λειτουργικές ιδιότητες

spaceoddity

• Hero Member
Καλημέρα:-)

Πιστεύω πως αυτή θα είναι η τελευταία φράση που θα με προβληματίσει στο εν λόγω κείμενο...

Φυσικά και οι λειτουργικές ιδιότητες είναι όρος που έχω συναντήσει άπειρες φορές σε άλλα κείμενα (κυρίως τεχνικά), αλλά εδώ:

...Υπολογίζεται πως, σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση, ποσοστό 70% της γλυκόζης πωλείται βάσει των λειτουργικών ιδιοτήτων της...

ή λίγο παρακάτω:

Ωστόσο, λαμβάνεται ως δεδομένο πως η αγορά βάσει λειτουργικών ιδιοτήτων θα αποδεχτεί μικρότερες μειώσεις τιμών, με αποτέλεσμα οι ποσότητες να συρρικνωθούν έτσι ώστε να εξυπηρετούνται μόνο οι πελάτες που αγοράζουν γλυκόζη για τις λειτουργικές ιδιότητές της, ...

δεν μπορώ να είμαι βέβαιη ότι πρόκειται για functional properties... έβαλα την απορία στην κατηγορία χρηματοοικονομικά λόγω ακριβώς της αδυναμίας μου να δω την τεχνική διάσταση (αν υπάρχει...)

spaceoddity

• Hero Member
Κοιτάζοντας πιο προσεκτικά το κείμενο, διαπιστώνω ότι πρόκειται πράγματι για την "κλασική" έννοια των λειτουργικών ιδιοτήτων. Οπότε, προτείνω να περιμένουμε μέχρι να επιβεβαιώσει κάποιος πιο ειδικός ότι δεν έχει άλλη "χροιά" στο context αυτό, και στη συνέχεια ή να μεταφερθεί, ή να καταργηθεί εντελώς η απορία:-)

Search Tools