returned check -> επιστραφείσα επιταγή, επιστρεφόμενη επιταγή, ακάλυπτη επιταγή

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Ναι. Στη βιβλιοθήκη μου υπάρχει πλήθος από πανάκριβα λεξικά που τα ανοίγω μια φορά στα δύο χρόνια. Μισείστε με, αλλά όπως έχει πει και μια ψυχή από δω μέσα (κατ' ιδίαν, μην ψάχνετε στο φόρουμ), "ο μεταφραστής είναι συλλέκτης λεξικών".

Ν' αγιάσει το στόμα σας, αγαπητέ, ακριβώς το ίδιο κάνω κι εγώ!

Η συλλέκτρια (κατά κόσμον λinaπ)
Λίνα Παπαδοπούλου

peterv

• Newbie
  • *
such as? Εν προκειμένω πάντα...

απορία: τελικά τα χρηματοοικονομικά ή η πληροφορική είναι το αντικείμενό σου;

Both :-)

(Πληροφορική για χρηματοοικονομικές εφαρμογές...)

peterv

• Newbie
  • *
If, for any reason, a check used by Lessee to pay Lessor is returned without having been paid, Lessee will pay a charge of...  as additional rent AND take whatever other consequences there might be in making a late payment. After the second time a Lessee's check is returned, Lessee must thereafter secure a cashier's check or money order for payment of rent.
-----------------------
Αν, για οποιονδήποτε λόγο, επιταγή που χρησιμοποιήθηκε από τον μισθωτή για να πληρώσει τον εκμισθωτή επιστραφεί χωρίς να έχει πληρωθεί, ο μισθωτής θα πληρώσει χρέωση ... ως επιπρόσθετο ενοίκιο ΚΑΙ θα έχει οποιεσδήποτε άλλες συνέπειες μπορεί να υπάρχουν στην πραγματοποίηση καθυστερημένης πληρωμής. Μετά τη δεύτερη φορά που επιστραφεί η επιταγή του μισθωτή, ο μισθωτής πρέπει έκτοτε να εξασφαλίζει τραπεζική επιταγή ή συναλλαγματική για την πληρωμή του ενοικίου.
---------------------------

Συγχωρήστε με για τυχόν μεταφραστικά λάθη... Πάντως, το "for any reason" και το όλο context, με κάνουν να επιμένω (ίσως να είμαι και ξεροκέφαλος) ότι, παρότι η περίπτωση ακάλυπτης επιταγής είναι λογικά η τυπική περίπτωση, δεν αποκλείονται άλλες περιπτώσεις ("for any reason"). Πρέπει να δω τι άλλοι λόγοι απόρριψης προκύπτουν στην πράξη εκτός από "insufficient funds"... Θα το δω, και από περιέργεια ακόμα, και θα σας πω...

auditor

• Hero Member
peterv, το  βρήκα

returned check

Check returned unpaid (dishonored) after presentation at the bank on which it was drawn (the payee bank). Dishonor may be due to (1) a technical reason, such as a (a) mismatch between amount in figures and words, (b) disfigured or torn state, (2) it being 'stale,' the validity of check has expired because of its too-late presentment (usually six months after the date on the check), (3) lack of sufficient funds in the drawer's account to cover the amount (see not sufficient funds for details), or (4) stop payment order issued by its maker (drawer) to the payee bank.

Νομίζω, δε, ότι η περίπτωση 2 είναι αυτή που παραθέτω σε σύνδεσμο παραπάνω.

Πιστεύω πως έχεις δίκιο, και μπορούμε κάλλιστα να μιλήσουμε για επιστραφείσα ή επιστρεφόμενη επιταγή.
« Last Edit: 09 Jan, 2008, 12:19:46 by auditor »
Nick Roussos

mavrodon

• Hero Member
O Auditor έχει δίκαιο, αλλά θα αντιγράψω από την ΣΤ΄ έκδοση του μοναδικού λεξικού των Ι. Χρυσοβιτσιώτη-Ι.Σταυρακόπουλου (Ηλεκτρονική επιμέλεια του  γνωστού και μη εξαιρετέου Νίκου Λίγγρη).

returned check. Επιστραφείσα επιταγή. Ακάλυπτη, συνήθως, επιταγή που επιστρέφεται από την πληρώτρια τράπεζα.

Συνεπώς, η επιταγή αυτή μπορεί να επιστέφεται και για άλλους λόγους  εκτός της ανεπάρκειας του πιστωτικού υπολοίπου μιας κατάθεσης όψεως. Ειδικώς για την ακάλυπτη επιταγή υπαρχουν πιο εξειδικευμένοι όροι, όπως bad check, bouncing check κ.α.
Επειδή ο Auditor δικαίως διαμαρτύρεται, εν προκειμένω, μόλις τηλεφώνησα στον εκδότη Αλέξανδρο Παπαζήση, ο οποίος προσφέρει στα μέλη του φόρουμ  20% έκπτωση επί της τιμής του ευπώλητου και πολύτιμου λεξικού.
« Last Edit: 09 Jan, 2008, 12:59:48 by mavrodon »

auditor

• Hero Member
Δεν θα απαντήσω ξανά σε ερώτηση όταν έχω τόση δουλειά και δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω στα λεξικά μου.
Δεν θα απαντήσω ξανά σε ερώτηση όταν έχω τόση δουλειά και δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω στα λεξικά μου.

Να το γράψω κι άλλες φορές ή τιμωρήθηκα αρκετά;
Nick Roussos

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

mavrodon

• Hero Member
Δεν ρίχνεις κι ένα αυτομαστίγωμα, αχρείαστο να 'ναι;

Όλοι, πού και πού, το χρειαζόμαστε. Ας μην είμαστε, όμως, bad boys (κατά το bad checks)!
« Last Edit: 09 Jan, 2008, 13:06:34 by wings »

auditor

• Hero Member

spaceoddity

• Hero Member
Ναι, στο "for any reason" σήμερα το πρωί που έγραφα την εν λόγω παράγραφο έδωσα τη δέουσα προσοχή και μπήκα στο δίλημμα... τελικά ακάλυπτη επιταγή το έβαλα, επειδή θεωρώ ότι ο εκμισθωτής δεν θα δεχόταν την επιταγή in the first place αν ήταν λάθος συμπληρωμένη ή σκισμένη, ούτε μπορεί να βάλει πρόστιμο ο εκμισθωτής στο μισθωτή του επειδή ο πρώτος μετά από 6 μήνες πρόκοψε να εξαργυρώσει την επιταγή... και η τελευταία περίπτωση μου φαίνεται εντελώς απίθανη... οπότε για να μην μπερδευτεί ο αναγνώστης (τυχαίνει να είναι και local assignment και να γνωρίζω τον τελικό παραλήπτη) θεωρώ ότι η 99% βεβαιότητα ότι πρόκειται για την περίπτωση ακάλυπτης μου επιτρέπει την "αυθαιρεσία" αυτή... ευχαριστώ όλους:-)

Peterv μέσα στη "συλλογή" των επαγγελμάτων σου (κι εγώ συλλέκτης επιτηδευμάτων είμαι) συγκαταλέγονται και τα μαθηματικά; αν θυμάμαι καλά, εσύ έδωσες την οριστική απάντηση για τη διανυσματική ισορροπία...

peterv

• Newbie
  • *
Πάντως, θα μπορούσαμε με σχετική ασφάλεια να πούμε ότι οι ακάλυπτες επιταγές (αυτές που απορρίπτονται λόγω ανεπαρκούς υπολοίπου λογαριασμού) αποτελούν πάνω από το 80% των επιστρεφόμενων.

Υπάρχουν όμως και πολύ αθώες περιπτώσεις που *προκύπτουν* στην πράξη, αν και σε πολύ μικρότερη συχνότητα... Π.χ. μπορεί, στα στοιχεία που είναι γραμμένα πάνω στην επιταγή, να είναι λάθος ο κωδικός καταστήματος (αναριθμητισμός) ή να υπάρχει διαφορά του ποσού που αναφέρεται ολογράφως και του αντίστοιχου αριθμητικού κ.λπ.

Μαθηματικός είμαι, αλλά, αφού τελείωσα, έκανα Master στην Επιστήμη Υπολογιστών και μετά ασχολήθηκα επαγγελματικά με την Πληροφορική... Έτυχε να μπλέξω με τραπεζικές/χρηματοοικονομικές εφαρμογές και (γι' αυτό το λόγο) έκανα και ένα σχετικό (2ο) Master... (αν και σίγουρα δεν χρειάζεται για τη διαχείριση επιταγών που είναι το θέμα μας...) Έτσι εξηγούνται όλα... :-) [ BTW, πώς γράφει κανείς σε γκρίζο;]

« Last Edit: 09 Jan, 2008, 19:55:29 by peterv »

spaceoddity

• Hero Member

Έτσι εξηγούνται όλα... :-)

Μάλιστα :-). Είμαστε "εν μέρει" συνάδελφοι: είμαι [και] καθηγήτρια πληροφορικής (στη Β'βάθμια εκπ/ση)

[ BTW, πώς γράφει κανείς σε γκρίζο;]

Επιλέγεις το κείμενό σου και το "μαρκάρεις" με change color... μετά πας manually και αλλάζεις το χρώμα, π.χ. black, σε gray :-))

mavrodon

• Hero Member
Επιλέγεις το κείμενό σου και το "μαρκάρεις" με change color... μετά πας manually και αλλάζεις το χρώμα, π.χ. black, σε gray :-))
΄
Με το δικό μου δε γίνεται, ίσως επειδή δεν έχω εγκαταστήσει το Firefox στο καινούργιο laptop.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλημέρα, Θωμά. Δεν είναι θέμα firefox αυτό. Πάνω δεξιά από το πλαίσιο που γράφεις το μήνυμά σου στο φόρουμ υπάρχει η επιλογή change color του φόρουμ. Μαρκάρεις το κείμενό σου και διαλέγεις κάποιο χρώμα από εκεί. Θα εμφανιστεί αριστερή αγκύλη ([), color=black, δεξιά αγκύλη (]), το κείμενό σου και ξανά αριστερή αγκύλη, /color, δεξιά αγκύλη. Με το χέρι αλλάζεις τη λέξη black και την κάνεις gray.
« Last Edit: 10 Jan, 2008, 12:04:58 by wings »

Search Tools