Το ΕΚΕΒΙ γιορτάζει την Ποίηση με 12 «ποιητικές» τηλεκάρτες

wings · 21 · 3251

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Το ΕΚΕΒΙ γιορτάζει την Ποίηση με 12 «ποιητικές» τηλεκάρτες

Κάθε μήνα για ένα χρόνο, ξεκινώντας από τον προσεχή Απρίλιο, θα κυκλοφορεί μια διαφορετική τηλεκάρτα αφιερωμένη στην Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης. Το ΕΚΕΒΙ συνεργάζεται και φέτος με τον ΟΤΕ για την παραγωγή τηλεκαρτών με στίχους πολιτικής ποίησης επιλεγμένους από τους το έργο σημαντικών δημιουργών: Οδυσσέα Ελύτη, Ανδρέα Κάλβο, Μιχάλη Κατσαρού, Κώστα Βάρναλη, Δημήτρη Δουκάρη, Γιώργο Σεφέρη κ.ά.

Η πρώτη, θα κυκλοφορήσει με στίχους του Οδυσσέα Ελύτη από τη Μαρία Νεφέλη:
Όταν ακούς «τάξη»/ ανθρώπινο κρέας μυρίζει

Ενδεικτικά αναφέρονται κάποιοι από τους επόμενους:
- Αν οπόταν πεθαίνει / πονηρός βασιλεύς/ έσβυν’ η νύκτα έν’ άστρον,/ ήθελον μείνει ολίγα/ ουράνια φώτα. ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΛΒΟΣ, ΛΥΡΙΚΑ

- Μην αμελήσετε./ Πάρτε μαζί σας νερό./ Το μέλλον μας έχει πολλή ξηρασία.
ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΣ, ΚΑΤΑ ΣΑΔΔΟΥΚΑΙΩΝ

- Φρόνιμα και ταχτικά/ πάω μ’ εκείνον που νικά.
ΚΩΣΤΑΣ ΒΑΡΝΑΛΗΣ, ΣΚΛΑΒΟΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΜΕΝΟΙ

Πηγή: http://book.culture.gr/newsextra.asp?ID=368
« Last Edit: 15 Mar, 2008, 23:56:34 by wings »

banned

• Sr. Member
Μήπως, λέω μήπως και με τη γενναιόδωρη άδεια της συντονίστριάς μας, αντί για «ποιητικές» τηλεκάρτες, θα έπρεπε να ανοίξουμε καμιά βιβλιοθήκη παραπάνω; Η πάμπτωχη, ταλαίπωρη Βουλγαρία είχε πριν από 20 χρόνια 11.000 βιβλιοθήκες, εμείς 300. Τώρα έχουμε 500 περίπου. Με αυτόν τον ρυθμό, θα φτάσουμε στο προ εικοσαετίας επίπεδο της Βουλγαρίας μετά 500 χρόνια.

Βιβλιοθήκες και για έναν εντελώς πρακτικό λόγο. Να καταλαβαίνουν στοιχειωδώς αυτοί που χρησιμοποιούν τις τηλεκάρτες τι σημαίνουν οι στίχοι που διαβάζουν.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι, αν είχαμε περισσότερες βιβλιοθήκες, θα διαβάζαμε περισσότερα βιβλία; Δηλαδή, η έλλειψη βιβλιοθηκών φταίει που δεν διαβάζει λογοτεχνία ο μέσος Έλληνας ή η έλλειψη χρημάτων; Το στραβό μας το κεφάλι φταίει.

Άσε το άλλο. Δεν έχω δει ποτέ καμιά δημοτική βιβλιοθήκη γεμάτη κόσμο, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη, γιατί για αλλού δεν ξέρω ούτε και πρόσεξα ποτέ.
« Last Edit: 16 Mar, 2008, 01:29:33 by wings »

banned

• Sr. Member
Ας πούμε και κάτι ευχάριστο (και αληθινό). Πηγαίνω κάθε τόσο το πρωί να πιω καφέ με τη Λένα στη δημοτική βιβλιοθήκη της γειτονιάς μου (Άνω Τούμπα). Στη μία ώρα που είμαι εκεί, μπαίνουν γύρω στα 20 άτομα για βιβλία. Κυρίως γυναίκες και παιδιά. Η Λένα είναι πολύ ευχαριστημένη από την κίνηση. Έχουμε και τη Λέσχη Ανάγνωσης.

Είμαι βέβαιος ότι, αν είχαμε δεκαπλάσιες βιβλιοθήκες, θα είχαμε και πολύ περισσότερους αναγνώστες. Δεν είναι φυσικό;
Στα ελάχιστα γυμνάσια/λύκεια που υπάρχουν οργανωμένες βιβλιοθήκες (όπως στο 2ο Λύκειο Καλαμαριάς της φίλης μου Τούλας Παπαπάντου), τα παιδιά διαβάζουν πολύ περισσότερο εξωσχολικά βιβλία.

Ή, για να το θέσω αλλιώς, το Υπουργείο Πολιτισμού, το Ε.ΚΕ.ΒΙ. ή οποιοσδήποτε άλλος φορέας δεν πρέπει να ξοδεύει τα χρήματα του ελληνικού λαού σε έργα βιτρίνας και πυροτεχνήματα.

vmelas

• Hero Member
Αλλάζουμε λίγο το θέμα με τη συζήτηση που ξεκίνησε αλλά πραγματικα πιστεύω ότι η ύπαρξη βιβλιοθηκών δεν θα έχει επιρροή στο πόσα βιβλία θα διαβάσει ο Έλληνας. Να εξηγήσω: Εάν στο σπίτι μεγαλώνοντας δεν είχες βιβλία, έστω εφημερίδες, κόμικ, οτιδήποτε, δηλαδή εάν από το σπίτι δε σου δώσουν αυτή την αγάπη, αυτή τη φωτιά να χάνεσαι στο κόσμο του βιβλίου, τότε όσες βιβλιοθήκες και να χτίσεις τότε δε θα καταφέρεις τίποτε.

Όχι, το παίρνω πίσω ... θα καταφέρεις ... θα δημιουργηθεί ζήτημα γιατί χαλάσαμε τόσα λεφτά να χτίσουμε και να γεμίσουμε μια βιβλιοθήκη τη στιγμή που υπάρχει κόσμος που δεν έχει να φάει ... ή γιατί χτίσαμε βιβλιοθήκες ενώ δεν έχουμε σχολεία ....

Κάποτε θα πρέπει να καταλάβουμε ότι αρκετά από τα προβλήματά μας ξεκινάνε από το σπίτι μας. Εγώ μεγάλωσα σε σπίτι που οι τοίχοι ΉΤΑΝ βιβλιοθήκες ... μεγάλωσα με βιβλία αγκαλιά (τίποτε καλύτερο για ένα μωρό από το να κοιμάται χρησιμοποιώντας ως μαξιλάρι τα παραμύθια του Αισώπου και των αδελφών Γκριμ), φυσικό είναι τώρα να με πονάει ότι η Νίκαια ας πούμε έχει μια βιβλιοθήκη που κανείς δε ξέρει και που έχει να ανανεωθεί από το 1821 ... Όπως με έκαιγε όταν ήμουν σχολείο και κάναμε έρανο μεταξύ μας τα παιδιά και στήσαμε βιβλιοθήκη στο σχολείο μας ....

Όλα αυτά όμως δε θα είχαν γίνει εάν από τα σπίτια μας δεν είχαν θυσιάσει ένα κομμάτι της καρδιάς τους στο βωμό της ομορφιάς των βιβλίων ... της λογοτεχνίας και της ποίησης ... του ιστορικού μυθιστορήματος και της αρθρογραφίας ....

« Last Edit: 16 Mar, 2008, 11:19:04 by Valentini »

banned

• Sr. Member
Συμφωνώ ότι όλα ξεκινάνε από το σπίτι (επιτέλους το κατάλαβα), αν όμως δεν ξεκινήσουν, τότε τι γίνεται; Eίναι το παιδί χαμένο ως αναγνώστης εφ' όρου ζωής; Εγώ μεγάλωσα σε ένα σπίτι με δέκα βιβλία κι όμως διάβαζα ό,τι έπεφτε στο χέρι μου, από γραμματόσημο ως λαϊκά περιοδικά, αστυνομικά μυθιστορήματα από το περίπτερο της γειτονιάς, βιβλία από την κεντρική βιβλιοθήκη του δήμου και βάλε.

Στα δεκατέσσερά μου ανακάλυψα την τεράστια βιβλιοθήκη του Ανατόλια, έναν θησαυρό. Εκεί κι αν διάβασα βιβλία και βιβλία.
Η έφεσή μου λοιπόν, βρήκε διέξοδο και αναπτύχθηκε επειδή έτυχε να με στείλει ο πατέρας μου σ' αυτό το σχολείο. Να μην ξεχνάμε επίσης ότι το βιβλίο κοστίζει. Η κρατική ή δημοτική βιβλιοθήκη αποτελεί την αυτονόητη λύση για όσους δεν έχουν τη δυνατότητα να αγοράζουν όσα βιβλία θέλουν να διαβάσουν αλλά και ένα κίνητρο για να γνωρίσουν το βιβλίο οι υπόλοιποι.
Μαζί με τις παιδικές βιβλιοθήκες, τις σχολικές βιβλιοθήκες, τις ειδικές βιβλιοθήκες.

Ναι, κυριολεκτικά για το αυτονόητο μιλάμε εδώ και το αυτονόητο αμφισβητούμε. Σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες υπάρχει ένα τεράστιο δίκτυο δανειστικών βιβλιοθηκών για όλους τους πολίτες, είτε είχαν βιβλία στο σπίτι τους μικροί, είτε όχι. Ως όργανο κρατικής πολιτικής για τη διάδοση του βιβλίου, τη διεύρυνση του αναγνωστικού κοινού, τη γενικότερη παιδεία κ.ο.κ. Αυτά και πολλά άλλα τονίζει και ο ποιητής Γ.Θ.Βαφόπουλος στην ειδική μελέτη του για τον θεσμό των λαϊκών βιβλιοθηκών.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Να μην ξεχνάμε επίσης ότι το βιβλίο κοστίζει.

Ναι, σωστά. Στοιχίζει πολύ. Ένα μυθιστόρημα, για παράδειγμα, κοστίζει όσο 3-4 φραπέ σε καφετέρια. Μόνο που τους φραπέδες τούς πίνεις σε 3 ώρες το πολύ (αν είσαι της υπομονής σαν εμένα) ενώ το βιβλίο αυτό μπορεί να το διαβάζεις για 3 μέρες και να σου μείνουν ιδέες και συναισθήματα για 3 ζωές. Και την ίδια στιγμή μπορείς να πίνεις το φραπέ στο σπίτι σου (εκεί δεν σου στοιχίζει πάνω από μισό ευρώ).

banned

• Sr. Member
Με αυτό το εντελώς πρωτότυπο επιχείρημα, με έπεισες ότι δεν χρειάζονται οι δημόσιες βιβλιοθήκες. Συγχαρητήρια.

Υποθέτω λοιπόν ότι καλώς πλήρωσες όλες αυτές τις ποιητικές συλλογές για την ανθολογία αντί να τις δανειστείς απ' την (υποθετική) βιβλιοθήκη της γειτονιάς σου. Κι ότι κι εγώ καλώς πληρώνω τα 100-200 βιβλία που αγοράζω κάθε χρόνο αφού δεν κοστίζουν παρά μερικούς φραπέδες.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι είναι αχρείαστες ή άχρηστες οι βιβλιοθήκες, αλλά ότι το διάβασμα είναι τρόπος ζωής κι αυτόν τον επιλέγεις. Χίλιες βιβλιοθήκες να 'χεις γύρω σου, άμα σ' ενδιαφέρει μόνο το φραπέ, δεν σου μένει και χρόνος να διαβάσεις.

banned

• Sr. Member
Άρα οι κοινωνικές συνθήκες, οι ευκαιρίες, τα κίνητρα, τα ερεθίσματα, δεν επηρεάζουν καθόλου τις επιλογές και τη συμπεριφορά των ανθρώπων. Ο τρόπος ζωής προκαθορίζεται από επιφοίτηση του αγίου πνεύματος. 

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Άκου κάτι, Τόλη.

Όσο είμαστε μικροί, επηρεαζόμαστε από πολλά - θετικά και αρνητικά. Ωστόσο, ως ενήλικοι φέρουμε ακέραιη την ευθύνη για τα καλά και τα στραβά μας, και άμα ως ενήλικοι δεν διαβάζουμε, δεν μας φταίει κανένα κράτος. Το τσερβέλο μας φταίει.

Δηλαδή, αν κάναμε ένα στραβό ξεκίνημα ως άτομα, πρέπει να το διαιωνίζουμε, ε; Και αν τότε που το πρωτοκάναμε ήμασταν παιδιά κι είχαμε το ακαταλόγιστο, τώρα τι άλλοθι έχουμε ως μεγάλοι;

Και, ναι, να πληρώνουμε για κάνα βιβλίο. Γιατί μην ξεχνάς ότι είμαστε περίεργη (παλιο)φάρα και τελικά δεν εκτιμάμε ποτέ ό,τι μας προσφέρεται δωρεάν ή, για την επίφαση, και μόνο υπερεκτιμάμε ό,τι χρυσοπληρώνουμε.
« Last Edit: 17 Mar, 2008, 01:21:56 by wings »

banned

• Sr. Member
Άκου κάτι, Βίκυ.

Επειδή αυτή η κουβέντα φαίνεται ότι δεν καταλήγει πουθενά, απευθύνθηκα στο ξωτικό των βιβλιοθηκών και του είπα τα καθέκαστα. Στην αρχή εξοργίστηκε και αμόλυσε δυο-τρία βιβλία στο κεφάλι όσων έπιναν φραπέ σε παρακείμενη καφετέρια. Μετά ηρέμησε και άνοιξε τη μεγάλη βίβλο των ξωτικών.

«Α, το ξωτικό Βικτώρια», αναφώνησε, «που είναι υπεύθυνο για τις ηλεκτρονικές ανθολογίες. Εξαίρετο πλάσμα, ξωτικό πρώτης τάξεως, ένα από τα καλύτερα που διαθέτουμε. Λίγο άγριο όμως και ταμαχιάρικο. Άμα βάλει  κάτι στο μυαλό του, δεν του το αλλάζεις με τίποτα. Μόλις όμως του προσφέρεις ποιήματα, ηρεμεί, συνέρχεται. Αυτό να κάνεις. Κι όσο για τις βιβλιοθήκες, άμα το βάλεις μέσα μια φορά, μετά δεν θα ξεκολλάει. Περίεργη (παλιο)φάρα εμείς τα ξωτικά, ε; Έχουμε όμως και τη γλύκα μας».
Και μ' αυτή την κουβέντα, έδωσε εντολή να ανοίξουν 500 νέες βιβλιοθήκες με ποιητικά βιβλία.
« Last Edit: 19 Mar, 2008, 13:53:16 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

banned

• Sr. Member
500 στη Θεσσαλονίκη μόνο. Και μία πλάι στην πόρτα σου για να την περνάς για βιβλιοπωλείο και να μπαίνεις μέσα κατά λάθος. Να διαλέγεις βιβλίο και να βγάζεις το πορτοφολάκι σου. «Δεν περνάνε εδώ τα λεφτά σας, κυρία μου», να σου λένε εκείνοι. «Το βιβλίο είναι αγαθό που προσφέρεται δωρεάν στον λαό, η ποίηση όνειρο που δεν αγοράζεται. Ελάτε τώρα, αυτή είναι η αλφαβήτα τα ξωτικών, εμείς θα σας την υπενθυμίζουμε;»

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μισό λεπτό να πάω μια βόλτα ως τη διπλανή πόρτα... περιμένεις, έτσι; :-)

Search Tools