whistleblower -> καρφί, καταγγέλων, καταγγέλουσα, καταγγέλλων διαφθορά, καταγγέλλων δυσλειτουργίες, καταγγέλτης, καταγγέλτης διαφθοράς, καταγγέλων τα κακώς κείμενα, καταδότης, καταμηνυτής, καταμηνυτής ατασθαλιών, καταυδητής, λαγωνικό, μάρτυρας δημόσιου συμφέροντος, όποιος έχει καταγγείλει δυσλειτουργίες, πληροφοριοδότης, πληροφοριοδότης δημοσίου συμφέροντος, πληροφοριοδότης εταιρικών παρατυπιών, υπάλληλος που καταγγέλλει δυσλειτουργίες

evdoxia · 34 · 11516

banned8

• Jr. Member
  • **
Δεν βγήκε βέβαια η έκφραση από τους διαιτητές αλλά από τους πολιτσμάνους, αλλά ομολογώ ότι κι εμένα στους διαιτητές πηγαίνει το μυαλό μου μ' αυτή τη λέξη και στην κερκίδα: «Δε θα το σφυρίξει ο μ~;»

Ωστόσο, σ' ένα μυθιστορηματάκι δεν πιστεύω να δούμε τη λέξη «καταμηνυτής». Πιο πιθανό να δούμε «καρφιά» και «χαφιέδες». Πάντα ανάλογα με το register και ποιος το λέει για ποιον. :-}

(Πού πήγες, Έφη, και μιλάω μόνος μου;)
« Last Edit: 22 Jun, 2008, 17:25:58 by wings »

F_idάνι

• Hero Member
Αχ, Mr Nickel, συγγνώμη που διέγραψα το ποστ μου. Το  εξαφανισμένο ποστ:

Κι εμένα μ' αρέσει ο καταμηνυτής, κατά κύριο λόγο επειδή η έκφραση αυτή πάντα μου έφερνε στο νου το διαιτητή: whistle(-)blower= ''Σε είδα, σε είδα, φρρρρρ! Αυτός εδώ,(παρακαλώ, φανταστείτε το δάχτυλο να δείχνει) κυρίες και κύριοι την έκανε τη ζαβολιά! Ακούσατε, ακούσατε!''
Μη μου λέτε ότι κουτσουλάω, απλά είμαι εικονικός τύπος. Τις λέξεις τις φαντάζομαι σαν εικόνες, πολύ συχνά. Γι αυτό μου αρέσουν ακόμη τα κόμιξ, υποθέτω.
« Last Edit: 22 Jun, 2008, 17:28:55 by wings »

• Guest
Απορία:
Από το websters
A whistleblower is someone in an organization who witnesses behavior by members that is either contrary to the mission of the organization, or threatening to the public interest, and who decides to speak out publicly about it. Περισσότερα εδώ.

Βάσει των παραπάνω, μπορούμε να μιλήσουμε για χαφιέ ή καρφί; Αυτός δεν έχει μόνο αρνητική έννοια;
Μια και είναι επίκαιρο, τότε ο Εφιάλτης ήταν whistleblower;
:)

Διαβάζω περισσότερα στη wiki, και έχω μπερδευτεί και άλλο, μια χαρά!
« Last Edit: 04 Apr, 2007, 20:23:06 by μαρία_ »

banned8

• Jr. Member
  • **
Ο Εφιάλτης ήταν προδότης. Δεν αποκάλυψε παρανομία.
Ο whistleblower έχει θετική σημασία, όταν βρίσκεσαι έξω από την εταιρεία. Φέρνει στο φως ατασθαλίες, είτε μέσα στην εταιρεία (εσωτερική καταγγελία) είτε με δημοσιοποίηση π.χ. σε εφημερίδες (δημόσια καταγγελία). Όταν όμως είσαι μέσα στην εταιρεία και αναφερθείς αρνητικά στον «καταδότη», ο καταμηνυτής εύκολα γίνεται ένα κοινό «καρφί».

• Guest
Κοιτάω και αυτά, αν και φοβάμαι ότι ένας απλός "μηνυτής" δεν θα παραπέμψει σε σωστή μεριά (πιθανή σύγχυση με το νομικό κομμάτι).
μηνυτής
αυτός που καταγγέλλει αξιόποινη πράξη ή αυτός που υποβάλλει μήνυση·
μηνύω
(ΑΜ μηνύω Μ και μηνυῶ, -άω, Α και δωρ. τ. μανύω)· 1. αποκαλύπτω μυστικό, καθιστώ κάτι γνωστό, φανερώνω, αποκαλύπτω («ποίου γὰρ ἀνδρὸς τήνδε μηνύει τύχην», Σοφ.)· 2. εισάγω κατηγορία ή διατυπώνω καταγγελία εναντίον κάποιου («καὶ ὁ μὲν αὐτός τε καθ' ἑαυτοῡ καὶ κατ' ἄλλων μηνύει τὸ τῶν Ἑρμῶν», Θουκ.)· || (μσν.) στέλνω μήνυμα, είδηση, εντολή· 2. προσκαλώ· 3. δίνω πληροφορία, ανακοινώνω, αναγγέλλω· || (μσν.-αρχ.) προμηνύω, προοιωνίζομαι· || (αρχ.) 1. δηλώνω, διακηρύσσω.

progvamp

• Hero Member
Ο whistleblower έχει θετική σημασία, όταν βρίσκεσαι έξω από την εταιρεία. Φέρνει στο φως ατασθαλίες, είτε μέσα στην εταιρεία (εσωτερική καταγγελία) είτε με δημοσιοποίηση π.χ. σε εφημερίδες (δημόσια καταγγελία).

Μπράβο, θείο, κι εγώ παραξενεύτηκα με την αρνητική και μόνο έννοια που ανέφερε ο Ζέφυρος, γιατί το έχω συναντήσει σε μετάφραση με θετική έννοια. :)

Τα εξηγήσατε πολύ ωραία και απλά (όπως πάντα). :)))

elena petelos

• Hero Member
  • Qui ne dit mot consent.
Για να μη μένει η εικόνα του Χλαπάτσα ή του Εφιάλτη, στην κατηγορία των «καταμηνυτών» (ωραιότατη λίστα Famous whistleblowers στη https://en.wikipedia.org/wiki/Whistleblowing) είναι ο ταλαίπωρος ο Βανούνου, οι δύο της Enron, o Wigand του Insider και πολλοί άλλοι καθωσπρέπει άνθρωποι.

Aχ... :)) Λοιπόν, δεν θυμάμαι (αρά μάλλον δεν την έχω διαβάσει :)) σχετική συζήτηση για whistleblowing. Εκτός αν εσύ θυμάσαι λάθος (βάσει... τηλεφώνου).
Θα έβαζα -για σύγκριση- παραθεματάκι με το "dobber", αλλά, όντως, η θετική χροιά είναι που με απασχολεί περισσότερο... και η Μαρία έχει δίκιο και ο Νίκος διευκρίνισε. (Θετική από πλευράς εταιρείας, εκτός αν η καταγγελία φεύγει... εκτός εταιρείας.)

Νίκο, στην ΕΕ κυκλοφορεί και το "καταγγελία παρατυπιών". Το "εσωτερική καταγγελία" είναι θαύμα -ακόμα και αν γίνει εκτός εταιρείας- δεν παύει να είναι εκ των έσω.

Και πάλι... πολλά ευχαριστώ σε όλους.
:)

auditor

• Hero Member
Μιας και βρισκόμαστε στο business/financial, μια ανακεφαλαίωση:

Πρώτα απ' όλα, νομίζω ότι πρέπει να ξεκαθαρίσουμε μια και καλή ότι ο όρος έχει θετική έννοια.

A whistleblower is someone in an organization who witnesses behavior by members that is either contrary to the mission of the organization, or threatening to the public interest, and who decides to speak out publicly about it.
Το αν τα καταδιδόμενα λαμόγια τον θεωρούν χαφιέ, δεν μας αφορά διόλου ως κοινωνία. Ακόμα και αν έχουμε να κάνουμε με κείμενο που παρουσιάζει τη δική τους πλευρά, το άτομο αυτό θα αποκαλείται snitch ή stool pidgeon ή κάτι παρόμοιο και φυσικά θα το μεταφράσουμε "καρφί" ή "σπιούνο". Θα απέρριπτα, λοιπόν, οποιαδήποτε απόδοση του όρου, η οποία έχει αρνητικό περιεχόμενο.

Παρεμπιπτόντως, θα ήθελα ενισχύσω την παρατήρηση του Νίκ-ελ, για να μη δημιουργηθεί καμία εσφαλμένη εντύπωση: Ο όρος "παπαγαλάκι" είναι εντελώς άσχετος με την περίπτωσή μας. Τα παπαγαλάκια σπέρνουν ψευδείς ειδήσεις, σκόπιμα. Είναι σαν τους τύπους που πλευρίζουν τα κορόιδα στον ιππόδρομο για να τους υποδείξουν ένα "σίγουρο".

Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας. Καλός ο καταμηνυτής, αλλά θα προτιμούσα κάτι που να έχει να κάνει με την έννοια της δημόσιας αποκάλυψης. Δεν είναι απαραίτητο ότι ο whistle-blower θα απευθυνθεί απαραίτητα στις αρχές --  μπορεί απλώς να βγει και να τα πει στην τηλεόραση.

Ας δούμε και τι λέει ο Χρυσοβιτσιώτης:

Άτομο που καταγγέλει ή ξεσκεπάζει ατασθαλία, παρανομία, παρατυπία, μηχανορραφία, σκευωρία, πλεκτάνη κ.λπ. Ο καταγγέλων, αυτός που "τα βγάζει στη φόρα".
Nick Roussos

Search Tools