο το «τα υδραυλικά σου έχεις (πάλι);».
Αλήθεια, πώς προκύπτει η ερώτηση, Βίκυ;
Μήπως η μικρά του κάνει κόνξες/ γκρίνιες/ νεύρα κ.λπ. κι αυτός βιάζεται να το αποδώσει στην περίοδό της (πάγια και εκνευριστική ανδρική τακτική);
Στο ίντερνετ όλα διίστανται.
W4tt4n4b3

Porkcastle

• Full Member
Θα συμφωνήσω με την Αλεξάνδρα, το "έχεις τα ρούχα σου", ακούγεται και σ' εμένα κάπως πιο προσβλητικό. Αυτό με τους Ρώσους το λέγαμε στο σχολείο σε διάφορες παραλλαγές (ήρθαν οι Ρώσοι, ο κόκκινος στρατός, επισκέψεις από τη Ρωσία και πολλά άλλα). Λέγαμε και αυτό με τα υδραυλικά ως "έχω τα υδραυλικά μου" όμως κάθε φορά που ένας γυμναστής μας μάς έλεγε "Μπα, πάλι χάλασαν τα υδραυλικά σου;" ήταν απίστευτα ενοχλητικό.
(Τις εποχές εκείνες βέβαια τα υδραυλικά χαλούσαν συχνά και πάντα την ώρα της γυμναστικής...)

Κι ένα χωρατό:

-Why did they call it PMS?
-Because "Mad cow disease" was already taken.
« Last Edit: 03 Dec, 2007, 13:16:52 by Porkcastle »

DiVx

• Sr. Member
Πολλά χρόνια πριν όταν πήγαινα σχολείο (:-)), στο μάθημα της γυμναστικής, όταν κάποια κοπέλλα ήθελε να λείψει λόγω περόδου, η απάντηση του γυμναστή μας ήταν η εξής:

"Πάλι τά' βρεξες;"

Απίστευτο;;;; Αυτό κι αν είναι προσβλητικό και χυδαίο.

Μια ιδέα.
Δημήτρης

Porkcastle

• Full Member
Πολλά χρόνια πριν όταν πήγαινα σχολείο (:-)), στο μάθημα της γυμναστικής, όταν κάποια κοπέλλα ήθελε να λείψει λόγω περόδου, η απάντηση του γυμναστή μας ήταν η εξής:

"Πάλι τά' βρεξες;"

Απίστευτο;;;; Αυτό κι αν είναι προσβλητικό και χυδαίο.

Μια ιδέα.
Δημήτρης

Ο δικός μας (ίδιος με αυτόν που ανέφερα πριν) είχε μέχρι και μπλοκάκι στο οποίο σημείωνε πότε είχε κάθε κοπέλα περίοδο και μετρούσε τις μέρες... μιλάμε για περίπτωση...
...μέχρι που κάποια του είπε "Θέλεις να πάω στις τουαλέτες και να σου φέρω τη σερβιέτα;" και από τότε δεν το ξανακανε... :D

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
και γω συμφωνώ με την Αλεξάνδρα.

αντί να πεις 'έχω τα ρούχα μου' (που είναι απαίσιο και προσβλητικό) μπορείς απλά να πεις 'αδιαθέτησα'. 'δύσκολες μέρες;' Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τη λέξη 'περίοδο'. 'έχεις περίοδο;', 'αδιαθέτησες;'.
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

paraskevi

• Sr. Member
Ωραίο το «τα υδραυλικά σου έχεις (πάλι);».
Αλήθεια, πώς προκύπτει η ερώτηση, Βίκυ;

Την αγκάλιασε και τη φίλησε στο διάδρομο του σχολείου, μπροστά σ' όλους τους μαθητές, κι εκείνη θίχτηκε. Εκείνος την αποκάλεσε μυγιάγγιχτη, και αμέσως μετά της έκανε τη συγκεκριμένη ερώτηση.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό με τα υδραυλικά. Τελικά, όμως, θα συμφωνήσω με την Αλεξάνδρα. Όταν ένας άνδρας σού λέει "Τα ρούχα σου έχεις;" συνήθως δεν το κάνει από αγάπη και συμπόνοια, αλλά για να σου δηλώσει ότι η γκρίνια σου του σπάει τα νεύρα.
Never explain yourself to anyone. Because the person who likes you, doesn't need it, and the person who dislikes you, won't believe it.

banned8

• Jr. Member
  • **
Εγώ θα προσθέσω απλώς ότι η έκφραση «έχω τα ρούχα μου» είναι κλασική, καθιερωμένη και σε όλα τα λεξικά. Είναι η κλασική αντιστοιχία στο «be on the rag».

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Εγώ θα προσθέσω απλώς ότι η έκφραση «έχω τα ρούχα μου» είναι κλασική, καθιερωμένη και σε όλα τα λεξικά. Είναι η κλασική αντιστοιχία στο «be on the rag».

Το μόνο Rag που ξέρω εγώ για ΗΒ, είναι αυτό του... beer race.

Δεν λέγεται -στο ΗΒ τουλάχιστον.

«Τα ρούχα» το έχω ακούσει, κάτι με «Ρώσους» όχι.
Συμφωνώ απόλυτα με την Αλεξάνδρα (για «τα ρούχα μου») -εξαρτάται, βέβαια, από το πού/ποιος/πότε.
Είναι όπως το... «μωρή» μάλλον...

:)))
« Last Edit: 03 Dec, 2007, 15:11:17 by elena petelos »

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
"Τα ρούχα μου" δεν το έχω ξανακούσει. Αυτά που λέγαμε εμείς (και λέμε ακόμα) είναι:

"Έχω τα υδραυλικά μου"
"Κατέβηκαν οι Ρώσοι"
"Παίζει ο ολυμπιακός εντός έδρας" (αυτό κι αν είναι ηλίθιο!)

"Only Love can leave such a... Mark!"

mariapar

• Hero Member
Συγγνώμη για τις λεπτομέρειες της περιγραφής, αλλά είναι για την ιστορία...

Απ' ότι γνωρίζω από τις μεγαλύτερες σε ηλικία γυναίκες της οικογένειας, η έκφραση "έχω τα ρούχα μου" δεν υποδηλώνει κάποια χυδαιότητα. Τη χρησιμοποιούσαν ευρύτατα οι γυναίκες μεταξύ τους, ακόμα και των "καλών οικογενειών", και προέρχεται από το γεγονός ότι πριν από την εποχή της σερβιέτας και (πιο πριν) του χαρτοβάμβακα, οι εμμηνοροούσες χρησιμοποιούσαν κομμάτια υφάσματος, ρετάλια από το ράψιμο ασπρόρουχων, τα οποία πλένονταν και χρησιμοποιούνταν πολλές φορές.

One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

user10

• Hero Member
Απ' ότι γνωρίζω από τις μεγαλύτερες σε ηλικία γυναίκες της οικογένειας, η έκφραση "έχω τα ρούχα μου" δεν υποδηλώνει κάποια χυδαιότητα. Τη χρησιμοποιούσαν ευρύτατα οι γυναίκες μεταξύ τους, ακόμα και των "καλών οικογενειών", και προέρχεται από το γεγονός ότι πριν από την εποχή της σερβιέτας και (πιο πριν) του χαρτοβάμβακα, οι εμμηνοροούσες χρησιμοποιούσαν κομμάτια υφάσματος, ρετάλια από το ράψιμο ασπρόρουχων, τα οποία πλένονταν και χρησιμοποιούνταν πολλές φορές.

+1

Search Tools