Το θηλυκό πρόσωπο της ποίησης στη Θεσσαλονίκη - Παρασκευή 14/03/2008, Λέσχη ανάγνωσης Άνω Τούμπας

wings · 21 · 4564

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Το θηλυκό πρόσωπο της ποίησης στη Θεσσαλονίκη

Την Τετάρτη 12 Μαρτίου 2008 στη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Άνω Τούμπας, στις 20.00, θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση με θέμα «Το θηλυκό πρόσωπο της ποίησης στη Θεσσαλονίκη».

Θα μιλήσουν η συγγραφέας του ομώνυμου βιβλίου Κατερίνα Καριζώνη
και η φιλόλογος - μεταφράστρια και διαχειρίστρια της διαδικτυακής ανθολογίας του Translatum,
Βίκυ Παπαπροδρόμου.

Το συντονισμό θα κάνει ο λογοτέχνης Τόλης Νικηφόρου.
Στο τέλος των ομιλιών θα ακολουθήσει απαγγελία ποίησης από τις ανθολογούμενες ποιήτριες.

Είστε ευπρόσδεκτοι όλοι.

http://lesxianagnosis.blogspot.com/
« Last Edit: 13 Mar, 2008, 23:24:53 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Έχουμε αλλαγή ημερομηνίας για τη συγκεκριμένη εκδήλωση. Θα γίνει την ίδια ώρα και στον ίδιο χώρο, την Παρασκευή 14 Μαρτίου 2008.

Ο λόγος της αλλαγής είναι ότι την Τετάρτη 12 Μαρτίου, την ίδια περίπου ώρα, υπάρχει επίσης προγραμματισμένη ομιλία της Ευτυχίας-Αλεξάνδρας Λουκίδου με θέμα την ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη.

Θα σας ενημερώσω για την ομιλία της Ευτυχίας με κάποια άλλη ανακοίνωση.

sassa

• Sr. Member
  • natural flair for languages
Βίκυ, θα μου επιτρέψεις να παραθέσω κάτι από το http://lesxianagnosis.blogspot.com/
«Κουλτούρα είναι αυτό που μένει όταν ξεχάσεις όλα όσα διάβασες...» Ortega Y. Gasset

"Todo es cuestión de mantener la mente quieta, la columna recta y el corazón tranquilo."

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μπράβο, βρε Σάσα. Αυτή η φράση μού είχε κάνει κι εμένα εντύπωση όταν πρωτοάνοιξα το ιστολόγιο της Λέσχης Ανάγνωσης της Άνω Τούμπας.

sassa

• Sr. Member
Θα μου επιτρέψεις, επίσης, να παραθέσω τη φράση και στα Ισπανικά.
"Cultura es lo que queda después de haber olvidado lo que se aprendió."  José Ortega y Gasset
"Todo es cuestión de mantener la mente quieta, la columna recta y el corazón tranquilo."

sassa

• Sr. Member
Αν μπορούσα, θα ήμουν τρισευτυχισμένη!

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Βικούλι, θα έρθω οπωσδήποτε. Θα μιλήσουμε για τις λεπτομέρειες.
"Only Love can leave such a... Mark!"

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

vmelas

• Hero Member
Κρατήστε μία καρέκλα άδεια ... θα είναι η σκιά μου που θα σας παρακολουθεί χαμογελώντας ...

Βασικά, Βίκυ, τη γλύτωσες γιατί αν ήμουν εκεί θα έκανα γκριμάτσες και άντε μετά να διαβάσεις ποίηση :)
« Last Edit: 13 Mar, 2008, 15:20:26 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

banned

• Sr. Member
Αναφέρω για την ιστορία ότι, μετά την εκδήλωση χθες βράδυ, απονεμήθηκαν στο ξωτικό τα εξής βραβεία :

1. Καλύτερης και πιο ενημερωτικής ομιλίας στα του διαδικτύου και της ανθολογίας (καταχειροκροτήθηκε, μάλιστα, όταν έκλεισε την ομιλία του λέγοντας «άλλοι μαζεύουν γραμματόσημα, άλλοι μαζεύουν χρήματα και πράγματα κάθε λογής ... εγώ μαζεύω ποιήματα»).
2. Υπεράνθρωπης αυτοσυγκράτησης (δεν κάπνισε καθόλου επί 1,5 ώρα).
3. Πιο πειστικής μεταμφίεσης από ξωτικό σε άνθρωπο.
« Last Edit: 15 Mar, 2008, 14:46:48 by wings »

vmelas

• Hero Member
Μπράβο Βίκυ. Μακάρι να πεις τώρα ότι υπάρχουν και φωτογραφίες να τις αναρτήσουμε εδώ να σε καμαρώνουμε όσοι δεν ήμασταν εκεί. Εύχομαι αυτή να είναι η πρώτη από πολλές πολλές ομιλίες και παρουσιάσεις :)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν είχα εδώ ούτε το μοντέλο Ελένη ούτε το μοντέλο Βαλεντίνη να με φωτογραφίσουν. Ούτε καν το μοντέλο Σπύρο. :-)

Ναι, καλά ήταν και το σημαντικότερο είναι ότι ενημερώθηκαν οι περισσότερες ποιήτριες της Θεσσαλονίκης για το Translatum και το στάδιο στο οποίο βρίσκεται η συγκεκριμένη ανθολογία και μου είπαν ότι μας στηρίζουν με όλες τους τις δυνάμεις.

Search Tools