Διαγράμματα που δεν εμφανίζονται στο Word

Offline alter_ego

• Jr. Member
  • **
Έχω το εξής πρόβλημα και ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει.

Στο αρχείο μου υπάρχουν διαγράμματα ροής εργασιών και ένα οργανόγραμμα εταιρείας που δεν εμφανίζονται στην προβολή αλλά τα βλέπω κανονικά στην προεπισκόπηση εκτύπωσης και εκτυπώνονται μια χαρά.
Τι να κάνω για να εμφανιστούν στην οθόνη μου; Εμφανίζεται μόνο ένα πλαίσιο, κενό στο εσωτερικό.
Θέλω να κάνω τροποποιήσεις και δεν μπορώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει.
Mind the Gap

Offline user2

• Hero Member
Σε ποια προβολή δεν σου εμφανίζονται; Αν ήδη δουλεύεις σε View -> Print layout, δοκίμασε να κάνεις δεξί κλικ πάνω στο διάγραμμα και -> Edit. Σε αφήνει να το επεξεργαστείς;
Μήπως το έγγραφο έχει δημιουργηθεί σε παλιότερη έκδοση του Word;
Αν είναι rtf, δοκίμασε να το κάνεις doc (και το αντίστροφο).
Κάνε copy ολόκληρο το έγγραφο και paste σε ένα νέο doc που θα δημιουργήσεις. Αν σε εκείνο εμφανίζεται κανονικά το διάγραμμα, πάρε από εκεί το διάγραμμα και επικόλλησέ το στο κανονικό έγγραφο.
Ξαναπάρε το αρχικό, απείραχτο από εσένα, αρχείο και δες αν ισχύει το ίδιο φαινόμενο (μήπως άθελά σου πείραξες κάτι).

Μήπως πρόκειται για καμιά νέα έκδοση του Όφις, στην οποία πρέπει να ενεργοποιήσεις κάποια εξωτική επιλογή για να γίνει το αυτονόητο;
« Last Edit: 09 Jan, 2008, 22:52:22 by yiannismark »

Offline alter_ego

• Jr. Member
  • **
Τελικά τη βρήκα τη λύση! Στο Word, επέλεξα Tools > Options > View και εκεί το 'Picture placeholders' ΔΕΝ πρέπει να είναι επιλεγμένο για να εμφανίζονται οι εικόνες και τα διαγράμματα.

Όπως και νά'χει, πρέπει να ξαναφτιάξω τα διαγράμματα σε πρόγραμμα σχεδίασης, δεν γίνονται αλλαγές πάνω στο Word.

Ευχαριστώ, Γιάννη!
Mind the Gap

Offline user2

• Hero Member
Ωραία, Ράνια.
Άραγε, δεν υπάρχει ελπίδα να τα ανοίξει με δεξί κλικ; Ίσως είναι δημιουργημένα με εργαλεία του Όφις.
Αν είναι σύνθετα, θα σου πάρει πολύ χρόνο.

Χμμμ, οργανόγραμμα βλέπω, Visio μου μυρίζει....

Offline alter_ego

• Jr. Member
  • **
Ναι, με Visio έχουν γίνει. Εντάξει, τα ξανάφτιαξα σε ένα αντίστοιχο πρόγραμμα που έχω.
Mind the Gap

Search Tools