Αφιέρωμα στον Άλφρεντ Χιτσκοκ από την ΕΤ-1

Αλ. · 18 · 3655

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Από την προηγούμενη Κυριακή ξεκίνησε αφιέρωμα της Ετ-1 στον Άλφρεντ Χιτσκοκ.
Κάθε Κυριακή η Ετ-1 προβάλλει μία ταινία του μοναδικού αυτού δημιουργού.
Την προηγούμενη βδομάδα το θυμήθηκα την τελευταία στιγμή, για αυτό δεν ειδοποίησα.
Σήμερα όμως στις 20.45 θα προβληθεί η "Υπόθεση Πάρανταϊν"...
Διάρκεια: 110'
Παραγωγή:ΗΠΑ
Παίζουν: Γκρέγκορι Πεκ, Αν Τοντ, Τσαρλς Λότον, Αλίντα Βάλι, Εθελ Μπάριμορ, Τσαρλς Κόμπερν, Λουί Ζουρντάν
Σκηνοθέτης: Αλφρεντ Χίτσκοκ
Σενάριο: Αλμα Ρέβιλ, Ντέιβιντ Ο Σέλζνικ, από μυθιστόρημα του Ρόμπερτ Χίτσενς
Φωτογραφία: Λι Γκάρμς

Για περισσότερες λεπτομέρειες στη σελίδα της ΕΡΤ, http://tvradio.ert.gr/profile/et1new.asp...
« Last Edit: 09 Dec, 2007, 20:03:10 by Member f0rm3r|y kn0wn as w4tt4n4b3 »
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

stathis

• Hero Member
Σήμερα όμως στις 20.45 θα προβληθεί η "Υπόθεση Πάρανταϊν"...
Κι επειδή δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ ότι είμαστε γλωσσικό φόρουμ (irony intended), να πούμε ότι ο τίτλος θα έπρεπε κανονικά να είναι "Υπόθεση Πάραντιν", μια και έτσι προφέρεται το όνομα.
(Από τις ελάσσονες και λιγότερο γνωστές ταινίες του μετρ, όχι όμως ανάξια λόγου.)

banned13

• Hero Member
Κι επειδή δεν πρέπει να ξεχνάμε ποτέ ότι είμαστε γλωσσικό φόρουμ (irony intended), να πούμε ότι ο τίτλος θα έπρεπε κανονικά να είναι "Υπόθεση Πάραντιν", μια και έτσι προφέρεται το όνομα.
Πολύ σωστά. Με πρόλαβες.

Αλ.

• Hero Member
O συντάκτης της ΕΡΤ που έγραψε το κείμενο στην ιστοσελίδα προφανώς δεν είχε δει την ταινία -όπως κι εγώ- και μάλλον ανέσυρε από
το πανάρχαιο αρχείο της ΕΡΤ τη μεταγραφή από την εποχή που το Paradine μεταγραφόταν ως Πάρανταϊν...
Στην ταινία πάντως το Paradine γράφεται στους υπότιτλους όπως προφέρεται.
Επίσης ο συντάκτης της ΕΡΤ είναι μεγάλος φαν του Ντέιβιντ Κάρανταϊν (Carradine) και για αυτό μπερδεύτηκε...

Ευτυχώς ή δυστυχώς, έχουμε καταντήσει στην τηλεόραση να παίζονται περισσότερες καλές ταινίες παρά στους κινηματογράφους.
Το δυστυχώς πάει και στο ότι στις παλιές καλές εποχές στην Ερτ έβλεπες διαφημιστικό διάλειμμα μετά από μισή ώρα και, το οποίο διαρκούσε όσο μια διαφήμιση...
Τώρα πέρα από τη διακοπή για τζόκερ, μπάτμαν κτλ βλέπεις και άλλα 10 λεπτά διαφημίσεων.
Αφού πλέον η ΕΡΤ έχει τόσες πολλές διαφημίσεις, μήπως η εισφορά υπερ ΕΡΤ στο λογαριασμό της ΔΕΗ να καταργηθεί επιτέλους;
Αυξήσεις, αυξήσεις και καμιά μείωση δε βλάπτει...
Πάντως οι φαν του Χίτσκοκ είναι υπέρ των αυξήσεων...για να υπάρχει το σασπένς, θα τη βγάλω αυτό το μήνα ή δε θα τη βγάλω;
Αποδόμήθηκε και ο Χίτσκοκ...

auditor

• Hero Member
Ας ανοίξω έναν από τους προσφιλέστατούς μου καβγάδες, όπου συνήθως τρώω τα μουστάκια μου με την Αλεξάνδρα (που δεν έχει, και βαρυστομαχιάζω γιατί τρώω μόνο τα δικά μου).

Ο Κολιοδήμος μάς λέει ότι η ταινία παίχθηκε στους σινεμάδες (μην το διορθώσει κανείς αυτό θα γίνουμε μπίλιες) ως "Υπόθεσις Παραντάιν". Προσωπικά εφαρμόζω τον κανόνα "όπως παίχθηκε κάποτε στους σινεμάδες, έτσι το αναπαράγω, ακόμα και αν έχει παράξενη/παρωχημένη/εσφαλμένη ορθογραφία". Σαν να κάνω copy/paste μια εικόνα στο κείμενό μου.

Τα καρφιά βρίσκονται στη βάση του λόφου, τον σταυρό τον έχω πάρει επ' ώμου, και σας περιμένω.
Nick Roussos

stathis

• Hero Member
Ο Κολιοδήμος μάς λέει ότι η ταινία παίχθηκε στους σινεμάδες (μην το διορθώσει κανείς αυτό θα γίνουμε μπίλιες) ως "Υπόθεσις Παραντάιν". Προσωπικά εφαρμόζω τον κανόνα "όπως παίχθηκε κάποτε στους σινεμάδες, έτσι το αναπαράγω, ακόμα και αν έχει παράξενη/παρωχημένη/εσφαλμένη ορθογραφία". Σαν να κάνω copy/paste μια εικόνα στο κείμενό μου.
Τα καρφιά βρίσκονται στη βάση του λόφου, τον σταυρό τον έχω πάρει επ' ώμου, και σας περιμένω.
Λυπάμαι που σου χαλάω τον καβγά, αλλά συμφωνώ μαζί σου. Ωστόσο, το "Υπόθεσις" θα το έκανα "Υπόθεση".
(Άκου σταύρωση χριστουγεννιάτικα...)

mavrodon

• Hero Member
Με την ευκαρία, ερωτώ μήπως γνωρίζετε πώς μπορεί κάποιος να προμηθευτεί κλασικές μαυρόασπρες ταινίες; Την "Κληρονόμο", λ.χ. με πρωταγωνιστές τον Μοντγκόμερυ Κλιφ, την Ολίβια Ντε Χάβιλαντ και τον Ραλφ Ρίτσαρσον  (τίτλος πρωτοτύπου The Heiress, από τo μυθιστόρημα του Χένρυ Τζέιμς Washington Square) πώς μπορώ να αποκτήσω σε DVD;

Αλ.

• Hero Member
Κύριε mavrodon, δοκιμάστε, αν θέλετε, το http://www.aza.gr/.

mariapar

• Hero Member
Με την ευκαρία, ερωτώ μήπως γνωρίζετε πώς μπορεί κάποιος να προμηθευτεί κλασικές μαυρόασπρες ταινίες; Την "Κληρονόμο", λ.χ. με πρωταγωνιστές τον Μοντγκόμερυ Κλιφ, την Ολίβια Ντε Χάβιλαντ και τον Ραλφ Ρίτσαρσον  (τίτλος πρωτοτύπου The Heiress, από τo μυθιστόρημα του Χένρυ Τζέιμς Washington Square) πώς μπορώ να αποκτήσω σε DVD;

Σε διαδικτυακά καταστήματα του εξωτερικού (δεν αναφέρω ποια για να μη θεωρηθεί διαφήμιση...) υπάρχει μεγάλη ποικιλία από τέτοιες ταινίες. Υπάρχει βέβαια και ένα θέμα με τους υπότιτλους - στη συγκεκριμένη κατηγορία ταινιών δύσκολα βρίσκει κανείς δισκάκια που να περιέχουν ελληνικούς.

Κι εδώ ένα hint: Αν κάποιος χρειάζεται οπωσδήποτε τους ελληνικούς υπότιτλους και δεν υπάρχουν στα μεγάλα διαδικτυακά καταστήματα, μπορεί να κάνει μια βόλτα κι από αντίστοιχα sites που εδρεύουν στη Γερμανία. Εκεί, πολλές από τις ταινίες είναι οι γερμανικές κυκλοφορίες, και λόγω των πολλών Ελλήνων που υπάρχουν στη χώρα τους, οι Γερμανοί περιλαμβάνουν αρκετά συχνά τους ελληνικούς υπότιτλους στις διαθέσιμες επιλογές.

Τη συγκεκριμένη ταινία, που μάλλον δεν πρέπει να έχει κυκλοφορήσει σε DVD στην Ελλάδα, την αναζήτησα και τη βρήκα στα εν λόγω καταστήματα, αλλά δεν αναφέρεται πουθενά τίποτα για υπότιτλους - ούτε κάν για αγγλικούς.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει τίποτα και πουθενά, συνιστώ μια βόλτα από το (edit: μόλις προαναφερθέν!) ιστορικό-ηρωϊκό video/DVD club του κέντρου της Θεσσαλονίκης που είναι γνωστό για το πραγματικά τεράστιο αρχείο του...

One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

banned8

• Jr. Member
  • **
Τη συγκεκριμένη Κληρονόμο μπορείτε να την παρακολουθήσετε ολόκληρη, σε 13 δόσεις, από το youtube, αρχίζοντας εδώ: (βρίσκετε και τα 13 μέρη με Heiress Havilland στην αναζήτηση).

Η κόπια είναι καλή, ο ήχος άψογος, χωρίς υπότιτλους βέβαια. Αν έχετε αργή σύνδεση, βάζετε να φορτώνει το πρώτο μέρος (πατήστε pause για να μαζέψει πράμα), ύστερα, όσο βλέπετε το πρώτο, βάζετε σε άλλο παράθυρο να φορτώνει το 2ο κ.ο.κ.

mavrodon

• Hero Member
Ευχαριστώ για την υπόδειξη. Δεν μου κάνει όμως το Ιντερνετ, μια και χρειάζομαι DVD με υπότιτλους για τη γυναίκα μου.
« Last Edit: 10 Dec, 2007, 19:50:40 by mavrodon »

mavrodon

• Hero Member
Κύριε mavrodon, δοκιμάστε, αν θέλετε, το http://www.aza.gr/.
Τους πήρα μόλις τηλέφωνο. Έχουν την ταινία σε βίντεο αλλά χωρίς υπότιτλους και δε μου κάνει. Ευχαριστώ για την υπόδειξη.

Αλ.

• Hero Member
Στο διαδίκτυο, κύριε mavrodon, μπορείτε να βρείτε τους υπότιτλους.
Κατεβάζετε την ταινία από κάπου και μετά περνάτε τους υπότιτλους.

mariapar

• Hero Member
Επίσης, κ. mavrodon, μπορείτε αν θέλετε να έχετε το νου σας και για ταινίες που δίνουν οι εφημερίδες και τα περιοδικά. Σε πολλές περιπτώσεις είναι ακυκλοφόρητες από εταιρείες διανομής στην Ελλάδα, και συνεπώς δεν μπορούν να βρεθούν στα DVD clubs ή στο εμπόριο για αγορά, οπότε η μόνη οδός απόκτησης είναι μέσω του εντύπου.

Καλά κάνατε και το αναφέρατε πάντως, για να έχουμε κι εμείς το νου μας αν βρεθεί κάπου...
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

stathis

• Hero Member
Τη συγκεκριμένη Κληρονόμο μπορείτε να την παρακολουθήσετε ολόκληρη, σε 13 δόσεις, από το youtube
Σε λίγο καιρό θα βλέπουμε και τη ζωή μας στο YouTube (αντί να τη ζούμε φυσικά)...

(Οκ, μου βγήκε λίγο μελό, αλλά με αντιλαμβάνεστε φαντάζομαι.)

Search Tools