Είμαι γάιδαρος, παρκάρω όπου γουστάρω

spiros · 54 · 8826

banned

• Sr. Member
Λύθηκε λοιπόν το πρόβλημα των αυτοκινήτων. Τώρα το τσιγάρο.

Βεβαίως χρειάζονται αγώνες, Βίκυ μου. Πρέπει να επισημάνω όμως και την απαράδεκτη συμπεριφορά των μη καπνιστών. Λέει ο καπνιστής: «είναι δικαίωμά μου να αυτοκτονήσω» και απαντάει ο μη καπνιστής: «τότε αυτοκτόνησε μόνος σου». Αυτή η απάντηση είναι μια φοβερή επίδειξη εγωισμού, ατομισμού, ρατσισμού, έλλειψης χριστιανικού πνεύματος και στοιχειώδους ανθρώπινης αλληλεγγύης. Στέλνουν, δηλαδή, τους καπνιστές έρημους και μόνους στον θάνατό τους. Αποστερώντας τους, ταυτόχρονα, και την ανθρώπινη ιδιότητα.

Ενώ εγώ άρχισα να καπνίζω για ηθική συμπαράσταση προς τη Βίκυ.

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

Τότε δες αυτό (αν δεν το είδες ακόμα) κι αμέσως θα νιώσεις καλύτερα.

vmelas

• Hero Member
Λύθηκε λοιπόν το πρόβλημα των αυτοκινήτων. Τώρα το τσιγάρο.

Βεβαίως χρειάζονται αγώνες, Βίκυ μου. Πρέπει να επισημάνω όμως και την απαράδεκτη συμπεριφορά των μη καπνιστών. Λέει ο καπνιστής: «είναι δικαίωμά μου να αυτοκτονήσω» και απαντάει ο μη καπνιστής: «τότε αυτοκτόνησε μόνος σου». Αυτή η απάντηση είναι μια φοβερή επίδειξη εγωισμού, ατομισμού, ρατσισμού, έλλειψης χριστιανικού πνεύματος και στοιχειώδους ανθρώπινης αλληλεγγύης. Στέλνουν, δηλαδή, τους καπνιστές έρημους και μόνους στον θάνατό τους. Αποστερώντας τους, ταυτόχρονα, και την ανθρώπινη ιδιότητα.

Αυτό που λες για κάποιο λόγο μου θυμίζει το περιστατικό που ένας δημοσιογράφος ρώτησε τον Σόπενχάουερ γιατί εφόσον υποστηρίζει την αυτοκτονία δεν αυτοκτονεί ο ίδιος στο οποίο ο Σοπενχάουερ απάντησε: Όταν ρωτάτε οδηγίες πώς να πάτε στο ταχυδρομείο, ζητάτε από τον ευγενικό ξένο να έρθει μαζί σας;

Εάν ο καπνιστής θέλει να αυτοκτονήσει γιατί θα πρέπει να του κρατήσω εγώ το χέρι και να συμπαρασταθώ σε αυτή του τη στάση ζωής ακολουθώντας τον στο θάνατο;

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Μα, καλά, save us some privacy. Ούτε να αυτοκτονήσει με την ησυχία του δεν μπορεί πια κάποιος σ' αυτή τη χώρα.

vmelas

• Hero Member
Μα, καλά, save us some privacy. Ούτε να αυτοκτονήσει με την ησυχία του δεν μπορεί πια κάποιος σ' αυτή τη χώρα.

Έλα ντε... πρέπει να είναι εκεί να σε καταδιώκει, ρε παιδί μου... :) ... να σε στοιχειώσει! :)
« Last Edit: 20 Apr, 2008, 15:59:59 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Αχ, Βαλεντίνη μου! Αν είναι η μοίρα σου σακατεμένη, καταπώς λέει και το τραγούδι...

vmelas

• Hero Member
Αχ, Βαλεντίνη μου! Αν είναι η μοίρα σου σακατεμένη, καταπώς λέει και το τραγούδι...

όπως λέμε "ήταν στραβό το κλήμα, το 'φαγε κι ο γάιδαρος ... " ; :)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou

vmelas

• Hero Member
Ο γάιδαρος του Σπύρου, εννοείς, υποθέτω.

Τώρα εσύ θες να κάνω μεταφυσικές αναλύσεις και το κλήμα θα πει ότι δεν έχει πρόβλημα και να κοιταχτώ εγώ ... οπότε άσε ... :)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Χαχαχαχαχαχαχαχα... ε, ναι, μη σε μπλέξω με τις κληματαριές τώρα. Αλλά, κάποιος μου είπε ότι στους γάιδαρους έχεις μια άλφα ειδικότητα και καπατσοσύνη. Κακές γλώσσες;

vmelas

• Hero Member
Χαχαχαχαχαχαχαχα... ε, ναι, μη σε μπλέξω με τις κληματαριές τώρα. Αλλά, κάποιος μου είπε ότι στους γάιδαρους έχεις μια άλφα ειδικότητα και καπατσοσύνη. Κακές γλώσσες;

Όχι καλά άκουσες. Αλλά 1. είπα να δώσω στο συγκεκριμένο κλήμα την ευκαιρία να ισιώσει μόνο του και 2. με τέτοιο ήλιο έξω θα ασχοληθώ με τα γαϊδουράκια και τα σαμάρια που από μόνα τους φοράνε; :)
« Last Edit: 20 Apr, 2008, 17:06:01 by wings »

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Πρώτη φορά ακούω ψυχολόγο να μη δουλεύει γιατί έχει λιακάδα; Τι ψυχή θα παραδώσεις, μου λες; Και τα γαϊδούρια του Σπύρου και όχι μόνο τι θ' απογίνουν;

vmelas

• Hero Member
Πρώτη φορά ακούω ψυχολόγο να μη δουλεύει γιατί έχει λιακάδα; Τι ψυχή θα παραδώσεις, μου λες; Και τα γαϊδούρια του Σπύρου και όχι μόνο τι θ' απογίνουν;

*Βαλ προσφέρει σανό στα καλά γαιδουράκια* :)

wings

• Global Moderator
  • Hero Member
  • Vicky Papaprodromou
Ουφ, ως εδώ τα 'φερε τα άχυρα ο αέρας. Δεν φοβάσαι μήπως μπουν στ' αφτιά και στα μάτια των αθώων παρατηρητών της συζήτησης που μπαινοβγαίνουν και μας παρακολουθούν σιωπηλά; Ε, τότε πια το κρίμα στο λαιμό σου.

spiros

• Administrator
  • Hero Member
  • point d’amour
Η σιωπή είναι χρυσός και ευπρόσδεκτη· και ακόμη περισσότερο χρυσή και ευπρόσδεκτη όταν προέρχεται από ανθρώπους που δυσκολεύονται κάτι καλό να πουν:

Σχεδόν,

μακαριότητα.
« Last Edit: 20 Apr, 2008, 17:26:20 by spiros »

Search Tools