fibreglass -> υαλόνημα, φάιμπεργκλας

progvamp · 17 · 13958

progvamp

• Hero Member
Το fiberglass ή fibreglass είναι η σιλικόνη;

Για παράδειγμα όταν ένας γλύπτης θέλει να φτιάξει ένα καλούπι του γλυπτού του,  μπορεί να το καλύψει με "σιλικόνη" και μετά να έχει ένα "καλούπι από σιλικόνη"; Βρήκα κάποιες αναφορές σε διάφορες σελίδες και από αυτές κατέληξα εδώ. Αλλά δεν είμαι σίγουρη. Αν θέλετε, πείτε τη γνώμη σας. Αν πάλι έχω πέσει πολύ έξω, βάλτε με στον ίσιο δρόμο.

αποτελέσματα του Google για το "καλούπι από σιλικόνη":
http://www.google.com.gr/search?hl=en&q=%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%80%CE%B9+%CE%B1%CF%80%CF%8C+%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7&btnG=Google+Search

http://www.websters-online-dictionary.org/definition/fibreglass
Greek  ίνα υάλου,φιμπεργκλάς. (various references)

Definition
Non-flammable fibre manufactured from glass, extensively used for building insulation and for strenghtening materials. Source: European Union.

Μήπως είναι ο πολυεστέρας; Το απλό πλαστικό ίσως;
« Last Edit: 30 Sep, 2012, 11:40:20 by spiros »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Το φάιμπεργκλας δεν είναι η σιλικόνη.

Η επίσημη ελληνική του απόδοση είναι "υαλόνημα", δες και: http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=14424&m=H01&aa=1

Επίσης τακτικά αποδίδεται ως "υαλοβάμβακας" ή "υαλοϋφασμα".

Στην περίπτωσή σου, θαρρώ πως μπορείς να μιλήσεις για καλούπι από φάιμπεργκλας (όπως το γράφω, με ελληνικούς χαρακτήρες).
« Last Edit: 19 Nov, 2005, 02:44:30 by wings »

banned8

• Jr. Member
  • **
Είδα "fibreglass = σιλικόνη", χωρίς ούτε ένα ερωτηματικό, και ταράχτηκα. Ένιωσα να συγκλονίζεται όλο το οικοδόμημα των γνώσεών μου.

Με λίγα λόγια, γιατί η επιστήμη των πλαστικών είναι περίπλοκη και μη νομίζεις ότι καταλαβαίνω κι εγώ πολλά σε σχέση με οτιδήποτε έχει να κάνει με χημεία:

Fibreglass: Πρόκειται για ίνες από γυαλί (όπως υπάρχουν πολλών ειδών τεχνητές ίνες). Παλιά τις έλεγαν φίμπεργκλας, τώρα τις λένε και φάιμπεργκλας. Πρώτη ύλη του γυαλιού είναι η άμμος, δηλαδή το πυρίτιο. Ελληνικές αποδόσεις: υαλόνημα, υαλόινα, ίνες υάλου, ίνες από γυαλί.

Silicone: Σιλικόνη. Πρώτη ύλη και πάλι το πυρίτιο. Τη βάζουμε στις τουαλέτες και οι γυναίκες στα στήθια τους.

Silicon: Πυρίτιο, δηλαδή άμμος. Τα τσιπάκια (silicon chips) τα φτιάχουν από πυρίτιο και το Silicon Valley, στη δυτική Καλιφόρνια, είναι η Κοιλάδα του Πυριτίου (λόγω εταιρειών υπολογιστών) και δεν πρόκειται για Silicone Valley, που θα ήταν το Χόλιγουντ.

Polyester: Πολυεστέρας. Άλλου παπά ευαγγέλιο.

Ποια ήταν η απορία σου, ακριβώς;

« Last Edit: 19 Nov, 2005, 02:50:04 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ναι κι εγώ και ζαλίστηκα και ταράχτηκα και κάπως βαρύ μου έπεσε. Προσοχή, παιδιά, γιατί έχουμε και μεγάλους ανθρώπους εδώ. :-)

Νίκο, πέραν των ρατσιστικών υπαινιγμών σου για τη σιλικόνη, συμφωνείς ότι μπορούμε να πούμε "καλούπι από φάιμπεργκλας"; 

banned8

• Jr. Member
  • **
Να απαντήσω όταν η progvamp μάς κάνει σαφέστερο το ερώτημά της;

progvamp

• Hero Member
Ουπς, δεν έβαλα ερωτηματικό; Το ξέχασα! Συγγνώμη!

Το ερώτημά μου ήταν τι ακριβώς είναι αυτό το υλικό. Δεν έχω εικόνα του αντικειμένου, μόνο περιγραφή και δεν ήμουν σίγουρη πώς ακριβώς μοιάζει αυτό το πράγμα. Για να μεταφράσω κάτι θέλω να έχω μια εικόνα στο μυαλό μου, να ξέρω για τι πράγμα μιλάω δηλαδή. Στην συγκεκριμένη περίπτωση φτιάχνουν ένα γλυπτό από πηλό και περιγράφει ο ομιλητής-γλύπτης ότι "αφού το σμιλεύσει, θα φτιάξει ένα καλούπι από φάιμπεργκλας" προφανώς γιατί έτσι κάνουν οι γλύπτες, δεν με ενδιαφέρει αυτό. :P

Απ'ό,τι φαίνεται κι από αυτά που λέτε κι από αυτά που βλέπω στο διαδίκτυο είναι μιας μορφής πλαστικό, που σταθεροποιείται όταν στεγνώσει. Αρα μπορούμε να μιλάμε για καλούπι από φάιμπεργκλας. Τώρα αν υπάρχει και από σιλικόνη, μάλλον δεν με ενδιαφέρει στη μετάφρασή μου, γιατί αν ήθελαν να που αυτό, ας το έλεγαν!

Φάιμπεργκλας το άφησα καταρχάς γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν είναι και κάτι άλλο και γιατί όλα τα "άλλα" έχουν τη δική τους ονομασία κι αν εννοούσαν άλλο, ας έγραφαν άλλο και δεν έχω ακούσει να λέγεται το ίνες υάλου ή υαλόνημα (αν και είναι η πιο προφανής μετάφραση)  και επειδή όπως η σιλικόνη έχει πολλές χρήσεις και διαφορετική μορφή, έτσι και αυτό ίσως ανάλογα με την περίπτωση που χρησιμοποιείται να έχει και διαφορετική μορφή.

Ευχαριστώ, για τις απαντήσεις σας!

banned8

• Jr. Member
  • **
Τώρα, να σου πω την αλήθεια, κι εγώ με τις λέξεις παίζω. Αν μου βάλεις μπροστά ένα κομμάτι φάιμπεργκλας, ένα πολυουρεθάνης κι ένα σιλικόνης, δεν είναι σίγουρο ότι θα τα ονομάσω σωστά. Πάντως, στο γκουγκλ θα βρεις πολλά "fiberglass mold" ή "fibreglass mould".

banned13

• Hero Member
Μάθημα Χημείας:
Το φάιμπεργκλας είναι ίνες γυαλιού (το οποίο αποτελείται από διοξείδιο του πυριτίου - silicon) και επομένως είναι ανόργανη χημική ένωση, καμία σχέση με πλαστικά.
Η πολυουρεθάνη είναι οργανική ένωση και είναι πολυμερές , ανήκει σ' αυτά που ονομάζουμε πλαστικά.
Οι σιλικόνες (και όχι η σιλικόνη) είναι ημιανόργανες πολυμερείς ενώσεις του πυριτίου, δηλαδή έχουν μια ομοιότητα προς τα πλαστικά, στο γεγονός ότι είναι πολυμερείς,  και έχουν ένα κοινό στοιχείο με το φάιμπεργκλας, περιέχουν πυρίτιο. Το όνομα σιλικόνη δεν χαρακτηρίζει κάποια συγκεκριμένη χημική ένωση, αλλά πολλές.

banned8

• Jr. Member
  • **
1. Κράζω, φωνάζω, τόσες ώρες ότι δεν ξέρω από χημεία, αλλά εσύ μένεις ασυγκίνητη, άκαρδη.

2. Τα κατάλαβα, αλλά μη με ρωτήσεις και αύριο. Και άλλοι προσπάθησαν, αλλά απέτυχαν οικτρά. Δεν τα χώνεψα τότε που έπρεπε, τώρα μου φαίνονται βουνό.

3. Μάθημα χημείας χωρίς αναφορά σε σιλικονάτες παραμένει ένα αδιάφορο μάθημα.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Είσαι ένα ρατσιστικό γουρούνι, γιατί τους σιλικονάτους τους παρακάμπτεις και τους πνίγεις σαν γατιά στο νεροχύτη.

progvamp

• Hero Member
Τα γουρούνια είναι φίλοι μας και να τα αφήσετε ήσυχα! (Είναι και νόστιμα... :P)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Mα κι εμένα φίλος μου είναι ο nickel και τον βρίσκω νοστιμότατο όταν δεν γίνεται ρατσιστόμουτρο.:-) Αφού, να φανταστείς, ποτέ δεν θα τον εμποδίσω να κυλιστεί στη λάσπη γιατί οφείλω να τον αφήνω ήσυχο να κάνει ό,τι τον ευχαριστεί.

progvamp

• Hero Member
Για μένα έλεγα... καθότι κι εγώ γουρούνα είμαι! ;) Groink!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ααααααααααα, τώρα αποκαλύφτηκες.

Γι' αυτό ρώταγες για τα καλούπια από φάιμπεργκλας. Θέλεις να κάνεις στολή που να πλένεται εύκολα άμα κυλιέσαι στη λάσπη, εεεεεεεεε;;;;

progvamp

• Hero Member
Χμμμμ... περίπου! Θέλω το υαλονηματοκάλουπο για να φτιάξω κι άλλες ίδιες γουρούνες με μένα να τυρανούν τον κόσμο με τις γουρουνιές τους! Γουτς γουτς, οϊνκ, οϊνκ! :P

Search Tools