Η αγάπη - πώς την αναγνωρίζουμε και πώς την «αποκτούμε»

λinaπ · 29 · 2829

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Moderator's note: Η συζήτηση ξεκίνησε στο νήμα για την ποιήτρια Μυρτώ Αναγνωστοπούλου.

Δεν ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού
και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα∙
αν είναι νάρθη, θεναρθή, δίχως να νιώσης από πού,
και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβησμένα

θενα σου κλείση απαλά, με τ' άσπρα χέρια της τα δυο,
τα μάτια που κουράστηκαν τους δρόμους να κοιτάνε,
κι όταν γελώντας να της πης θα σε ρωτήση : ποια είμ' εγώ;
απ' της καρδιάς το σκίρτημα θα καταλάβης ποια 'ναι.

Η «αγάπη» του Ουράνη, μετά τις προφορικές ευχές μου, αφιερώνεται εξαιρετικά στη Μυρτώ για τα γενέθλιά της και στη Λεοντόψυχη για τα ωραία της νιάτα. Μα, και σε όλους εκείνους που τη λαχταράνε και την αξίζουν.

Τόλη, είναι ένα από τα αγαπημένα μου ποιήματα!
« Last Edit: 30 Apr, 2008, 02:01:03 by wings »
Λίνα Παπαδοπούλου

banned

• Sr. Member
Κι εσύ, Λίνα μου, μία από τις αγαπημένες μου φίλες. Η πιο πρόσφατη.

lionpsyche

• Hero Member
Τολάκο μου, με τιμά ιδιαίτερα η αφιέρωσή σου όπως πιστεύω και τη Μυρτώ.

banned

• Sr. Member
Η αγάπη μας τιμά όλους, καλή μου. Κάνει να λάμψει από μέσα μας το φως. 

lionpsyche

• Hero Member
Συμφωνώ, αρκεί να τη βρίσκουμε και να ανταποκρίνονται και οι άλλοι στην αγάπη που τους δείχνουμε!

banned

• Sr. Member
Βλέπω τριγύρω μου θλίψη και ερημιά. Ισχνές απομιμήσεις της αγάπης, πλάσματα ανάπηρα, εγωκεντρικά, απαιτητικά, ψυχές λογιστικές με καθημερινά ισοζύγια του δούναι και λαβείν, πλάσματα της κοινωνίας του πλούτου, του φθόνου και της αρπαγής, καταδικασμένα στις αυταπάτες τους, σε σχέσεις περιστασιακές και σε μια βαθύτερη ισόβια μοναξιά.

Όχι, δεν υπάρχουν συνταγές και «οδηγίες προς ναυτιλλομένους» και όχι, η αγάπη δεν «αποκτάται». Η αγάπη είναι πλούτος της ψυχής, ένας πλούτος που μας δόθηκε (αν μας δόθηκε) για να τον χαρίσουμε κι εμείς με τη σειρά μας. Ανεπιφύλακτα και γενναιόδωρα. Με πλήρη επίγνωση όλων των κινδύνων. Αλλά και με μεγάλη χαρά κι εκπλήρωση. 

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Η προσωπική μου εμπειρία μου έχει δείξει πως όση περισσότερη αγάπη δίνεις τόσο περισσότερη αγάπη παίρνεις, και δεν αναφέρομαι μόνο στον έρωτα, αλλά στην αγάπη γενικότερα.

Ανακάλυψα πως όσο πιο πιο πολύ δείχνω την αγάπη μου, τόσο πιο μεγάλη ανταπόκριση απολαμβάνω. Έχω την τύχη να περιστοιχίζομαι από ανθρώπους που αγαπώ και μ' αγαπούν και αυτό κάνει την καθημερινότητα όχι απλά υποφερτή αλλά καθημερινή γιορτή.
Λίνα Παπαδοπούλου

lionpsyche

• Hero Member
Τότε είσαι πολύ τυχερή, γιατί αυτός που τη δίνει απλόχερα δε τη λαμβάνει και πάντα απλόχερα...

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Είμαι πράγματι τυχερή και το αναγνωρίζω. Πιστεύω, ωστόσο ότι σημαντικό ρόλο παίζει και ο βαθμός στον οποίο κάποιος είναι διατεθειμένος να «εκτεθεί» για να δείξει την αγάπη του.
Λίνα Παπαδοπούλου

mariapar

• Hero Member
...Πιστεύω, ωστόσο ότι σημαντικό ρόλο παίζει και ο βαθμός στον οποίο κάποιος είναι διατεθειμένος να «εκτεθεί» για να δείξει την αγάπη του.

Πιο σωστά δεν μπορούσες να τα πεις...

Αν βάλουμε στην άκρη το φίδι του εγωισμού και πάψουμε, οι περισσότεροι από μας, να αγαπάμε τόσο πολύ τον εαυτό μας, τότε μπορεί να τον αγαπήσει και κανένας άλλος. Διαφορετικά, ο εγωιστής άνθρωπος είναι σαν ένα πολύ δεμένο ζευγάρι - ο τρίτος δεν μπαίνει ανάμεσα όσο κι αν ελκύεται από το ένα μέλος, γιατί ξέρει ότι θα φάει τα μούτρα του.
One finger cannot lift a pebble (Native American proverb)

banned

• Sr. Member
Συμφωνώ απόλυτα με τη Λίνα. Απόλυτα. Αυτή είναι και η δική μου εμπειρία. Η αγάπη μου έχει σώσει τη ζωή κυριολεκτικά και μεταφορικά.  Αυτό που δίνεις, με κάποιο τρόπο μυστικό κι ανεξιχνίαστο, σου επιστρέφεται στο πολλαπλάσιο, τώρα ή αργότερα, άμεσα ή έμμεσα. Η νομοτέλεια της ζωής.

Κι ακόμη, εγώ αισθάνομαι μια βαθιά ανάγκη να αγαπήσω και να εκδηλώσω την αγάπη μου. Συχνά μου λένε, «εσύ όλους συμπαθητικούς τους βρίσκεις». Ναι, ξεκινάω με τις ωραιότερες προθέσεις του κόσμου, ανοιχτός κι ευάλωτος. Υπάρχει όμως και το «ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος». Ακόμη και τότε, το ευεργετικό, το λυτρωτικό συναίσθημα της αγάπης, τελικά υπερισχύει της πίκρας. Η πίκρα φεύγει κάποτε, η αγάπη μένει για πάντα. Μένει ο πλούτος της στην καρδιά σου.

Υ.Γ. Θαυμάσια τα λες, Μαρία.

λinaπ

• Sr. Member
  • Love my dog, love me
Ακόμη και τότε, το ευεργετικό, το λυτρωτικό συναίσθημα της αγάπης, τελικά υπερισχύει της πίκρας. Η πίκρα φεύγει κάποτε, η αγάπη μένει για πάντα. Μένει ο πλούτος της στην καρδιά σου.

Ακριβώς έτσι.
Λίνα Παπαδοπούλου

lionpsyche

• Hero Member
Ναι, μα η αγάπη απ'το μίσος δεν απέχει και πολύ. Μπορεί κάποιες καταστάσεις να σε κάνουν να μισείς αυτόν που αγαπάς, που αγάπησες και τότε όντως θολώνεις, δεν ξέρεις τι κάνεις, πώς φέρεσαι...

banned

• Sr. Member
Ο έρωτας μπορεί να καταλήξει στο μίσος, η αγάπη ποτέ. Η αληθινή αγάπη είναι μια κατάσταση χάριτος, όπως η ποίηση, η μουσική, η τέχνη γενικότερα. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ικανοί να αγαπήσουν. Και πολλές φορές συγχέουν την ικανοποίηση κάποιων αναγκών τους με την αγάπη. Η αγάπη όμως δεν ζητά μόνο, ξέρει να δίνει, χαίρεται όταν δίνει. Αυτή είναι η φύση της.

lionpsyche

• Hero Member
Ίσως μόνο τελικά να δίνει χωρίς να περιμένει να πάρει...

Search Tools