Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο

spiros · 8 · 25955

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο

Αναζητώ την προέλευση της φράσης εάν γνωρίζει κανείς.

Μετάφραση εδώ: https://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=15239.0
« Last Edit: 28 Mar, 2009, 22:09:39 by spiros »

banned

• Sr. Member
Έκανα μια έρευνα σε λεξικά και στο διαδίκτυο πάνω σ' αυτό το ενδιαφέρον θέμα, αλλά δεν βρήκα την προέλευση της φράσης ούτε το ακριβές αντίστοιχο στα αγγλικά ή σε άλλη γλώσσα. Εκεί που επιμένουν οι περισσότεροι (ευλόγως;) είναι το πώς να κάνεις φίλους τους εχθρούς σου. Ουτοπιστές κι αυτοί.

Παραθέτω τα πιο σχετικά από αυτά που βρήκα :

"January 10 Ιανουαρίου 2006 (mute) a benefited person who's unappreciative is the surest enemy
 a benefited enemy will surely become unappreciative. ευεργετημένος αχάριστος, ασφαλέστερος ...
neveragain.podomatic.com/entry/2006-04-19T01_27_48-07_00 - 22k - Προσωρινά αποθηκευμένη - Παρόμοιες σελίδες

(αυτό κραυγάζει ότι δεν είναι original αγγλικό αλλά απόπειρα μετάφρασης του ελληνικού στα αγγλικά)

Our friends, the enemy.
  [Fr., Nos amis, les ennemis.]
      - Pierre Jean de Beranger,
        L'Opinion de ces Demoiselles

It is better to decide a difference between enemies than friends, for one of our friends will certainly become an enemy and one of our enemies a friend.
      - Bias of Priene

I am persuaded that he who is capable of being a bitter enemy can never possess the necessary virtues that constitute a true friend.
      - Sir Thomas Fitzosborne, William Melmoth

In the End, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends.
      - Martin Luther

It is the enemy whom we do not suspect who is the most dangerous.
      - Fernando Rojas

« Last Edit: 05 Mar, 2008, 15:22:00 by spiros »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Ευχαριστώ, Τόλη! Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά.
Άλλαξα το χρώμα από πορτοκαλί σε καστανό διότι δεν μπορούσα να τα διαβάσω. Ιδίως τα τρία τελευταία, συγκλονιστικά:

I am persuaded that he who is capable of being a bitter enemy can never possess the necessary virtues that constitute a true friend.
- Sir Thomas Fitzosborne, William Melmoth

In the End, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends.
- Martin Luther

It is the enemy whom we do not suspect who is the most dangerous.
- Fernando Rojas

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Σπύρο, κι εμένα αυτά τα τρία μου έκαναν εντύπωση.

Ωστόσο, αυτή τη φράση την είχα ξαναψάξει στο παρελθόν από προσωπική μου περιέργεια και μου φαίνεται πολύ παράξενο που δεν βρίσκουμε ποιος την πρωτοείπε.

Βέβαια, ίσως και να μην είναι καθόλου παράξενο. Γιατί αυτό που περιγράφει συνέβαινε και θα συμβαίνει όσο υπάρχουν άνθρωποι και υποθέτω ότι ο καθένας την προσαρμόζει και την ξαναλέει με βάση τα δικά του δεδομένα, οπότε όλες οι φράσεις (και η ελληνική) μοιάζουν μεν, αλλά προσθέτουν κάτι ακόμα στο ίδιο νόημα.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

billberg23

• Hero Member
  • Words ail me.
Γιατί αυτό που περιγράφει συνέβαινε και θα συμβαίνει όσο υπάρχουν άνθρωποι
Έχεις δίκιο, Βικυ.  Δες τον Ντοστογιέφσκι, Αναμνήσεις από το σπίτι των πεθαμένων:
“Θαρρώ πως ο καλύτερος ορισμός του ανθρώπου είναι το εξής:  ζώο δίποδο που είναι αχάριστο.” 

Και στην Αμερική έχουμε τέτοια αποφθέγματα, π.χ.
Poor Richard’s Almanac, Oct. 7, 1739:
“Lend Money to an Enemy, and thou'lt gain him, to a Friend and thou'lt lose him.”—Benjamin Franklin

Άλλη αντίληψη από François, duc de La Rochefoucauld, Réflexions ou Sentences et Maximes morales (1664), 96:
“Tel homme est ingrat, qui est moins coupable de son ingratitude que celui qui lui a fait du bien.” 

Evmorfia

• My Website
  • Sr. Member

Νομίζω ότι στον τοίχο του σπιτιού της Χρυσούλας Ζώγια, ζωγράφου της πόλης μου, υπάρχει η φράση: «Ουδείς μεγαλύτερος εχθρός από τον ευεργετηθέντα αχάριστο». Αν δεν ήταν στο τοίχο του σπιτιού της, ήταν γραμμένο στο τοίχο ενός Καπή του Βόλου που είχε φιλοτεχνήσει η ίδια.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Εδώ μιλάει για Ηράκλειτο:

Κι επειδή ο Ηράκλειτος είπε κατ' ακριβολογία "...ουδείς ασφαλέστερος εχθρός απ' τον ευεργετηθέντα αχάριστο...",
Έκανα μία μικρή έρευνα.
Συνάντησα στο ιστολόγιο ενός πικραμένου φίλου πρώτα αυτή την φράση που έξυσε δικές μου βαθιές πληγές... και όχι από ένα μόνο αγαπημένο ευεργετημένο πρόσωπο... από στενούς και μοναδικούς συγγενείς ("εξ οικείων τα βέλη") και από φίλους καρδιακούς πού με πρόδωσαν... (θα μου πείτε, καλά να πάθω, ας πρόσεχα!)... έψαξα στό διαδίκτυο και συνάντησα την φράση σε πάμπολλες περιπτώσεις σε Blogs και Forum s με παρόμοια διατύπωση (ουδείς μέγιστος εχθρός...κλπ)... και διαπίστωσα την έκταση του φαινομένου αυτής της προδοσίας! Απίστευτη η ποικιλία και ο αριθμός των αναφορών!

http://apaulk2.spaces.live.com/blog/cns!B84C92E33FF5DB4F!226.entry

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Το είδα πρόσφατα σε ένα κατάστημα:

Φοβού την εκδίκησιν των υπό σου ευεργετηθέντων.
Πλάτων

Λόγια μεγάλων αντρών
"Φοβού την εκδίκηση των υπό σου ευεργετηθέντων" - Πλάτων "Σημασία δεν έχει η άποψις των πολλών αλλά του ενός του επαϊωντος" - Σωκράτης ...
http://www.alfisti.gr/forum/showthread.php?t=10669&page=12

Δίκιο είχε ο Τ. «φοβού τους υπό εσού ευεργετηθέντες». Δε φτάνει που την πήραμε μαζί μας την παραμονή (πρωτοχρονιάς) που βγήκαμε παρέα, μας ρουφιάνεψε ...
queenelisabeth.wordpress.com/.../my-family-and-other-animals/

«φοβού την οργή των υπό σου ευεργετηθέντων»! Η εν λόγω Αναν-ίστρια εξελέγη προ τριών εβδομάδων δημαρχίνα των Λευκωσιατών και επειδή ο Τάσσος εκλιπαρούσε ...
www.noitikiantistasis.com/wordpress/?
« Last Edit: 19 Aug, 2009, 11:47:10 by spiros »

Search Tools