home network -> οικιακό δίκτυο, οικείο δίκτυο, τοπικό δίκτυο, πάτριο δίκτυο

zephyrous

• Hero Member
Επειδή σχεδόν κανείς μας δεν θα το καλοσκεφτεί, όταν το συναντήσει, το home network στις τηλεπικοινωνίες ορίζεται ως εξής: A mobile user's primary cellular network. Σε αυτήν την περίπτωση, δεν μιλάμε για ιδιωτικό ή οικιακό δίκτυο, αλλά για το οικείο δίκτυο. Τουλάχιστον, έτσι το ξέρω. Δεκτή κάθε ένσταση.

Το αφήνω, μέχρι να το δει ο μπαρμπα-Νίκος και να αρχίσει να γκαρίζει.
« Last Edit: 20 Jul, 2013, 19:01:00 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μ' αρέσει.

Και ταιριάζει απόλυτα με τον πρώτο ορισμό του ΛΚΝ:

οικείος
-α -ο [i<k>íos] E4 : 1. (λόγ.) που ανήκει σ΄ εκείνον για τον οποίο γίνεται λόγος. (έκφρ.) οικεία βουλήσει, εκουσίως, οικειοθελώς. οικεία κα κά*. || (ως ουσ.) οι οικείοι (κάποιου), τα μέλη του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος· οι δικοί του: Tο πτώμα παραδόθηκε στους οικείους του. ΦP εξ οικείων τα βέλη*. 2. που έχει στενή σχέση με κπ. ή με κτ. α. φιλικός, που δείχνει εξοικείωση: Oικεία συμπεριφορά. || (γλωσσ., για επίπεδο της γλώσσας) που αναφέρεται σε λέξεις, φράσεις κτλ. που χρησιμοποιούνται στο οικογενειακό ή φιλικό περιβάλλον κάποιου: Oικεία γλώσσα / λέξη / έκφραση. Oικείο λεξιλόγιο / ύφος. β. γνωστός, γνώριμος: Oικείο περιβάλλον. Mου είναι οικείο ένα θέμα / ένα πρόσωπο. γ. αντίστοιχος, παρόμοιος, ανάλογος, που προσιδιάζει στην περίπτωση: Tο δικαστήριο θα κρίνει την πράξη ανατρέχοντας πρώτα στις οικείες διατάξεις του νόμου.   [λόγ.: 1: αρχ. οἰκεῖος· 2: σημδ. γαλλ. familier]

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Καμία ένσταση! και εμπνεύστηκα...να ρωτήσω επίσης θα έλεγες 'οικείος Η/Υ';..
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

banned8

• Jr. Member
  • **
Πάντως ο όρος ΕΛΕΤΟ είναι «πάτριο δίκτυο». Έχει περάσει και σε κάνα-δυο σελίδες της ΕΕ.

zephyrous

• Hero Member
ο όρος ΕΛΕΤΟ είναι «πάτριο δίκτυο»

Πάτριο καρναβάλι για πάντα αυτοί οι άνθρωποι...

θα έλεγες 'οικείος Η/Υ'

Frederique, ποιο αγγλικό/γαλλικό αντίστοιχο έχεις κατά νου για το "οικείος Η/Υ";

Frederique

• Hero Member

lycos

• Jr. Member
  • **
Πάντως, στα δικά μου αυτιά, η λέξη οικείο αντιστοιχεί μονοσήμαντα με το familiar. Για το home προτιμώ το οικιακό ή κάποια περίφραση (μέχρι να έρθει καμία επιφώτιση).

Frederique

• Hero Member
η φράση είναι: '....for your home/office PC'
ή απλά "για τον Η/Υ στο γραφείο ή στο σπίτι"
Παραείναι familiar όμως.

zephyrous

• Hero Member
Home PC

Να σου πω την αλήθεια, για το home pc (ή home computer) δεν θεώρησα ποτέ αναγκαίο έναν τέτοιο προσδιορισμό (μάλλον επειδή θεωρώ ότι υπάρχει ένα σύνολο [δίκτυο] και διάφορα υποσύνολα [προσωπικοί υπολογιστές]). Μπορεί απλώς να μην το έχω πολυσκεφτεί, όμως. :)
Μια μετάφραση από τα Windows Vista είναι αρκετά αντιπροσωπευτική (και συμφωνώ):

This is a home computer; it's not part of a business network
Αυτός ο υπολογιστής είναι για οικιακή χρήση. Δεν είναι μέρος ενός δικτύου εταιρείας

zephyrous

• Hero Member
η φράση είναι: '....for your home/office PC'
ή απλά "για τον Η/Υ στο γραφείο ή στο σπίτι"

Ακριβώς. Με απλότητα και σαφήνεια. Η μόνη μου διαφωνία έγκειται στο "Η/Υ". Αποφεύγω τη συντόμευση και αναπτύσσω ολόκληρη τη λέξη (υπολογιστής).

Το 1954, πίστευαν ότι σε 50 χρόνια από τότε (δηλαδή το 2004), οι οικιακοί υπολογιστές θα ήταν κάπως έτσι:
« Last Edit: 21 Dec, 2007, 18:37:52 by nickel »

Frederique

• Hero Member
άψογη φωτογραφία. Που τη βρήκες?

spaceoddity

• Hero Member
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον lycos, και μένα με παραπέμπει σαφώς στο familiar το οικείο, και δεν με βοηθάει καθόλου στο να καταλάβω τι εννοεί [τηλεπικοινωνιακά].

Για να δω αν έχω καταλάβει καλά τον ορισμό: όλοι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν συμφωνίες/συμμαχίες μεταξύ των cellular operators, π.χ. εδώ στο διαμέρισμα που μένω και που δεν πιάνει καλά καμία εταιρία κινητής τηλεφωνίας, αν και είμαι WIND, επειδή υπάρχει διμερής συμφωνία με τη Vodafone, σε ορισμένα σημεία του σπιτιού βλέπω στο καντράν μου Vodafone GR. Home network λοιπόν θεωρείται ότι έχω τη WIND; Και η Vodafone δεν θα λεγόταν στην περίπτωση αυτή δευτερεύον δίκτυο; Γιατί λοιπόν να μη λέω ότι έχω πρωτεύον δίκτυο τη WIND; Όλα αυτά με βάση τον ορισμό του Ζέφυρου, γιατί ομολογώ ότι δεν είχα υπόψη μου τον όρο...

peterv

• Newbie
  • *
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον lycos, και μένα με παραπέμπει σαφώς στο familiar το οικείο, και δεν με βοηθάει καθόλου στο να καταλάβω τι εννοεί [τηλεπικοινωνιακά].

Πρβλ. όμως και "στους οικείους τόπους" που χρησιμοποιείται κατά κόρον σε κάτι π.χ. νομικά συγγράμματα (π.χ. "όπως αναπτύσσεται στους οικείους τόπους"). Άρα, το familiar είναι μια έννοια του οικείου, αλλά υπάρχουν και άλλες.

Για να δω αν έχω καταλάβει καλά τον ορισμό: όλοι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν συμφωνίες/συμμαχίες μεταξύ των cellular operators, π.χ. εδώ στο διαμέρισμα που μένω και που δεν πιάνει καλά καμία εταιρία κινητής τηλεφωνίας, αν και είμαι WIND, επειδή υπάρχει διμερής συμφωνία με τη Vodafone, σε ορισμένα σημεία του σπιτιού βλέπω στο καντράν μου Vodafone GR. Home network λοιπόν θεωρείται ότι έχω τη WIND; Και η Vodafone δεν θα λεγόταν στην περίπτωση αυτή δευτερεύον δίκτυο; Γιατί λοιπόν να μη λέω ότι έχω πρωτεύον δίκτυο τη WIND; Όλα αυτά με βάση τον ορισμό του Ζέφυρου, γιατί ομολογώ ότι δεν είχα υπόψη μου τον όρο...

πρωτεύον = primary. Άλλο το δίπολο primary/secondary και άλλο το home/foreign.

spaceoddity

• Hero Member
Πολύ καλά τεκμηριωμένη η απάντηση (και έχεις δίκιο: το "οικ." χρησιμοποιείται πολύ συχνά στα έγγραφα για να δηλώσει την έννοια του "οικείου").

Ωστόσο, εξακολουθώ να επιμένω ότι δεν θα καταλάβαινα περί τίνος επρόκειτο... μήπως μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι έχω καταλάβει σωστά τον ορισμό; (ότι δηλαδή πρόκειται για το δίκτυο στο οποίο είσαι συνδρομητής, και όχι αυτό που τυχαίνει να χρησιμοποιείς εκείνη τη στιγμή επειδή δεν "πιάνει" το κύριο, ή είσαι σε περιαγωγή κλπ...)

Search Tools