Όταν το έγκλημα γίνεται τέχνη;

λinaπ · 33 · 3377

Vion

• Sr. Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Πολλές φορές έχω την εντύπωση πως το ανθρώπινο είδος, παρόλα τα κατορθώματα του, βρίσκεται σε φάση οπισθοδρόμησης.  Νομίζω ότι το «έργο» του αποκαλούμενου «καλλιτέχνη» εκτός από τον απάνθρωπο και αρρωστημένο χαρακτήρα του,  παραβιάζει ηθικούς και διεθνείς νόμους...(e.g.: Amsterdam Treaty, Protocol No. 33 [1997] on the protection and welfare of animals). Πώς είναι δυνατόν βασανισμός μέχρι θανάτου να αποκαλείται τέχνη;

Ο Vion & η Frederique, υπέγραψαν την έκκληση...

banned

• Sr. Member
Ναι, κι εμείς οι Κριοί ξεκινάμε τη μέρα μας πίνοντας μια καράφα σκορπιόζουμο να πάν' τα φαρμάκια κάτω. Αφού πρώτα τους βασανίσουμε ανηλεώς τους φουκαράδες. Και για όλα τούτα φταίει το σύνδρομο εξουσίας που μας κατατρέχει. Κι αφού πιούμε αυτόν τον δυναμωτικό ζωμό, γράφουμε και 5-6 ποιήματα μονοκοπανιά με το μάτι μισόκλειστο... για να πάει καλά η μέρα μας. Κι έτσι το έγκλημα γίνεται τέχνη. Εξάλλου, το λέτε κι εσείς οι καλλιτέχνες... η τέχνη θέλει θυσίες.

Συμφωνώ. Το σκορπιόζουμο είναι ευεργετικό για τους Κριούς. Το συνιστούν και οι ιατροί. Συν τοις άλλοις, κάνει τα μάτια τους να λάμπουν, καθαρίζει την επιδερμίδα. Και τα βασανιστήρια, που τελικά γεμίζουν την καράφα, καλά είναι. Μόνο που τα 5-6 ποιήματα δεν τα γράφει ο βασανιστής Κριός αλλά ο νταλγκαδιάρης (από τη φύση του) Σκορπιός. Έτσι, το έγκλημα του Κριού γίνεται τέχνη του Σκορπιού. Γιατί αυτός είναι το ζώδιο που βρίσκεται μια στον ουρανό και μια στον άδη, και αυτός πρέπει να εκφράσει, ακόμη και τα ανέκφραστα του Κριού.
« Last Edit: 05 Apr, 2008, 14:55:37 by wings »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Πολλές φορές έχω την εντύπωση πως το ανθρώπινο είδος, παρόλα τα κατορθώματα του, βρίσκεται σε φάση οπισθοδρόμησης.  Νομίζω ότι το «έργο» του αποκαλούμενου «καλλιτέχνη» εκτός από τον απάνθρωπο και αρρωστημένο χαρακτήρα του,  παραβιάζει ηθικούς και διεθνείς νόμους...(e.g.: Amsterdam Treaty, Protocol No. 33 [1997] on the protection and welfare of animals). Πώς είναι δυνατόν βασανισμός μέχρι θανάτου να αποκαλείται τέχνη;

Ο Vion & η Frederique, υπέγραψαν την έκκληση...

Αγαπητοί Vion & Frederique,

Εδώ τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν γίνονται σεβαστά [βλέπε βασανισμούς, εξορίες, γενοκτονίες, «πολέμους» (για το καλό του κόσμου πάντα)] λες να υπάρχει διάθεση να γίνουν σεβαστά τα δικαιώματα των καημένων των ζωών που δεν έχουν καν φωνή να μιλήσουν;

Όταν δεν υπάρχει σεβασμός για μία μορφή ζωής, να είστε σίγουροι, δεν υπάρχει για καμία άλλη.
« Last Edit: 05 Apr, 2008, 17:22:53 by spiros »

Search Tools