Αγορά Laptop

Çabuki · 26 · 12055

GinGin

• Full Member
Καλησπέρα,

τα ίδια προβλήματα είχα κι εγώ όταν αποφάσισα να αγοράσω φορητό υπολογιστή! Σχέση ποιότητας-τιμής-απόδοσης, «διάρκεια» του μοντέλου κλπ.

Έχω ένα Toshiba Satellite εδώ και 4 χρόνια, τον οποίο χρησιμοποιώ ως desktop αφού αρχικά ήμουν φοιτήτρια και τώρα μένω στο εξωτερικό. Μιλάμε για πολλή, πολλή χρήση! Κάνει τα πάντα, συμφέρει και το κυριότερο δεν παθαίνει τίποτα, ούτε μετατρέπεται σε μπρίκι μετά από 2 χρόνια.  Επίσης, θα σου συνιστούσα να επιλέξεις την μεγαλύτερη δυνατή εγγύηση (toshiba νομίζω 2 έτη). Για το σέρβις δεν ξέρω, γιατι πολύ απλά δεν το χρειάστηκα ποτέ!.

Για τα turbo x έχω ακούσει πολλά προβλήματα... Επίσης, η πρόταση του Γιάννη περί τιμών με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.

Ελπίζω να βοήθησα...

Καλές αγορές!!

gingin

Φιλάκια πολλά

FoReIgNeR

• Sr. Member
Έχω ένα φορητό IBM Thinkpad (πριν γίνει Lenovo), είμαι ευχαριστημένη σε τέτοιο βαθμό που φοβάμαι μην έρθει ώρα να τον αντικαταστήσω. Για τη Dell κι εγώ μόνο καλά έχω ακούσει από τεχνικό υπολογιστών που τους αλλάζει τα φώτα εφόσον δεν τα πληρώνει ο ίδιος. Επίσης για τα Turbo-X λέγεται ότι σε αρκετές περιπτώσεις, όταν κλείσεις τον υπολογιστή, το πληκτρολόγιο που υπερθερμαίνεται αλλοιώνεται και ακόμα χειρότερα προκαλεί αλλοιώσεις σε όποιο πλαστικό μέρος του υπολογιστή ακουμπήσει επάνω του.
And my heaven is wherever you are ...

GinGin

• Full Member
Καλημέρα σε όλους και όλες!

Σκοπεύω να αγοράσω ένα καινούριο laptop, αφού το Toshiba Satellite που με υπηρετεί πιστά εδώ και σχεδόν 5 χρόνια άρχισε να βγάζει τα πρώτα (!)του προβληματάκια (Μπαταρία, θορυβώδες ανεμιστηράκι, προβλήματα ανάγνωσης οπτικών μέσων) και θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο να πληρώσω για αναβάθμιση [εκτίμηση της αντιπροσωπείας γύρω στα 300-400 ευρώ και 10 μέρες χωρίς Η-Υ (έχουμε και δουλειέεεες!)]. Σωστά;

Γενικά προσανατολίζομαι στα Toshina Satellite, αφού μέχρι στιγμής έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη, αλλά και Sony VAIO. Έκανα μια πρώτη έρευνα αγοράς και συγκέντρωσα αυτά που μου φαίνονται ενδιαφέροντα εδώ:
http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=21&Category=69977907&Products=1079948%2c1079891%2c1079794%2c1059483%2c1028561%2c1088831%2c1089412

Γενικά, θα ήθελα να συνδυάσω την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη χωρητικότητα με την όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ταχύτητα. Οι πανίσχυρες κάρτες γραφικών και οι δυνατότητες τύπου ΤV δεν είναι η προτεραιότητά μου.

Ιδιαίτερα μου κέντρισε το ενδιαφέρον το TOSHIBA Satellite A200-23V στα 1299 ευρώ με 4(!) χρόνια εγγύησης, πράγμα που θεωρώ φοβερό ατού.

Το κακό είναι ότι όλα αυτά πάνε πλέον μόνο με Windows Vista, και δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα να ζητήσω με Xp ή αν γίνεται να μου εγκαταστήσουν τα ΧΡ που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή.

Υπάρχουν προτάσεις, συστάσεις, εμπειρίες; Μοντέλα που θα έπρεπε να αποφύγω ή να προτιμήσω;

Τέλος, θεωρείτε τη χρονική στιγμή ευνοϊκή για αγορά ή μήπως πρόκειται να βγουν άλλα μοντέλα ή να πέσουν οι τιμές το καλοκαίρι κ.λπ. κ.λπ. ...

Θα εκτιμούσα ειλικρινά τη γνώμη όποιου γνωρίζει κάτι περισσότερο από εμένα σε laptop.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!
GinGin
« Last Edit: 14 Mar, 2008, 13:26:45 by GinGin »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

GinGin

• Full Member
Βίκυ μου, σ’ ευχαριστώ, το είχα ήδη διαβάσει πριν στείλω.

Απλά επειδή οι εξελίξεις σε αυτόν τον τομέα τρέχουν πιο γρήγορα από ... εμένα (!), θα ήθελα να δω εάν υπάρχουν συστάσεις ή προτάσεις σχετικά με τα μοντέλα που κυκλοφορούν τώρα και αυτά που με ενδιαφέρουν.

Καλή δουλειά!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
ΟΚ, κορίτσι μου. Τόσο ενώνω τα δύο νήματα και περιμένουμε να δούμε αν τα υπόλοιπα παιδιά έχουν να μας προτείνουν κάτι καλό. Ομολογώ ότι το ίδιο μ' εσένα θα ρωτούσα αν ήθελα να πάρω λάπτοπ γιατί έχω πλήρη μεσάνυχτα όσον αφορά τις εξελίξεις. :-)

Καλή συνέχεια και σ' εσένα!

sassa

• Sr. Member
  • natural flair for languages
GinGin, καλησπέρα.

Για τα Sony γνωρίζω ότι δεν έχουν τεχνική υποστήριξη στην Ελλάδα και σε περίπτωση που παρουσιάσουν οποιοδήποτε πρόβλημα, το στέλνουν στο εξωτερικό. Έχει τύχει γνωστός μου, ο οποίος μάλιστα είχε και εταιρική υποστήριξη, να παραμείνει χωρίς laptop και 3 εβδομάδες για ένα ασήμαντο πρόβλημα. Οπότε, αν καταλήξεις σε Vaio, διευκρίνισέ το αυτό.

Οι Toshiba δεν είναι κακοί και κατά τη γνώμη μου αξίζουν αν έχουν ηχεία Harman Kardon ;)

Προσωπικά δουλεύω και προτιμώ Dell. Εγγύηση! Δες αυτό.

Αν δεν θέλεις τα Vista, νομίζω μπορείς να τους ζητήσεις XP. Να σου εγκαταστήσουν αυτά που ήδη έχεις κι αυτό λογικά γίνεται, εφόσον έχεις το CD τους.
Πάντως, αν τελικά αλλάξεις γνώμη και αποφασίσεις να χρησιμοποιήσεις τα Vista, να προσέξεις να έχει πάνω από 2GB RAM -αλλιώς ζορίζονται.

Για το αν θα πέσουν οι τιμές, θα επικοινωνήσω με ένα φίλο που είναι μέσα στα πράγματα και θα επανέλθω.

S.
"Todo es cuestión de mantener la mente quieta, la columna recta y el corazón tranquilo."

valevi

• Full Member
Ήθελα κι εγώ να... καταθέσω υπέρ του IBM Think Pad. Το έχω περίπου 3 χρόνια, δεν έχει πάθει τίποτε, το πάω εδώ και κει και η μπαταρία του τώρα άρχισε να μου τη δίνει (κρατάει περίπου 35 - 40 λεπτά) αλλά δεν την έχω αλλάξει ποτέ.

Το θέμα όμως με τα laptops είναι πως αν τα χρησιμοποιούμε και για το γραφείο μας παθαίνουμε αυχενικό. Τόσο απλά. Προσωπικά έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα και μου το είπε ειδικός. Από τότε που το παρατήρησα διαπίσωσα πως αναγκαστικά σκύβουμε το κεφάλι για να δουλέψουμε αφού το κάτω μέρος της οθόνης είναι αρκετά χαμηλότερα από το ύψος των ματιών μας.

Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να αντικαταστήσω μετά το καλοκαίρι το laptop με "σταθερό" (δεν ξέρω πως τα λένε, η άσχετη) για το γραφείο μου και να κρατήσω το "κινητό" για όταν δουλεύω εκτός σπιτιού. Και σκέφτηκα επίσης να εκμεταλλευτώ τις γνώσεις σας και να ρωτήσω κι εγώ για ιδέες. Θέλω κάτι λογικό και απλό, δεν βλέπω ταινίες ούτε ακούω μουσική, και δουλεύω με word και internet. Αυτό που θέλω είναι μια ξεκούραστη οθόνη και μεγάλη εγγύηση γιατί θα αρχίσει να το χρησιμοποιεί και ο -σχεδόν έφηβος- γιος μου. Ζητάω πολλά;

Πολύ μου αρέσουν αυτές οι συζητήσεις!

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Όντως, οι φορητοί υπολογιστές κάθε άλλο παρά εργονομικοί είναι, τόσο το πληκτρολόγιο όσο και η κλίση της οθόνης. Γι' αυτά βέβαια υπάρχουν λύσεις:

1. Εξωτερικό πληκτρολόγιο εάν δουλεύει κανείς από σπίτι
2. Χρήση ποντικιού
3. Χρήση βάσης (σε τελική ανάλυση ακόμη και 2-3 βιβλία) για να ανασηκώνεται ο υπολογιστής.
4. Χρήση εξωτερικής οθόνης.

Προσωπικά όταν χρησιμοποιώ τον φορητό σπίτι παίζουν τα [1], [2] και [3].
« Last Edit: 15 Mar, 2008, 00:36:42 by spiros »

GinGin

• Full Member
Ακριβώς!

Γι’αυτό κι εγώ χρησιμοποιώ βάση. Φέρνει την οθόνη στο ύψος των ματιών και ξεκουράζει τους καρπούς, οι οποίοι μετά από ώρες πληκτρολόγησης πονούν οι καημένοι!

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=21&category=69977955

Katerina Ro

• Jr. Member
  • **
  • Truth to life, invisible on lies
Καλησπέρα,

Σχετικά με λάπτοπ, η αδελφή μου εδώ και 5 χρόνια έχει ένα HP, το οποίο θαυμάζω για τα πάνδεινα που έχει περάσει στα χεράκια της σις μου, καθώς το έχει ξετινάξει στη χρήση (downloads μουσικής, ταινιών, κτλ, κτλ.) χωρίς να πω ότι το φροντίζει ιδιαίτερα, αφού έχει περάσει εβδομάδες ολόκληρες σε συνεχή λειτουργία!...προς το παρόν η μπαταρία του αντιστέκεται...Όσο για μένα, έχω ένα Sony Vaio, με το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένη (έχει άπειρες δυνατότητες) και το οποίο τελικά συμφέρει, αν λάβει κάποιος υπόψη το λογισμικό, τα προγράμματα που διαθέτει...Παρατήρησα ότι και ο οφθαλμίατρος μου έχει το ίδιο μοντέλο και όταν τον ρώτησα γιατί, μου εξήγησε ότι σύμφωνα με έρευνες που έχουν γίνει, η οθόνη του θεωρείται από τις πιο ξεκούραστες για τα μάτια (μου το ανέλυσε επιστημονικά, αλλά...δεν τα συγκράτησα!). Το μειονέκτημά του είναι ότι η μπαταρία του κρατά μόνο 1 1/2 με 2 ώρες. Πάντως και τα Toshiba θεωρούνται πολύ καλά. Από την άλλη, κάποιοι γνωστοί μου διαθέτουν ACER, Fujitsu,τα οποία παρουσίασαν πάνω στο χρόνο προβλήματα.

Αυτά περί λάπτοπ,

Καλή επιλογή
Always and forever, whatever, whenever, wherever, whoever...

Search Tools