«Εκπορνευόμενη δημοκρατία»

banned · 85 · 6771

FoReIgNeR

• Sr. Member
Ok, το υπόσχομαι, είναι η τελευταία φορά που θα γράψω για μέρες ώστε να ξεπεράσετε την υπερβολική δόση (δε συνηθίζω να γράφω τόσο πολύ σε μία βραδιά εδώ).
Το άρθρο ξεκαθαρίζει πώς έχουν τα πράγματα. Όλα έχουν να κάνουν με το ορθόδοξο δόγμα που δε δεχόταν ποτέ γυναίκες σε ιερατικές θέσεις. Σωστό ή όχι δεν μπορώ να πω, γιατί είμαι κάπου στη μέση (πάλι). Ωστόσο το θέμα εδώ δεν είναι η γνώμη μου, έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας του δόγματος και πάλι, δε θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξει αυτό όσο και αν αδικεί τις γυναίκες. Για όποιο λόγο δε δέχομαι π.χ. την είσοδο γυναικών στο Άγιο Όρος (εφόσον μόνο η Παναγία περπάτησε εκεί), ε, κάπως έτσι το έχω και σ' αυτήν την περίπτωση. Φυσικά θα μ' άρεσε να υπήρχαν αντίστοιχες διακρίσεις και υπέρ των γυναικών, αλλά η αλήθεια είναι ότι θεωρώ υπέρτατη διάκριση υπέρ των γυναικών το δώρο να φέρνουν παιδιά στη ζωή. Πείτε με συντηρητική, πείτε με χαζή, θα το δεχτώ, αλλά έχουν γευτεί τιμές που κανένας άνδρας δε γεύτηκε κι εξάλλου στα μάτια του Θεού είμαστε ίσοι, άρα οιαδήποτε διάκριση -εάν υπάρχει παράδεισος και κόλαση- θα μείνει εδώ. (Χωρίς να φτάνουν κι αυτές σε υπερβολές ε!)

@ utopia (επειδή έγραψες μέχρι να τελειώσω το δικό μου σχόλιο): Κάθε πράγμα θέλει και τα όρια του. Αλλιώς εξισωνόμαστε με τα ζώα. Είμαστε ζώα φυσικά, αλλά διατεινόμαστε ότι έκτοτε μάθαμε και κάποια πράγματα. Ε, αν δώσεις σε ένα παιδί όλα τα γλυκά του κόσμου, αποκλείεται να μείνει πιστό σε σοκολάτα ενός είδους. Άρα έτσι δε θα αντέξει πολύ ο κοινωνικός ιστός με όλα τα καλά και τα κακά του. Εκτός αν ψάχνουμε αφορμές για να ξαναγυρίσουμε στα παιδιά των λουλουδιών και στα κοινόβια, οπότε δεκτόν.
And my heaven is wherever you are ...

Anastasia

• Anastasia Giagopoulou
  • Hero Member
  • Set goals, Work hard!
Διαβάζοντας το πολύ ενδιαφέρον νήμα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: εγώ που συζώ με το φίλο μου (χωρίς δαχτυλίδια, στέφανα κλπ.) σημαίνει ότι δεν πιστεύω στο Χριστό ή σε αυτά που λέει η θρησκεία μας και πρέπει να αυτομαστιγωθώ; Ή θα τολμήσει κανείς να μου πει ότι δεν πιστεύω και πρέπει να κάνω σαράντα μετάνοιες για την πράξη μου αυτή;;; Για άλλες μου πράξεις, να κάνω 1000 μετάνοιες, αλλά για τούτη, όχι. Και αν συμβεί το  ο, τιδήποτε και χωρίσω, μετά είμαι κατευθείαν για κόλαση;;;; Έχω την εντύπωση ότι ο Χριστός είναι πολύ πιο πέρα απ' όλα αυτά...
"Only Love can leave such a... Mark!"

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Για μένα η χειρότερη αμαρτία είναι η υποκρισία, το ψέμα, η απιστία... φυσικά καθημερινή πραγματικότητα σε πολλά ζευγάρια, παντρεμένα ή μη.

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
  • Γιατί να το κρύψω; Ναι, είμαι μία φελάχα!
Θωμά, αυτό λέω κι εγώ. Να μη συγχέουμε τα λόγια των κληρικών με τα λόγια του Χριστού. Εκτός, επαναλαμβάνω, αν μου διαφεύγει κάτι που είπε ο ίδιος ο Χριστός.

Foreigner, ειλικρινά μου κίνησες την περιέργεια τώρα. Αν βρεις κάποιο απόσπασμα, θέλω να μας το αναφέρεις. Ή αν έχει κάποιος άλλος υπόψη του κάτι σχετικό, ας μας το πει.

Αυτό θα πει σύμπτωση απόψεων αγαπητή Βίκυ. Σκεφτήκαμε ταυτόχρονα το ίδιο θέμα. Παρακαλώ να διαβαστεί το άρθρο, το οποίο είναι μετρημένο, μακρυά από ακρότητες. Σε πολλές χώρες της δυτικής Ευρώπης, τα περισσότερα παιδιά γεννιούνται εκτός γάμου. Είναι δυνατόν αυτά τα υπέροχα πλασματάκια να θεωρούνται αποτέλεσμα πορνείας; Προς Θεού!

Ούτε ο Χριστός δεν το θα το ήθελε αυτό!!!
Μην κοιμάσαι, είναι επικίνδυνο. Μην ξυπνήσεις, θα το μετανοιώσεις!
Nadia-Anastasia Fahmi

banned

• Sr. Member
Τώρα εγώ θα βάλω ένα μικρό μπουρλότο. Για να ξαραχνιάσουμε λιγάκι. Καρφί δεν μου καίγεται τι είπαν κάποιοι θρησκόληπτοι εβραίοι πριν χιλιάδες χρόνια, καρφί δεν μου καίγεται τι λένε σήμερα οι προγάστορες υποκριτές με τις ανιψιές, τους ναύτες, και τους πάσης φύσεως επιβήτορες. Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι ο λόγος και η πράξη της αγάπης που δίδαξε ο Χριστός αλλά και άλλοι δάσκαλοι στην πορεία της ανθρωπότητας. Ο λόγος που διαστρεβλώθηκε μετά από την κάθε εξουσία και ιδίως από το ιερατείο. Με αποτέλεσμα να έχουμε φοβερούς θρησκευτικούς πολέμους, ποταμούς αίματος, μια Ιερά Εξέταση, απερίγραπτη δυστυχία σε εκατομμύρια ανθρώπους. Με αποτέλεσμα να μην είναι θρησκεία μας η αγάπη αλλά ο φανατισμός, η μισαλλοδοξία και η τυπολατρία.

Αγαπητή μου FoReIgNeR, σε κατάσταση ζώου είναι αυτοί που μπαίνουν στην εκκλησία όπως τα βόδια μπαίνουν στον στάβλο. Σε κατάσταση ζώου μετατρέπει τον άνθρωπο η τυφλή υπακοή που απαιτούν από το «ποίμνιο» τους οι κάθε λογής ρασοφόροι. Τι σημαίνει «ποιμένας» και «ποίμνιο»; Ακριβώς αυτό. Είστε ζώα και εγώ θα σας οδηγήσω στο μαντρί σας.
Τέλος, ποια πράξη μπορεί να είναι περισσότερο κτηνώδης από το καθεστώς φόβου και τρόμου, από το καθεστώς καθυστέρησης που έχουν οικοδομήσει οι θρησκείες;

Οι πρώτες χριστιανικές κοινότητες, οι αγάπες, ήταν κοινόβια. Ήταν αναρχικές κοινότητες που ζούσαν με αλληλεγγύη και αγάπη. Θα έρθει κάποια εποχή που τα μέλη του κάθε ιερατείου θα φαντάζουν σαν άνθρωποι των σπηλαίων (που είναι). Μια εποχή πραγματικής αγάπης και ελευθερίας. Χωρίς το «δικό μου» και το «δικό σου», με κοινοκτημοσύνη και αλληλεγγύη όλων των μελών της ελεύθερης κοινότητας (comuna libre). Φυσικά με ελεύθερο έρωτα. Στην κοινότητα αυτή, το κάθε παιδί θα είναι παιδί του κάθε ενήλικα. Έχει κανείς εδώ κανένα πρόβλημα να αγαπήσει το οποιοδήποτε παιδάκι βλέπει στον δρόμο; Στην κοινωνία αυτή, ο καθένας θα θεωρεί τον εαυτό του υπεύθυνο για τις πράξεις του και για όλα τα άλλα μέλη της κοινότητας. Στην κοινωνία αυτή, ο άνθρωπος θα έχει κάνει ένα μεγάλο βήμα προς το φως, προς μία ανώτερη κατάσταση συνειδητοποίησης και εκπλήρωσης, όπως είναι ταγμένος. Και μην ξεχνάτε, η ουτοπία του σήμερα, είναι η απτή πραγματικότητα του αύριο.
« Last Edit: 26 Mar, 2008, 12:44:58 by wings »

user10

• Hero Member
Εγώ θα ήθελα ο Άνθιμος (αυτός δεν την έκανε την επική δήλωση;) να θυμηθεί και το «ο έχων δύο χιτώνας να δίνει τον έναν» και να μη βγαίνει στολισμένος με χρυσούς σταυρούς σαν τη ζουρλοπαντιέρα στις εμφανίσεις του.

Επίσης, να καταργήσει στην ενορία του το χαράτσι που πληρώνει ένα ζευγάρι για να παντρευτεί για τους πολυελαίους και τα σάτζαλα μάτζαλα της εκκλησίας, από τη στιγμή που
α) οι ιερείς (από ό,τι ξέρω, παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος) πληρώνονται από το κράτος, δηλαδή από τους φόρους ΜΟΥ
β) η εκκλησία έχει ΥΠΕΡΤΕΡΑΣΤΙΑ περιουσία από δωρεές και τα συναφή.
Το ρώτησε το ζευγάρι αν έχει χρήματα για να παντρευτεί;

Και τρίτον, να θυμηθεί το «ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω» και να μη μιλάει, όταν κάθε τρεις και λίγο έρχονται στο φως απίστευτα σκάνδαλα - ιδίως σεξουαλικά - που αφούν την εκκλησία.

Και ναι, υπάρχουν ιερείς που είναι πράγματι αξιοθαύμαστοι. Αλλά είναι λίγοι. Και όχι, δε με ενδιαφέρει αν οι ιερείς είναι και αυτοί άνθρωποι και έχουν τις αδυναμίες της σάρκας, γιατί εμένα μου κουνούν πάνω απ' το κεφάλι την αιώνια καταδίκη ενώ οι ίδιοι φέρονται χειρότερα από τον τελευταίο αμαρτωλό.

Κατά τα άλλα, με καλύπτει απόλυτα ο Utopia (Τόλης, είπαμε; :)

Α, σας είπα ότι σύμφωνα με τα λεγόμενα του Άνθιμου είμαι κι εγώ πόρνη;

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
Εγώ, σύμφωνα με τον (παναγιώτατο;;;;) Άνθιμο μάλλον υπήρξα πόρνη ολκής... αλλά τα τελευταία χρόναι ανένηψα!

Λέτε να συγχωρέσει ο Θεούλης τις αμαρτίες μου όταν έρθει η ώρα της κρίσης;;;;

Έλος πια με το παπαδαριό!!! Δεν θα ξεχάσω ποτέ πως υποχρέωσαν τους γονείς μου που ήταν παντρεμένοι καθολικά 10 χρόνια και είχαν δύο παιδιά να ξαναπαντρευτούν ορθόδοξα γιατί λέει τα παιδιά τους ήταν "μπασταρδάκια" στα μάτια του Υψίστου της Ορθοδοξίας και τους ζητούσαν να πληρώσουν για λαμπάδες, πολυελαίους και άλλα τέτοια χαριτωμένα!!!!

Σαν δεν ντρεπόμαστε λιγάκι λέω εγώ. Ο Χριστός δεν είπε πότε για παπάδες, εκκλησίες, πολυτελείς τελετές, χρηματισμούς ιερέων και τα συναφή. Για αγάπη μίλησε, για διακονία μίλησε, για συγχώρεση μίλησε... αλλά, για τα υπόλοιπα και τα αισχρά και κατάπτυστα που βλέπουμε στις μέρες δεν είπε λέξη.... ΠΟΤΕ!!!!
Nadia-Anastasia Fahmi

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Παιδιά,

Ας μη μπερδεύουμε τις βούρτσες με τις οδοντόβουρτσες... Άλλα τα λόγια του Χριστού, κι άλλα των Κληρικών...

Τα πράγματα είναι απλά. Πρέπει να ξεχωρίσει το Κράτος από την Εκκλησία όπως έχει γίνει σε άλλα Κράτη...
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
Παιδιά,

Ας μη μπερδεύουμε τις βούρτσες με τις οδοντόβουρτσες... Άλλα τα λόγια του Χριστού, κι άλλα των Κληρικών...

Τα πράγματα είναι απλά. Πρέπει να ξεχωρίσει το Κράτος από την Εκκλησία όπως έχει γίνει σε άλλα Κράτη...

+1 ... διαφορετικά, χαθήκαμε!
Nadia-Anastasia Fahmi

banned

• Sr. Member
Aυτή είναι μια απλή δήλωση ταυτότητας. Τόλης, ναι, palavra μου. Και, βεβαίως, βουτηγμένος ως τον λαιμό στην πορνεία εξαπανέκαθεν.

FoReIgNeR

• Sr. Member
Στα Ιερά Ευαγγέλια, η λέξη "πορνεία" αναφέρεται στις σαρκικές απολαύσεις, όχι απαραίτητα σε αυτές που παρέχονται επί χρήμασι:

Αποστόλου Παύλου, Α΄ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ (K.A’), 7:
1 ΠΕΡΙ δὲ ὧν ἐγράψατέ μοι, καλὸν ἀνθρώπῳ γυναικὸς μὴ ἅπτεσθαι· 2 διὰ δὲ τὰς πορνείας ἕκαστος τὴν ἑαυτοῦ γυναῖκα ἐχέτω, καὶ ἑκάστη τὸν ἴδιον ἄνδρα ἐχέτω...

Αποστόλου Παύλου, ΠΡΟΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ, 13:
4 Τίμιος ὁ γάμος ἐν πᾶσι καὶ ἡ κοίτη ἀμίαντος· πόρνους δὲ καὶ μοιχοὺς κρινεῖ ὁ Θεός. 

Επίσης, από από εδώ:

Αποστόλου Παύλου, Α΄ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ (K.A’), 6:
9 ἢ οὐκ οἴδατε ὅτι ἄδικοι βασιλείαν Θεοῦ οὐ κληρονομήσουσι; μὴ πλανᾶσθε· οὔτε πόρνοι οὔτε εἰδωλολάτραι οὔτε μοιχοὶ οὔτε μαλακοὶ οὔτε ἀρσενοκοῖται...

και εδώ:
Αποστόλου Παύλου, Α' ΤΙΜΟΘΕΟΝ, 1:
8 Οἴδαμεν δὲ ὅτι καλὸς ὁ νόμος, ἐάν τις αὐτῷ νομίμως χρῆται, 9 εἰδὼς τοῦτο, ὅτι δικαίῳ νόμος οὐ κεῖται, ἀνόμοις δὲ καὶ ἀνυποτάκτοις, ἀσεβέσι καὶ ἁμαρτωλοῖς, ἀνοσίοις καὶ βεβήλοις, πατρολῴαις καὶ μητρολῴαις, ἀνδροφόνοις, 10 πόρνοις, ἀρσενοκοίταις, ἀνδραποδισταῖς, ψεύσταις, ἐπιόρκοις, καὶ εἴ τι ἕτερον τῇ ὑγιαινούσῃ διδασκαλίᾳ ἀντίκειται, 11 κατὰ τὸ εὐαγγέλιον τῆς δόξης τοῦ μακαρίου Θεοῦ, ὃ ἐπιστεύθην ἐγώ.

..βλέπουμε ότι γίνεται αντιδιαστολή του πόρνου από τον αρσενοκοίτη, άρα δεν πρόκειται για άνδρα ομοφυλόφιλο εκδιδόμενο. Δεν πρόκειται όμως ούτε για "αρσενική πόρνη" με πελάτες γυναίκες, γιατί για κάτι τέτοιο ούτε λόγος να γίνεται με τις τότε κοινωνικές συνθήκες. Επομένως, αποκλείεται το "επί χρήμασι", άρα πόρνος είναι ο εντρυφών στις σαρκικές απολαύσεις...

Αυτό τα λέει όλα. Ισχύει για όλους όσους θέλουν να τους αφορά, κανείς δεν κρίνει κανέναν για τις τελικές επιλογές του και κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει γιατί καθένας μας κάνει ό,τι κάνει. Άλλος μας κρίνει και φυσικά είναι όσο ελαστικός ή όχι κρίνει Αυτός. Όλοι μας είμαστε αμαρτωλοί εξάλλου. Άρα είτε "πιστεύουμε" σε κάποια θρησκεία είτε δεν ασχολούμαστε με αυτήν. Από το απόσπασμα που μετέφερε η Μαρία προκύπτει ο ορισμός της λέξης πορνεία, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
And my heaven is wherever you are ...

banned

• Sr. Member
"When man submits god to moral judgement, he kills him in his own heart", Albert Camus, The Rebel.

Άλλα φληναφήματα περί «αμαρτωλών» δεν αντέχει το πλεμόνι μου και μάλιστα από ένα νέο κορίτσι.

NadiaF

• ناديا فامي
  • Hero Member
"When man submits god to moral judgement, he kills him in his own heart", Albert Camus, The Rebel.

Άλλα φληναφήματα περί «αμαρτωλών» δεν αντέχει το πλεμόνι μου και μάλιστα από ένα νέο κορίτσι.

Nadia-Anastasia Fahmi

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Νάντια, κέρατα είναι αυτά που έβγαλε το κεφάλι σου στο emoticon; :-) Απ' τις πολλές σου αμαρτίες;
Ο λόγος είναι μεγάλη ανάγκη της ψυχής. (Γιώργος Ιωάννου)

mariapar

• Hero Member
Ας μου επιτραπεί ένα παράπονο...

Κατά Μάρκον, Η':
34 Καὶ προσκαλεσάμενος τὸν ὄχλον σὺν τοῖς μαθηταῖς αὐτοῦ εἶπεν αὐτοῖς· ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἀκολουθεῖν...

Αν αυτά ήταν τα λόγια του Ιησού Χριστού, γιατί δεν λένε το ίδιο και όσοι δεν ενστερνίζονται τη διδασκαλία Του (και απόλυτο δικαίωμά τους);
Δηλαδή ότι όποιος θέλει μπορεί να μοιράζεται τις πεποιθήσεις τους, κι όποιος δεν θέλει μπορεί κάλλιστα να θεωρεί εαυτόν αμαρτωλό και να δέχεται τις Γραφές, χωρίς να θεωρείται απορριπτέος και παρωχημένων αντιλήψεων;

Αν θέλουμε να είναι σεβαστή η αθεΐα (και πολύ σωστά), γιατί να μην είναι και η θρησκευτική πίστη;

Όσο για το ποίμνιο...

Κατά Ιωάννη, Α':
29 Τῇ ἐπαύριον βλέπει ὁ ᾿Ιωάννης τὸν ᾿Ιησοῦν ἐρχόμενον πρὸς αὐτὸν καὶ λέγει· ἴδε ὁ ἀμνὸς τοῦ Θεοῦ ὁ αἴρων τὴν ἁμαρτίαν τοῦ κόσμου.

Όταν η ονομασία αμνός αποδίδεται στον ίδιο τον Ιησού Χριστό, γιατί να ταπεινώνει εμάς ο χαρακτηρισμός "ποίμνιο";
Πού είναι η ταπεινοφροσύνη, αυτή η στάση ζωής που δεν είναι αποκλειστικότητα του Χριστιανισμού, αλλά κι άλλων θρησκειών με εξίσου ανεπτυγμένη την πνευματικότητα, και που προϋποθέτει εσωτερική γαλήνη και ισορροπία;

One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

Search Tools