Συγχωνεύσεις μουσικών νημάτων

Αλ. · 6 · 3020

Αλ.

• Hero Member
  • This b0dy is y0ung but my sp1r1t's 0|d...
Δεν πρόκειται για μετάφραση οικονομικού όρου ούτε για συγχώνευση εταιριών...
Επειδή η αναζήτηση δε λειτουργεί πάντοτε άψογα, για αγαπημένους μου καλλιτέχνες συνήθιζα να φτιάχνω ένα νήμα για να βάλω μέσα περισσότερα του ενός κομματιού, για να υπάρχουν όλα μαζί εκεί, ώστε να είναι πιο εύκολο να τα εντοπίσει κανείς.

Επειδή είδα ότι για ορισμένους καλλιτέχνες υπάρχουν πολλά διάσπαρτα νήματα, σκέφτηκα να τα συνενώσω. Η ισχύς εν τη ενώσει.
Ξέρω ότι το νήμα αυτό ανήκει στην κατηγορία Announcements κτλ αλλά επειδή αφορά μόνο σε αυτήν την ενότητα του φόρουμ, Favourite lyrics, το αφήνω εδώ.

Κατά τη συγχώνευση τα μηνύματα μπαίνουν με χρονολογική σειρά στο καινούριο-μοναδικό νήμα. Νομίζω ότι είναι καλύτερο να κρατήσουν τα προϋπάρχοντα μηνύματα τον αρχικό τίτλο θέματος που είχαν. Η μόνη αλλαγή που έγινε ήταν στο πρώτο μήνυμα του καινούριου-μοναδικού νήματος πλέον.

Μέχρι στιγμής η συγχώνευση έγινε σε νήματα με τραγούδια των Raining Pleasure και του Φοίβου Δεληβοριά.
Για όσους τυχόν ψάχνουν το νήμα που έχουν κάνει και δεν το βρίσκουν, θα αναρτώ εδώ τους συνδέσμους από το καινούριο νήμα που προκύπτει.

Για Raining Pleasure  ->https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=2622.0
Για Φοίβο Δεληβοριά ->https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=6775.0

Αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα ή κάποια άλλη ιδέα, γράψτε εδώ.
Όπως επίσης αν υπάρχει κάποιο άλλο νήμα με στίχους ή τραγούδια από τους παραπάνω καλλιτέχνες που δεν έχει συμπεριληφθεί στα παραπάνω νήματα, γράψτε το σύνδεσμο εδώ, για να το προσθέσω.
"I like to remember things my own way. Not necessarily the way they happened"
Member of elites only...just like Mus1ca||

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Καλή ιδέα Αλ., και συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία. Έτσι είναι οι συντονιστές, με πρωτοβουλίες και διάθεση να κάνουν τα πράγματα πιο όμορφα και πιο πρακτικά. Ωστόσο, υπάρχει μια ακόμη καλύτερη προσέγγιση στην οποία δεν χρειάζεται να γίνει συγχώνευση (και έτσι να χαθούν κάποιοι σύνδεσμοι που έχουν περάσει σε μηχανές αναζήτησης).

Δημιουργείς ένα μήνυμα με παραπομπές στα σχετικά αρχεία. Αυτό που έχω κάνει εγώ σε πολλές περιπτώσεις:

Frequently Asked Questions on Working as a Translator in Greece
FAQ and useful topics for SDL Trados Translators Workbench, TagEditor, Multiterm, WinAlign
Νικελίνεια 2007 - Uncle's Best!

Οδηγίες, τμήματα κώδικα, καθώς και τι μπορούν και πρέπει να κάνουν οι συντονιστές θα δημοσιευτούν εν ευθέτω χρόνο σε ξεχωριστό νήμα.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Καλημέρα, παιδιά.

Πάντως, Σπύρο, τα δύο νήματα που έφτιαξε με Raining Pleasure και Δεληβοριά δείχνουν μια χαρά. Μπράβο, Άλεξ.

Μια άλλη λύση είναι στα συγχωνευμένα νήματα να γίνει από μια καινούρια δημοσίευση με ένα ακόμα τραγούδι και αμέσως θα έλθει όλο το νέο νήμα με τον νέο του τίτλο τις μηχανές αναζήτησης ατόφιο.

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Υπέροχη ιδέα, Αλ., ειδικά για κάτι ξανθούς και ξανθιές όπως εμένα που χάνουν το δρόμο τους στα μονοπάτια του διαδικτύου (και του Τρανσλάτουμ ενίοτε).

Keep up the good work!
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Υπέροχη ιδέα, Αλ., ειδικά για κάτι ξανθούς και ξανθιές όπως εμένα που χάνουν το δρόμο τους στα μονοπάτια του διαδικτύου (και του Τρανσλάτουμ ενίοτε).

Keep up the good work!

Εσύ είσαι γιαλαντζί ξανθιά. :Ρ

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Εσύ είσαι γιαλαντζί ξανθιά. :Ρ

Aλλά αυθεντική γκριζομάλλα :-))
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

Search Tools