«Εκπορνευόμενη δημοκρατία»

banned · 85 · 6772

banned

• Sr. Member
Ο κ. Ελευθέριος Αντωνακάκης, οικονομολόγος, από το Ηράκλειο Κρήτης, γράφει στο σημερινό Βήμα :

«Ο χαρακτηρισμός της συμβίωσης ζευγαριών από την Εκκλησία ως πορνείας δεν πρέπει πλέον να μας ξενίζει. Το πρόβλημα αρχίζει όταν ο λόγος της απαιτεί την πανελλήνια συμμόρφωση και επηρεάζει τη δράση των πολιτικών μέσω των απόλυτα θρησκόληπτων ψηφοφόρων. Όσο αυτό μπορεί να συμβαίνει σημαίνει ότι είμαστε μια πολύ κατώτερη κοινωνία από τις δυτικοευρωπαϊκές και προσομοιάζουμε περισσότερο στη ιρανική, αιγυπτιακή, κτλ., όπου ο λόγος των μουφτήδων ταυτίζεται από το πλήθος με τον λόγο του Θεού και υπερβαίνει κάθε ανθρώπινο δικαίωμα ή άλλη εξουσία. Αυτή είναι η καλύτερη συνταγή για τη διατήρηση της ελληνικής υπανάπτυξης. Αν δεν μπορέσουμε να ξεπεράσουμε το βρεφικό στάδιο της θρησκευτικής προσήλωσης, δεν θα ωριμάσουμε και σε άλλους τομείς : οικολογία, παιδεία, επιστήμες, ανθρώπινα δικαιώματα. Η μόνη συμβίωση πορνείας που βλέπω είναι αυτή μεταξύ κράτους και Εκκλησίας, και η εκπορνευόμενη είναι ασφαλώς η δημοκρατία».

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Εντυπωσιακό, βλέπεις, θίγονται κεκτημένα συμφέροντα των καρεκλοϊεροκένταυρων... είναι ωραίο να πίνεις και να τρως τσάμπα. Και να έχεις και ανώτερο status συν τοις άλλοις ενώ άλλοι δουλεύουν για σένα και σε πληρώνουν και εσύ να πουλάς... μεταφυσική.

Και φυσικά, όπου θίγονται κεκτημένα συμφέροντα επέρχεται ο καταιγισμός διαστρέβλωσης (spinning) και λάσπης. Άλλωστε, έχουμε δει τέτοια έργα και στα καθ' υμάς. Για άντε να βγάλεις τον «βασιλιά» με τη μίτρα στο κεφάλι και τα φανταχτερά ρουχαλάκια από τη θέση του ανώτατου άρχοντα. Ως πράος άνθρωπος του Θεού το λιγότερο που θα κάνει θα είναι να σε εκμηδενίσει διαβάλλοντάς σε.

Και άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, ή ότι το ζευγάρι που συμβιώνει μπορεί να είναι πιο πιστό και πιο αγαπημένο από χιλιάδες παντρεμένα ζευγάρια.

Η αποθέωση της επιφάνειας, του επίπλαστου, του «δήθεν» και της ανουσιότητας.

Η ουσία βλέπεις, θέλει ψυχή, μπέσα, κότσια και ανιδιοτέλεια (και η ψυχή δεν είναι κάτι που αποκτιέται με δημόσιες σχέσεις). Και δεν γνωρίζω πολλούς που να τα έχασαν για να τα βρουν άλλοι.
« Last Edit: 25 Mar, 2008, 19:04:30 by spiros »

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Σωστό τον βρίσκω!
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Η τελευταία φράση με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη. Εξαιρετικά τα λέει ο άνθρωπος.
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

mavrodon

• Hero Member
Και φυσικά, όπου θίγονται κεκτημένα συμφέροντα επέρχεται ο καταιγισμός διαστρέβλωσης (spinning) και λάσπης.
Και να ήταν μόνον η σχέση εκκλησίας/κράτους! Τα κεκτημένα διατρέχουν όλον τον κορμό της πολύπαθης ελληνικής κοινωνίας και τον καταδυναστεύουν. Άλλοι πουλάνε μεταφυσική και άλλoi θρασύτατο τσαμπουκά και ψευτοπροοδευτισμό.
« Last Edit: 25 Mar, 2008, 18:54:56 by mavrodon »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Όλα στην υπηρεσία της ανιδιοτελούς... ιδιοτέλειας ;)

mavrodon

• Hero Member
Έχω (και άλλοι με μένα) χρησιμοποιήσει τον όρο "τραβεστί δημοκρατία".

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Ο κ. Ελευθέριος Αντωνακάκης, οικονομολόγος, από το Ηράκλειο Κρήτης, γράφει στο σημερινό Βήμα :

«Ο χαρακτηρισμός της συμβίωσης ζευγαριών από την Εκκλησία ως πορνείας δεν πρέπει πλέον να μας ξενίζει. Το πρόβλημα αρχίζει όταν ο λόγος της απαιτεί την πανελλήνια συμμόρφωση και επηρεάζει τη δράση των πολιτικών μέσω των απόλυτα θρησκόληπτων ψηφοφόρων. Όσο αυτό μπορεί να συμβαίνει σημαίνει ότι είμαστε μια πολύ κατώτερη κοινωνία από τις δυτικοευρωπαϊκές και προσομοιάζουμε περισσότερο στη ιρανική, αιγυπτιακή, κτλ., όπου ο λόγος των μουφτήδων ταυτίζεται από το πλήθος με τον λόγο του Θεού και υπερβαίνει κάθε ανθρώπινο δικαίωμα ή άλλη εξουσία. Αυτή είναι η καλύτερη συνταγή για τη διατήρηση της ελληνικής υπανάπτυξης. Αν δεν μπορέσουμε να ξεπεράσουμε το βρεφικό στάδιο της θρησκευτικής προσήλωσης, δεν θα ωριμάσουμε και σε άλλους τομείς : οικολογία, παιδεία, επιστήμες, ανθρώπινα δικαιώματα. Η μόνη συμβίωση πορνείας που βλέπω είναι αυτή μεταξύ κράτους και Εκκλησίας, και η εκπορνευόμενη είναι ασφαλώς η δημοκρατία».

Συμφωνώ μέχρι τελείας μαζί του στο τμήμα που δεν έχω διαγράψει.

Αλλά λυπάμαι, δεν θα έπρεπε να αναφέρει άλλες χώρες, γιατί δεν έχει ιδέα για το τι γίνειται στην Μέση Ανατολή όταν βάζει το Ιράκ με την Αίγυπτο στο ίδιο καλάθι. Σαν Αιγύπτια, αυτό με θίγει και με προσβάλει βαθύτατα και δεν θα αναφέρω πόσο με εξοργίζει!

Δεν μπορούσε, δηλαδή, να πει τα ίδια πράγματα χωρίς να θίξει άλλες θρησκείες και άλλους τόπους που και ιστορία έχουν και πολλούς πιστούς; Τι μας νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι στο σπίτι τους; Ποιος μας δίνει το δικαίωμα να τους κρίνουμε, ειδικά όταν δεν μας έχουν ενοχλήσει; Και μετά απορούμε για τον φανατισμό των μουσουλμάνων ή/και των αράβων!
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

FoReIgNeR

• Sr. Member
Δηλαδή εξαιτίας ιερέων που δε θέλουν να χάσουν τα "κεκτημένα" λιθοβολούμε το λόγο του Θεού (για όσους πιστεύουν και σε όποιον βαθμό κάνουν κέφι να πιστεύουν); Είναι λογικό δηλαδή να μην στεριώνει ανθρώπινη σχέση και γι' αυτό να κατηγορούμε το γάμο όπως τον γνωρίζουμε ως τώρα; Ένα ζευγάρι που όντως συμβιώνει αρμονικά και είναι αξιοζήλευτο, γιατί να μην επισφραγίσει την ιερή αυτή σχέση στα μάτια του Θεού (εφόσον φυσικά πιστεύει σε Αυτόν); Αν όντως υπάρχουν ιερείς που δε θέλουν να χάσουν τα "κεκτημένα" και φωνάζουν με αποτέλεσμα να γίνονται μισητοί στον κόσμο, τι να πούμε για όσους "χαϊδεύουν" τα αυτιά του κόσμου και τον ωθούν σε "εμπορευματοποίηση" των ανθρωπίνων σχέσεων με συμβόλαια ή προφορικές συμφωνίες; Αν ρισκάρει κάποιος τα "κεκτημένα" του είναι οι ιερείς που φωνάζουν, όσοι "χαϊδεύουν" τα αυτιά το κάνουν γιατί γνωρίζουν ότι έτσι θα γίνουν πιο αρεστοί και θα διευρύνουν τα "κεκτημένα" τους. Κάπου στη μέση βρίσκεται η λύση, αλλά μου ακούγεται πιο λογικός ο χαρακτηρισμός "πορνεία" για κάθε σχέση εκτός γάμου -εφόσον τον προσδίδει ο Χριστός και πάλι για όσους πιστεύουν, δεν υποχρεώνει κανέναν να ασπαστεί το κήρυγμά του- παρά να ακούω κατά τα άλλα "θρήσκους" δημοσιογράφους να βρίζουν ιερείς ωμά ή να τους βάζουν όλους στον ίδιο τορβά, παραβλέποντας τους άξιους. Η θρησκεία (για χιλιοστή φορά επαναλαμβάνω ότι "δεσμεύει" όσους επιθυμούν να θεωρούνται και προσπαθούν να είναι πιστοί) δεν μπορεί να κάνει "εκπτώσεις" επειδή στην εποχή μας έχουν χαλαρώσει τα ήθη, ο λόγος του Θεού υφίσταται, όποιος θέλει τον ακούει, όποιος δεν τον ακούει χαρακτηρίζεται όπως χαρακτηρίζεται, αν δεν πιστεύει όμως σε θρησκείες και συναφή, γιατί διαμαρτύρεται; Σε ενοχλεί κάτι που βλέπεις ότι δεν υπάρχει; Δεν σε αγγίζει, άρα αδιαφόρησε, δε φτάσαμε δε σε εποχές να κυνηγάμε "απίστους" για να τους σκοτώσουμε και δε θα φτάσουμε ποτέ. Προς τι τόσο μένος για όσους συνεχίζουν να πιστεύουν στη θρησκεία όπως τη γνωρίζαμε ως τώρα;
And my heaven is wherever you are ...

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μισό λεπτό γιατί ναι μεν δεν ξέρω τις Γραφές απέξω κι ανακατωτά, αλλά δεν θυμάμαι πού μιλάει ο Χριστός για πορνεία όταν δεν υπάρχει επίσημος γάμος. Εννοείς ότι υπάρχει συγκεκριμένο κείμενο στην Καινή Διαθήκη;

mavrodon

• Hero Member
Δε νομίζω ότι ο ίδιος ο Χριστός χαρακτήριζε πορνεία την ελεύθερη συμβίωση. Πορνεία είναι η κατ' επάγγελμα, επ' ανταλλάγματι διάθεση του σώματος για σεξουαλική ικανοποίηση του πελάτη. Συνιστώ να διαβάσετε ένα εξαιρετικό άρθρο του κ. Παντελή Καλαϊτζίδη στη σημερινή Καθημερινή με τον τίτλο "Συμβίωση και Εκκλησία" (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_25/03/2008_263943).

FoReIgNeR

• Sr. Member
Ναι, γνωρίζω σίγουρα ότι υπάρχει, όμως δε θυμάμαι πια. Είπαμε, θέλω να θεωρούμαι πιστή όμως δεν τα ξέρω απ' έξω και ανακατωτά. Ο παππούλης μου τα ήξερε αυτά αλλά δεν είναι εδώ να μου πει πού να ανατρέξω. Υπάρχει όμως, το ξέρω.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Θωμά, αυτό λέω κι εγώ. Να μη συγχέουμε τα λόγια των κληρικών με τα λόγια του Χριστού. Εκτός, επαναλαμβάνω, αν μου διαφεύγει κάτι που είπε ο ίδιος ο Χριστός.

Foreigner, ειλικρινά μου κίνησες την περιέργεια τώρα. Αν βρεις κάποιο απόσπασμα, θέλω να μας το αναφέρεις. Ή αν έχει κάποιος άλλος υπόψη του κάτι σχετικό, ας μας το πει.

mavrodon

• Hero Member
Αυτό θα πει σύμπτωση απόψεων αγαπητή Βίκυ. Σκεφτήκαμε ταυτόχρονα το ίδιο θέμα. Παρακαλώ να διαβαστεί το άρθρο, το οποίο είναι μετρημένο, μακρυά από ακρότητες. Σε πολλές χώρες της δυτικής Ευρώπης, τα περισσότερα παιδιά γεννιούνται εκτός γάμου. Είναι δυνατόν αυτά τα υπέροχα πλασματάκια να θεωρούνται αποτέλεσμα πορνείας; Προς Θεού!
« Last Edit: 26 Mar, 2008, 00:09:27 by mavrodon »

FoReIgNeR

• Sr. Member
Δε νομίζω ότι ο ίδιος ο Χριστός χαρακτήριζε πορνεία την ελεύθερη συμβίωση. Πορνεία είναι η κατ' επάγγελμα, επ' ανταλλάγματι διάθεση του σώματος για σεξουαλική ικανοποίηση του πελάτη.

Συγγνώμη που γράφω δυο-δυο τα posts και απανωτά αλλά τον καιρό του, πορνεία θεωρείτο κάθε σχέση εκτός γάμου. Σήμερα έχει "εξελιχθεί" ο όρος.

Search Tools