Πώς αντιδράτε όταν βλέπετε μια αγγελία εργασίας προς μετάφραση στο διαδίκτυο δακτυλογραφημένη με κεφαλαία;

spiros · 13 · 3749

Poll

Πώς αντιδράτε όταν βλέπετε μια αγγελία εργασίας προς μετάφραση στο διαδίκτυο δακτυλογραφημένη με κεφαλαία;

Με προδιαθέτει θετικά, την ανοίγω και τη διαβάζω
0 (0%)
Με προδιαθέτει αρνητικά αλλά την ανοίγω
11 (64.7%)
Με προδιαθέτει αρνητικά και δεν την ανοίγω
3 (17.6%)
Μου είναι αδιάφορο
3 (17.6%)
Άλλο (εξηγήστε)
0 (0%)

Total Members Voted: 17

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour

vmelas

• Hero Member
Αχέμ .. κύριε επόπτα ... πάτησα το "μου είναι αδιάφορο" αλλά έριξε την ψήφο μου στην από πάνω επιλογή;;;;

Τα κεφαλαία απλά μου δείχνουν έλλειψη netiquette αλλά το περιεχόμενο είναι που με ενδιαφέρει :)

ΥΓ: Διέγραψα τη ψήφο και την έβαλα εκεί που ήθελα .. Θενξ!
« Last Edit: 07 Apr, 2008, 20:37:03 by Valentini »

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Μπορείς να τη διαγράψεις και να ψηφίσεις ξανά. Πρόσθεσα μια επιπλέον επιλογή που δεν είχε ζητήσει η Frederique.
Το «Με προδιαθέτει αρνητικά αλλά την ανοίγω».

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Δε βαριέσαι... Αν έχει περιεχόμενο το κείμενό της, δεν πειράζουν τα κεφαλαία...
Laughter translates into any language.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Εγώ είμαι αλλεργικός γενικά στα συνεχόμενα κεφαλαία (ALL CAPS), είναι το αντίστοιχο με το να ουρλιάζει κανείς. Το θεωρώ απαράδεκτο π.χ. ακόμη κι όταν βλέπω να γράφει κάποιος σε πρόγραμμα άμεσης ανταλλαγής μηνυμάτων.

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Τα IM (Instant Messengers) είναι μια άλλη, πονεμένη ιστορία... Εκεί δεν υπάρχει ούτε σύνταξη, ούτε γραμματική, ούτε ορθογραφία, ούτε καν άλφα-βήτα!!!!!! Άσ' το αυτό, ανοίγεις άλλες πληγές...

vmelas

• Hero Member
Εγώ είμαι αλλεργικός γενικά στα συνεχόμενα κεφαλαία (ALL CAPS), είναι το αντίστοιχο με το να ουρλιάζει κανείς. Το θεωρώ απαράδεκτο π.χ. ακόμη κι όταν βλέπω να γράφει κάποιος σε πρόγραμμα άμεσης ανταλλαγής μηνυμάτων.

Εγώ πάλι παθαίνω αλλεργία όταν βλέπω τιμές 0.03 για νέες λέξεις και 0.001 για επαναλήψεις ..... μία σκοτοδίνη παθαίνω ... ένα κάτι τις :) ..... ειδικά όταν ξέρω ότι κάποιος θα δεχτεί να τη κάνει τη δουλειά ως καλή μαϊμού (ζητώ συγγνώμη από τις μαϊμούδες :) ...)

Pit

• Sr. Member
  • Panagiotis Stamatelos
Έχεις δίκιο Βαλεντίνη, αλλά τι να γίνει; Η μεταφραστική αγορά είναι ορθάνοιχτη, έτσι ο καθένας κάνει τις προσφορές του...

vmelas

• Hero Member
Έχεις δίκιο Βαλεντίνη, αλλά τι να γίνει; Η μεταφραστική αγορά είναι ορθάνοιχτη, έτσι ο καθένας κάνει τις προσφορές του...

Όποιος είναι αυτός που κάνει τέτοιες προσφορές να μαστιγωθεί ΠΑΡΑΥΤΑ :)

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Κι εμένα αδιάφορο μου είναι. Αυτοί που δεν ξέρουν να γράφουν σωστά είναι τόσο πολλοί που δεν μπορώ να ασχολούμαι πια με το τι λογής λάθη κάνουν. Και τα πολλά κεφαλαία σε όλες τις γλώσσες είναι για μένα εσφαλμένος τρόπος γραφής.

vmelas

• Hero Member
Το μόνο "ελαφρυντικό" που μπορώ να αναφέρω (call me devil's advocate) είναι ότι είχα κάποτε ένα PM που ο άνθρωπος έγραφε κεφαλαία λόγω προβλήματος οράσεως ... οπότε ναι μεν είναι καταπάτηση του κώδικα γραφής αλλά μπορεί να υπάρχει και λόγος.

:)
« Last Edit: 08 Apr, 2008, 08:57:43 by Valentini »

Frederique

• Hero Member
  • Creative, Hardworking and Able!
Φυσικά, τα άτομα με ειδικές ανάγκες εξαιρούνται!
Μια που μιλάμε για «αλλεργίες» εγώ απεχθάνομαι το greeklish (I don’t even know how to spell this one)..
[Please do not deviate from the subject. I am really interested in people’s reactions about ALL CAPS]
Communicate. Explore potentials. Find solutions.

Search Tools